Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΟΛΟΚΥΘΑ


GEMAKOAL

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ .... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!

εχω μια τεραστια κιτρινη κολοκυθα και δεν ξερω τι να την κανω !!!!

εκτος απο πιτα , γινεται κατι αλλο ????

 

αν οχι .... δωστε καμια συνταγη για πιτα , εστω!

 

thanks

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙΑ .... ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!

εχω μια τεραστια κιτρινη κολοκυθα και δεν ξερω τι να την κανω !!!!

εκτος απο πιτα , γινεται κατι αλλο ????

 

αν οχι .... δωστε καμια συνταγη για πιτα , εστω!

 

thanks

 

μπορεις να κανεις κολοκυθοκεφτεδες.

ξυνεις την κολοκυθα,προσθετεις κρεμμυδακι,μπαχαρικα,λαδακι,αυγο,και προσθετεις στο τελος αλευρι.τ'ανακατευεις και με ενα κουταλι της σουπας παιρνεις λιγο μειγμα και το βαζεις στο τηγανι ενα-ενα.μην περιμενεις να γινουν να γινουν στρογγυλα σαν τα κολοκυθακια.

περιπου ετσι νομιζω οτι φτιαχνονται,αλλα εχω και καιρο να τις φτιαξω.

ελπιζω να βοηθησα:-D

Link to comment
Share on other sites

Μαρμελάδα με κίτρινη κολοκύθα και πορτοκάλια

img_5844_400.jpg

Υλικά

  • 1 κιλό σάρκα κολοκύθας
  • 2 - 3 μέτρια πορτοκάλια
  • 1 κιλό ζάχαρη
  • 1 1/2 ποτήρια νερό
  • Το χυμό από ένα λεμόνι
  • Ένα ξυλαράκι κανέλα και 2-3 γαρύφαλλα
  • Σκόνη από 2-3 κόκκους μαστίχα

Εκτέλεση

Τρίβουμε την κολοκύθα στον χοντρό τρίφτη.

Ξύνουμε ελαφρά τη φλούδα τον πορτοκαλιών και τα βάζουμε σε κατσαρόλα με το νερό να βράσουν μέχρι να μαλακώσουν.

Όταν κρυώσουν τα κόβουμε σε μικρά κομμάτια σάρκα και φλούδα απομακρύνοντας τυχόν κουκούτσια.

Ανακατεύουμε σε κατσαρόλα τα πορτοκάλια με την κολοκύθα τη ζάχαρη και το νερό (που βράσαμε τα πορτοκάλια), την κανέλα τα γαρύφαλλα και βράζουμε τη μαρμελάδα μέχρι να δέσει.

Προσθέτουμε λιγο πριν το τέλος του βρασίματος το χυμό του λεμονιού.

Όταν κρυώσει προσθέτουμε τη σκόνη της μαστίχας και μοιράζουμε σε αποστειρωμένα βάζα.

Διατηρείται σε δροσερό μέρος η στο ψυγείο.

 

Καλή επιτυχία!

 

 

http://www.greekmasa.gr

 

ακόμα , τσιζ κεικ με κολοκυθα http://translate.joyofbaking.com/el/PumpkinCheesecake.html

 

γλυκο κουταλιου http://www.sintagespareas.gr/sintages/kolokitha-portokali-gliko-koutaliou.html

 

σουφλέ http://www.sintagespareas.gr/sintages/soufle-fouskoto-me-kolokitha.html

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

elenada k afroditi d ..............

 

1000 ευχαριστω !!!!

 

σωσατε το κεφαλι μου απο την κολοκυθα !!!

μια εβδομαδα ειναι στο παγκο της κουζινας ...... αν δεν την αξιοποιησω μεχρι αυριο .... ο αντρας μου θα μου τη φερει στο κεφαλι ειπε !!!!!!!!χαχαχαχαχα

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θα σκουλικιασει μεχρι τοτε ??????????

 

ειπα στον αντρα μου κ περιμενει τους κιοφτεδες αυριο !!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

αμα εταξες τοτε καντο..αλλα παντα μου αρεζε αυτο!!!!..

 

δεν ξερω ομως αν χαλασει...νομιζω πως αντεχει αλλα μην σε παρω και στο λαιμο μου και μετα δεν δεις ουτε ρεσο οτε κιοφτε...!!!:cool:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!

θα κανω τον κιοφτε ... και μεχρι τα χριστουγεννα , θα μου φερουν αλλη !!! ωραια ιδεα τα ρεσο !!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια μηπως ξερει καμια τα βηματα για να συντηρησουμε μια κιτρινη κολοκυθα, αφου της βγαλουμε τη σαρκα, κ να την κανουμε χειροτεχνια πχ κηροπηγιο οπως αυτα στο halloween??

εννοώ τι υλικα πρεπει να βαλουμε ή με τι τροπο την αποξηραινουμε για να διατηρηθει

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Επαναφερω το θεμα γιατι θελω μια δοκιμασμενη συνταγη για κολοκυθα καθως επισης και πως την συντηρω? Μου φερανε μια μικρη στρογγυλη την οποια θελω για ντεκορ αλλα και μαγειρεμα για τα γενεθλια του γιου μου τον Φεβρουαριο, θα του κανω αποκριατικο παρτυ και σκεφτηκα να την σκαλισω οπως οι Αμερικανοι στο halloween.

Αποριες... θα αντεξει 1,5 μηνα ή θα χαλασει ως τοτε?(ακοπη εως τοτε εννοειται)

Αφου την σκαλισω τι να κανω να μην μαυρισει?

Και το κυριοτερο, πως να μαγειρεψω το μεσα της? Κατι που να μπορω να σερβιρω και στο παρτυ κατα προτιμηση! :D :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτες βρήκα αυτή τη συνταγή που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα και θα είναι πολύ εντυπωσιακή σε τραπέζι

 

http://www.argiro.gr/Recipe/%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CF%8D%CE%B8%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%AE%CE%BB%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC

 

δεν την έχω δοκιμάσει όμως για να σου πω αν είναι νόστιμη και δεν ξέρω κατά πόσο θα φάνε τα παιδάκια το ροκφόρ :rolleyes:.

Την κολοκύθα εγώ συνήθως την κάνω σούπα μόνη της και τη σερβίρω με λεμονάκι και σπιτικό κρουτόν. Δεν ξέρω αν θα αντέξει μέχρι τότε πάντως πουλάνε κολοκύθες στη λαϊκή και στα σούπερ μάρκετ. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή για να κάνεις δοκιμαστικά 1-2 συνταγές και να πάρεις φρέσκια τότε.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω izaki! Ωραιο φαινεται αλλα θελω μια δοκιμασμενη συνταγη κατα προτιμηση για παιδια αφου προκειται για παιδικο παρτυ.

Η κολοκυθα μου ειναι στρογγυλη και θα την σκαλισω με ματια και χαμογελο, θελω μια συνταγη για την ψυχα της μονο.

Εχω φτιαξει παλιοτερα δυο φορες πιτα αλλα δεν με συγκινησαν γευστικα γι'αυτο θελω μια δοκιμασμενη συνταγη!

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα γιατι θελω μια δοκιμασμενη συνταγη για κολοκυθα καθως επισης και πως την συντηρω? Μου φερανε μια μικρη στρογγυλη την οποια θελω για ντεκορ αλλα και μαγειρεμα για τα γενεθλια του γιου μου τον Φεβρουαριο, θα του κανω αποκριατικο παρτυ και σκεφτηκα να την σκαλισω οπως οι Αμερικανοι στο halloween.

Αποριες... θα αντεξει 1,5 μηνα ή θα χαλασει ως τοτε?(ακοπη εως τοτε εννοειται)

Αφου την σκαλισω τι να κανω να μην μαυρισει?

Και το κυριοτερο, πως να μαγειρεψω το μεσα της? Κατι που να μπορω να σερβιρω και στο παρτυ κατα προτιμηση! :D :D

 

γεια σου!! λοιπόν...1. συντήρηση σε δροσερό κ σκιερό μέρος σκέπασε την με κάποιο πανί,κουβερτούλα κτλ κ θα είναι οκ!

2.καλά είναι να μην την σκαλίσεις πολύ νωρίτερα...δοκίμασε να την τρίψεις με λεμόνι αλλά κ πάλι δεν ξέρω αν δεν μαυρίσει..

3. το μέσα της εγώ το κάνω γλυκιά πίτα! κι επειδή είναι άνοστο σκέτο, το εμπλουτίζω με σταφίδες, ζάχαρη κ κανέλα (κ καμια φορά κ καρύδια)..αυτό που μου περισσεύει ( εν τω μεταξύ για να μην κουράζομαι στον τρίφτη, την βάζω λίγο λίγο στο μούλτι κ γίνεται ωραιότατο τρίμμα) το βάζω ωμό σε σακουλάκια στην κατάψυξη κι είναι μια χαρά!! καλή επιτυχία!!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου!! λοιπόν...1. συντήρηση σε δροσερό κ σκιερό μέρος σκέπασε την με κάποιο πανί,κουβερτούλα κτλ κ θα είναι οκ!

2.καλά είναι να μην την σκαλίσεις πολύ νωρίτερα...δοκίμασε να την τρίψεις με λεμόνι αλλά κ πάλι δεν ξέρω αν δεν μαυρίσει..

3. το μέσα της εγώ το κάνω γλυκιά πίτα! κι επειδή είναι άνοστο σκέτο, το εμπλουτίζω με σταφίδες, ζάχαρη κ κανέλα (κ καμια φορά κ καρύδια)..αυτό που μου περισσεύει ( εν τω μεταξύ για να μην κουράζομαι στον τρίφτη, την βάζω λίγο λίγο στο μούλτι κ γίνεται ωραιότατο τρίμμα) το βάζω ωμό σε σακουλάκια στην κατάψυξη κι είναι μια χαρά!! καλή επιτυχία!!

 

Πολύ ωραία και εύκολη συνταγή! Μου άνοιξες την όρεξη! :D

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

3. το μέσα της εγώ το κάνω γλυκιά πίτα! κι επειδή είναι άνοστο σκέτο, το εμπλουτίζω με σταφίδες, ζάχαρη κ κανέλα (κ καμια φορά κ καρύδια)..αυτό που μου περισσεύει ( εν τω μεταξύ για να μην κουράζομαι στον τρίφτη, την βάζω λίγο λίγο στο μούλτι κ γίνεται ωραιότατο τρίμμα) το βάζω ωμό σε σακουλάκια στην κατάψυξη κι είναι μια χαρά!! καλή επιτυχία!!

 

Μμμμμμ πολυ ωραιο μου ακουγεται!!! Για πες αν μπορεις την συνταγη! :-D

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πραγματικά είναι πολύ νόστιμη! λοιπόν για την συγκεκριμένη πίτα η συνταγή για φύλλο που χρησιμοποιώ είναι αυτή

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/fillo-pragmatika-xoriatiko.html

 

μην το φοβάστε! το φύλλο ανοίγει πανεύκολα!! αλευράκι μπορεί να πάρει λίγο παραπάνω! (ανάλογα με το μέγεθος της χούφτας σας ;)) να φανταστείτε εγώ δεν είχα καν πλάστη κ το άνοιξα με μπουκάλι κρασιού γυάλινο κ πάλι δεν δυσκολεύτηκα!

 

τώρα για την γέμιση... μόλις ανοίξουμε το φύλλο μας το ραντίζουμε με λίγο ελαιόλαδο και μετά προσθέτουμε το τριμμένο κολοκύθι, (να το βάλετε πιο πριν σε στραγγιστήρι με λίγο αλάτι να βγάλει τα πολλά ζουμια), πασπαλίζουμε με ζάχαρη,προσθέτουμε σταφίδες και κανέλα όσο θέλουμε και το τυλίγουμε όχι πολύ σφιχτα - εγω την πίτα αυτή την φτιάχνω σε ρολά-λωρίδες σε ορθογώνιο ή τετράγωνο ταψί- τοποθετούμε τις λωρίδες μας σε λαδωμένο ταψάκι κ μόλις τελειώσουμε ραντίζουμε με νεράκι κ μετά λίγο ελαιόλαδο! την ψήνουμε στους 165-170 στον αέρα για περίπου 45 λεπτά (ανάλογα τον φούρνο σας- ή όπου εσεί ψήνετε τις πίτες)

 

καλή επιτυχία κορίτσια!!!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...