Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Ειμαι νεα μαμα ενος αγοριου 3 μηνων και ξεκινησαμε τα εμβολια:confused:. Εχω παρα πολλες αμφιβολιες για το θεμα αυτο....!!!! Θα ηθελα να μαθω αποψεις και απο μανουλες που εκαναν και απο μανουλες που δεν εκαναν εμβολια στα παιδια τους. Τι παρενεργιες παρουσιασαν τα μωρακια σας, και ποσες απο εσας δεν εμβολιασαν καθολου τα παιδια σας και αυτα δεν εχουν παθει απολυτος τιποτα? Ακομα θα ηθελα να μου απαντησουν και επαγγελματιες υγειας περι του θεματος.. ειδικα αν δεν εχουν εμβολιασει τα παιδια τους.

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς κάναμε όλα τα εμβόλια και στα 2 παιδιά.Η μόνη παρανέργεια ήταν ο πυρετός που σήκωσε η κόρη μου στο εμβόλιο του πνευμονιόκοκου.Δεν σκέφτηκα ποτέ να μην κάνω όλα τα εμβόλια , βαδίζω βάσει οδηγιών της παιδιάτρου μας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εθνικός πίνακας υποχρεωτικών εμβολιασμών για τα μωρά/ παιδιά ανανεωμένος ανά έτος. Ο κάθε παιδίατρος ρυθμίζει την συχνότητα των εμβολιασμών με βάση αυτό τον προγραμματισμό.

Αν δεν τα εμβολιάσεις τα παιδιά, εκτός του θέματος μη θωράκισης της υγείας τους, δεν θα μπορείς καν να τα γράψεις σε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία κλπ (απαραίτητο δικαιολογητικό εγγραφής ο πλήρης εμβολιασμός του παιδιού αναλόγως την ηλικία του).

Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες της παιδιάτρου και την έχουμε εμβολιάσει την κόρη μου σύμφωνα με τον εθνικό προγραμματισμό εμβολιασμών.

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου είναι 18μηνων και έχω αποφασίσει ότι θα κάνει τα υποχρεωτικά εμβόλια αλλά σιγά σιγά.Δηλαδή τουλάχιστον 3 μήνες το ένα από το άλλο εμβόλιο και ποτέ 2 μαζί.Μέχρι τώρα εμένα δεν παρουσίασε κάποια παρενέργεια.Και εγώ τα φοβάμαι τα εμβόλια απλώς κατέληξα ότι θα φοβάμαι πιο πολύ αν δεν τα κάνω...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο μικρός μου είναι 18μηνων και έχω αποφασίσει ότι θα κάνει τα υποχρεωτικά εμβόλια αλλά σιγά σιγά.Δηλαδή τουλάχιστον 3 μήνες το ένα από το άλλο εμβόλιο και ποτέ 2 μαζί.Μέχρι τώρα εμένα δεν παρουσίασε κάποια παρενέργειες.Και εγώ τα φοβάμαι τα εμβόλια απλώς κατέληξα ότι θα φοβάμαι πιο πολύ αν δεν τα κάνω...:confused:

και εμεις ξεκινησαμε προχθες καναμε 2 μαζι, αφου μας διαβεβαιωσε ο παιδιατρος πως δεν θα υπαρχει ουτε παραμικρη παρενεργεια εκτος απο λιγο πυρετουλι και λιγη γκρινια, δεν ειχαμε τιποτα απο τα παραπανω.... αλλα και παλι δεν μου καθεται ολο το θεμα καλα, διαβασα πολλα και μαλλον επιρεαστηκα πολυ (αρνητικα δυστυχως)!! αν θελεις διαβασε αυτο http://emvolia.blogspot.com/

 

Υπάρχει εθνικός πίνακας υποχρεωτικών εμβολιασμών για τα μωρά/ παιδιά ανανεωμένος ανά έτος. Ο κάθε παιδίατρος ρυθμίζει την συχνότητα των εμβολιασμών με βάση αυτό τον προγραμματισμό.

Αν δεν τα εμβολιάσεις τα παιδιά, εκτός του θέματος μη θωράκισης της υγείας τους, δεν θα μπορείς καν να τα γράψεις σε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία κλπ (απαραίτητο δικαιολογητικό εγγραφής ο πλήρης εμβολιασμός του παιδιού αναλόγως την ηλικία του).

Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες της παιδιάτρου και την έχουμε εμβολιάσει την κόρη μου σύμφωνα με τον εθνικό προγραμματισμό εμβολιασμών.

 

Για το κατα ποσο ειναι υποχρεωτικα τα εμβολια γραφει εδω http://ksipnistere.blogspot.gr/2012/09/blog-post_1603.html αναφερεται και σε νομους περι του θεματος.. Αν και η καθημερινοτητα μας δειχνει αλλα... ο παιδιατρος που εχω μου ειπε οτι στην περιπτωση που δεν θα κανουμε εμβολια μπορει να μας δωσει χαρτι για σταθμο, νηπιαγωγειο κτλ... αλλα μου ειπε οτι δεν το δεχονται με χαρα ...

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν καναμε κανενα ουυτε θα κανουμε ποτε///τα παιδια μ ειναι 8 και 6 και ναι ζουνε ακομα..και χωρις τα εμβολια;)

 

και με το παιδικο, νηπαιγωγειο, σχολειο τι κανατε, δεν ειχατε προβλημα? Θελω να μαθω αν και στην πραξη γινεται αυτο που μου ειπε ο ιατρος μας.. τα δεχονται? Γενικα εχεις παρατηρησει να εχουν καλυτερες αμυνες στις κοινες αρρωστιες?

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

anirama μου κάνει εντύπωση ο παιδίατρός σου, απο τη μια σου λέει οτι μπορεί να σου δώσει χαρτί και απο την άλλη σου έκανε 2 εμβόλια ΜΑΖΙ!!

Ο ίδιος τι πιστεύει? Έχουν παρενέργειες τα εμβόλια? Δεν μιλάμε για πυρετό και γκρίνια αλλά για πιο σοβαρά μακροπρόθεσμα ...

Ο παιδίατρος σου που κοντά έχει το ιατρείο? Αθήνα?

Η δικιά σου παιδίατρος γκρινιάζει που δεν θέλω να τηρήσω το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών και μπορεί να μην θελήσει να την ξαναεπισκεφτούμε. Μου το είπε πλαγίως ή την εμπιστεύομαι ή όχι

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

anirama μου κάνει εντύπωση ο παιδίατρός σου' date=' απο τη μια σου λέει οτι μπορεί να σου δώσει χαρτί και απο την άλλη σου έκανε 2 εμβόλια ΜΑΖΙ!!

Ο ίδιος τι πιστεύει? Έχουν παρενέργειες τα εμβόλια? Δεν μιλάμε για πυρετό και γκρίνια αλλά για πιο σοβαρά μακροπρόθεσμα ...

Ο παιδίατρος σου που κοντά έχει το ιατρείο? Αθήνα?[/quote']

 

Ο παιδιατρος ειναι στη Νεα Ιωνια, ειναι και ομοιοπαθητικος. Ο ιδιος λεει πως δεν εχουν, αλλα τα δικα του παιδια τα εμβολιασε απο 17 μηνων, γενικα ειναι πολυ υπερ του φυσικου ως αναφορα στα φαρμακα... κατα τα αλλα δεν θα κανουμε ολα τα εμβολια, καποια θα τα παραλειψουμε... αυτα που θεωρει επικινδυνα και περυτα... αυτο ειναι το δικο του πλανο, το τι θα κανω τελικα ακομα δεν εχω αποφασισει....

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά σου παιδίατρος γκρινιάζει που δεν θέλω να τηρήσω το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών και μπορεί να μην θελήσει να την ξαναεπισκεφτούμε. Μου το είπε πλαγίως ή την εμπιστεύομαι ή όχι

 

ο δικος μας στη πρωτη επισκεψη που μας εκανε, μας ειπε οτι θα σεβαστει οποιαδηποτε αποφαση και αν θα παρουμε, αλλα μας τονισε τις επιπτωσεις και οτι σαν επαγγελματιας υγειας πρεπει να μας παροτρηνει να κανουμε εμβολια, αλλα σαν ανθρωπος σεβεται το δικαιωμα του καθενος να αποφασιζει τι θελει να κανει και πως... αλλα τα εμβολια μας τα εκανε.... ναι...

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

εμείς κάνουμε ό,τι λέει η παιδίατρος..σύμφωνα με τα λεγόμενά της..κατά 99% δεν παθαίνει ΄τιποτα ένα παιδί αν δεν κάνει τα εμβόλια ..δεν θες όμως να είσαι στο 1 % που θα πάθει το παιδί σου έναν κοκκύτη με επιπλοκές ας πούμε και δεν θα έχεις θωρακίσει από πριν την υγεία του.ή τέτανο ή οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ γι αυτό που μου είπες να διαβάσω...έχω διαβάσει,ρωτήσει κ.τ.λ άπειρες ώρες για τα εμβόλια γιατί προφανώς έχω τις ίδιες ανησυχίες με σένα.Εγώ κατέληξα με την παιδιατρο μου που είναι κλασική παλιά παιδίατρος ότι είναι απαραίτητα 4 εμβόλια και αυτά κάνουμε με το τρόπο που σου είπα.Το priorix ή αλλιώς mmr που νομίζω γίνεται στους 15 μήνες,επειδή είναι βαρύ εμβόλιο θα το καθυστερήσουμε μέχρι να πάει παιδικό ο μικρός.Ευχομαι καμιά μαμά να μη μετανοιώσει ποτέ για την απόφαση της..είτε να εμβολιασει είτε όχι το παιδάκι της!:confused:κι εγώ απλά ελπίζω ότι καλά πράττω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ γι αυτό που μου είπες να διαβάσω...έχω διαβάσει,ρωτήσει κ.τ.λ άπειρες ώρες για τα εμβόλια γιατί προφανώς έχω τις ίδιες ανησυχίες με σένα.Εγώ κατέληξα με την παιδιατρο μου που είναι κλασική παλιά παιδίατρος ότι είναι απαραίτητα 4 εμβόλια και αυτά κάνουμε με το τρόπο που σου είπα.Το priorix ή αλλιώς mmr που νομίζω γίνεται στους 15 μήνες,επειδή είναι βαρύ εμβόλιο θα το καθυστερήσουμε μέχρι να πάει παιδικό ο μικρός.Ευχομαι καμιά μαμά να μη μετανοιώσει ποτέ για την απόφαση της..είτε να εμβολιασει είτε όχι το παιδάκι της!:confused:κι εγώ απλά ελπίζω ότι καλά πράττω:rolleyes:

 

ποιά είναι αυτά τα 4 που αποφασίσατε να κάνετε?

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

και με το παιδικο, νηπαιγωγειο, σχολειο τι κανατε, δεν ειχατε προβλημα? Θελω να μαθω αν και στην πραξη γινεται αυτο που μου ειπε ο ιατρος μας.. τα δεχονται? Γενικα εχεις παρατηρησει να εχουν καλυτερες αμυνες στις κοινες αρρωστιες?

 

 

o γιατρος μ απλος εγραψε οτι ειναι αλεργικα τα παιδια..και τελος...

γενικος τα παιδια τα κανω ομοιοπαθητικη και δεν αρωσταινουν σχεδον ποτε/....μονο μια φορα τον χρονο με βηχα...δεν εχουν παρει ποτε μα ποτε αντιβιωση...αλλα ειναι δικΙΑ Μ επιλογη να μη τους κανουμε...εμβολια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

o γιατρος μ απλος εγραψε οτι ειναι αλεργικα τα παιδια..και τελος...

γενικος τα παιδια τα κανω ομοιοπαθητικη και δεν αρωσταινουν σχεδον ποτε/....μονο μια φορα τον χρονο με βηχα...δεν εχουν παρει ποτε μα ποτε αντιβιωση...αλλα ειναι δικΙΑ Μ επιλογη να μη τους κανουμε...εμβολια..

 

Ο γιατρος σου τι αποψη εχει για αυτο, γενικα υποστιριζει τετοιου ειδους αποψεις?Ειναι ο οδιος ομοιοπαθητικος ή πηγαινεις σε αλλον? Με ενδιαφερει και εμενα η ομοιοπαθητικη.. Πριν γεννησω αυτο ηθελα να κανω, αλλα μετα μας τρομαξε ο παιδιατρος, λεγοντας οτι αυτα που θα παθει αν δεν τα κανουμε ειναι χειροτερα απο τις παρενεργεις!

Και ο γιατρος σου ειναι Αθηνα? Αν ειναι Αθηνα, σου ειναι ευκολο να μου στειλεις ΠΜ τα στοιχεια του, να επικοινωνησω μαζι του για 2η γνωμη.. Γιατι αν μπορουσα να επιλεξω αφοβα, δεν θα του τα εκανα και γω...Πρεπει να υπαρχουν πιο φυσικοι τροποι γαι να θωρακισεις και να ενησχυσεις τον οργανισμο που ειναι τοσο παρθενος και καθαρος ακομη...αντι να τον αποδυναμωνεις με τα εμβολια...:?

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Να ξερεις οι περισσοτερες το εχουμε περασει αυτο το σταδιο, του φοβου των εμβολιων.

 

Οταν ρωτησα τον παιδιατρο γιατι πρεπει να κανουμε τα εμβολια, εφοσον οι περισστερες αρρωστειες εχουν σχεδον εξαφανιστει η απαντηση του ηταν υπαρχουν πολλα παιδια αλλοδαπων που ειναι ανεμβολιαστα και υπαρχει πιθανοτητα αυτα να μας μεταδωσουν παιδικες αρρωστειες. Τωρα εξαιτιας της κρισης δυστυχως υπαρχουν και πολλα ελληνοπουλα ανεμβολιαστα γιατι υπαρχουν και πολλοι ανασφαλιστοι. Εαν κανεις μια αναζητηση θα το βρεις.

 

Να σου πω ενα παραδειγμα φιλου μας, το εχω ξανααναφερει σε αλλο θεμα, που το παιδακι τους -βρεφος δεν ειχε κανει ακομα ολα τα εμβολια, κολλησε παιδικη αρρωστεια και ισα που το προλαβανε το παιδι. Ενα χρονο ετρεχαν. Μεγαλη περιπετεια γιατι οι γιατροι εκαναν πολυ αργα τη διαγνωση επειδη απλα δεν πηγε το μυαλο τους.

 

Εμεις τα καναμε, αλλα ξεκινησαμε καθυστερημενα. Ειχαμε ομως το παιδι σε απομονωση, τον πρωτο χρονο

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε οσο μπορεις το θεμα της φυσικης ενισχυσης του οργανισμου..Υπαρχει πολυ υλικο ,για διατροφη,ομοιοπαθητικη,ασκηση..διαβασε για τα προβιοτικα,την βιταμινη D,την προπολη....διαβασε και μιλησε με ειδικους και γονεις ,κανεις δε σε βιαζει να παρεις σημερα την αποφαση...ειναι πολυ σημαντικο ,προκειται για το μικρο σου...ψαξε την καθε ασθενεια χωριστα και αν μπορεις βρες επιδημιολογικα δεδομενα,δες το ποσοστο καλυψης του καθε εμβολιου και φτιαξε ενα πινακα,δες αν μπορεις να βρεις μεμονωμενα εμβολια και τα συστατικα τους,υπαρχουν καταλογοι...ζυγισε....η ευθυνη τελικα ειναι δικη μας,αυτο να θυμασαι!!ενδιαφερον θα ειχε να μπουν κι εδω καποιες συγκεκριμενες πληροφοριες για το καθε εμβολιο ξεχωριστα!μακαρι...

Link to comment
Share on other sites

το να κανεις εμβολια εχει πιθανες παρενεργειες. Το να μην κανεις εχει πιθανοτητες επιπλοκων σε διαφορες αρρωστειες. Για εμενα, βαζεις κατω τα ποσοστα αυτα και αποφασιζεις..τι ειναι πιο πιθανο να σου τυχει δηλαδη....

Πιστευω επισης οτι αν δεν ηταν εμβολιασμενο το συντριπτικο ποσοστο του δυτικου κοσμου (= πολλες ασθενειες θα εξακολουθουσαν να υπαρχουν στις κοινωνιες μας), πολλοι λιγοτεροι δεν θα εμβολιαζαν τα παιδια τους.

Αυτο για εμενα σημαινει οτι τα εμβολια ειναι 'οπλα' υπερ της ανθρωποτητας....Τωρα ο τροπος που γινονται θα μπορουσε να συζητηθει (πχ να τα κανουν μεμονωμενα).

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε οσο μπορεις το θεμα της φυσικης ενισχυσης του οργανισμου..Υπαρχει πολυ υλικο ,για διατροφη,ομοιοπαθητικη,ασκηση..διαβασε για τα προβιοτικα,την βιταμινη D,την προπολη....διαβασε και μιλησε με ειδικους και γονεις ,κανεις δε σε βιαζει να παρεις σημερα την αποφαση...ειναι πολυ σημαντικο ,προκειται για το μικρο σου...ψαξε την καθε ασθενεια χωριστα και αν μπορεις βρες επιδημιολογικα δεδομενα,δες το ποσοστο καλυψης του καθε εμβολιου και φτιαξε ενα πινακα,δες αν μπορεις να βρεις μεμονωμενα εμβολια και τα συστατικα τους,υπαρχουν καταλογοι...ζυγισε....η ευθυνη τελικα ειναι δικη μας,αυτο να θυμασαι!!ενδιαφερον θα ειχε να μπουν κι εδω καποιες συγκεκριμενες πληροφοριες για το καθε εμβολιο ξεχωριστα!μακαρι...

 

Αν εσυ εχεις φτιαξει εναν τετοιο πινακα θα ηταν πολυ ενδιαφερον και χρησιμο να μας τον παρουσιαζες.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που εχω ειναι ενα τετραδιο χειρογραφες σημειωσεις ..διαβαζω δυο σχετικα βιβλια και ναι ο στοχος ειναι αυτος ,να συστηματοποιησω τις πληροφοριες..απλως με τρια ταλιμπανακια στο σπιτι ο χρονος ειναι ενα θεμα!το κοιταω κανα 6μηνο τωρα...νομιζω πως εαν καποιος ενδιαφερεται μπορει να βρει αρκετα στοιχεια με επιστημονικο χαρακτηρα ,σιγουρα θα βρει και σεναρια συνωμοσιας περι εμβολιων αναμικτα με αεροψεκασμους αλλα εναποκειται στην κοινη λογικη και στην κριση του να κανει το ξεσκαρταρισμα..δεν μπορει καποιος αλλος να σου δωσει ετοιμη απαντηση,αυτα που πιθανον πεισουν εμενα ,να μην πεισουν εσενα!μια καλη αρχη ειναι οι πινακες που δειχνουν πως η εμφανιση καποιων λοιμωδων νοσηματων οπως η πολιομελιτιδα ειχε ηδη αρχισει να μειωνεται προ των εμβολιασμων,οπως και μια συναντηση με εναν ομοιοπαθητικο προκειμενου να δεις και την αλλη οψη του νομισματος και να συγκρινεις..ορισμενοι πινακες ,οχι ομως για την Ελλαδα και πληροφοριες για το καθε εμβολιο υπαρχουν στο mothering.com και αλλου,δεν ειμαι και πολυ καλη στο να βαζω παραπομπες,μαλλον πρεπει να το μαθω κι αυτο!τεσπα δεν υποστηριζω πως κατεχω την αληθεια,κλινω προς το καθυστερημενο επιλεκτικο σχημα για τη μικρη που ειναι τωρα 12 μηνων και φυσικα το ψαχνω ακομα,καθε παρεα στην αναζητηση κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..έχω δυο κοριτσάκια το ένα 3 χρόνων και το άλλο 6 μηνών..προσωπικά ποτέ δεν με προβλημάτισε το να κάνω ή να μην κάνω τα εμβόλια γιατί δεν υπήρχε καν η σκέψη ότι δεν μπορείς να τα κάνεις..ότι υπάρχει αυτή η επιλογή δηλαδή...έτσι στην μεγάλη κόρη μου τα έχουμε κάνει όλα όσα πρέπει μέχρι την ηλικία που είναι χωρίς πότε να μου παρουσίαση το παραμικρό και στην μικρή μου επίσης αυτό το μηνά κάναμε το 5 εμβόλιο χωρίς κανένα πρόβλημα..προσωπικά θεωρώ λίγο (ας μου επιτραπεί η έκφραση)ανεύθυνο να αφήνεις ένα παιδί χωρίς εμβόλιο...υπάρχουν κάποιες αρρώστιες που κάποιος μπορεί μόνο να είναι φορέας τους χωρίς πότε να τις εκδήλωση..ή να είναι φορέας τους όταν θα συναντήσει το παιδί μου και να το εκδηλώσει αργότερα..όποτε να έρθει σε επαφή το παιδί μου με ένα τέτοιο παιδί που δεν έχει εμβολιαστεί και είναι φορέας άλλα δεν το ξέρει και θεωρεί ότι είναι μια χαρά παρότι δεν έχει κάνει κανένα εμβόλιο και να χάσω εγώ το παιδί μου από την ανευθυνότητα ενός γονιού μόνο και μόνο για να μην ανεβάσει λίγο πυρετό σε κάποια από τα εμβόλια το παιδί...δεν έχω ακούσει πότε για σοβαρές παρενέργειες πάρα μόνο πυρετό και λίγη γκρίνια...και αυτό στις μέρες μας πάρα πολύ σπάνια...

Link to comment
Share on other sites

o γιατρος μ απλος εγραψε οτι ειναι αλεργικα τα παιδια..και τελος...

 

επίσης θεωρώ ακόμη μεγαλύτερη ανευθυνότητα αυτήν την πράξη του γιατρού...γιατί ο γιατρός είναι εκεί για να κάνει το σωστό και αυτό που έχει μάθει στα τόσα χρονιά σπουδών και όχι αυτό που θέλουν οι γονείς..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια ενσταση σε ολα αυτα,asloorp . Το να ψαχνεις κατι μεσα απο το internet και να μπορεις να συλλεγεις και να αξιολογεις πληροφοριες θελει σχετικη επιστημονικη καταρτηση που δεν την εχουμε. Ειναι πολυ ευκολο να κανεις λαθος. Και εκει που προσπαθεις , αγωνιζεσαι για το καλο του παιδιου μπορει η επιλογη σου να φερει το αντιθετο αποτελεσμα, και εδω τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα. Δεν μπορουμε να πειραματιζομαστε με την υγεια των παιδιων μας. Δεν εχουμε τις γνωσεις για να παρουμε τετοια ευθυνη για τα παιδα μας.

 

Ολο το προγραμμα των εμβολιων εχει γινει μετα απο χρονιες μελετες και ερευνες και εμεις προσπαθουμε να βγαλουμε συμπερασμα τοσο ευκολα?

 

Επισης με τους ομοιοπαθητικους εχω πολλες αμφιβολιες.

Εαν δειτε οτι ο ομοιοπαθητικος μπορει να μην ειναι καν και γιατρος αυτο τα λεει ολα. Απο τοτε που το διαβασα αυτο εχασα καθε εμπιστοσυνη στην ομοιοπαθητικη.

Επισης μετα απο μια επισκεψη σε πολυ καλο ομοιοπαθητικο προσφατα, δεν με καλυψε για τον τροπο αντιμετωπισης του προβληματος. Εφυγα με μια συνταγη καποιου φαρμακου και πραγματικα απογοητευτικα. Η απογοητευση μου ηταν ομως ακομα μεγαλυτερη οταν πηγα στο φαρμακειο , και μου την εφτιαξε ο φαρμακοποιος και μετα εγω επρεπε να παρω αυτα χωρις να γνωριζω μακροπροθεσμα τις παρενεργειες. Που ξερω εγω αυτα εαν εχουν παρενεργεις σε νεφρα, συκωτι κτλ.

Για μενα οχι για το παιδι μου. Με το παιδι μου δεν πειραματιζομαι και δεν εχω το δικαιωμα.

Η επιστημη εχει προχωρησει και ειναι ενα θαυμα και σε αυτην χρωσταμε την μειωση της παιδικης θνησιμοτητας και εμεις επιστρεφουμε πισω?

 

Βεβαια απο την αλλη πλευρα μας εχουν κανει πολυ καχυποπτους και δυσπιστους , γιατι ολα κινουνται με γνωμονα το συμφερον και το εμποριο.

Το εχω περασει και εγω αυτον το φοβο των εμβολιων και με προβληματιζει αυτη η χαλαροτητα των γιατρων με τα εμβολια που νομιζω πολλες φορες κοιτανε να καλυψουν και τον εαυτο τους, γιατι εαν ενας παιδιατρος αποτρεψει τον εμβολιασμο μπορει να κατηγορηθει και να διωχθει δικαστικως, εφοσον το παιδι ατυχησει. Δεν συμβαινει το αντιθετο.

 

Εγω, πραγματικα δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω τι ειναι το καλυτερο για το παιδι μου. Δεν εχω τις γνωσεις. Αλλα εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στην επιστημη, και στο εθνικο συστημα εμβολιασμου που φανταζομαι ισχυει και για ολες τις χωρες.

 

Αντιθετα το θεωρω πολυ παρακινδυνευμενο γονεις να μην κανουν τα εμβολια στα παιδια τους και ειδικα σημερα που τα πραγματα στην Ελλαδα ειναι πολυ ασχημα.

Σε προηγουμενο θεμα εγραψα, οτι το παιδι μου νοσηλευτηκε σε νοσοκομειο, εξαιτιας πνευμονιας και ακριβως διπλα μου ηταν ανεμβολιαστα παιδια.

 

Το θεωρησα εγκληματικο για τα παιδια τα δικα τους και για τα παιδια των αλλων , και εγκληματικη η ανευθυνοτητα του κρατους και το συστημα υγειας , που δεν προβλεπουν να προστατεψουν ολα τα παιδια.

Βεβαια σε αυτες τις περιπτωσεις οι μαναδες ηταν αδιαφορες τελειως και δεν ειχαν καμια συναισθηση και επιγνωση. Δεν εκαναν καποια προσπαθεια ενδυναμωσης του ανοσιοποιητικου η θωρακισης του παιδιου, εστω και με ομοιοπαθητικη. Ομως και με αυτους τους τροπους δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε ποσο τα προστατευουμε. Δεν εχουμε τις γνωσεις , δεν ειμαστε γιατροι. Δεν εχουμε το δικαιωμα να πειραματιζομαστε με την υγεια των παιδιων μας.

Για αυτο εμπιστευομαστε τα παιδια μας σε παιδιατρους και οχι απλα γιατρους. Και κοιταμε να επιλεξουμε τον καλυτερο επιστημονα, και να παρουμε και δευτερη η τριτη γνωμη εαν χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...