Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαιωματα σε part time απασχοληση


Recommended Posts

Καλησπερα αγαπητα μελη

 

Μηπως γνωριζει καποιος τι δικαωματα εχει μια μαμα ή γενικοτερα ενας εργαζομενος σε part time δουλεια?? Γονικη αδεια δικαιουμαι ή σε περιπτωση εγκυμοσυνης το ΙΚΑ κανει διακρισεις στα δικαιωματα τοκετου και λοχειας??

 

Αν γνωριζει κανεις θα το εκτιμουσα πολυ να με βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ δουλεύω ως ωρομίσθια 12 ώρες την βδομάδα και όχι κανονικά και πήρα κανονικά το επίδομα κυοφορίας .Το ΙΚΑ λεει απλά ότι για να σου δώσει τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας και το βοήθημα τοκετού θα πρέπει εσύ ως ασφαλισμένη στο ΙΚΑ τα τελευταία 2 χρονια να έχεις τουλάχιστον 200 ένσημα. Σου βάζω το έντυπό τους http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf

Τώρα όσον αφορά γονικές άδειες κτλπ δεν γνωρίζω να σε κατατοπίσω αλλά υποθέτω αν έχεις σύμβαση ιδιωτικού δικαίου άσχετα αν ειναι ορισμένου ή αορίστου χρόνου κάτι θα δικαιούσε (λεω τώρα εγώ) αλλά μπορείς να πάρεις στην επιθεώρηση εργασίας και να τους ρωτήσεις σύμφωνα με την σύμβασή σου τι δικαούσε, θα έιναι πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν

ελπίζω να σε βοηθάει αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε!! :D:D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχασα τον μπουσουλα! Δουλεύω σε οδοντίατρο 4ωρες αλλά δύστυχος στα χαρτιά με έχει 3ωρεσ 4 μέρες την εβδομάδα πόσα ένσημα παίρνω βρε παιδιά το μήνα είναι μισό ένσημο την μέρα η ένα? Σε ένα μήνα κλείνω χρόνο στην δουλειά (κανονικά 1 χρόνο και 10 μήνες αλλά αυτούς τους 10 μήνες όλο μου έλεγε θα σε βάλω στο ικα και όλο με έβαζε) γεννάω Νοέμβρη του 09. έχω εγώ τις 200 μέρες που λέει ότι χρειάζονται για τα επιδόματα τι τελικά θα πάρω από ικα την εξάμηνη την δικαιούμαι από οαεδ? Μια βοήθεια σας παρακαλώ!!!

i97Sp2.png
Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρει τηλέφωνο στο ΙΚΑ που υπάγεται ο εργοδότης σου, στα Έσοδα (για τα ένσημα). Θα πρέπει να πεις ότι εργάζεσαι 3 ώρες την ημέρα/4 ημέρες την εβδομάδα και την ειδικότητα σου (π.χ. υπάλληλος γραφείου). Για τα επιδόματα ρωτάς στις Παροχές (αφού έχεις ρωτήσει τα ένσημα σου). Για το επίδομα ΟΑΕΔ θα ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ. Να τους πεις όμως ότι είσαι ωρομήσθια και τι ειδικότητα έχεις, γιατί εγώ σαν παιδονόμος και ωρομήσθια δεν πήρα το 6μηνο. Καλή επιτυχία!!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πιο σωστο που εχεις να κανεις ειναι να ακουσεις τη συμβουλη που το ψαρακι.και γω που κανω αποκλειστικα δεν την πηρα την 6μηνη.δικαιουσαι σιγουρα το επιδομα τοκετου ειναι καπου 800με900 eurw

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχω τα 200 ενσημα που πρεπει ξερει καποιοσ τι δικαιουμε τωρα? την εξαμηνη?

 

Ρωτησες? Επειδη τα πραγματα ειναι οριακα.... θα πας στο ΙΚΑ σου με την ταυτοτητουλα σου και τον ΑΜ ΙΚΑ σου και θα ζητησει μια καρτελα ενσημων σου (αχ παλι δεν θυμαμαι πως λεγεται αυτο ακριβως και θα με κραξουν :lol:) τσπα θα καταλαβουν αυτοι. Επειδη ενδεχετε να μην εχουν το τελευταιο τριμηνο θα εχεις παρει απο τον εργοδοτη σου μια "Βεβαιωση εργοδοτη" του τελευταιου τριμηνου (και να μην την πας αυτη μην αγχωθεις θα καταλαβεις ποσα ενσημα βαζουν το μηνα απο τους προηγουμενους μηνες πανω κατω) .

Αν δουλευεις ηδη 10 μηνες και αλλους 4 μεχρι την αδεια συνολο 14 μηνες....πιστευω οτι τα εχεις και με το παραπανω.:wink:

Χαλαρωσε... παρε την καρτελα απο το ΙΚΑ και κοιτα το μπεμπε και μονο το μπεμπε. Με το καλο :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα σε ολουσ πρωτη φορα επικοινωνω μαζι σας και χαιρομαι.

γνωριζει κανεις κατι για part time για νοσηλευτριες ( ωραρια,αποδοχες κλπ.) σε ιδιωτικο τομεα?

θα με βοηθουσατε .ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επαναφερω το θεμα και οποιος γνωριζει, αν μπορει, να βοηθησει. περασα συνεντευξη για θεση γραφειου, ιδιωτικος τομεας.θα δουλευω 4 ωρες την ημερα, 5 μερες την εβδομαδα. μου ειπαν πως ο μισθος θα ειναι ο νομιμος, αλλα δεν μου ειπαν ποσο, μαζι με τα επιδοματα χριστουγεννων πασχα και επιδομα αδειας. ποσο ειναι δηλαδη το νομιμο ημιαπασχολησης?ντραπηκα να ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναλογα με την ειδικοτητα . Δες εδω www.omed.gr (πληροφορηση --> συλλογικες ρυθμίσεις)

http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=cats&MMN_position=75:9#let213

 

Υπολογισμος ωρομισθιου:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=7850&view=findpost&p=35627

το αρχειακι θα σε βοηθησει

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δικαιούμαστε άδεια θηλασμού όσες εργαζόμαστε part time (4 ώρες, 5 φορές την εβδομαδα) ; Και πώς υπολογίζεται; Ισχύει το 1 ώρα κάθε μέρα για 30 μέρες ή μήπως η 1 ώρα γίνεται μισή ώρα λόγω 4ώρου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω ότι όσες εργάζονται λιγότερες ώρες από 8ωρο δεν δικαιούνται μειωμένο ωράριο. Μονο όσες μανούλες εργάζονται εκ'περιτροπής, δηλ 8ωρο μεν, αλλά λιγότερες ημέρες την εβδομάδα ή λιγότερες εβδομάδες το μήνα κλπ θα έχουν το μειωμένο για τις μέρες που εργάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...