Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΕΡΓΗ ΜΕ ΙΚΑ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Καλημέρα!Είμαι άνεργη με καρτα ανεργίας δικαιούμε αδφάαλεια ΙΚΑ μέσω ΟΑΕΔ επειδή είμαι κάτω από 29. Σε λίγο καιρό μπαίνω στον 9ο και δεν εχω κάνει τίποτα ακόμη.

Ξέρει κάποια να μου πει αν θα δικαιωθώ το επίδομα τοκετου; Ξέρω ότι επιδόματα λοχείας κλπ δε δικαιούμαι. Εννιώ αυτό που είναι γύρω στα 900 ευρώ. Να ξέρω για να κανονίσω αν θα πάω σε κλινική ή στο νοσοκομείο. Αν ναι πότε πρέπει να κάνω τα χαρτιά και τι χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια κ καλή λευτεριά! Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια!Πριν λίγες μέρες ήμουν στον ΟΑΕΔ και ήταν μια κοπέλα στην ίδια κατάσταση στην οποία είπαν ότι διακαιούται το επίδομα. Παρ'όλα αυτά νομίζω ότι το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάρετε ένα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ για να σας πουν ακριβώς τι δικαιούστε και τί διαδικασίες πρέπει να κάνετε. Μην το αφήσετε όμως άλλο γιατί ξέρετε ότι η γραφειοκρατεία στην Ελλάδα πάει με ρυθμούς χελώνας.

uNfhp2.png

4XvSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Λοιπον αυτο το επιδομα πλεον δεν ισχυει και εγω το εχασα για 10 μερες!Με το καινουριο νομο αντι να τα παρεις αυτα τα λεφτα σου καλυπτουν τα εξοδα του νοσοκομειου και δεν πληρωνεις τιποτα εκει (γεννησα σε δημοσιο δεν ξερω για τα ιδιωτικα τι ισχυει).Αλλα με καιει πολυ ακομα αυτο γιατι στο νοσοκομοκειο τα εξοδα ηταν 150? ολα και ολα και εγω θα επαιρνα 900? απο το ικα θα τα πληρωνα εκεινα και θα μου μενανε τα 750?!Μονο αυτες που εχουν ενσημα η δουλευουν δικαιουνται ενα ποσοστο αλλα για μας τις ανεργες τιποτα...λες και εμεις ανθρωποι δεν ειμαστε!Ρωτηστε καλου κακου στο ικα μηπως και αλλαξαν τιποτα(που δεν νομιζω).Εγω ειχα παει μερικες φορες αλλα τιποτα.Μονο ο αντρας μου πηρε το επιδομα παιδιου απο τον οαεδ 100? δειτε και γι'αυτο

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα στο ΙΚΑ σημερα. Δικαιούμαστε κανονικα 900 ευρω. Τώρα για όσες είμαστε για ιδιωτικα, αν ειναι συμβεβλημενη η κλινικη με τον ΕΟΠΠΥ πανε κατευθείαν εκεί και πληρώνουμε τη διαφορα. Αν όχι τα παίρνουμε στο χέρι. Όσες θέλουν να πάνε στο νοσοκομείο απλά δεν πληρώνουν τιποτα και απ' ότι είδα τα εξοδα του νοσοκομείου δεν ειναι 150 αλλά γύρω στα 900 ευρώ πια. Οποτε Angel δεν εχασες κάτι.

Τα χαρτιά που χρειάζονται είναι τα εξής: 1)κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μια γνωμάτευση από γιατρό του ΙΚΑ που βεβαιώνει την εγκυμοσύνη, 2) μετά τον τοκετό με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης μια αίοτηση στο ΙΚΑ

Αυτά...

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο νοσοκομειο εδω ηταν 150? τα εξοδα,μια φιλη μου γεννησε εδω κοντα παλι και ηταν 300? δεν ξερω γιατι η διαφορα αλλα τωρα τα ανεβασαν και αλλο.Οσο για το επιδομα μου το ειπε ο γιατρος μου αυτο οτι δεν ισχει,ο αντρας μου δυο φορες ρωτησε στο ικα και του ειπαν οτι αλλαξε ο νομος και δεν δικαιουμε.Και οταν πηγα να γραψω την μικρη στο βιβλιαριο με ρωτησε και η υπαλληλος αν ειχαμε πληρωσει στο νοσοκομειο να παω με την αποδηξη να επαιρνα τα λεφτα πισω.Αν ειχα ενσημα ναι το επαιρνα και εγω γιατι ειχα παει να κανω τα χαρτια μου.Το εψαξα αρκετα το θεμα αν τωρα το αλλαξαν μεσα σε ενα μηνα τι να πω!Θα ειμαι η πιο ατυχη στον κοσμο με τα αλλα τοσα που εχουμε!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα στο ΙΚΑ σημερα. Δικαιούμαστε κανονικα 900 ευρω. Τώρα για όσες είμαστε για ιδιωτικα, αν ειναι συμβεβλημενη η κλινικη με τον ΕΟΠΠΥ πανε κατευθείαν εκεί και πληρώνουμε τη διαφορα. Αν όχι τα παίρνουμε στο χέρι. Όσες θέλουν να πάνε στο νοσοκομείο απλά δεν πληρώνουν τιποτα και απ' ότι είδα τα εξοδα του νοσοκομείου δεν ειναι 150 αλλά γύρω στα 900 ευρώ πια. Οποτε Angel δεν εχασες κάτι.

Τα χαρτιά που χρειάζονται είναι τα εξής: 1)κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μια γνωμάτευση από γιατρό του ΙΚΑ που βεβαιώνει την εγκυμοσύνη, 2) μετά τον τοκετό με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης μια αίοτηση στο ΙΚΑ

Αυτά...

 

 

Για την ακρίβεια, τα έξοδα του δημόσιου μαιευτηρίου είναι 1200 ευρώ.Από 1-10-11 μπήκαν νοσήλεια και στα δημόσια ύψους 1200 ευρώ για το τρίκλινο!!!!!!Έπειτα, βγήκε αυτός ο νόμος που τα εξισώνει,δλδ το επίδομα τοκετού με τα νοσήλεια και δεν πληρώνεις και την διαφορά των 300 ευρώ που θα πλήρωνες αν έπαιρνες στο χέρι το επίδομα τοκετού!!!Κι όλα αυτά για 3κλινο στο δημόσιο, που κάποτε με 800 ευρώ ήσουν σε σουίτα κι έπαιρνες και το επίδομα τοκετού που ήταν περισσότερο από 900 ευρώ!!!!!!!!Πάλι καλά τουλάχιστον που ακόμα δίνουν κι αυτά....εκεί καταντήσαμε δυστυχώς..λες και δεν πληρώνουμε κάθε μήνα τις εισφορές μας!!!!Τέλοσπάντων!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Λοιπον αυτο το επιδομα πλεον δεν ισχυει και εγω το εχασα για 10 μερες!Με το καινουριο νομο αντι να τα παρεις αυτα τα λεφτα σου καλυπτουν τα εξοδα του νοσοκομειου και δεν πληρωνεις τιποτα εκει (γεννησα σε δημοσιο δεν ξερω για τα ιδιωτικα τι ισχυει).Αλλα με καιει πολυ ακομα αυτο γιατι στο νοσοκομοκειο τα εξοδα ηταν 150? ολα και ολα και εγω θα επαιρνα 900? απο το ικα θα τα πληρωνα εκεινα και θα μου μενανε τα 750?!Μονο αυτες που εχουν ενσημα η δουλευουν δικαιουνται ενα ποσοστο αλλα για μας τις ανεργες τιποτα...λες και εμεις ανθρωποι δεν ειμαστε!Ρωτηστε καλου κακου στο ικα μηπως και αλλαξαν τιποτα(που δεν νομιζω).Εγω ειχα παει μερικες φορες αλλα τιποτα.Μονο ο αντρας μου πηρε το επιδομα παιδιου απο τον οαεδ 100? δειτε και γι'αυτο

 

angel τι επίδομα είναι αυτό που γράφεις για τα 100 ? από τον ΟΑΕΔ?Με ενδιαφέρει κι εμένα,γέννησα τέλος Δεκέμβρη κι αν είναι να κάνω κι εγώ τα χαρτιά μου να το πάρω, άνεργη είμαι.

Link to comment
Share on other sites

angel τι επίδομα είναι αυτό που γράφεις για τα 100 ? από τον ΟΑΕΔ?Με ενδιαφέρει κι εμένα,γέννησα τέλος Δεκέμβρη κι αν είναι να κάνω κι εγώ τα χαρτιά μου να το πάρω, άνεργη είμαι.

 

Το ειχα δει εδω στο φορουμ οτι δικαιουσε http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=148 δες τα επειδη και δεν θυμαμαι τι προυποθεσεις χρειαζονται για να το παρεις.Ο αντρας μου παιρνει ανεργια και οταν πηγε για τα λεφτα του ειπαν οταν γεννηθει το παιδι να παει με την ληξιαρχικη πραξη γεννησης να το γραψει και να παρει τα λεφτα.Αλλα δεν τα παιρνεις μαζεμενα στα δινουν καθε μηνα ειναι περιπου στα 9-10 ευρω για ενα χρονο

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα!γνωριζετε για το επιδομα κυοφοριας που δικαιουμαστε απο το ικα τι ποσο ειναι και σε ποσο καιρο το παιρνουμε μετα την καταθεση των σχετικων δικαιολογητικων?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα κοριτσια....ειμαι καινουρια στο φορουμ δν ξερω ακριβως το πως και τι .:oops: τεσπα.....ηθελα να ρωτισω μη τυχον ξερετε αν δικαιουμαι επιδομα τοκετου απο οποιονδηποτε φορεα......εχω ασφαλεια του ικα μεσο οαεδ η οποια ισχυει απο τον ιουνιο .... μεχρι περσι ημουνα φοιτητρια δν εχω κολλημενο ουτε ενα εσιμο...περα απο τα εξωδα του δημοσιου νοσοκομειου (οπου εχω κανονισει να γεννισω )που καλιπτονται απο την ασφαλεια δικαιουμε καποιο χρηματικο ποσο?πραγματικα αυτα τα χρηματα θα ηταν η σωτηρια μας μιας που με παρακολουθει ιδιοτηκος γυναικολογος αφου αρχικα δν ειχα ασφαλεια και τα εξωδα ειναι τεραστια.....:shock: (να σημειωθει οτι εχω μπει στην 32η εβδομαδα )

σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.... :?:-)

Link to comment
Share on other sites

dyna_mit

http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=7&ansid=5

Χρηματικό βοήθημα τοκετού

Από τον Ιανουάριο του 2012, την καταβολή του συγκεκριμένου βοηθήματος, έχει αναλάβει ο ΕΟΠΥΥ. Ανέρχεται στα 900 ευρώ και καταβάλλεται εφάπαξ. Αυξάνεται στα 1200 ευρώ για δίδυμη κύηση και στα 1600 ευρώ για τρίδυμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας και με το καλό σε όλες τα μωράκια μας! Βλέπω στο ερώτημα που θέλω να κάνω διάφορα σχόλια και έχω λίγο μπερδευτεί, παρακαλώ όποια ξέρει να με βοηθήσει...είμαι άνεργη απο τον Ιούνιο του '13, απολυμένη απο την εταιρεία που δούλευα 7 χρόνια και φέτος τον Ιούνιο μου τελείωσε το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ αλλά έχω κανονικά βιβλιάριο ΙΚΑ. Περιμένω το μωράκι μου τον Ιανουάριο και για διαφόρους λόγους λέμε να μην παντρευτούμε με τον μπαμπά του μωρού αλλά να κάνει μια συμβολαιογραφική αναγνώριση..θα γεννήσω σε ιδιωτικό νοσοκομείο και το ο γιατρός με έχει ενημερώσει οτι θα δώσω 1,500 euro εγώ στο νοσοκομείο και απεθείας θα στείλει και το ΙΚΑ αλλα 1,000 euro...αυτό καλύπτει εμένα που είμαι άνεργη ή θα με κάλυπτε μόνο στην περίπτωση που τώρα εργαζόμουν? ευχαριστώ όποια ξέρει να μου το διελευκάνει!:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...