Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ vs. ΜΑΙΡΗ ΑΡΓΥΡΗ-ΛΑΙΜΟΥ vs. ANDERSLAND


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μία φίλη μου το στείλνει στη ΜΑ-Λ. Είναι πολύ ευχαριστημένη, βέβαια μόνο ένα μήνα πηγαίνει ακόμα ο μπομπιράκος, όμως αν θέλεις να τη ρωτήσω τίποτα, πές μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γιος πήγαινε για τρία χρόνια μέχρι και το νηπιαγωγείο στην Νηπιακή Αγωγή (έχουν περάσει βέβαια από τότε 2 χρόνια). Από τα θετικά είναι ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά μαθησιακά (προγραφή και προαριθμητική ώστε να είναι προετοιμασμένα τα παιδιά για το δημοτικό) και είναι αρκετά αυστηροί σε θέματα συμπεριφοράς (καλούς τρόπους κλπ.). Από τα αρνητικά είναι ότι τα σχολικά κάνουν πολύ ώρα στο δρόμο (εξαρτάται βέβαια και από το που μένεις αλλά να υπολογίζεις ότι αρχίζουν τις καθημερινές δραστηριότητες από τις 9:00 και μετά), έχουν πολλά παιδιά σε κάθε τάξη (το μεγεθος των τάξεων είναι σχετικά μικρό για περίπου 30 παιδιά ακόμα και με δύο νηπιαγωγούς που έχουν), για παιχνίδι στο κήπο βγαίνουν σπάνια (κρίμα γιατί ένας από τους λόγους τουλάχιστον για εμάς ήταν ο ωραίος και μεγάλος κήπος) και τέλος οι αίθουσες τότε είχαν κάτω μοκέτα (δεν το θεωρώ τώρα και το πιο υγιές και καθαρό για τάξη βρεφονηπιακού σταθμού - νηπιαγωγείου).

Να ξέρεις ότι γενικά οι θέσεις κλείνουν πολύ νωρίς, επομένως να υπολογίζεις ότι θα πρέπει να έχεις αποφασίσει και να έχεις κάνει εγγραφή από Φεβρουάριο - Μάρτιο για την επόμενη χρονιά.

Αν θέλεις κάτι άλλο μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω την κόρη μου στη Νηπιακή Αγωγή... Προς το παρόν είμαι αρκετά ευχαριστημένη αν και ξεκινήσαμε τώρα οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Η ξαδέρφη μου έστειλε τα ανιψια μου για 3 χρόνια στην Νηπιακή Αγωγή, ήταν ευχαριστημένη, το μόνο που μου είπαν αρνητικό ήταν στο τέλος καταντάει εκνευριστικό το ότι σου ζητούν καθε 3 και λίγο χρήματα για εκδηλώσεις, στολές κλπ και μάλλον συμφωνώ, προτιμώ να μου τα βάλουν στα δίδακτρα παρά να στέλνω συνέχεια μικροποσά...

Γενικά η γιούλι έχει δίκιο έχουν αρκετά παιδιά στις τάξεις και θα βρεις άλλους με λιγότερα σίγουρα, ο κήπος είναι ωραιότατος (και είπαν ότι θα τα βγάζουν πολύ έξω και λόγω της γρίπης) αλλά οι αίθουσες δεν έχουν μοκέτες τις καταργήσαν (πάλι καλά!)

Εμεις ψάχναμε τον Ιούλιο για σταθμό και σε κανένα από αυτούς που πήγαμε δεν μας είπαν ότι δεν έχει θέσεις, αλλά εξαρταται μάλλον και από την τάξη...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Δεν γνωριζω ποσο καλος σταθμος ειναι η ΝΗΠΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ αλλα θα ημουν πολυ τυχερη αν καταφερνα να παρω την κορη μου μαζι μου στον παιδικο σταθμο ΜΑΙΡΗ ΑΡΓΥΡΗ. Εργαζομαι εκει και θεωρω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα σχολεια της Αττικής.

Link to comment
Share on other sites

Agy,

Δουλεύεις στου Παπάγου ή στο Γέρακα; Είσαι νηπιαγωγός; Μπορείς μήπως να γίνεις πιο ειδική για το γιατί το θεωρείς καλό;

Μήπως ξέρεις για το προνήπιo-νήπιο του Γέρακα και για το Δημοτικό του κάτι πιο συγκεκριμένο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το θεωρω καλο σχολειο γιατι βλεπω τα πραγματα εκ των εσω. Ψαχνοντας για την μικρη μου σχολειο, ( ειναι 10 μηνων και δεν δεχεται τοσο μωρα η Αργυρη) , βλέπω οτι το μονο σχολειο που θα μπορουσα να εμπιστευτω με κλειστα ματια ειναι αυτο. Ειναι ενα χαρουμενο σχολειο , ανοικτό σε νεες ιδεες, που δινει εμφαση στα ερεθισματα των παιδιων,με εξαιρετικους παιδαγωγους και συνεργατες και με ιδιοκτητη που αγαπαει και σεβεται τα παιδια και τους παιδαγωγους τους΅Ειτε αποφασισετε να εμπιστευτειτε εκεινα του Παπαγου ειτε του Γερακα να ξερετε πως δεν θα μετανιωσετε για την επιλογη σας .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 11 months later...

Γεια σας, μπορει κάποιο μέλος να μου δωσει επιπλέον/πιο προσφατες πληροφοριες για τους σταθμούς αυτούς; Ενδιαφέρομαι για Μαίρη Αργυρη και για Νηπιακή Αγωγή. Ξέρετε τα διδακτρα για το νηπιαγωγείο; Δέχομαι και πμ. Ευχαριστω πολύ!

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 8 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...