Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται αν σπάσει το θερμόμετρο και πόσο επικίνδυνο είναι


Recommended Posts

Nαι, αυτό θα κάνω. Ηδη την έβαλα να δουλέψει χτες μια ώρα στο μπαλκόνι, πέταξα φίλτρο και σακούλα και θα την αφήσω για 2 ημέρες έξω να αερίζεται. Ετσι εξάλλου μου είπαν και στο κέντρο δηλητηριάσεων. Επίσης μου είπαν να μην ανησυχώ, δεν παθαίνει το παιδί δηλητηρίαση ούτε αν καταπιεί υδράργυρο, ούτε αν το πιάσει. Και για να εξατμιστεί και να το αναπνεύσεις, δύσκολο λέει, γιατί πρέπει η θερμοκρασία να είναι 40 βαθμούς.

Τι να πώ, με καθησύχασαν, δεν λέω. Είχα τρομοκρατηθεί διαβάζοντας όλα αυτά το ίντερνετ.

Χτες είδα καινούργιες μπιλίτσες σε μια γωνίτσα μαζεμένες, τόσο μικρές που μετά βίας τις έβλεπα με το φακό. Προσπάθησα και τις μάζεψα. Και η αγωνία μου είναι και αν υπάρχουν και κάπου αλλού που δεν τις βλέπω??? Μήπως να πετάξω και το χαλί που ήταν δίπλα? Αν έπεσαν μέσα μπιλίτσες άντε να τις βρείς..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντος εγώ θυμάμαι όταν ήμουν μικρή να έχουν σπάσει πάνω από 10 θερμόμετρα στα δωμάτια μας, και αν και ξέραμε ότι είναι επικίνδυνος δεν κάναμε κάτι ιδιαίτερο από το μαζέψουμε τις μπίλιες. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να τηρούνται κάποιες προφυλάξεις απλά να καθυσηχάσω θέλω λέγοντας ότι 20 χρόνια μετά και δεν έχουμε πάθει τίποτα :D

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

και εμάς ο μικρός έσπασε το θερμόμετρο και ξέρετε τι έκανα για να μην αγγίξω τον υδράργυρο...πήρα μια σύριγγα του μπέμπη άδεια,που του δίνουμε το ντεπόν και μάζεψα(ρούφηξα)τον υδράργυρο κατευθείαν και τον πέταξα έξω χωρίς καμια δυσκολία και χωρίς να έρθω σε επαφη μαζί του!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...νιώθω τόσο ασυνειδητη...έπλυνα την τσάντα του μωρού στο Πλυντηριο και είχα ξεχάσει μέσα το θερμόμετρο...και ήμουν σίγουρη ότι την άδειασα...δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να ερθω σε επαδή...δε βρήκα κομματάκια απο υδράργυρο...βρήκα μόνο το θερμόμετρο σπασμένο χωρίς την γκρι μύτη ...Εβαλα σφουγγάρι και καθαρισα το λάστιχο με γυμνα χερια...αλλά δεν βρήκα κάτι...τώρα εβαλα και πάλι για πλύσιμο τα ρούχα με την τσάντα τι να κάνω να τα πετάξω;;;;για να καθαρίσω το λυντήριο μπορω να κάνω κάτι;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ότι έγινε έγινε. Αφού ήταν κανονική πλύση το πιο πιθανό είναι ο υδράργυρος να βρίσκεται ... εκεί που πάνε τα νερά της αποχέτευσης. Οπότε, δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Από την άλλη...Είσαι σίγουρη πως το θερμόμετρο είναι υδραργύρου; Αν το έχεις από παλιά, θα έχεις δίκιο. Αν όμως το προμηθεύτηκες πρόσφατα.... χμμμ... Έχω την εντύπωση πως δεν πωλούνται πια τέτοια θερμόμετρα (Κοινοτική οδηγία από το 2009 για τη χώρα μας).

 

Μήπως ανησυχείς τσάμπα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...