Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ειναι υποχρεωτικη η φαση προσαρμογης;


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω εσας τις εμπειρες ποσες ωρες τα κρατανε στην αρχη τα παιδια στο δημοσιο παιδικο σταθμο γιατι εχω το εξης θεμα:ξεκινησαμε την τεταρτη και μου ειπαν οτι στην αρχη πρεπει να την πηγαινω τη μικρη-3 χρονων-μονο για 2 ωρες...ελα ομως που αυτη δεν θελει να φυγει απο τον παιδικο την παιρνω με κλαμματα αναγκαστηκα σημερα να την παω μετα και στον παιδοτοπο αλλιως θα γκρινιαζε παλι ολη μερα γιατι την παιρνω πιο νωρις ενω τα αλλα παιδακια μενουν εκει!μαλιστα σημερα την αφησα επιτηδες ενα μισαωρο παραπανω και με "μαλωσε"η δασκαλα της οτι χαλαω τη φαση προσαρμογης..βλεπουν στο μεταξυ ολοι τους οτι το παιδακι δεν θελει να φυγει.Και μαλιστα μου ειπε οτι τη δευτερα παλι 2 ωρες θα την αφησω επειδη μεσολαβει σαββατοκυριακο!θα θελα λοιπον αν ξερει καποια να μου πει γιατι τοση εμμονη με αυτη τη φαση προσαρμογης ενταξει εχουν τις δικες τους μεθοδους αλλα δεν θα πρεπε να τις προσαρμοζουν στο καθε παιδακι;δεν θα την αφησω απο την πρωτη μερα ολο το πρωινο απλα νομιζω οτι απο μερα σε μερα θα μπορουσαμε να βαζουμε και ενα μισαωρο παραπανω κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχχ κι εγώ είχα αυτή την απορία και δεν το κατάλαβα ποτέ... :rolleyes:

 

Αυτό που συζήτησα κι εγώ με κάποια δασκάλα και μου φάνηκε λογικό είναι ότι θέλουν το παιδί και την επόμενη ημέρα να τον αναζητήσει τον σταθμό για να μην περάσει στην φάση ότι "ωραία!! έκανα κάτι ευχάριστο για λίγο καιρό αλλά τώρα δεν θέλω να πάω άλλο"

 

...και είμαι σίγουρη ότι γνωρίζεις πως υπάρχει αυτή η φάση

 

Φυσικά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να φεύγει με κλάματα αλλά με μία συμφωνία ότι και αύριο θα έρθουμε για λίγο περισσότερο και μετά τον παιδικό πήγαινέ την στις κούνιες ή στο παιδότοπο (όπως και έκανες)

 

Το σίγουρο είναι ότι θα περάσετε πολύ γρήγορα την φάση προσαρμογής αν συνεχιστεί έτσι η κατάσταση.

 

Καλή σας επιτυχία!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τον δημόσιο τι ακριβώς γίνεται...πάντως για τον μικρό μου (σχεδόν 3 χρονών) που πηγαίνει σε ιδιωτικό έχω να πώ τα εξής:

Η δασκάλα μας μίλησε για την φάση προσαρμογής και τον πηγαμε την πρώτη μέρα για 2 ώρες, την δεύτερη για 4 , την τρίτη για 5, την τέταρτη για 6 και την τελευταία για το 8ωρο. Το τελευταίο ήταν΄λίγο βιαστικό αλλά δεν είχαμε επιλογή.

Εκεί λοιπόν που τις πρώτες μέρες ήταν μια χαρά και έκλαιγε που έφευγε μόλιςκάθισε 6 και 8 ώρες έγινε χαμός.....

Για να μην στα πολύλέω μακάρι να είχα την δυνατότητα να κρατούσε περισσότερο η φάση προσαρμογής γιατί ο δικός μου είναι και μικρούλης.

Τώρα μένει 6 ώρες εδώ και 2 μήνες ώστε να συνηθίσει και να μένει το 8ωρο!!

Οπότε καλό θα ήταν να μην το πιέσεις το παιδάκι!

lamlamabu20090728_-8_To+katsikaki+mou+einai.png

bunbunard20110224_-6_H+Xionath+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω εσας τις εμπειρες ποσες ωρες τα κρατανε στην αρχη τα παιδια στο δημοσιο παιδικο σταθμο γιατι εχω το εξης θεμα:ξεκινησαμε την τεταρτη και μου ειπαν οτι στην αρχη πρεπει να την πηγαινω τη μικρη-3 χρονων-μονο για 2 ωρες...ελα ομως που αυτη δεν θελει να φυγει απο τον παιδικο την παιρνω με κλαμματα αναγκαστηκα σημερα να την παω μετα και στον παιδοτοπο αλλιως θα γκρινιαζε παλι ολη μερα γιατι την παιρνω πιο νωρις ενω τα αλλα παιδακια μενουν εκει!μαλιστα σημερα την αφησα επιτηδες ενα μισαωρο παραπανω και με "μαλωσε"η δασκαλα της οτι χαλαω τη φαση προσαρμογης..βλεπουν στο μεταξυ ολοι τους οτι το παιδακι δεν θελει να φυγει.Και μαλιστα μου ειπε οτι τη δευτερα παλι 2 ωρες θα την αφησω επειδη μεσολαβει σαββατοκυριακο!θα θελα λοιπον αν ξερει καποια να μου πει γιατι τοση εμμονη με αυτη τη φαση προσαρμογης ενταξει εχουν τις δικες τους μεθοδους αλλα δεν θα πρεπε να τις προσαρμοζουν στο καθε παιδακι;δεν θα την αφησω απο την πρωτη μερα ολο το πρωινο απλα νομιζω οτι απο μερα σε μερα θα μπορουσαμε να βαζουμε και ενα μισαωρο παραπανω κανω λαθος;

 

απο τι ξερω στους δημοσιους ακολουθουν αυτη την τακτικη κ δεν την προσαρμοζουν στο καθε παιδι.πως σου πηραν το παιδι μαιο μηνα σε δημοσιο παιδικο?γινεται αυτο?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να καταλάβεις. Τα παιδιά τις πρώτες 2-3 μέρες νομίζουν πως πήγαν σε παιδότοπο. Απ την 4η - 5η μέρα και μετά καταλαβαίνουν ότι είναι μια μόνιμη κατάσταση, πως είναι μόνα και πως τελικά ο "παιδότοπος" αυτός έχει κανόνες. Και τότε αρχίζουν τα κλάματα.

Μια χαρά είναι οι 2 ώρες για αρχή, μην αντιδράς. Θα το δεις και μόνη σου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν περασαμε φαση προσαρμογης. Στον παιδικο πηγαν και οι 2 στα δυο και εμειναν απο την πρωτη μερα το 4ωρο που ειχαμε κανονισει. Μας εδιωξαν στο 10αλεπτο γιατι η παρουσια των γονεων ταραζει τα υπολοιπα παιδια. Στα τρια που ξεκινησαμε προνηπιο ο μεγαλος και δυομιση ο μικρος ακολουθησαν κατευθειαν το προγραμμα.

Απο οσα βλεπω δεν χρειαζονται ισως ολα τα παιδια φαση προσαρμογης αλλα δεν προσαρμοζονται και ολα (ειναι μια συμμαθητρια του μεγαλου που αν και ειναι η δευτερη χρονια πλεον ακομη καλιει οταν την αφηνει η μαμα της και τρεχει πισω της)

Link to comment
Share on other sites

απο τι ξερω στους δημοσιους ακολουθουν αυτη την τακτικη κ δεν την προσαρμοζουν στο καθε παιδι.πως σου πηραν το παιδι μαιο μηνα σε δημοσιο παιδικο?γινεται αυτο?

 

κανεις αιτηση και αν βρεθει κενη θεση σε παιρνουν,ισως απο διαγραφη αλλου παιδιου..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...