Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σε ολους.Στις 21 Οκτωβριου του 2010 στο Αγια Σοφια νοσοκομειο παιδων μας ειπαν πως η 22 μηνων πριγκηπεσσα μας ειναι τοσο πολυ γλυκια που θα πρεπει να κανει ινσουλινη για παντα.Τωρα το λεω χαριτωμενα,οταν ομως μου το ειπανε τρελαθηκα το τι κλαμα εχω ριξει και ριχνω ακομα καποιες στιγμες ποτε μπροστα της αν και προσπαθω να μην το κανω πια.

Στο νοσοκομειο νοσηλευτηκαμε 11 μερες ευτυχως που την πηγαμε μας ειπαν οι γιατροι,ειχε παθει κετοξεωση αφυδατωση,ειχα χασει βαρος κι εγω καμαρωνα.Ειχε επι ενα μηνα δισκοιλιοτητα που ειχε ετσι κι αλλιως απο 6 μηνων,αλλα αυτη την φορα ειχε παραγινει το κακο ,μονο με κλισμα εκανε κακακια της και οχι παντα.επινε παρααα πολυυυ νερο και ολη την ωρα ουρουσε,αφου ειχα νευριασει με τις πανες ,γιατι δεν κρατουσανε τα ουρα και ολο λερωνοταν που να ξερω?Για το νερο το ειχα σκεφτει,μολις ειπα στην παιδιατρο και για τα ουρα με εστειλε νοσοκομειο,βασικα για την δισκοιλιοτητα και ετα να μας δουνε και το ζαχαρο.τελικα ηταν ζαχαρο με 380 μπηκαμε και οσπυ να παμε στο δωματιο 466.οροι καθετηρας ινσουλινη,κλαμα και η γη να χανεται κατω απο τα ποδια μας.δεν ειχε καθολου διαθεση τον τελευταιο μηνα,γενικα ειναι ηρεμο παιδακι,αλλα οχι κι ετσι.Η γιατρος της μου ειπε συγγνωμη που δεν δσς μιλαω,αλλα προεχει να ξεφυγουμε τον κινδυνο με τη μικρη και μετα θα σας εξηγησω τα παντα.οταν λοιπον ηρθε να μου πει τι ειναι αυτο που μας ετυχε την ρωτησα γιατι?προσεχα το φαγητο της δεν της εδινα γλυκα,ετρωγε παρα πολλα λαχανικα.δεν εχει κανεις μας.ουτε στην εγκυμοσυνη ειχα.μου ειπε πως ολα αυτα δεν εχουν σχεση ηταν η τυχη μας αυτη,ειναι αυτοανοση ασθενεια,ειτε απο καποια ιωση που δεν την καταλαβαινουμε.περιμενουμε τις εξετασεις να δουμε απο τι προηλθε.την πρωτη μερα ηταν πολυ χαλια την δυτερη αρχισε λιγο να σηκωνεται στο κρεβατακι της.ειχε παθει σοκ βεβαια.τωρα καν ει μονη της το τρυπημα για την μετρηση ειναι το τσιμπι της μετα κανει στο μπυτακι ινουλινη ετσι την λεει και μετα μαμ. δεν νομιζω πως εχει ρυθμιστει ακομη καλα και φοβαμαι μηπως κανω κατι λαθος.προσεχω παρα πολυ το φαγητο της.προσπαθω να το παιξω δυνατη,αλλα μερικες φορες λιγιζω,οταν βλεπω αυτα τα δαχτυλακια με μαυρες κοιλιδες απο τα πολλα τσιμ πι τσιμπι και τα μουτακια καποιες φορες μελανιασμενα.αυτη ηταν η εμπειρια μου ειχα την αναγκη να την πω σε καποιους που να συμπασχουμε.να χαιρομαστε τα γλυκα πανεξυπνα παιδακια μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ίσως το θέμα είναι λίγο παλιό αλλά ένιωσα την ανάγκη να γράψω κι εγώ...

Έχω ένα κοριτσάκι 25 μηνών,την Ιωαννούλα μου, και πριν από 3 μήνες διαπιστώσαμε ότι έχει διαβήτη...έτσι ξαφνικά...είχαμε παρατηρήσει ότι άρχισε να πίνει πολύ νερό (από 250-300ml που έπινε ανέβηκε στα 1-1,5 λίτρο/ημέρα),φυσικά έβρεχε πολλές πάνες και το βράδυ σηκωνόμασταν και αλλάζαμε σεντόνια κλπ...πέρασε περίπου 1 μήνας και αποφάσισα να το πω στην παιδίατρό μας,η οποία μας έστειλε για εξετάσεις όπου και διαπιστώσαμε τον διαβήτη....ακόμα θυμάμαι εκείνη την ημέρα που την έτρεχα από μικροβιολόγο σε γιατρό και άκουσα την τρομερή διάγνωση...από το μικροβιολογικό φύγαμε με σάκχαρο 929 και στο νοσοκομείο φτάσαμε μετά από 1,5 ώρα με 1082!!!!μας βάλανε αμέσως σε ορό ινσουλίνης κλπ και φύγαμε μετά από 9 μέρες και πήγαμε Θεσσαλονίκη στο "Παπαγεωργίου" σε μια καταπληκτική παιδο-ενδοκρινολόγο η οποία και θα παρακολουθεί το παιδί μας από'δω και πέρα...κάνουμε 4 ενέσεις ημερησίως,πολλές μετρήσεις και προσπαθούμε να μάθουμε όσα περισσότερα μπορούμε..έχουμε αγοράσει πολλά σχετικά βιβλία,μιλάμε και με άλλους γονείς με ίδια θέματα αλλά το θέμα είναι ένα...το σοκ που πάθαμε δεν περνάει...απλά το αντιμετωπίζουμε,όσο καλύτερα γίνεται,για το κοριτσάκι μας...δεν θα το αποδεχτώ ποτέ,δεν θα σταματήσω ποτέ να ψάχνω την θεραπεία και πάντα θα υπάρχει μέσα μου ένα "ΓΙΑΤΊ????"...Μακάρι να μπορούσα να το πάρω από το παιδί μου και να το επωμιστώ εγώ όλο αυτό...θέλω να πιστεύω ότι εσείς,που έχετε το ίδιο θέμα μ'εμάς,θα με καταλάβετε πως νιώθω γιατί μόνο κάποιος που το ζει καταλαβαίνει...Να είστε πάντα καλά..

MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, η διάγνωση έγινε πριν 10 μέρες ....παρακολουθείται απο Παιδοενδοκρινολογο.προσπαθουμε να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομένα.έχει κάποιος/α αντίστοιχη εμπειρία στο θέμα νεανικος διαβητης?

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο γιος μου!Διαγνώστηκε πριν 3 μήνες!Ειναι 6,5 χρονων!

Που έγινε η διάγνωση?Στο Παίδων?ΑΝ όχι θα σου έλεγα να βρεις γιατρό από εκεί να σας παρακολουθεί!

Εμείς έτυχε να πάμε στο Αγία Σοφία όταν το καταλάβαμε και για καλή μας τύχη μας ανέλαβε η Κ. Κανακά!Πολύ καλή και σα γιατρος και σαν άνθρωπος!Με βοήθησε πολύ και ψυχολογικά!

Επίσης πάρα πολύ με βοήθησε και η επισκέπτρια υγείας του νοσοκομείου η κ. Αρτεμις!

Κάνουμε το σχήμα των 4 ενέσεων με στυλό . Levemir κάθε βράδυ και στα γεύματα Humalog ή Humulin ανάλογα ποτε και τι θα φάει!Ευτυχώς ρυθμίστηκε απο το νοσοκομείο κιόλας και δόξα το Θεό έχουμε καλές μετρήσεις!

Στην οικογενειακη μας διατροφή δεν άλλαξε τίποτα γιατι έτσια κι αλλιώς τρώγαμε υγιεινά (ειρωνεία ε??) Επίσης ο γιος μου αθλούνταν , έκανε και συνεχίζει να κάνει κολύμβηση.. Είστε μικροί ακόμα, αλλά καλό είναι να ακολουθήσει καποιο άθλημα!Βοηθάει πολύ και σωματικά και ψυχικά!

Δεν ξέρω τι σου είπανε αλλά αυτό που πρέπει να βάλεις καλά στο μυαλό σου και να δώσεις και στο παιδί να καταλάβει είναι ότι το παιδί ΔΕΝ είναι άρρωστο, του λείπει απλά μια ορμόνη!!!!Ο διαβήτης είναι τρόπος ζωής δεν είναι αρρώστια!!

Μη κάνεις το λάθος να φερθείς διαφορετικά στο παιδί σου, μη γίνεις υπερπροστατευτική, μη κλαίς μπροστα στο παιδί και μη του λες " εσυ δεν κάνει να το φας αυτό ή εκείνο'' , μπορεί να φάει τα πάντα αρκεί να ξέρεις τις αντίστοιχες μονάδες που πρέπει να του κάνεις. Οτι του απαγορεύσεις αυτό θα τρωει κρυφα μετά!

Εμείς του είπαμε αμα θέλει να άει κατι να μας το λεει για να δούμε πόσες μονάδες να κάνει για να το φάει ή του λεμε να το φαει μαζί με το γευμα του για να προσαρμόζουμε τη δόση χωρις να κάνει επιπλέον ένεση..

Μην ανησυχείς θα προσαρμοστείτε και θα δεις ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΥΓΧΑΤΗΡΗΤΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΕ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑΖΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΒΡΑΔΥΝΕΣ ΩΡΕΣ Ή ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΕΙ ΠΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔ.ΔΙΑΒΗΤΗ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ.ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΜΟΥ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Καλημέρα, 3,5 χρονών έχει πάθει 3 φορές κάτι που μου μοιάζει με ελαφριά υπογλυκαιμία. Μέσα στους τελευταίους πέντε μήνες. Θα το συζητήσω άμεσα με την παιδίατρό μας, αλλά εως τότε και κάνοντας ψαξίματα, το μυαλό μου πήγε σε άσχημες ιστορίες και φυσικά στον παιδικό διαβήτη. Ευτυχώς δεν έχει τίποτα από αυτά που αναφέρονται παραπάνω, πολυδιψία, συχνοουρία κλπ....Τί θα λέγατε? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μετά από το βραδινό ύπνο, σηκώθηκε το πρωί και ήταν χλομή, ιδρωμένη , κρύα χεράκια και μέτωπο, και ήθελε να ξαναξαπλώσει, έφαγε λιγάκι και μετά από μισή ώρα ξαπλωμένη συνήλθε πλήρως. Δεύτερη φορά μετά από 3 μήνες περίπου, το ίδιο, μάλιστα κοιμήθηκε πάλι ένα δίωρο και ξύπνησε μια χαρά. Και χθες μεσημέρι αυτή τη φορά, πάλι ιδρώτας , κρύο μέτωπο και χέρια και μου ζήτησε να φάει. Έφαγε και συνήλθε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πάει για διαβήτης...Βέβαια, το φόρουμ δεν μπορεί να κάνει πολλά στις περιπτώσεις αυτές. Όπως λες, η παιδίατρος θα σας κατευθύνει.

Καλά αποτελέσματα να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στα φαρμακεία τους μετρητές σακχάρου τους δίνουν δωρεάν..πάρε έναν και την επόμενη φορά που θα την δεις έτσι μπορείς απλά να την μετρήσεις ή πήγαινε στο φαρμακείο 2-2,5 ωρές μετά το φαγητό και ζήτα μια μέτρηση σακχάρου αν θες να σου φύγει η ιδέα...Εννοείται ότι θα μιλήσεις και με την παιδίατρό σου....

MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας,

 

θα ήθελα να επικοινωνήσω με γονείς που τα παιδάκια τους αντιμετωπίζουν θέμα σε Σαχκαρώδη διαβήτη τύπου 1.

Πως το αντιμετώπισαν οι ίδιοι και το παιδί ψυχολογικά,  πως έχει διαμορφωθεί η καθημερινότητά τους και τι έχουν κάνει με το θέμα του σχολείου. 

Επίσης αν υπάρχει κάποιο παιδάκι που να βρίσκεται σε προληπτική θεραπεία.

Η κόρη είναι γονιδιακά προδιατεθημένη να νοσήσει και ήδη έχει αρχίσει να παράγει αντισώματα κατά της ινσουλίνης.

Είμαι πολύ αγχωμένη και θα ήθελα να ενημερωθώ και να οργανωθώ όσο περισσότερο μπορώ για το μέλλον.

 

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, eirinako είπε:

Γεια σας,

 

θα ήθελα να επικοινωνήσω με γονείς που τα παιδάκια τους αντιμετωπίζουν θέμα σε Σαχκαρώδη διαβήτη τύπου 1.

Πως το αντιμετώπισαν οι ίδιοι και το παιδί ψυχολογικά,  πως έχει διαμορφωθεί η καθημερινότητά τους και τι έχουν κάνει με το θέμα του σχολείου. 

Επίσης αν υπάρχει κάποιο παιδάκι που να βρίσκεται σε προληπτική θεραπεία.

Η κόρη είναι γονιδιακά προδιατεθημένη να νοσήσει και ήδη έχει αρχίσει να παράγει αντισώματα κατά της ινσουλίνης.

Είμαι πολύ αγχωμένη και θα ήθελα να ενημερωθώ και να οργανωθώ όσο περισσότερο μπορώ για το μέλλον.

 

ευχαριστώ :)

Καλησπέρα!!!! 

Γνωρίζεις για τον ΠΕΑΝΔ?? Καλο θα ηταν να ερθεις σε επαφη μαζι τους!!!! Εγω ειμαι νοσηλευτρια, δεν εχω προσωπικη αποψη για το διαβητη, αλλα τους ξερω απο σεμιναρια και μεσω της δουλειάς!! Κανουν πολυ καλη δουλειά!!! :) 

Μπράβο σου παντως που ψαχνεσαι απο τωρα να ενημερωθεις!!! Κανεις το πιο σημαντικό βημα!! :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!!! 

Γνωρίζεις για τον ΠΕΑΝΔ?? Καλο θα ηταν να ερθεις σε επαφη μαζι τους!!!! Εγω ειμαι νοσηλευτρια, δεν εχω προσωπικη αποψη για το διαβητη, αλλα τους ξερω απο σεμιναρια και μεσω της δουλειάς!! Κανουν πολυ καλη δουλειά!!! :) 

Μπράβο σου παντως που ψαχνεσαι απο τωρα να ενημερωθεις!!! Κανεις το πιο σημαντικό βημα!! :) 

Σε ευχαριστώ πολύ δεν το ήξερα. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, eirinako είπε:

Γεια σας,

 

θα ήθελα να επικοινωνήσω με γονείς που τα παιδάκια τους αντιμετωπίζουν θέμα σε Σαχκαρώδη διαβήτη τύπου 1.

Πως το αντιμετώπισαν οι ίδιοι και το παιδί ψυχολογικά,  πως έχει διαμορφωθεί η καθημερινότητά τους και τι έχουν κάνει με το θέμα του σχολείου. 

Επίσης αν υπάρχει κάποιο παιδάκι που να βρίσκεται σε προληπτική θεραπεία.

Η κόρη είναι γονιδιακά προδιατεθημένη να νοσήσει και ήδη έχει αρχίσει να παράγει αντισώματα κατά της ινσουλίνης.

Είμαι πολύ αγχωμένη και θα ήθελα να ενημερωθώ και να οργανωθώ όσο περισσότερο μπορώ για το μέλλον.

 

ευχαριστώ :)

Εάν εχετε διαβήτη τύπου 1 δικαιούστε σχολικό νοσηλευτή. Για την προδιάθεση ομως δεν γνωρίζω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Εάν εχετε διαβήτη τύπου 1 δικαιούστε σχολικό νοσηλευτή. Για την προδιάθεση ομως δεν γνωρίζω τι γινεται.

Αν δεν εχει εμφανισει ακομα διαβητη δε δικαιουται... Οταν διαγνωστει με διαβητη, τιτε θα κανει αιτηση και θα εγκριθει νοσ/της υπευθυνος για τη φροντίδα του παιδιού σε συνεργασία με τους γονείς! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παιδί με Διαβήτη Τύπου 1, ούτε γνωρίζω την πάθηση λεπτομερώς. Δε μπορώ να δώσω στοχευμένες απαντήσεις στα ερωτήματα σας, ούτε να διώξω το άγχος σας. Ωστόσο ένοιωσα την ανάγκη να γράψω κάποια πράγματα σχετικά με το θέμα.

Σίγουρα η καθημερινότητα ενός παιδιού με Διαβήτη Τύπου 1 παρουσιάζει επιπλέον προκλήσεις. Και οι γονείς καλούνται να λύσουν πρακτικά και ψυχολογικά ζητήματα του παιδιού και δικά τους. Ας έχουμε όμως όλοι στο μυαλό μας ότι ο σωστός τρόπος ζωής ενός διαβητικού, μεταξύ άλλων, σημαίνει: α) Σεβασμός και φροντίδα του σώματος και των αναγκών του (και ως εκ τούτου τήρηση της φαρμακευτικής αγωγής,  με ευλάβεια). β) Ισορροπημένο διαιτολόγιο, χωρίς στερήσεις (με κατάλληλη παρασκευή των τροφών). γ) Φυσική δραστηριότητα, άθληση, επαφή με την φύση (παίρνοντας τις απαραίτητες προφυλάξεις). Δηλαδή ένας τρόπος ζωής που θα ήταν προς όφελος ΟΛΩΝ ΜΑΣ να ακολουθούμε, είτε είμαστε διαβητικοί, είτε όχι. Ακόμη, επειδή το topic αφορά στην νηπιακή ηλικία, θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στο πως θα μιλήσουμε στο παιδί για την πάθηση του. Μιλάμε με ειλικρίνεια, εξηγούμε με λεπτομέρειες και απαντάμε στις ερωτήσεις του (με τρόπο κατανοητό για την ηλικία του). Είμαστε άνετοι στο να μιλάμε για αυτό, όταν χρειάζεται, και μαθαίνουμε στο παιδί να είναι και αυτό άνετο να μιλά σχετικά. Το προετοιμάζουμε για τυχόν αρνητικές συμπεριφορές και του εξηγούμε ότι η αιτία δεν είναι η πάθηση αλλά η άγνοια σχετικά με αυτήν και κάποιες φορές η τάση των ανθρώπων (μικρών και μεγάλων) να είμαστε πικρόχολοι.

Εάν το παιδί παρακολουθείται από σωστούς επιστήμονες (σωστούς ως προς την κατάρτιση τους αλλά και κατάλληλους να επικοινωνήσουν στο παιδί αυτό που του συμβαίνει), λαμβάνει την απαραίτητη εκπαίδευση και εισπράττει από την οικογένεια υποστήριξη και αγάπη, θα μεγαλώσει και θα γίνει ένας δυνατός, έξυπνος, ισορροπημένος και κατά τα άλλα υγιής άνθρωπος, που με τον τρόπο ζωής του θα αποτελεί παράδειγμα για τους συνανθρώπους τους.

 

Να ενημερωθείτε από κατάλληλες πηγές και να πορευθείτε με αισιοδοξία! Να χαίρεστε τα παιδιά σας!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Εάν εχετε διαβήτη τύπου 1 δικαιούστε σχολικό νοσηλευτή. Για την προδιάθεση ομως δεν γνωρίζω τι γινεται.

 

9 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Αν δεν εχει εμφανισει ακομα διαβητη δε δικαιουται... Οταν διαγνωστει με διαβητη, τιτε θα κανει αιτηση και θα εγκριθει νοσ/της υπευθυνος για τη φροντίδα του παιδιού σε συνεργασία με τους γονείς! 

 

Nαι το γνωρίζω, αν και η μικρή μου δεν νοσεί ακόμα. Διάβασα και στο ΠΕΑΝΔ σχετικά. Ευχαριστώ.

8 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Δεν έχω παιδί με Διαβήτη Τύπου 1, ούτε γνωρίζω την πάθηση λεπτομερώς. Δε μπορώ να δώσω στοχευμένες απαντήσεις στα ερωτήματα σας, ούτε να διώξω το άγχος σας. Ωστόσο ένοιωσα την ανάγκη να γράψω κάποια πράγματα σχετικά με το θέμα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου. Πραγματικά είναι έτσι όπως τα λες.

Πέρα από τα πρακτικά θέματα που θα προκύψουν και θα αναγκαστούμε να τα μάθουμε και να πορευτούμε με αυτά, 

αυτό που με δυσκολεύει αρκετά, είναι το ψυχολογικό κομμάτι της ματαίωσης που νιώθω, σχετικά με την προσδοκία μιας πιο ανέμελης ζωής για την οικογένειά μας και ειδικότερα για την κόρη μου. 

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ απόλυτα αυτό που λέτε. Είναι φυσιολογικό να περνούν αυτές οι σκέψεις από το μυαλό σας. Ωστόσο με την κατάλληλη ενημέρωση για τον Σακχαρώδη Διαβήτη, μια πάθηση διαχειρίσιμη, και την κατάλληλη στήριξη και καθοδήγηση, είναι σίγουρο πως θα ξεπεράσετε το στάδιο αυτό σύντομα.

Το παιδί που μεγαλώνει σε περιβάλλον αγάπης, είναι το ίδιο ΑΓΑΠΗ. Μια δύναμη ασύλληπτη, ικανή να υπερπηδήσει κάθε εμπόδιο. Εάν η κόρη σας εμφανίσει Διαβήτη, να είστε σίγουροι ότι θα προσαρμοστεί άριστα στη νέα καθημερινότητα και το γέλιο, η χαρά, το νάζι, η ανεμελιά της δεν πρόκειται να σβήσουν εξαιτίας αυτού. Θα είναι η ίδια που θα σας δείξει τον τρόπο να χαίρεστε και να απολαμβάνετε την οικογενειακή σας ζωή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...