Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ( ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ)?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΑ ΜΑΡΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΤΗΚΟΤΙΤΑ ΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ

ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΟΥΖΙΝΑ-ΨΥΓΕΙΟ-ΠΛΗΝΤΗΡΙΟ-ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έχω κλείσει 10 χρόνια με όλες τις ηλεκτρικές μου συσκευές να είναι AEG...

Τα προβλήματα που αντιμετώπισα αυτά τα δέκα χρόνια ήταν μια μπανέλα στο πλυντήριο από δική μου αβλεψία και το ψυγείο το καλοκαίρι που πέρασε να τα δει λίγο κολυώμενα όταν είχαμε τους 43 βαθμούς καύσωνα και είχα 5 εργάτες στο σπίτι και ανοιγόκλεινε συνέχεια ... ζεστάθηκε επειδή ήταν πληρως εντοιχισμένο... το βγάλαμε απ την εντοίχιση, πήρε αέρα από πίσω και δούλεψε κανονικά

 

για τηλεόραση δεν ξέρω να σου προτίνω κάτι... για ηλεκτρικές συσκευές όμως ανεπιφύλακτα AEG :D

 

επίσης να ξέρεις ότι η Πίτσος είναι τεχνολογία miele αν δεν κάνω λάθος (ή κάποια άλλη πολύ γνωστή, δεν θυμάμαι καλά δεν είμαι σίγουρη... έχουν όλο το εσωτερικό άλλη μάρκα, απλά συναρμολογούνται ελλάδα κι έτσι έχουν άλλο όνομα... καλή τεχνολογία λοιπόν αλλά πιο οικονομικές :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμπιστευομαι πολυ την LG. (Πηρα τηλεοραση και πλυντηριο πιατων) Ειναι σχετικα οικονομικη και διαδεδομενη σε χωρες οπως η Αγγλια. Με κλειστα ματια θα επαιρνα οτιδηποτε απ' αυτη τη μαρκα. Στα υπολοιπα προτιμησα Siemens. Ειμαι ευχαριστημενη.

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει το πλυντήριο της ΛΓ και πλένω μεχρι και χαλιά της σκύλας μου μεσα, με τρίχες κακό... όλα.. βαριά πράγματα,.. πολύ καλό το συνιστώ ανεπιφύλακτα, εχει το σύστημα που δεν εχει ιμάντα αλλά η κίνηση μεταδίδεται στον κάδο απευθείας απο την μηχανή που τον γυρνάει με μέγεθος καδου 7,5κιλά. (το κάνει πιο οικονομικό και πιο δυνατό, τώρα το έχω 2χρόνια και το εχω ταράξει)

ΠΟΛΥ καλό. (το σύστημα του φίλτρου επίσης πολύ καλό καθαρίζει εντελώς πχ απο τις βρωμιές, σταματάει την πλύση όταν γεμίσει κτλ μαζεύει κέρματα κ ότι άλλο υπάρχει καταλάθος μέσα στα ρούχα :?:?:lol: )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Πλυντηριο CARAD κ ηλεκτρικη κουζινα το ιδιο τα εχω τοσα χρονια κ δεν εχουν παθει τιποτα!

Για τηλεοραση LG κ για ψυγειο ΠΙΤΣΟΣ εχω το no frost κ ποτε δεν επαθε τιποτα συν οτι με μαστορους το καλοκαιρι ανοιξε κλεισε οχι δεν ξεφυγε απο τη θερμοκρασια του αλλα κοντευαν να τους μεινουν τα δοντια στα χερια τους απο την ψυξη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνησω για την LG οτι ειναι πολυ καλη.. και εμεις εχουμε τηλεοραση LG,ψυγειο pitsos ,πλυντηριο whirlpool,και στεγνωτηριο (οτι πιο χρησιμο εχω στο σπιτι)BOSCH.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Πλυντήριο SIEMENS το οποίο εδώ και 11 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Ψυγείο PITSOS (παρόλο που έχουμε SIEMENS που στην ουσία είναι ίδια με BOSCH και PITSOS) γιατί είναι πιο κοντά στις ελληνικές θερμοκρασίες. Κουζίνα έχουμε SIEMENS. Τώρα TV - DVD SONY αλλά πάντα εξαρτάται από το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι έχει να κάνει με νερό (πλυντήρια ρούχων και πιάτων) κορυφή είναι η MIELE. Είναι βέβαια πιο ακριβή από τις υπόλοιπες μάρκες αλλά αξίζει τα λεφτά της...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω :wink:

 

Επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα σαν αγορά το στεγνωτήριο ρούχων .... ειδικά για οικογένεια με μωρό είναι ότι καλύτερο, κάνει τα ρούχα τόσο αφράτα σαν καινούρια ... αφήστε που εξαφανίζονται τελείως οι λεκέδες από τα φρούτα. Αλλά και για τις πετσέτες προσώπου και μπάνιου καταπληκτικό ... βγαίνουν ολοκαίνουριες!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια για τα στεγνωτήρια των ρούχων...

δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έχω ακούσει ότι καλό είναι στην Ελλάδα με τον ήλιο μας να τα αποφεύγουμε γιατί το ρούχο για να είναι μέσα στην "υγεία" πρέπει να το βλέπει ο ήλιος....

το έχει ακούσει καμιά άλλη αυτό ή μόνο εγώ ακούω τις γιαγιάδες μας? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται που μενεις...αν ειναι να μαζευει το ρουχο του κοσμου το καυσαεριο και τα λοιπα μικροβια...καλο ειναι και το στεγνωτηριο :wink:

Επισης εγω εχω ακουσει οτι τα ρουχαλακια χαλανε στον ηλιο :wink:

Και βασικα θεωρω οτι το στεγνωτηριο ειναι για το χειμωνα (κατα κυριο λογο) και για τις πετσετες που τις βγαζει αφρατες

Δεν εχω ακομα ...αλλα συντομα θα το παρω που θα μου παει 8)

Link to comment
Share on other sites

Και για ν απαντησω...και εγω

Ολα bosch μια χαρα ..

γι αυτα που δεν εχω ακουσει σε γενικες γραμμες καλα λογια ειναι τα neff(δεν εξρω πως γραφεται κι ολας) αλλα δεν ξερω..υπαρχουν παντου καποιοι ικανοποιημενοι και καποιοι που δεν εχουν μεινει ικανοποιημενοι :?

Link to comment
Share on other sites

miele ολα οχι τηλεοραση, πληρωνεις βεβαια κατι παραπανω αλλα ειναι για μια ζωη και εχουν εγγυηση που παντοτε τα καλυπτουν ολα.

Οσο για τα στεγνωτηριο εκτος του οτι μειωνει τον χρονο του πλυσιματο-στεγνωματο-σιδεροματος στο μισο ειναι πολυ καλο για την "αποστειρωση" στα παιδικα αν δειτε τι σκονη και βρωμιτσες κραταει στα φιλτρα του θα παθετε πλακα.Στο σιδερωμα αυτα δεν μπορεις να τα δεις για τα παιδικα μιλαω παντα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε franke και δεν εχουμε κανενα προβλημα :D

οταν εψαχνα τα βρηκα σαν κατασκευες πιο καλες τορα αν εχω δικιο....

μπορειτε να τα δειτε εδω

http://www.franke.gr/client/default.asp

 

εκτως απο πλυντηριο ρουχων και στεγνωτηριο που πηρα miele

 

οσο για το στεγνωτηριο με χει σωσει!!!!!

τα περισσοτερα ρουχα βγαινουν και δεν θελουν σιδερο

και προλαβαινω και τα ρουχα του μωρου :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

οσο για το στεγνωτηριο με χει σωσει!!!!!

τα περισσοτερα ρουχα βγαινουν και δεν θελουν σιδερο

και προλαβαινω και τα ρουχα του μωρου :lol::lol:

 

Ναι αυτό το φοβερό πλεονέκτημα που γλιτώνεις πολύ σίδερο ξέχασα να το γράψω!!!

 

Eπειδή το αναφέρατε εχω κουζίνα neff και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

κουζίνα neff έχω και εγώ και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένη. Για πλυντήριο πίατων και ρουχω με κλειστά μάτια miele. Πληρώνεις λίγο παραπάνω αλλά για μια φορά. Τηλεόραση έχω LG και είμαι ευχαριστημένη. Όσο για τη Franke, έχω νιπτηρα και βρύση και είναι σουπερ! Ειδικά ο νιπτηρας της κουζίνας χωράει και μένα μέσα. Α, αν πάρεις και σίδερο μην πάρεις τύπου Stirella ή και Stirella. Εκτός και αν έχουν μεγάλο ντεπόζιτο νερού γιατί αν τελειώσει το νερό την ώρα που σιδερώνεις (που πάντα τελειώνει) πρέπει να περιμένεις κάνα μισάωρο να κρυώσει, να το γεμίσεις, να ξαναζεσταθεί και είναι σπαστικό.

Άν βάλεις κλιματιστικά, σου συστήνω ανεπιφύλακτα και οπωσδήποτε οποιαδήποτε μάρκα με την προϋπόθεση πάντα ότι είναι inverter. Και κανεις καλό στο περιβάλλον και τρελή οικονομία στο ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε PITSOS κουζινα, ψυγειο, πλ. πιατων, BOSCH πλ. ρουχως και SAMSUNG τηλεορασεις.

Ειμαι κατευχαριστημενη απο ολα εκτος απο το πλυντηριο που ειναι 6κιλο και θα ηθελα πιο μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε τηλεοραση SAMSUNG 32" TFT,Home cinema LG,κουζινα PITSOS,ψυγειο BOSCH ,πλυντηριο 6kg BRANDT ,ηλ.σκουπα MIELE,φουρνο μικροκυματων SHARP μεχρι στιγμης ειμαστε 4 χρονια παντρεμενοι εχουν βγει πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ BOCHE KAI SIEMENS

 

Bosch και Siemens είναι η ίδια εταιρία και επειδή το έχω ψάξει κι εγώ έχουν σχεδόν όμοιο design, λειτουργείες και τιμές και λογικά και ποιότητα.Εγώ αυτά θα προτιμήσω για πλυντήρια και στεγνωτήριο. Για κουζίνα -μετά από πλύση εγκεφάλου που μου έκανε η κουμπάρα μου (ενθουσιασμός λέμε τώρα)- θα πάρω Neff.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ έχω κουζίνα εντοιχισμένη neff εδώ και 3 χρόνια άλλα δεν είμαι ευχαριστημένη, στον φούρνο το πίσω μέρος εκεί που είναι ο αέρας (αυτό που δεν πλένετε) έχει αρχίσει να ξεφλουδίζει από τον πρώτο χρόνο, βέβαια από ότι είδα έχει τον μεγαλύτερο σε μέγεθος φούρνο σε σχέση με τις υπόλοιπες τις ίδιας κατηγορίας (με εξαίρεση την Mille που είναι το ίδιο).

Το ψυγείο είναι mille, όσον αφορά πληντήριο πιάτων έχω Pitsos ίδια τεχνολογία με την Mille είναι, απλά είναι διαφορετικά τα εξαρτήματα που βάζεις τα πιάτα.

 

Το πλυντήριο ρούχων λαμβάνοντας υπόψιν ότι θα του αλλάξω τα φώτα ήθελα κάτι που να χωράει πολλά (7 κιλά υπήρχαν τότε) και να μην έχει πολλά ηλεκτρονικά μαραφέτια μια και αυτά είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα, χαλάνε αρκετά εύκολα και έχουν το μεγαλύτερο κόστος επισκευής και να είναι σχετικά φθηνό έτσι ώστε όταν θα χαλάσει (γιατί θα χαλάσει όποια μάρκα και να αγοράσεις θα χαλάσει) να το πετάξω χωρίς τύψεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τις Neff ηταν απαντηση απο κοπελα -γνωστην μου που δουλευει χρονια σε καταστημα με ηλεκτρικα...οταν την ειχα ρωτησει ποια ειναι η καλυτερη εταιρια μου ειχε πει

" Ολες οι εταιριες λιγο πολυ ιδιες ειναι....απλα η εταιρια που δεχομαστε περισσοτερα παραπονα ειναι η Ne ff" :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε κουζίνα/εστίες, πλυντήριο πιάτων και απορροφητηρα PITSOS, ψυγείο BOSCH και τηλέόραση SAMSUNG.

 

Το πλυντήριο είναι CANDY και το έιχε ο άντρας μου από εργένης.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο.

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως για κουζινα-φουρνο-πλυντηριο πιατων, ψηφιζω NEFF.

Για ψυγειο παλι θα ελεγα LIEBHERR, για πλυντηριο ρουχων MIELE.

Ειμαι ικανοποιημενη εγω. Τηλεοραση εχουμε PHILIPS 42", ετσι και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...