Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός και δωράκια.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες θα ήθελα να ρωτήσω εάν συνηθίζετε για τα Χριστούγεννα ή την Πρωτοχρονιά να στέλνετε γλυκά στο παιδικό για το προσωπικό ή κάποιο δωράκι για την δασκάλα; εάν ναι τι και πότε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες θα ήθελα να ρωτήσω εάν συνηθίζετε για τα Χριστούγεννα ή την Πρωτοχρονιά να στέλνετε γλυκά στο παιδικό για το προσωπικό ή κάποιο δωράκι για την δασκάλα; εάν ναι τι και πότε;;

 

 

Κοίτα, εμάς σε νηπιαγωγείο όμως, μας έφερναν οι γονείς (όχι υποχρεωτικά εννοείται) κάποιο μικρό δωράκι και μας το έδιναν τα παιδιά. Συνήθως ένα κεράκι ήταν....Άλλες φορές πάλι (και αυτά τα δώρα τα αγαπάω πιο πολύ) το ίδιο το παιδί μου έδινε μια κάρτα ή μια ζωγραφιά που είχε κάνει το ίδιο....έγραφε και ευχές επάνω και εμένα με έπαιρναν τα ζουμιά......

Όσο για γλυκά, έκανε ο σύλλογος γονέων μπουφέ τη μέρα της γιορτής και έκανε η κάθε μαμά ό,τι ήθελε. Τώρα, στις γιορτές που δεν έκανε κάτι ο σύλλογος γονέων (π.χ. 28η) κάποιες μαμάδες έφερναν γλυκά και κερνούσαν....Το αγαπημένο μου ήταν λουκουμάδες.............

Λογικά μπορείς να κεράσεις κάτι τη μέρα της γιορτής.....

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα δωρακια για τον οδηγο του σχολικου τις συνοδους και τις δασκαλες τους...ενα γουρι ενα κολιε κατι τετοιο οχι ακριβα πραγματα για το καλο και εβαλε μεσα και η μικρη μια καρτουλα που ζωγραφισε εκεινη...αυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι δεν θεωρω την σχεση παιδαγωγου - μαθητη (γονεα) πελατειακη....

 

ας πουμε σκοπευω στην παιδιατρο μας που θα παω αυριο να της κανω ενα συμβολικο δωρακι. χρονιαρες μερες ειναι, στα χερια της ειναι το παιδακι μου και το προσεχει, την πληρωνω στην επισκεψη. τι σχεση εχει αυτο ομως; αν νιωθω οτι θελω να κανω ενα δωρο, θα το κανω...

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους πηρα απο ένα ημερολόγιο. Τίποτα ιδιαίτερο αλλά ξεφεύγει απο το ΄κλασικό κεράκι και μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να είναι κάτι αριβό που να τις φέρνει σε δύσκολη θέση.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στις δουλείες σας οι πελάτες σας σας κάνουν δώρα;

 

υποθετω θεωρεις οτι κ η σχεση δασκαλου -παιδιου ειναι πελετειακη...

αρα να τα αντιμετωπιζουμε σαν πελατες...που ερχονται να αγορασουν τι ακριβως??αγαπη?γνωση?αποδοχη?ομαδικοτητα?βαλε τιμες σ αυτα κ ενημερωσε μας,ποσο να τα πουλαμε.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θεωρώ το να κάνει μια μαμά δώρο στο δάσκαλο (ή σε οποιονδήποτε άλλο, π.χ. στο γιατρό) λάθος ή κακό ή όπως-θέλετε-πέιτε-το.

Λάθος θεωρώ ό δάσκαλος (ή ο όποιος άλλος) να ζητήσουν δώρο είτε υλικό είτε χρηματικό!

Link to comment
Share on other sites

για να απαντησω κ στην κοπελα,δεν το θεωρω κακο να κανεις δωρακια. εγω εκανα κ στα παιδακια μου κ στις μαμαδες τους κ μου εκαναν κ αυτες.ειναι μια νοτα χαρας αυτες τις ημερες.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θεωρώ το να κάνει μια μαμά δώρο στο δάσκαλο (ή σε οποιονδήποτε άλλο, π.χ. στο γιατρό) λάθος ή κακό ή όπως-θέλετε-πέιτε-το.

Λάθος θεωρώ ό δάσκαλος (ή ο όποιος άλλος) να ζητήσουν δώρο είτε υλικό είτε χρηματικό!

 

λες να αρχισουμε να ζηταμε φακελακι για να βαλουμε 10???χαχαχαχχααχ δεν το ειχα σκεφτει!!:D:D:D

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους πήγα ήδη τα "δωράκια" τους τα οποία ήταν τα εξής:

-Βρήκα μερικά ωραιότατα καλάθια με χριστουγεννιάτικο ύφασμα που είχα ξεχασμένα, πήρα και κουτιά από τα παπούτσια των παιδιών, σκληρά ωραία κουτιά όχι ψεύτικα, τους έβαλα χαρτί περιτυλίγματος χριστουγεννιάτικο με decoupage.

-Έφτιαξε ο γιος μου στολίδια από πηλό,μία ζωγραφιά για κάθε δασκάλα, μαγείρισσα κ.λ.π. και μία χριστουγεννιάτικη κάρτα με ευχές, όλα από τον μικρό.

-Αγόρασα με 1 ευρό φοβερές χιονόμπαλες διακοσμητικές.

-Και έφτιαξα μαζί με το παιδί τις παρακάτω συνταγές που στόλισα με ζαχαρόπαστα.

http://www.joyofbaking.com/SugarCookies.html

 

http://www.joyofbaking.com/ChocolateCupcakes.html

 

Έβαλα μπισκότα και κεκάκια σε σακουλάκια με ωραίες κορδελίτσες και όλα μαζί τα πραγματάκια στα καλάθια και στα κουτιά και πήρε η κάθε μία το δικό της.Δεν μου στοίχισαν πολύ, έκανα σε όλο το προσωπικό.

Από εκεί και πέρα είναι το πως νιώθεις.Αν θες να κάνεις κάτι, το κάνεις.Αν όχι δεν είναι αναγκαστικό.Δεν παρεξήγησα ποτέ γονιό που δεν μου έφερε κάτι.

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες θα ήθελα να ρωτήσω εάν συνηθίζετε για τα Χριστούγεννα ή την Πρωτοχρονιά να στέλνετε γλυκά στο παιδικό για το προσωπικό ή κάποιο δωράκι για την δασκάλα; εάν ναι τι και πότε;;

 

 

Περισι που πηγαινε παιδικο ο μεγαλος μου γιος,

κερακι εστειλα τα Χριστουγεννα για τη δασκαλα....

γλυκα εστειλα στη γιορτη του(ενα κουτι για τα παιδια κ ενα για τη δασκαλα κ προσωπικο...

Τουρτα για τα γεννεθλια του(τοτε εστειλα δωρακια για τα παιδακια....κ ενα διακοσμητικο δωματιου για τη δασκαλα)

Στο κλεισιμο της χρονιας γεννησα κ με τα τρεξιματα δεν θυμαμαι αν εστειλα δωρακι:oops::oops::oops::oops::oops:!!!!!!

Και στη γιορτη της δασκαλας, εστειλα δωρακι...

Η πρωτη μας δασκαλα κ πολυαγαπημενη.....δεν εστελνα ακριβα, αλλα διαλεγμενα με αγαπη......

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θεωρώ το να κάνει μια μαμά δώρο στο δάσκαλο (ή σε οποιονδήποτε άλλο, π.χ. στο γιατρό) λάθος ή κακό ή όπως-θέλετε-πέιτε-το.

Λάθος θεωρώ ό δάσκαλος (ή ο όποιος άλλος) να ζητήσουν δώρο είτε υλικό είτε χρηματικό!

 

 

Συμφωνω απολυτα!!!!!!!

Αλλωστε, κανεις δεν αναγκαζει τους γονεις να στειλουν καποιο δωρακι στη δασκαλα.....αλλωστε, η σκεψη μετραει.....υπαρχουν εξυπνες κ οικονομικες λυσεις....

Εγω προσωπικα, ημουν τοσο ευχαριστημενη απο τη δασκαλα(ελαμπε το παιδακι μου οταν μου μιλουσε για τη δασκαλα, ) σε ολα τα θεματα...που το λιγοτερο που μπορουσα να της στειλω, ηταν ενα μικρο δωρακι..με πολλες ευχες...κ πολλα ευχαριστω.;)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς για τις δασκάλες παίρνουμε βιβλία ή παραμύθια για την ώρα, με μία μουτζούρα μπροστά μια και δεν τα λες πικάσσο τα πιτσιφρίκια μου και καλά αντί αφιέρωσης :-)

Το θεωρώ πολύ όμορφο να πηγαίνουν κάτι τα παιδακια στις δασκάλες τους... και δεν χρειάζεται απαραίτητα να χαλάσεις λεφτά αν δεν περισσεύουν... μια ζωγραφιά φτιαγμένη με αγάπη είναι ένα υπέροχο δωρο.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις επειδη ειχαμε κ γενεθλια εστειλα κεκακια και αλλα γλυκα ετσι κ αλλιως, μεσα σε 5 μερες δε λεει να κανω κι αλλα! ( μου φυγε ο κ@λος)....οποτε λεω να κανω μονο στο τελος της χρονιας οπως περσι.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν θεωρω την σχεση παιδαγωγου - μαθητη (γονεα) πελατειακη....

 

ας πουμε σκοπευω στην παιδιατρο μας που θα παω αυριο να της κανω ενα συμβολικο δωρακι. χρονιαρες μερες ειναι, στα χερια της ειναι το παιδακι μου και το προσεχει, την πληρωνω στην επισκεψη. τι σχεση εχει αυτο ομως; αν νιωθω οτι θελω να κανω ενα δωρο, θα το κανω...

 

συμφωνω απολυτως κ εμεις θα κανουμε στις δασκαλες κατι συμβολικο.

η παιδιατρος μας παλι...μας κανει εκεινη δωρακια οταν γεννηθηκαμε κ μετα σε γεννεθλια κ Πασχα Χριστουγενα ....:wink:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

το να κανεις δωρακι,δειχνει οτι τη σκεφτεσαι τη δασκαλα που προσεχει το παιδι σου και την τιμας.περσι εγω της πηγα χιονομπαλα και φετος φτιαξαμε με τη κορη μου χριστουγεννιατικο σπιτακι και της το τυλιξα μαζι με ενα γουρακι.δωρα τους κανω και το καλοκαιρι,πχ ενα κοχυλι κερι και στην ονομαστικη γιορτη τους παω λουλουδια.οσον αφορα τη παιδιατρο αν τυχει και παω στις γιορτες παω κανε γλυκο,αλλα δεν αγχωνομαι.οσο αφορα για το αν οι πελατες στη δουλεια κανουν δωρα,ναι μας κανουν.μια καρτα οσο τυπικη κι αν ειναι ειναι μ ια κινηση καλης στνεργασιας

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξερω ποσες ειναι στον παιδικο που παει ο μικρος. Στη δασκαλα του μεγαλου δωσαμε περισι στο τελος της χρονιας. Για εκεινη βεβαια πιο σημαντικο ειναι οτι της το εδωσε ο Κ και μαλιστα της μιλησε στα γαλλικα... Στο τελος της χρονιας θα παρουμε παλι κατι συμβολικο και για την δασκαλα του μικρου στην ταξη υποδοχης αλλα στον παιδικο δεν το ειχα σκεφτει...

Θα στειλω βεβαια τα παιχνδια που δεν χρησιμοποιηουμε πλεον αλλα μαλλον δεν πιανεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να στείλω γλυκάκια.....Σοκολατάκια κλπ. Είχα σκεφτεί και κάποιο δωράκι προσωπικό αλλά τελικά ίσως να είναι too personal. Ίσως στο τέλος της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε σημερ;α γιορτι στο παιδικο κ αγορασα για ολες τις δασκαλες του παιδικου υπευθυνες κ μη του τμηματος μας απο ενα κερακι αστερακι κ για την διευθυντρια μας ενα διακοσμητικο με led φωτακι που το αναβεις.. ενα μικρο ελατακι με ενα χιονανθρωπο κ ενα ελαφακι που καθονται απο κατω...αυτα πηρα καθαρα ως ενα συμβολικο δωρακι κ τιποτα παραπανω,,, ως ενα ευχαριστω,,,

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο ενα ημερολογιο του 2012 τους πηγα.

Θεωρω πως εφοσον ειμαι ευχαριστημενη απο τη συνεργασια μας και εφοσον μου δειχνουν πως αγαπανε το παιδι μου, ειναι μια απλη κινηση για να τους ευχαριστησω! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...