Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΠ και στέρεες τροφές


smaroula

Recommended Posts

Ο μπέμπης μας έχει ΓΟΠ ήπιας μορφής, με την έννοια ότι δεν πονάει και δεν δυσανασχετεί όταν πίνει γάλα. Το αντίθετο μάλιστα! Είναι πολύ λαίμαργος και πίνει σε κάθε γεύμα 180 μλ χωρίς να σταματάει στη μέση για να ρευτεί (χαλάει τον κόσμο αν του πάρουμε το μπουκάλι). Τα πανηγύρια βέβαια αρχίζουν μετά που βγάζει συνέχεια γουλιές και να γκρινιάζει γιατί έχει το βάρος στο στομαχάκι του. Τις τελευταίες δυο εβδομάδες μπορω να πω ότι βγάζει περισσότερο από το μισό γάλα που πίνει με αποτέλεσμα να μην παίρνει βάρος. Όλοι μα όλοι μου λένε πως μόλις βάλει στο στόμα του την πρώτη κουταλιά στέρεης τροφής οι γουλιές θα κοπούν μαχαίρι! Ξέρω πως τις τροφές τις ξεκινάμε μόλις μπούμε στον έκτο μήνα. Εμέις την άλλη εβδομάδα θα μπούμε στον πέμπτο. Είναι κακό να ξεκινήσουμε λίγο πιο νωρίς τις τροφές? Με την παιδίατρο θα το συζητήσω την άλλη εβδομάδα. Διάβαζα ότι το βιολογικό ρυζάλευρο της holle δίνεται από 4 μηνών. Μήπως να ξεκινήσουμε με λίγες κουταλίτσες μπας και ησυχάσουμε??? Ποια είναι η γνώμη σας???

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εμενα η μικρη μου ειχε γοπ κ μου χε πει η παιδιατρος να ξεκινησω ρυζαλευρο στους 5 μηνες.εκανα υπομονη αλλο ενα μηνα κ ξεκινησα στους 6.διορθωθηκαν οι γουλιες αρκετα.στους 11 κοπηκε μαχαιρι.ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως δεν σταματήσαμε τις αναγωγές παρόλο που ξεκινήσαμε λίγες στερεές. Δες τι θα σου πει και η παιδίατρος. Για το ξεκίνημα νωρίτερα από τους 6 μήνες γνωρίζω ότι δεν το προτείνουν λόγω μη ώριμου πεπτικού συστήματος του μωρού και μεγάλης πιθανότητας να αναπτυχθούν αλλεργίες σε τρόφιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου εχει ΓΟΠ σοβαρης μορφης και τωρα που χρονισε μπορω να πω οτι ευτυχως εφτιαξαν τα πραγματα . Ημασταν και εμεις λαιμαργοι πολυ και παντα ειχε βαρος πανω απο το κανονικο αλλα ειχαμε παρα πολλες αναγωγες, ξεκινησαμε στερεες μολις μπηκαμε στν 5ο γιατι ετσι μας ειπε ο παιδιατρος αλλα με τις στερεες το προβλημα του επιδεινωθηκε εμας δηλ οι στερεες δεν μας βοηθησαν το αντιθετο μαλιστα κατι που εχω ξαναακουσει οτι συμβαινει. Γνωμη μου ειναι να περιμενεις κιαλλο για στερεες

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι ακριβως ειναι το ΓΟΠ?Εγω του δινω λιγο λιγοτερο και εχει βελτιωθει η κατασταση πολυ,γιατι δεν εβγαζε απλα γουλιες..Εκανε συνεχεια εμετους.. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ίδια απορία έχω κι εγώ.

Ο μικρός πάντα στο ρέψιμο θα βγάλει λίγο και μετά από λίγη ώρα θα βγάλει κάποιες γουλίτσες. (έχω βαρεθεί να αλλάζω ρούχα :wink: )

Δεν έχω και πείρα από το ξένο γιατί τον Γιάννη τον θήλαζα μέχρι που έμεινα έγκυος και δεν είχα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...