Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΦΗ Η ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ


Recommended Posts

Αγαπημένες μου φίλες από την εμπειρία σας ή από τις συμβουλές των γιατρών σας ή από την δική σας γνώμη.... στις γόνιμες μέρες πρέπει να ερχόμαστε καθημερινά σε επαφή ή μέρα παρά μέρα; Εγώ πάντως 5 μήνες τώρα έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους. Όταν είχα ρωτήσει έναν γυναικολόγο πριν κανένα 2μήνο μου είπε ότι καλύτερο είναι μέρα παρα μέρα για να μην αδυνατίζει το σπέρμα. Ένας άλλος μου είπε ότι ναι μεν ισχύει αυτό αλλά από την άλλη υπάρχει περισσότερη κινητικότητα. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και ο δικός μου γιατρός για μέρα παρά μέρα μου είπε. Συγκεκριμένα τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα. Το σπέρμα ζει 24 ώρες οπότε δεν χρειάζεται κάθε μέρα (ευτυχώς! θα φρικάρουμε). Μωρέ αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει, τι μέρα παρα μέρα, τι κάθε μέρα. Ξέρεις τι τραβάω έγω στις γόνιμες μέρες? Οχι μόνο μέρα παρά μέρα, αλλά και κάθε μέρα πολλές φορές, όχι μόνο δεν σηκώνομαι και δεν πλένομαι αλλά και κατακόρυφο κάνω η τρελή. ΤΙΠΟΤΑ!!!! Ασε έχω σαλτάρει τελείως. Μη το ψάχνεις τόσο πάντως δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου γιατρός για μέρα παρά μέρα μου είπε. Συγκεκριμένα τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα. Το σπέρμα ζει 24 ώρες οπότε δεν χρειάζεται κάθε μέρα (ευτυχώς! θα φρικάρουμε). Μωρέ αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει, τι μέρα παρα μέρα, τι κάθε μέρα. Ξέρεις τι τραβάω έγω στις γόνιμες μέρες? Οχι μόνο μέρα παρά μέρα, αλλά και κάθε μέρα πολλές φορές, όχι μόνο δεν σηκώνομαι και δεν πλένομαι αλλά και κατακόρυφο κάνω η τρελή. ΤΙΠΟΤΑ!!!! Ασε έχω σαλτάρει τελείως. Μη το ψάχνεις τόσο πάντως δεν έχει νόημα.

 

Α, οκ!!!Νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που θεωρούσε ότι αρχίζει να τρελαίνεται!Αφού μία φορά είχα μείνει ένα πεντάωρο ξάπλα (ήταν μέρα κ δεν υπήρχε η εναλλακτική του να κοιμηθώ!)

 

Να προσθέσω επίσης ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ :? !!!Μου έχει γίνει εμμονή, είμαι καθημερινά στο site και σας γράφω!Διεκδικώ το βραβείο συνεχούς παρουσίας!!!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

:D Μe too! Εγώ πάντως για να είμαι σίγουρη έρχομαστε σε επαφή στις γόνιμες μέρες και τις 5 που είναι οι δικές μου.

 

Χαράς το κουράγιο σου κοπέλα μου! Εμμονη ιδέα δεν θα πει τίποτα. Μόνο όταν κοιμάμαι δεν σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρεις τι τραβάω έγω στις γόνιμες μέρες? Οχι μόνο μέρα παρά μέρα, αλλά και κάθε μέρα πολλές φορές, όχι μόνο δεν σηκώνομαι και δεν πλένομαι αλλά και κατακόρυφο κάνω η τρελή.

 

:lol: Είσαι πολύ περιγραφική!!!

Άλλες θα το περιμένανε πώς και πώς κι εσύ το θεωρείς ζόρι? :lol:

Sorry πλάκα κάνω, μη με παρεξηγείς!

Εγώ πάντως αυτή τη συνταγή ακολούθησα, ξάπλες, μπάνια (διακοπές γαρ) και όπως φαινεται έπιασε (και χωρίς κατακόρυφο)! :oops:

Πάντως οι ειδικοί λένε για μέρα παρά μέρα.

Να προσθέσω ακόμα ότι είναι σημαντικό...χμμμ... πώς να το θέσω κομψά... να το ευχαριστιέστε κι εσείς κορίτσια, γιατί κατά τον οργασμό εκρίνεται μια βλένη, η οποία στη συνέχεια απορροφάται πίσω στον τράχηλο και παρασύρει και τα σπερματοζωάρια που θα βρει στο δρόμο της (τα διευκολύνει στην είσοδο ουσιαστικά).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό λέμε. Να το κάνεις συχνά αλλά να έχεις και όρεξη βρε παιδί μου. Οχι άντε, γυρίζεις πτώμα από τη δουλειά και πρέπει να ξεσκονίσεις, σφουγγαρίσεις, να βάλεις ηλεκτρική και κάπου ανάμεσα να κάνεις και το άλλο. Ειναι ψυχαναγκασμός αυτό. Και να δεις αποτέλεσμα λες παει στο καλό, χαλάλι, αλλά όταν δε βλέπεις τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις προτεραιότητες.

Δε θα πάθει και τίποτα το σπίτι να μην ασχοληθείς μαζί του για 5 μέρες.

Κάνε μόνο ένα μαγείρεμα (να έχει δυνάμεις ο άντρας σου για να ανταπεξέλθει στα συζυγικά του καθήκοντα :D ) και να ασχολείσαι με τον καλωπισμό τον δικό σου και μόνο.

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη... έτσι δε λένε? :wink:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η αλήθεια είναι ότι το καθημερινό μας κουράζει. Είναι σαν να το κάνουμε one night stand και μετά συνεχίζουμε να βλέπουμε τηλεόραση, εγώ να πλένω πιάτα κτλπ. Ψεκάστε , σκουπίστε , τελειώσατε ένα πράγμα. Σαν κουνέλια αισθανόμαστε. Τον καημενούλη μου τον άντρα μου μου λέει ότι δεν του έρχεται και εγώ του κρατάω μούτρα και τότε ενδίδει ο καημένος :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπως έχω γράψει και σε άλο Post προσπαθούμε ΣΩΤΗΡΙΑ μου 1 χρόνο και 3 μήνες. Στην αρχή φυσικά το είχαμε αφήσει πιο ελεύθερο το πράγμα καθώς δεν καιγόμασταν για bebe, λέγαμε αν είναι να έρθει θα έρθει.

Τον Απρίλιο που πήγα στο γιατρό μου έδωσε τα serpafar έτσι γνωρίζω ακριβώς ποιες είναι οι γόνιμες μέρες γιατί τα ξεκινάς 2 μέρα του κύκλου μέχρι 6η, περιμένεις άλλες 6 μέρες και τη 12ατη ξεκινούν οι γόνιμες σου μέρες. Φυσικά δεν περιμένω μόνο της γόνιμες μέρες αλλά εκεί εστιάζω πιο πολύ (συνήθως μέρα παρά μέρα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω και τις 2 φορες που εμεινα εγκυος ουτε εκανα καθε μερα στις γονιμες (1 φορα και στις 2 περιπτωσεις) ουτε εμενα ξαπλα.Βεβαια παιδι δεν εχω ακομη γιατι η μια παλινδρομησε την 8 wκαι η αλλη ηταν εξωμητρια.Για αυτο λεω παντα στην αδερφη μου που αγχωνεται οτι σημασια εχει το αποτελεσμα και οχι ποσο γρηγορα ηρθε η εγκυμοσυνη.ΜΗν αγχωνεστε και ολα καλα θα πανε. :lol:

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω τι έιναι χειρότερο. Να αποβάλεις ή να μην μπορείς να συλλάβεις? Δεν έχω αποβάλει ποτέ (αν και πιστευω ότι είναι πολύ άσχημο), αλλά τουλάχιστον ξέρεις ότι συλλαμβάνεις και ότι καποια στιγμή (με ενέσεις, χάπια) θα το κρατήσεις. Οταν δεν μπορείς να συλλάβεις όμως?

Link to comment
Share on other sites

BOU BOU ΕΙΠΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΠΩ ΦΩΝΑΧΤΑ!

Ώρες ώρες στενοχωριέμαι τόσο πολύ και διαβάζωντας μηνύματα άλλων γυναικών εδών που λένε ότι έχασαν ένα παιδί πιάνω τον ευατό μου να σκέφτεται τουλάχιστον αυτές είναι σίγουρες ότι μπορούν να κάνουν παιδί. Εμένα με τρώνε τα φίδια...... :cry: . Ξέρω είμαι υπερβολική αλλά όπως λες και εσύ ώρες ώρες δεν ξέρω αν θα με παρηγορούσε αν έμενα έγκυος και..... όχι όχι δεν το ξεστομώ.... δεν είναι σωστό ούτε δίκαιο για μια γυναίκα ούτε και για τον ευατό μου. Πάντως καταλάβατε πάνω στην απελπισία τι μπορεί να σκέφτεται μια γυναίκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ όπως η φίλη zouzounel έμεινα έγκυος στις διακοπές.

Προσπαθούσαμε για 2 χρόνια και σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού κάναμε μέρα παρά μέρα στις γόνιμες και όποτε θυμόμασταν τις υπόλοιπες.

Στις διακοπές λοιπόν, φάγαμε, ήπιαμε, ξεκουραστήκαμε, κάναμε τα μπανάκια μας, βγαίναμε και κάναμε κάθε μέρα. Ήμουν βλέπετε σίγουρη ότι κάποιο πρόβλημα υπήρχε που θα το αντιμετωπίζαμε από Σεπτέμβρη, οπότε ας περάσουμε καλά. Και τσουπ νάτο το φασολάκι.

Τί να πω βρε παιδιά. Μάλλον τελικά δεν αδυνατίζει με τις συχνές επαφές, με το τρέξιμο της καθημερινότητας και το άγχος αδυνατίζει το καημένο το σπέρμα. Γι αυτό φροντίστε να πηγαίνετε μικρές αποδράσεις και εκδρομούλες (φροντίζοντας να είναι κάπου στις γόνιμες μέρες) και απολαύστε το.

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν σημασία... Εξαρτάται από τη φάση που βρίσκεται ο καθένας...

Όταν δεν έχεις επιτύχει τη σύλληψη, αυτό είναι που σε ενδιαφέρει πρωταρχικά... Αυτό είναι και το πρώτο στάδιο, πώς να το κάνουμε... Φυσικά είναι ποοολύ σημαντικό το να πάνε όλα καλά από εκεί και πέρα, αλλά αυτό θα μας απασχολήσει σαν επόμενο στάδιο πια...

Για την ώρα τα κορίτσια ειναι στην αρχή και είναι αγχωμένες. Όλες περάσαμε από εκει και καταλαβαίνουμε... Για αρχή να αποβάλλετε το άγχος και όλα θα έρθουν... Να κάνετε έρωτα με τον άντρα σας και όχι σεξ για αναπαραγωγή... Όλα θα έρθουν στην ώρα που πρέπει! :wink:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel ειπες το καλυτερο πραγμα.Σεξ για απολαυση πανω απο ολα!!!!! :lol:

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

zouzounel ειπες το καλυτερο πραγμα.Σεξ για απολαυση πανω απο ολα!!!!! :lol:

 

Αχχχ...απλά έχω ξενερώσει τόσο πολύ με την περίοδο που...έρχεται κ το bebe που...δεν έρχεται, οπότε τον επόμενο μήνα δεν με κόβω για προσπάθειες.

 

Μα συγνώμη...πώς είναι δυνατόν να έχεις αυγουλάκια, να γίνεται επαφή και να μην... :?::?::?:

 

Αν το σπέρμα είναι οκ, τι άλλο μπορεί να φταίει :?::!::?::!:

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Aυτη την απορια εχω και εγω.Οπως βεβαια και στο θεμα της εξωσωματικης που θα κανω τον αλλο μηνα,αφου τα αυγουλακια τα γονιμοποιουν και βαζουν 3 γιατι δεν μενει πολλες φορες ουτε ενα?

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Aυτη την απορια εχω και εγω.Οπως βεβαια και στο θεμα της εξωσωματικης που θα κανω τον αλλο μηνα,αφου τα αυγουλακια τα γονιμοποιουν και βαζουν 3 γιατι δεν μενει πολλες φορες ουτε ενα?

 

Ούτε ένα :?: Δλδ πού πάνε :?:

:shock::shock::shock:

Pls, ας μας απαντήσει κάποιος :!:

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ.

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΟΚ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΑΛΛΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΟ ΘΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΣΤΟ ΩΑΡΙΟ.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΕΥΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΟ ΕΧΕΙ ΟΣΦΡΗΣΗ!!!

ΑΛΛΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΟΡΓΑΣΜΟΣ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ .

 

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΕΜΠΟΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ.!!

 

ΕΞΑΛΛΟΥ Ο ΑΝΡΩΠΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΧΕΙ 20% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΖΩΪΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΕΧΕΙ 99%!!!!!

 

ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ!!!! :(

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι γιατροί λένε ότι το σπερματοζωάριο ζει 24-48 ώρες τότε λογικά ισχυεί το μέρα παρά μέρα. Κι αφού ισχυεί το μέρα παρά μέρα άρα θα μέναμε εγκυμονούσες ........... αλλά τίποτα..... Αν πάρουμε τώρα την άλλη εκδοχή του καθημερινού ναι μεν το σπερματοζωάριο θα είναι πιο αδύναμο αλλά θα υπάρχει μεγάλη κινητικότητα άρα πάλι μεγαλύτερες πιθανότητες εγκυμοσύνης και άρα θα μέναμε πάλι εγκυμονούσες.........

 

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΤΙΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ :twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΛΛΟΥ Ο ΑΝΡΩΠΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΧΕΙ 20% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΖΩΪΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΕΧΕΙ 99%!!!!!

 

Για τον άνθρωπο ναι, ισχύει κάθε μήνα.

Για τα υπόλοιπα ζώα ισχύει μόνο την περίοδο οίστρου, δλδ 1-2 φορές το χρόνο. Η φυση έχει προνοήσει! :wink:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...