Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα…

Θα ήθελα να σας πω κάτι που με προβλημάτισε εχθές που βρέθηκα σε ένα παιδότοπο και θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας…

Δίπλα μας ήταν μια παρέα με μαμάδες που είχα παιδάκια στην ηλικία περίπου των 3 και κάτι

Ξαφνικά ένα από τα αγοράκια τις παρέας πήγε κατέβασε την μπλούζα της μαμάς του και άρχισε να θηλάζει…μετά από λίγο έφυγε και πήγε και συνέχισε το παιχνίδι του. Αυτό επαλείφθηκε κνά δυο φορές μέσα στις 3 ώρες που ήμασταν εκεί και τη μια φορά μάλιστα την ώρα που θήλαζε πλησίασε ένα άλλο παιδάκι από άλλη παρέα και του ρωτούσε τι κάνει και όταν του είπε πως πίνει γάλα το άλλο παιδάκι γελούσε.

Αναρωτιέμαι γιατί ένα παιδάκι το οποίο είναι 3 μίση περίπου χρόνων θα έπρεπε να θηλάζει και μάλιστα ότι ώρα και όπου να είναι… τι του προσφέρει ? Και από την άλλη τι θα έπρεπε να απάντησει μαμά του αλλού παιδιού….

Έχω ένα αγοράκι 2 μίση χρόνων το οποίο μπόρεσα να θηλάσω για 2 μήνες. Δεν ξέρω τι θα του απαντούσα αν με ρωτούσε « μαμά τι κάνει το παιδάκι?»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α καλά... έπεσες στην περίπτωση. Τίποτα δεν του προσφέρει ο θηλασμός σε αυτή την ηλικία, αντιθέτως ενδεχομένως το ζημειώνει κιόλας. Αλλά αυτό είναι θέμα της άλλης μαμάς, όχι δικό σου.

 

Αν σε ρωτούσε το παιδί σου, θα του έλεγες απλά ότι θηλάζει. Τι άλλο να του πεις δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν βλέπω ποιο το νόημα του να θηλάζει το τρίχρονο μέσα στον παιδότοπο κάθε τρεις και λίγο...

 

Αν με ρωτούσε το παιδί μου θα έλεγα ότι θηλάζει. Αν με ρωτούσε γιατί δεν θηλάζει και εκείνο, θα του απαντούσα ότι δεν χρειάζεται πια (να με συγχωρήσουν οι διαφωνούντες).

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα μας την πέσουν οι υπέρμαχες του θηλασμού, αλλά προσωπική μου εκτίμηση είναι πως το να θηλάζει το τρίχρονο δεν καλύπτει τις δικές του ανάγκες αλλά ανάγκες της μαμάς :P

από εκεί και πέρα εννοείται ότι η απάντηση που δίνεις στο παιδί είναι ότι θηλάζει.. εάν δεν ξέρει τι σημαίνει του εξηγείς .. τόσο απλά...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα μας την πέσουν οι υπέρμαχες του θηλασμού, αλλά προσωπική μου εκτίμηση είναι πως το να θηλάζει το τρίχρονο δεν καλύπτει τις δικές του ανάγκες αλλά ανάγκες της μαμάς :P

Και δική μου επίσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ, κορίτσια, ανοίξατε θέμα φωτιά...

 

Λοιπόν, ως υπέρμαχος του θηλασμού (παρεμπιπτόντως, πολύ παράξενο να πρέπει να δηλώνεις υπέρμαχος του φυσιολογικού) θα πω ότι ένα παιδάκι 3 ετών δε χρειάζεται να θηλάσει δημόσια, για τον απλούστατο λόγο ότι, στην ηλικία αυτή, δεν έχει ανάγκη να πιει γάλα δημόσια. Το πρόβλημα είναι ότι, αν το εν λόγω 3χρονο έπινε 2 φορές από μπιμπερό, πιθανότατα δε θα είχε γίνει ποτέ θέμα στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ' date=' κορίτσια, ανοίξατε θέμα φωτιά...

 

Λοιπόν, ως υπέρμαχος του θηλασμού (παρεμπιπτόντως, πολύ παράξενο να πρέπει να δηλώνεις υπέρμαχος του φυσιολογικού)[u'] θα πω ότι ένα παιδάκι 3 ετών δε χρειάζεται να θηλάσει δημόσια,[/u] για τον απλούστατο λόγο ότι, στην ηλικία αυτή, δεν έχει ανάγκη να πιει γάλα δημόσια. Το πρόβλημα είναι ότι, αν το εν λόγω 3χρονο έπινε 2 φορές από μπιμπερό, πιθανότατα δε θα είχε γίνει ποτέ θέμα στο φόρουμ...

 

Χαίρομαι που το ακούω αυτό από μια υπέρμαχο του μακροχρόνιου θηλασμού (γιατί υπέρμαχοι του θηλασμού νομίζω είμαστε όλοι μας :D )

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόλοιπα σχόλια για το θηλασμό 3χρονου γενικότερα, σας παραπέμπω στη φράση-κλειδί τόσο της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας, όσο και του ΠΟΥ: "χωρίς ανώτερο όριο, παρά μόνο όσο επιθυμούν παιδί και μητέρα".

Link to comment
Share on other sites

Ωχ' date=' κορίτσια, ανοίξατε θέμα φωτιά...

 

Λοιπόν, ως υπέρμαχος του θηλασμού (παρεμπιπτόντως, πολύ παράξενο να πρέπει να δηλώνεις υπέρμαχος του φυσιολογικού) θα πω ότι ένα παιδάκι 3 ετών δε χρειάζεται να θηλάσει δημόσια, για τον απλούστατο λόγο ότι, στην ηλικία αυτή, δεν έχει ανάγκη να πιει γάλα δημόσια. Το πρόβλημα είναι ότι, αν το εν λόγω 3χρονο έπινε 2 φορές από μπιμπερό, πιθανότατα δε θα είχε γίνει ποτέ θέμα στο φόρουμ...[/quote']

 

Κοίτα και το μπιμπερό κάπου στα 2 το κόβουν οπότε και το τρίχρονο με το μπιμπερό πάλι μπορεί να το συζητάγαμε :P από εκεί και πέρα περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα είναι ότι, αν το εν λόγω 3χρονο έπινε 2 φορές από μπιμπερό, πιθανότατα δε θα είχε γίνει ποτέ θέμα στο φόρουμ...

Θέμα στο φόρουμ μπορεί να μην είχε γίνει (από την άποψη ότι καμία μαμά δεν θα αναρωτιόταν πώς να εξηγήσει το θέαμα ενός τρίχρονου που πίνει από μπιμπερό) αλλά ότι θα προκαλούσε αρνητικά σχόλια, είναι το μόνο σίγουρο!

 

Στα υπόλοιπα σχόλια για το θηλασμό 3χρονου γενικότερα, σας παραπέμπω στη φράση-κλειδί τόσο της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας, όσο και του ΠΟΥ: "χωρίς ανώτερο όριο, παρά μόνο όσο επιθυμούν παιδί και μητέρα".

Αυτή την οδηγία κάθε φορά που τη διαβάζω σκέφτομαι πόσα συμφέροντα να κρύβονται από πίσω. Τι πάει να πει "χωρίς ανώτερο όριο"? Δηλαδή αν το παιδί και η μητέρα επιθυμούν να συνεχίσουν το θηλασμό ως τα 8 χρόνια, μπορούν να το κάνουν; Όλα καλά αν βυζαίνει το 10χρονο αγοράκι τη μαμά του; Γιατί όχι και το 12χρονο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι ειλικρινής θα σχολίαζα και το μπιμπερό.

Και δεν μπορώ να καταλάβω oυτε τι μπορεί να προσφέρει στην μαμά αυτό….

Ας μας διαφωτίσει κάποια μητέρα που το κάνει.

Όσο για το γίνετε όσο καιρό θέλουν και οι δυο τι να πω με κάλυψε πλήρως η Little monkey

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με Little Monkey. Σαφως και θα πρεπει να υπαρξουν και ανωτερα ορια, αν δεν υπαρχουν. Γιατι, οπως ειπε και η φιλη, γιατι να ειναι ενταξει στα 4 και να μην ειναι στα 6? Στα 10?... Καπου πρεπει να σταματαει ολο αυτο. Τωρα στο θεμα του παιδοτοπου, ναι, και με το μπιμπερο να επινε 3ων και κατι, καποιοι θα το σχολιαζαν..Εμενα ο μεγαλος, επινε με μπιμπερο εως τα 4 περιπου. Οταν ομως βγαιναμε εξω, ηθελε και επινε με το ποτηρακι απο τα 2μιση. Το τι κανει η καθεμια στο σπιτι της δικος της λογαριασμος. Το θεωρω ομως λιγο τραβηγμενο να πινει γαλα απο τη μαμα σε αυτη την ηλικια οταν βρισκεται σε παιχνιδι, εξω. Καμια βιολογικη του αναγκη δε καλυπτει εκεινη τη στιγμη.

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε, βρε κορίτσια, ελάτε... Σιγά μη θηλάσει το 12χρονο! Η πλειοψηφία των παιδιών,αν αφεθούν, αποθηλάζουν γύρω στα 4. Και η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία αναφέρει ρητά πως δεν υπάρχει κανένα βάσιμο στοιχείο που να αποδεικνύει ότι δημιουργείται πρόβλημα στην ψυχοσυναισθηματική εξέλιξη του παιδιού. Εσείς, προφανώς, ξέρετε καλύτερα.

 

Και, τι διάβασαν τα ματάκια μου, Little Monkey; Συμφέροντα για την προώθηση του θηλασμού;;; Μα φυσικά! Είναι γνωστό ότι πάμπολες επιστημονικές εταιρίες και οργανισμοί δωροδοκούνται για τη διάδοση του θηλασμού...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να δωροδοκούνται για να υπάρχουν συμφέροντα. Δεν είναι μόνο η δωροδοκία κίνητρο για να υποστηρίξεις κάτι. Αλλά έχεις δίκιο. Μπορεί το κίνητρο να είναι απλή άγνοια.

 

Όσο για την ψυχοσυναισθηματική (και ψυχοσεξουαλική) εξέλιξη του παιδιού, καλύτερα οι παιδίατροι να μην ασχολούνται με θέματα που δεν έχουν σπουδάσει και δεν γνωρίζουν.

 

Λογικά να το δεις, ένας ενήλικας άντρας που δραστηριοποιείται σεξουαλικά στη δυτική κοινωνία του 21ου αιώνα, δεν βοηθιέται από μνήμες βυζάγματος του στήθους της μαμάς του. Δεν χρειάζεται να στο εξηγήσει ψυχαναλυτής για να το καταλάβεις (που καλά, οι ψυχαναλυτές είναι κάθετα αντίθετοι με τη σωματική επαφή χωρίς ρούχα μεταξύ γονιών-παιδιών, ακόμα κι όταν μιλάμε για το πόδι της μαμάς, πολύ περισσότερο για το γυμνό στήθος).

 

Αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε ότι τα 4 χρόνια δεν είναι υπερβολικά αργά για να αποθηλάσει ένα παιδί, ειδικά αγόρι, τι γίνεται με την μειοψηφία που δεν αποθηλάζει στα 4 αλλά συνεχίζει ως τα 5, τα 6 ή τα 7? Όλα καλά με αυτά τα παιδάκια; Η οδηγία στην οποία μας παρέπεμψες, αυτό λέει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω απομονώσει κάποιες φράσεις. Εάν θέλετε διαβάστε το ολόκληρο.

 

 

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=458498

 

«Ανταποκρίνομαι στις ανάγκες του παιδιού δεν σημαίνει πως κάνω ό,τι μου ζητήσει. Ο θηλασμός-πιπίλα δεν προσφέρει την ασφάλεια των ξεκάθαρων ορίων στο χάος της ψυχικής ανωριμότητας του παιδιού. Η μητέρα δεν εξυπηρετεί τις αναπτυξιακές ανάγκες του παιδιού της με το να τροφοδοτεί (για τους δικούς της λόγους) μια εικόνα του εαυτού της "πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα". Με τον παρατεταμένο θηλασμό δεν του προσφέρει πλαίσιο για να αναπτυχθεί και δεν προετοιμάζει το παιδί της να είναι ανθεκτικό στις ματαιώσεις, στις απογοητεύσεις και στις αντιξοότητες της ζωής».

 

Κατά την κυρία Παπανικολάου από το τρίτο έτος της ζωής του παιδιού, και εφόσον έχει υπάρξει επαρκής κάλυψη των αναγκών του για ασφάλεια, η βασική ανάγκη του είναι η αυτονομία. «Η παράταση της προσκόλλησης ίσως καλύπτει ανάγκες της ίδιας της μητέρας για ασφάλεια και επαφή, ανάγκες που δεν έχουν επαρκώς καλυφθεί. Ο αποθηλασμός είναι ένας αποχωρισμός τόσο για το βρέφος όσο και για τη μητέρα. Η μητέρα θα στηρίξει το μωρό της σε αυτή τη διαδικασία, αλλά ίσως χρειαστεί να πάρει και αυτή στήριξη από κάποιον άλλον».

 

Την ίδια στιγμή όμως η φανατική εμμονή στον θηλασμό λειτουργεί εις βάρος της συναισθηματικής ανάπτυξης του παιδιού και δημιουργεί καθηλώσεις επικίνδυνες για την προσωπικότητά του στη συνέχεια της ζωής του. Η προσφορά του μητρικού στήθους σε οποιαδήποτε δυσφορία του παιδιού το εκπαιδεύει στη συνέχεια της ζωής του να αναζητεί στην τροφή την αδιαφοροποίητη ικανοποίηση (καθήλωση στο στοματικό στάδιο εξέλιξης)».

Ο κ. Καραγιάννης σημειώνει ότι καθημερινά στην κλινική εμπειρία καταγράφονται επώδυνα περιστατικά ανάπτυξης φοβιών, αγχωδών αντιδράσεων, ακόμη και βαρύτερων ψυχικών διαταραχών που σχετίζονται με την αδιαφοροποίητη συγκυτιακή σχέση μητέρας - παιδιού. «Η αποκλειστικότητα της σχέσης μητέρας - βρέφους δεν μπορεί να διαρκεί αιώνια, γιατί τότε δεν αφορά τη φροντίδα του παιδιού αλλά την κάλυψη άλλων συναισθηματικών αναγκών της μητέρας, η οποία απομυζεί το παιδί της, απομακρύνοντας ή περιθωριοποιώντας τον πατέρα. Συνεπώς εδώ έχουμε μια αντιστροφή της κατανόησης του οιδιποδείου συμπλέγματος σε ιοκάστειο σύμπλεγμα, όπου η μητέρα καθηλώνεται στο παιδί της και επομένως εμποδίζει την αυτονόμησή του».

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μ αυτην την λογικη τοτε οι γενεες μεχρι το 1960-70 θα πρεπε να ειναι οι περισσοτεροι με ψυχολογικα που ως επι τω πλειστον θηλαζαν 3,4,5 χρονια ειδικα στα χωρια.εγω παρατηρω οτι αν μιλησουμε ειδικα για τους αντρες οτι ειναι περισσοτερο απο ποτε συναισθηματικα αναπηροι οι γενιες του μπιμπερο παρα οι προηγουμενες γενιες.δηλαδη παρατηρω περισσοτερους μαμακηδες σ αυτες τις γενιες και προσκολλημενους στην μανουλα τους.ενταξει στην πολη εχω ακουσει πολλες φορες αρνητικα για τον θηλασμο και απο μεγαλυτερες γυναικες αλλα στα χωρια δεν θα ακουσεις την γιαγια που ειναι 80 χρονων να σου πει οτι θα παθει κατι το 3χρονο το παιδι που θηλαζει.και μη μου πειτε οτι οι γυναικες που δουλευαν στην αγροτια κτλ δεν ειχαν τιποτα καλυτερο να κανουν απο το να ικανοποιησουν προσωπικες τους ανασφαλειες μεσω του θηλασμου.θα μου πειτε οτι δεν ειχανε να δωσουνε τιποτα και γι αυτο θηλαζανε τοσο πολυ τα παλια τα χρονια.εστω και για αυτο να γινοτανε θελω να πω οτι δεν βγηκανε ολοι οι ανθρωποι με βαριες ψυχικες διαταραχες και ολα αυτα που λεει το αρθρο.δεν υποστηριζω τους μεν ή τους δε ουτε μιλαω συγκεκριμενα.μιλαω για ενα γενικοτερο πλαισιο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να πω πως το θέμα που έθιξα δεν ήταν ο θηλασμός πάνω από κάποια ηλικία(που και με αυτό διαφωνώ…) αλλά ο δημόσιος θηλασμός.

Γιατί ένα τρίχρονο παιδί δεν μπορεί να καταλάβει ότι δεν χρειάζεται να θηλάσει ανάμεσα στο κέικ, τον χυμό και το παιχνίδι .

Όπως γιατί μια μαμά που είναι με την παρέα της και πίνει καφέ πρέπει να θηλάσει ένα τόσο μεγάλο παιδί….

Τι προσφέρει στο παιδί?

Τι είδους ανασφάλειες μπορεί να καλύπτει αυτό στην μητέρα?

Γιατί πρέπει να «επιδεικνύεται»| κάτι τέτοιο σε ένα χώρο γεμάτο μαμάδες και παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites

Καλα, εννοειται πως συμφωνω με scratée & abebablom !

 

Επισης , θεματοθετρια σε καταλαβαινω.

Κι εγω οτι θα αντιδρουσα αν εβλεπα ενα νεογεννητο να πινει σκονη καθε τρεις ωρες γιατι απλα η μαμα του δεν ηθελε/βαριοταν να το θηλασει.

 

Απλα μας σοκαρουνε διαφορετικα πραγματα.

Εσενα σε προβληματισε αυτη η εικονα, εμενα η αλλη.

 

Εκαβη , σορυ αλλα μπορω να φανταστω 3426578976 λογους , για τους οποιους καποιος γραφει ενα τετοιο αρθρο.Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη.

 

Αντιθετως , δεν υπαρχει κανενας λογος για να υπερασπιστει καποιος το θηλασμο (γραφοντας ενα αρθρο) , εκτος απο τον προφανη.

 

Τελος , πιστευω κι εγω οτι ο δημοσιος θηλασμος του τριχρονου δεν ειναι "υποχρεωτικος".Ειναι ομως γεγονος.

Οσο για το τι λες στο παιδι σου που γινεται μαρτυρας σ' ενα δημοσιο θηλασμο , σκεφτειτε αυτο: ακομα και παιζοντας , ενα παιδακι "μαθαινει" οτι ενα μωρακι τρεφεται με το γαλα του μπιμπερο.Εχει την κουκλιτσα και την ταϊζει με το μπιμπερο.Σωστα;

Γιατι δεν εχει δημιουργηθει ενα αντιστοιχο παιχνιδι που να δειχνει οτι τα μωρα τρεφονται με το στηθος;;Γιατι το παιδι να μην μαθαινει , απο πολυ μικρο , οτι η τροφη των μωρων ειναι το γαλα της μαμας;;

Γιατι , φυσικα , αυτο θα εκλεινε πολλες βιομηχανιες γαλακτος .....

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τις μαμαδες που δε θελουν- δικαιωμα τους- ή βαριουνται- επισης δικαιωμα τους, υπαρχουν και αυτες που ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ.. Λογω βαριας φαρμακευτικης αγωγης.

Προφανως για σας Κυρια Χαρουλα, τα μωρα αυτων των γυναικων θα επρεπε να καταδικαστουν σε ασιτια, καθως βλεπω πως ειστε πολεμιος των βιομηχανιων παραγωγης βρεφικου γαλακτος...

Οποτε να υποθεσω πως αν δε θελεις ή βαριεσαι να θηλασεις, ή ακομα χειροτερα, αν γενηθεις με καποιο σοβαρο προβλημα υγειας και δε μπορεις να θηλασεις, απαγορευεται να γινεις μητερα.. Γιατι, προς Θεου, συντηρουμε ετσι τις επιχειρησεις που μοναδικο στοχο εχουν να προπαγανδισουν τον μητρικο θηλασμο.

Ο θηλασμος ειναι αναφαιρετο δικαιωμα των μητερων -και η πιο φυσικη και ομορφη επιλογη-. Το μπιμπερο ειναι επισης αναφαιρετο δικαιωμα καθε μητερας. Και πολυ κακως θα σοκαριζοσουν βλεποντας ενα νεογενητο να πινει απο το μπιμπερο το γαλα του. Γιατι εκεινη τη στιγμη τρωει, θρεφεται, οπως το δικο σου που θηλαζει.

Σε μεγαλυτερη ηλικια απο τα 3 ετη, η εικονα ενος παιδιου να πινει γαλα καθε τοσο, αναμεσα στο παιχνιδι του, ειτε απο το στηθος ειτε απο το μπιμπερο, ξενιζει.. Απ το στηθος λιγο παραπανω ειναι η αληθεια.

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βιλλυ , λυπαμαι πολυ που βαζεις λογια στο στομα μου , που δεν εχω πει.

Εχω τονισει χιλιαδες φορες οτι εξαιρειται η μειοψηφια ,που δεν μπορει για λογους υγειας να προχωρησει στο θηλασμο.

Και στο προηγουμενο ποστ (μαλλον το διαβασες γρηγορα ή με χρωματιστα γυαλια) , γραφω :δεν ηθελε/βαριοτσν να θηλασει.

Θα σε παρακαλουσα , τις υποθεσεις σου να μην τις κανεις βασιζομενη στα δικα μου λογια.Ειδες να λεω καπου οτι απαγορευεται καποια να γινει μητερα;;;

Δεν ειμαι πολεμιος κανενος.

Ειμαι φιλος του θηλασμου , απλα.

 

Ειτε σας αρεσει ,ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απομονώσει κάποιες φράσεις. Εάν θέλετε διαβάστε το ολόκληρο.

 

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=458498

 

+++++++1 για αυτό το άρθρο. Δεν έχω τίποτα να προσθέσω, εκτός του ότι όλοι οι ψυχολόγοι και ψυχοθεραπευτές με τους οποίους έχω συζητήσει το θέμα του θηλασμού προτείνουν 6 μήνες ή το πολύ μέχρι 1 χρόνο.

 

βρε κοριτσια μ αυτην την λογικη τοτε οι γενεες μεχρι το 1960-70 θα πρεπε να ειναι οι περισσοτεροι με ψυχολογικα που ως επι τω πλειστον θηλαζαν 3,4,5 χρονια ειδικα στα χωρια.

Οι γενιές αυτές, από ψυχολογικά άλλο τίποτα. Ειδικά οι άντρες.

 

Αν και πολύ αμφιβάλλω ότι θήλαζαν 3,4,5 χρόνια μιας που η μέση μάνα της δεκαετίας του 30 μέσα σε 5 χρόνια είχε μείνει τρεις φορές έγκυος. Από συζητήσεις ανθρώπων της εποχής αυτής, το συμπέρασμα είναι ότι μάλλον έπαιζε πολύ το υποκατάστατο - ζαχαρόνερο, ζουμί σύκων, γάλα γαϊδούρας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας γελασω για το ποια εκπομπη ηταν, ποια ψυχολογο φιλοξενουσε, ΑΛΛΑ ηταν τελος παντων μια εκπομπη που ειχε κατι μητερες που θηλαζαν γενικως και επ αοριστον...ρωταγε λοιπον η παρουσιαστρια τη μαμα ποτε πρεπει να σταματαμε το θηλασμο...απαντουσε η μαμα οποτε θελουμε...στα 4-5-6 κλπ χρονια, καπακι ρωταγε τη ψυχολογο...η γυναικα ηταν μεν πολυ ευγενικη , δεν ηθελε να κακοκαρδισει κανεναν...και ελεγε δειλα-δειλα πως μετα τα 1..2 (?! θα σας γελασω max 2 ηταν παντως ) δε χρειαζεται πλεον και επισης δεν κανει καλο και στη ψυχοσυνθεση του παιδιου...καπακι στο καπακι η μαμα ξαναλεει ποσο σημαντικος ειναι ο θηλασμος επ αοριστον...και μετα πηγε σε διαφημισεις....ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ...ΔΙΑΛΟΓΟς μηδεν...διαφημισεις και ΤΕΛΟΣ! Επομενο θεμα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Οι ψυχολόγοι δεν ειναι θεοί! Πόσες χαζομάρες έχουν ακουστεί κατά καιρούς από επιστήμονες! Παλιά συνταγογραφούσαν τη θαλιδομίδη... Τώρα κάποιοι σου γράφουν ενυδατικές για τα νεογέννητα χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο και τα βρέφη βγάζουν εκζέματα, που ήταν άγνωστα παλιότερα... Ε και οι ψυχολόγοι προσπαθούν να ερμηνεύσουν πράγματα που ήταν φυσικά και πάνε να πουν τι θα γίνει και πότε, ενώ υπάρχει και το παιδί που αν το αφήσεις, ξέρει πότε θα αποθηλάσει. Το ότι γίνεται να αποθηλασει και στους 6 μήνες και στον 1 χρόνο και στη μία μέρα, δεν λέει ότι αυτά τα διαστήματα είναι τα πρέποντα και ότι κάποιο άλλο διάστημα έχει ολέθριες συνέπειες.

 

Σοβαρά, ποιος έχει αναμνήσεις απο 3-4 ετών; Θέλω να τον συναντήσω! Ή οι ψυχολογοι πιστεύουν τόσο πια στις μαγικές ιδιότητες του θηλασμού που πιστεύουν ότι αυτό ειδικά θα το θυμούνται τα παιδιά! Ο Φρόυντ έζησε σε μια εποχή που τις δεσποσύνες τις στένευαν οι κορσέδες και έψαχναν να βρουν επιστημονικά τι φταίει που σε κάποιες τους σάλευε και ανακάλυψαν τότε την "υστερία"... Και επειδή εκείνος ασχολήθηκε εκτός των άλλων και με το θηλασμό, σου λέει ο θηλασμός είναι κάτι για το οποίο οφείλουν να έχουν άποψη οι ψυχολόγοι, γιατί κάτι σημαίνει, δεν μπορεί!

 

Αν ο μπαμπάς καταλήξει να κοιμάται στον καναπέ και το αγόρι με τη μαμά μέχρι να πάει Γυμνάσιο, αυτό είναι ένα θέμα, αλλά που δεν έχει άμεση σχέση με το θηλασμό... Αν και ξέρω ένα τέτοιο αγόρι και μια χαρά τα πάει με τα κορίτσια! Ενώ στην ίδια οικογένεια άλλοι που μεγάλωσαν στα σέβεντις μόνοι τους στην κούνια, δεν έδειξαν τέτοια κλίση! Οπότε;

 

Εγώ ξέρω ότι τα κατσικάκια τα αφήνουν ήσυχα και δεν τους επιβάλλει τίποτα σχετικά με το θηλασμό τους κανείς! Πιο τυχερά είναι από τα ανθρωπάκια τελικά... Και δεν ανησυχεί ο βοσκός για την επίδραση που θα έχει ο θηλασμός στη σεξουαλικότητά τους να τρεχει να τα κυνηγάει με το μπιμπερό!

 

Τώρα για το ότι το θέαμα του θηλασμού είναι ενοχλητικό ή δημιουργεί αμηχανία σε κάποιους, για λόγους ευγένειας, όπως είναι το τσιγάρο, προσωπικά προτιμούσα να μην εκθέτω το παιδί μου κυρίως στα σχόλια του καθένα ή να υπάρχει η υποψία ότι ο θηλασμός είναι η σημαία μου, είχα άλλα πράγματα που με ενδιέφεραν... Και εγώ δεν ξέρω τι να υποθέσω για μια μαμά που θηλάζει δημόσια μεγάλο παιδί. Ίσως ελπίζει ότι η κοινωνία θα αλλαξει σε αυτό το θέμα.

 

Σχετικά με το άρθρο, εμένα ρε παιδί μου δεν μου κάθεται καλά να αποκαλείται "παράταση" του θηλασμού ο θηλασμός μετά τους 6 μήνες ή το χρόνο, που με διαφορες συναφείς λέξεις έτσι τον αποκαλούν διάσπαρτα στο άρθρο. Λες και κάποιος κυνηγάει το παιδί που δεν θέλει να θηλάσει, με το στήθος στη φόρα. Αν πρέπει κανείς να χαρακτηρίσει καλά και σώνει κάπως τα διαστήματα θηλασμού, θα αποκαλούσα συντόμευση του θηλασμού, το να επιβάλει κανείς σε ένα μωρό να αποθηλασει στο 6μηνο ή στο χρόνο. Με αυτά που λέει στο άρθρο η Εφη Λάγιου-Λιγνού θα συμφωνούσα, όχι όμως και με τις ερμηνείες για τη διάρκεια του θηλασμού, εκείνη δεν πήρε θέση σε αυτό το θέμα.

 

Παντως τελικά δεν ξέρω ποιο είναι το "φυσικό" διάστημα τελικά, έψαχνα σε πηγές του 19ου αρχές 20ου αιώνα και φαινόταν ότι εκεί γύρω στην εποχή με τα πολλά ξυπνήματα, πριν το χρόνο, οι γυναίκες σε μεγάλο βαθμό αποθήλαζαν, έπαιζαν και τα συμπληρώματα της εποχής... Και ο θηλασμός ξαπλωτά αναφερόταν σαν ένα αξιοπερίεργο που έκαναν γυναίκες σε μια συγκεκριμένη εξωτική χώρα! Οπότε παίζουν πολλά θέματα κουλτούρας γύρω από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Οτι τα 5 η 10 λεπτα που θηλασει ενα παιδι 3 η 4 ετων ειναι ικανα να του δημιουργησουν ψυχολογικα προβληματα στη μετεπειτα σεξουαλικη ζωη...μαλιστα.Προσωπικα μπορω να δεχτω οποιοδηποτε αλλο επιχειρημα κατα του μακροχρονιου θηλασμου αλλα αυτο οχι...και δε με αφορα ποιος ψυχολογος το λεει...εκτος κι αν φανταζεστε οτι το τριχρονο ειναι ολη μερα ξαπλωμενο αγκαλια με τη μαμα και το στηθος στο στομα.Οσο για τις μνημες...ενα παιδακι μπορει να μην εχει μνημες απο το δικο του θηλασμο αλλα να εχει απο το θηλασμο του αδερφου του...τι σημαινει αυτο? Τι ειναι δλδ αυτο στο θηλασμο που θα του δημιουργησει ψυχολογικο προβλημα?Και γιατι μονιμως απο δω το παμε απο κει το παμε καταληγουμε παντα να συνδεουμε το θηλασμο με το σεξ?

 

Τεσπα...εχω ενα διχρονο το οποιο θηλαζει...προσπαθω πολυ καιρο να του κοψω το θηλασμο αλλα δεν μπορω.Και οχι δεν εχω καμια αναγκη να καλυψω καμια δικη μου ανασφαλεια και καμια δικη μου αλλη αναγκη.

 

Διαφωνω με το δημοσιο θηλασμο παιδιου πανω απο το ετος αλλα απκ κει και περα δε θα βγαλω προβληματικη μια μαμα επειδη δεν το θεωρει ουτε με αφορα και τοσο πολυ το τι κανει η καθε μια με το παιδι της.Ισως να πιστεψε κι εκεινη οτι μεσα στον παιδοτοπο περιτριγυρισμενη απο αλλες μαμαδες θα εβρισκε κατανοηση...που να φανταστει πως θα τρεξουν αλλες μαμαδες να την κατηγορουν στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...