Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικοί σταθμοί, Β.προάστεια


Recommended Posts

Ψάχνω παιδικό στααθμό για την μικρύλα μου.Τώρα είναι 19 μηνών.Βασικά σκέφτομαι προς τον Απρίλιο να την βάλω.Οι περιοχές που με ενδιαφέρουν είναι Χολαργός, Χαλάνδρι, Αγ.Παρασκευή και Παπάγου. :lol: Demile

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


demile εγω και αλλα μελη του φορουμ πηγαιναμε τα παιδια μας περυσι στον παιδικο σταθμο Χιονατη στο Χαλανδρι.. οι περισσοτεροι εκτος απο μενα εξακολουθουν βεβαια (δεν σταματησα επειδη δεν μου αρεσε αλλα λογω αποστασης και τωραπου το ξαναθυμηθηκα δεν εχει θεση.. αν σε ενδιαφερει και αναλογα με την ηλικια του παιδιου σου κανε μια ερωτηση)

δες τα σχετικα τοπικ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=59993#59993

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7803

 

Αλλα για περισοστερες πληροφοριες οσο αφορα το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να κοιταξεις στην ενοτητα Αναζητηση παιδικων σταθμων ανα περιοχη εχουν γινει παπρα πολλες προτασεις για τις συγκεκριμενες περιοχες.

http://parents.org.gr/forum/viewforum.php?f=55

να εχεις ομως υποψην σου οτι τετοια εποχη δυστυχως οι επιλογες σου θα ειναι περιορισμενες λογω οτι συνηθως οι θεσεις εικια στα τμηματα βρεφων συνηθωςς εχουν υπερκαλυφθει

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τη Χιονάτη έχω ακούσει και 'γω καλά λόγια.Αλλά από χώρους δεν είναι και τόσο καλοί.Δεν έχω πάει.Γνωρίζετε κάτι α] για τον rollino-Mαρούσι, β]Νηπιακή αγωγή-Φιλοθέη, 3]owly-Ν.Ψυχικό 4]προσχολικά χαμόγελα- από το site δεν μου άρεσαν οι χώροι. Demille :D

Link to comment
Share on other sites

Για τον οwly - στο Ν. Ψυχικό μπορώ να σου πω πολλά εκτός από τις τιμές.

Πολλοί γνωστοί μου που έχουν πάει εκεί είναι πολύ ευχαριστημένοι από τις εγκαταστάσεις και από το προσωπικό. Η ιδιοκτήτρια αγαπάει πολύ τα παιδιά και έχει προσωπικές σχέσεις με όλα τους.

Επίσης ξέρω πως τον έχουν προτιμήσει και ηθοποιοί κλπ, βλέπε Δραγούμη.

Αυτά!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ακούσει καλά για τον OWLY αλλά και για το Cottage στο Χαλάνδρι. Όμως είναι αγγλόφωνοι. Αυτό θέλεις? Έχω 2 μικρά παιδιά και η γνώμη μου είναι αν μπορείς να βολευτείς με κάποιο τρόπο, καθυστέρησε όσο μπορείς να πάνε σε σταθμό. Ας ξεκιν΄σηετε από του χρόνου τον Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα Προσχολικα Χαμόγελα δεν θα τα συστηνα για πολλούς λόγους που μπορώ να σου αναφέρω σε άλλη ευκαιρία.

Μια φίλη στελνει το γιο της στο Οwly και είναι ευχαριστημένη και μια άλλη στο Γελαστό Πορτοκάλι (κάπου Παπάγου ή Χολαργό) και είναι επίσης ικανοποιημένη. Επίσης μια τρίτη σκοπεύει να ξεκινήσουν τα παιδιά της σε λίγες μέρες στη Σουζάννα (στο Χαλάνδρι) της άρεσαν πολύ οι χώροι και η υπευθυνη του σταθμού (εμένα πάλι όχι ιδιαίτερα)

Τους σταθμούς του Χαλανδριου τους εχω ψαξει εξονυχιστικά και βρίσκω διαφορα στραβά σε όλους (πλην του owly-οπου δε μας επαιρναν λόγω μικρης ηλικίας), οπότε τους απορρίπτω όλους αλλά φυσικά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη-εξαρτάται τι ψάχνει κάποιος για το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

 

Εγώ ξεκίνησα τον μικρό μου στην Νηπιακή Αγωγή μόλις έγινε 3 ετών. Πρόκειται για γερμανόφωνο κατά βάση σταθμό. Οι παιδαγωγοί μου φάνηκαν μάλλον αδιάφορες και μου έκανε εντύπωση ότι εκεί λειτουργούν και οι "κλίκες" π.χ. είναι ο μπαμπάς επιχειρηματίας .... ε τότε στο άτακτο παιδί του που παραλίγο να βγάλει το μάτι του άλλου παιδιού δεν θα κάνουμε παρατήρηση παρά μόνο στα άλλα παιδιά των κοινών θνητών... Τον πήγαινα για 2 χρόνια κυρίως επειδή του άρεσε και δίνουν έμφαση στη γερμανική γλώσσα. Η ιδιοκτήτρια είναι αυστηρή και απόμακρη και μόνο στο τέλος του β' χρόνου ένιωσα πιο άνετα μαζί της. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι τα τετράδια προόδου ..... ηταν σαν να έκαναν copy / paste τα ίδια ακριβώς σε όλα τα παιδιά, τα ονόματα άλλαζαν μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Οτι καινούργιο γνωρίζετε να το πείτε.Πήγα και είδα τον σταθμό της Μ.Αργύρης.Πολύ ακριβά δίδακτρα-πολλές σκάλες. Εχω να πάω στον χορό της σοκολάτας και στη Χιονάτη.Επίσης γνωρίζει καμία σας τίποτα για τον marselino στο Ν.Ψυχικό? Πάντως προτιμώ να μείνει ακόμα σπίτι η μικρή αλλά αν αρχίσω δουλεία δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.Και να η μαμά μου μένει δίπλα...αλλά...τέλος πάντων. Ξαφνικά με το ψάξιμο για σταθμό είδα το πρόβλημα να είσαι μάνα και να πρέπει να δουλεύεις και οι παιδικοί να σε προβληματίζουν και και και...ουφ. πάντος αν ο μπαμπάς μας ήταν νηπιαγωγός θα είχαμε λύσει το πρόλημα.Έχει το χάρισμα.....

Link to comment
Share on other sites

Φρέκα νέα. πρωινά!

Συνάδελφος ηρθε πριν λίγο κατενθουσιασμένη. Είχε μόλις επιστρέψει από επίσκεψη στο σταθμό "Χαρούμενα Πρωινά" (Χαλάνδρι) που εχει και site στο internet. Τέλειοι χώροι, λέει, και πολυ καλό προσωπικό. Για δες το κι αυτό, τι χάνεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Είμαι νέα στην παρέα σας. Το θέμα με συγκίνησε. Πέρασαν 2 παιδιά μου από την Νηπιακή Αγωγή. Το τρίτο είναι 3,5 και είναι ακόμη εκεί. Οι καλύτερες στιγμες τους και οι καλύτερες στιγμές μου. Δεν λέω είναι λίγο ακριβά. Με τον άντρα μου το φιλοσοφήσαμε. Ότι δίνεις παίρνεις. Κάναμε αλλού τις οικονομίες μας. Η διευθύντρια θα έλεγα ότι είνα τυπική. Την δουλειά της την ξέρει καλά. Δεν θα διάλεγα ποτέ το σχολείο μόνο για τις εγκαταστάσεις. Είναι και αυτές ωραίες αλλά η δουλειά που γίνεται είναι αυτό που μέτρησε για μας περισσότερο. Με το δεύτερο παιδί μας που είχαμε στριμωχτεί πολύ οικονομικά, δοκιμάσαμε και αλλού. Καμία σχέση. Δεν θα άφηνα τον Μάριο 4 χρόνια και ας με βόλευε στα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες

Θα ήθελα αν μπορείτε, να γράψετε περισσότερες πληροφορίες για τις συνθήκες στην Νηπιακή Αγωγή.

Από τα γραφόμενα συμπεραίνω ότι και οι τρεις κοπέλες που την σχολιάσετε (Talita, Mac και dimitriou) συμφωνείτε ότι η διευθύντρια και οι παιδαγωγοί είναι τυπικές και απόμακρες..ή κατάλαβα λάθος :?

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται (Talita και Mac) να γράφεται ότι οι συνθήκες είναι χάλια και ότι υπάρχουν "κλίκες " και άλλα αρνητικά αλλά και οι δύο να αφήνεται τα παιδιά σας εκεί για αρκετά χρόνια.

Δεν θέλω ειλικρινά να με παρεξηγήσετε απλά θα ήθελα πολύ να καταλάβω..

Link to comment
Share on other sites

Οι νηπιαγωγοί είναι γλυκύτατες και πολύ καταρτισμένες. Λέγοντας "τυπική" εγώ δεν εννοούσα απόμακρη. Εννοούσα ότι η διευθύντρια είναι από τους ανθρώπους που δεν θα σου χαιδέψουν τα αυτιά για να σε καλοπιάσουν επειδή πληρώνεις. Εμείς με τον Μαριούλη μας είχαμε ένα πρόβλημα που δεν θέλαμε να το δεχτούμε. Οι δασκάλες το εντόπισαν και εκείνη επέμενε να το ψάξουμε. Τότε είχαμε θυμώσει αλλά τελικά αποδείκτηκε ότι είχε δίκιο και ευτυχώς που ασχοληθήκαμε και το προλάβαμε. Τώρα είναι όλα καλά. Πολλά σχολεία ακόμη και δημοτικά κρύβουν τα αρνητικά για να μην χάσουν τον πελάτη. Το κλίμα είναι πολύ οικογενειακό για αυτό τρελλαίνονται και τα παιδιά. Κλίκες ποτε δεν είδαμε. Ίσα ίσα που νομίζω ότι είναι πολύ αντικειμενικοί. Φέτος μας έστειλαν και καινούργια εκπαιδευτικά προγράμματα και νομίζω ότι η χρονιά θα είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίσαμε να στέλνουμε τον μικρό στην Νηπιακή Αγωγή για τους εξής λόγους:

 

1oς χρόνος

 

επειδή οι εγκαταστάσεις ήταν σαφώς καλύτερες από άλλους σταθμούς, μας βόλευε η περιοχή και τέλος μας φάνηκε αυστηρή η ιδιοκτήτρια - κάτι που επιδιώκαμε προκειμένου το παιδί να μπει σε μια σειρά και οργάνωση.

 

Δεν είχαμε κοινωνικές σχέσεις με τους άλλους γονείς ώστε να ανταλλάσσουμε απόψεις για θέματα που μας απασχολούσαν και ως γονείς αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε και του χρόνου.

 

2ος χρόνος

 

Κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου συνειδητοποιήσαμε ότι δεν ήταν η ιδέα μας (και άλλοι γονείς είχαν ακριβώς τα ίδια προβλήματα γι'αυτό έστειλαν τα παιδιά τους σε άλλο νηπιαγωγείο τον επόμενο χρόνο).

 

Εκανα παράπονα για τη συμπεριφορά ορισμένων παιδιών προς το παιδί μου (παραλίγο να του βγάλουν το μάτι) και δεν υπήρξε κάποια απάντηση - τα συγκεκριμένα πειραχτήρια συνέχισαν να βρίσκονται στο σχολείο και μάλιστα να έχουν καλύτερη μεταχείρηση.

 

Μετά τα Χριστούγεννα ήταν δύσκολο να αλλάξει περιβάλλον ο μικρός.

 

Οι γιορτές τους στο τέλος του χρόνου δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο - έδειχναν να ασχολούνται περισσότερο με τα παιδιά της τελευταίας τάξης τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Πήγα στο χορό της Σοκολάτας.Αρκετά συμπαθητικός χώρος και νηπιαγωγοί.Πείτε μου αν έχετε και άλλες πληροφορίες γιαυτόν τον σταθμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να γίνω πιό σαφής. Δεν επέλεξα το συγκεκριμένο σταθμό μόνο για τις εγκαταστάσεις, σαφέστατα με αυτούς που συνέκρινα στην περιοχή ήταν πολύ καλός και καθαρός σαν χώρος. Οι συνθήκες δεν είπα ότι ήταν χάλια. Το παιδί μου παρέμεινε 4 χρόνια εκεί 1) γιατί δεν ήθελα να αλλάζω διαρκώς σχολεία και να πειραματίζομαι και 2) γιατί ούτε το παιδί μου ούτε και εγώ αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερα προβλήματα με το σχολείο. Απλά μετά το 3ο χρόνο και συζητώντας σε πάρτυ με άλλους γονείς άκουσα πώς τους αντιμετώπισε η δ/ντρια και οι παιδαγωγοί σε διάφορα προβλήματα τα οποία είχαν (προσαρμοστικότητας, συμπεριφοράς των παιδιών τους , με αποκορύφωμα ότι κάλεσε τηλεοπτικό σταθμό στο σχολείο κατά τη διάρκεια χριστουγεννιάτικης γιορτής, πήραν συνέντευξη από κάποια παιδάκια (προβλήθηκε η εκπομπή). Βεβαίως ούτε οι γονείς είχαν ενημερωθεί πόσο μάλλον είχαν συναινέσει. Οταν ρωτούσα το παιδί μου πως πέρασε τη μέρα του και τι έκανε μου έλεγε απλά καλά και έδειχνε να μη θέλει να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες. Αργότερα έμαθα ότι του έλεγαν να μη λένε τι κάνουν στο σχολείο. Γενικότερα και από άλλους γονείς που αντιμετώπισαν προβλήματα δεν τους δώθηκε η ευκαιρία να συζητήσουν. Ηταν μια αντιμετώπιση το πρόβλημα το έχετε εσείς και τα παιδιά σας όχι το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

talita και Mac ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σας.

Dora νομίζω ότι τουλάχιστον αξίζει να επισκεφθεί κάποιος τον συγκεκριμένο σταθμό για να έχει προσωπική γνώμη.Με τις πρώτες απαντήσεις τον κοριτσιών είχα επηρεαστεί πολύ αρνητικά αλλά τώρα θα περάσω μια βόλτα, εγώ κοιτάω για την επόμενη χρονιά. Ο Χαρούλης τελικά θα πάει παιδικό;;;Τι έκανες ;;Δεν βρήκες κοντά στην δουλειά σου;; Tον Owly τον έχεις δεί;

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ εμενα με εντυπωσιασαν δυο πραγματα στο συγκεκριμενο σταθμο (ασχετα με το αν τελικα δεν ειχε θεση για παιδακι της ηλικίας του)

Πρωτον οτι ο χωρος διαφερει.. καμια σχεση με τους συνηθισμενους σταθμους..

δευτερον οτι οταν απευθυνονταν στα παιδια δεν ελεγαν "στην ταξη" αλλα 'στην ομαδα"

Αυτα απο μονα τους πιστευω οτι δειχνουν μια εντελως διαφορετικη προσεγγιση του πραγματος..

Ειλικρινα δεν μπορω να εκφερω αποψη απο την μια και μοναδικη επαφη που ειχα μαζι τους για περιπου 5 λεπτα αλλα θα με ενδιεφερε να τον δω παραπανω.

Ο χαρης προς το παρον ειναι στη γιαγια..(και απότι φαινεται εκει θα μεινει ολο τον χρονο)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Dora συμφωνώ με τα αυτά που λες, ακόμα και οι τελευταίες πληροφορίες σου μου ενισχύουν την άποψη ότι αξίζει να πάω να τον δω. Σχεδιάζω τον Νοέμβριο να γυρίσω 4-5 στην περιοχή και θα σας γράψω εντυπώσεις.

Πάντως για τον Χαρούλη εγώ καλό το βλέπω που θα μείνει τελικά με την γιαγιά, είναι μικρός ακόμα βρε Δώρα μου και από την άλλη 3 ώρες στο αυτοκίνητο κάθε μερα...Μακάρι να είχα και εγώ την γιαγιά να φροντίζει το μωρό και όχι μια ξένη, ούτε για του χρόνου θα σκεφτόμουν τον παιδικό!

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ το θεμα δεν ειναι οτι δεν θελω να μεινει στη γιαγια ή οτι η γιαγια δεν θελει να τον κρατησει.. Το θεμα ειναι οτι η μαμα μου εχει κανει 4 χειρουργια στα χερια της (καρπιαιο σωληνα τενοντες κλπ κλπ)και ακομα δεν εχει περασει καν χρονος.. Με το μωρο περυσι δυστυχως δεν την δωθηκε η ευκαιρια να αναρρωσει σωστα με αποτελεσμα το ενα της χερι να ειναι μονιμα πρησμενο, και να εχει ηδη παρει κλιση, ενω ο γιατρος της ειπε οτι ηδη εχει αρχισει να κανει παραμορφωτικη αρθριτιδα...

Ολα αυτα σε συνδιασμο με την φροντιδα ενος μωρου μονο ενα αποτελεσμα μπορει να εχει.. να μεινει η γυναικα κουλη σε 2-3 χρονια.

Κριμα δεν ειναι?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Layla Diop ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕ ΘΑ ΕΠΕΛΕΓΕΣ ΤΑ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ, ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ Ή ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ; ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΩ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ. ΣΈΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 2 months later...
καλησπέρα, ξέρει κανένας τον παιδικό σταθμό χαρούμενα πρωινά στην Παλλήνη? είναι καινούργιος, άνοιξε τον Σεπτέμβρη..
Καλημερα vanaa εμεις πηγαιναμε την μεγαλη μας κορη στα χαρουμενα πρωινα στο χαλανδρι για τρια χρονια και μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι.Απο το καλοκαιρι του 2009 μενουμε Παλληνη και δεν ειχαμε ιδεα οτι εχουν ανοιξει και εδω.Το μαθαμε εντελως τυχαια απο το φορουμ τωρα που αναζητουσαμε και εμεις πληροφοριες για την μικρουλα μας.Πηγαμε στον σταθμο συναντησαμε τους ιδιους ανθρωπους και ετσι δεν χρειαστηκε καν να δουμε κατι αλλο.Ειμαστε σιγουροι για την επιλογη μας!Εγω θα συστηνα τον σταθμο ανεπιφυλακτα σε καθε μανουλα!

:P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα!!! Ελπιζω να περασατε οοοολες ενα υπεροχο καλοκαιρι!! Ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με τα πρωινα χαμογελα στην παλληνη!! Σχετικα με το προγραμμα τους και αν οντως τα παιδια μαθαινουν η απλα παιζουν!!!;; Επισης απο θεμα ασφαλειας και φαγητου ειναι ολα οκ;χχ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...