Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδοματα μητροτητας???


Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια! Σας παρακαλώ κάποια να με φωτίσει, γιατί με τόσες γνώμες δεξιά και αριστερά να ακούω έχω χάσει την μπάλα!

Καταρχάς είμαι έγκυος , στο πρώτο μου παιδάκι, στην 35η εβδομάδα με ΠΗΤ 16/11/13 (αν και λόγω ισχιακής προβολής , μάλλον θα πάμε για καισαρική κατά τις 2/11) .

Εργάζομαι σε μια ιδιωτική εταιρεία εδώ και 8 χρόνια, έχω φυσικά τα ένσημα που απαιτούνται , όλα οκ, όμως μιλώντας με άλλες κοπέλες που γέννησαν φέτος, ακούω πως άλλα επιδόματα καταργήθηκαν και γενικά μου λένε πως λάθος τα υπολογίζω όλα.

Μέχρι στιγμής (καθώς έχω σταματήσει από την δουλειά , για τις 56 ημέρες προ τοκετού), έκανα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ και μου έβγαλαν όπως λέει το χαρτί τους:

 

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΑΠΟ 21/09/2013 ΕΩΣ 15/11/2013 - 56ΗΜΕΡΕΣ - 1039,92 ΕΥΡΩ .

 

Θα γεννήσω στο ΡΕΑ και λόγω του ότι είναι συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ, θα πληρώσουμε κάτι λιγότερο το οποίο μου είπαν αυτομάτως αφαιρείτε απο το σύνολο των ευρώ .

Έτσι λοιπόν κάποιες μου είπαν πως επειδή θα μειωθούν τα χρήματα απο το μαιευτήριο , δεν δικαιούμαι τίποτα άλλο από ΙΚΑ (ενώ εγώ υπολόγιζα και το επίδομα λοχείας για τις 64 ημέρες περίπου άλλα 1000 ευρώ) .

Επίσης νόμιζα πως μετά από τις 64 ημέρες, παίρνω και από τον ΟΑΕΔ ενα συμπληρωματικό ποσό ώστε να συμπληρώσω τις αποδοχές μου σαν να εργαζόμουν (πέρα από αυτά που σου δίνουν όταν μπαίνεις στο 6 μηνο κάθε μήνα) και σε όποια τα λέω γελάει και μου λέει πάνε αυτά καταργήθηκαν.

Εγώ τελικά καλά τα υπολογίζω ή είμαι όντως για γέλια;;;;; :rolleyes::rolleyes::rolleyes::lol::lol::lol::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα... μιας και γέννησα πριν από 2 μηνες περίπου και τα έχω ζήσει τα παραπάνω πρόσφατα θα προσπαθήσω να σου λύσω τις απορίες όσο πιο απλά γίνεται!

 

Πρώτα απ'ολα όσον αφορά την άδεια εγκυμοσύνης είναι 8 εργάσιμες βδομάδες (56 μέρες όπως αναφέρεις και εσύ). Η άδεια λοχείας (μετά τον τοκετό) είναι 9 εργάσιμες βδομάδες.

Αν γεννήσεις νωρίτερα από την ΠΗΤ που δήλωσες στο ΙΚΑ θα μεταφερθούν οι μέρες από την άδεια εγκυμοσύνης στην άδεια λοχείας.

 

Τώρα όσον αφορά τα επιδόματα:

Κατά την διάρκεια της άδειας σου (εγκυμοσύνης και λοχείας) από την δουλεία σου θα πληρωθείς κανονικά για 25 εργάσιμες μέρες (είναι ουσιαστικά οι 25 μέρες ασθένειας που δικαιούμαστε κάθε χρόνο από το ΙΚΑ).

Τα υπόλοιπα θα τα πάρεις από το ΙΚΑ σαν επιδόματα εγκυμοσύνης και λοχείας.

Το ΙΚΑ ομως δεν θα σου καλύψει όλο το ημερομισθιο σου αλλα κάποιο ποσοστό του (δεν θυμάμαι ακριβώς πως βγαίνουν τα ποσά, αν θελεις όμως μπορώ να το ψάξω)

 

Οσον αφορα το μαιευτήριο, από την στιγμή που είναι συμβεβλημένο με το ΕΟΠΥΥ θα έχει ξεχωριστό τιμοκατάλογο με χαμηλότερες τιμές από ότι θα πλήρωνες αν δεν ήσουν σε κάποιο ταμείο. Τα λεφτά που θα δώσεις στο μαιευτήριο δεν τα παίρνεις πίσω από το ΕΟΠΥΥ ούτε αφαιρούνται από τα επιδόματα. Εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ το οποίο είναι επίσης συμβεβλημμένο με το ΕΟΠΥΥ.

 

Από τον ΟΑΕΔ δεν παίρνεις χρήματα (εκτός και αν αποφασίσεις να πάρεις το 6μηνο, οπου εκεί είναι άλλη ιστορία).

Όμως υπάρχει ένα μικρο παραθυράκι εδώ το οποίο και εγώ το ανακάλυψα τυχαία. Αν γεννήσεις πριν την ΠΗΤ τότε για τις μέρες που θα μεταφερθούν από την άδεια εγκυμοσύνης στην άδεια λοχείας δεν θα πληρωθείς από το ΙΚΑ αλλά από τον ΟΑΕΔ (μην με ρωτήσεις γιατί δεν έχω ιδέα). Όμως για να μπορέσεις να πάρεις τα χρήματα αυτά θα πρέπει το ΑΜΚΑ που θα βγάλεις στο μπεμπάκι σου μολις γεννηθεί να είναι κάτω από το δικό σου ΑΜΚΑ και όχι κάτω από του συζύγου!

 

Τέλος, το επίδομα τοκετου έχει καταργηθεί και το δικαιούνται μόνο οι μητέρες που γεννούν εκτός μαιευτηρίων (δημοσίου ή ιδιωτικού).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα φως μου το έριξες δεν μπορώ να πω!!! :-D:grin:

Άρα εγώ είναι να πάρω και κάτι ακόμα φαντάζομαι όπως τα λες είτε απο το ΙΚΑ είτε απο τον ΟΑΕΔ μετά την γέννα!

Γιατί κάποιες με απέλπισαν!

Link to comment
Share on other sites

Ο οαεδ δινει 2 επιδοματα το ενα ειναι το συμπληρωματικο της μητροτητας και το αλλο το 6μηνο....

στο συμπληρωματικο μπορει να παρεις 0 ευρω μπορει να παρεις και 1000+ ευρω παει αναλογα με το τι πηρες απο το ικα και με το τι θα επαιρνες απο τον εργοδοτη σου http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=615&Itemid=771〈=el

ειναι αυτο εδω

και το 6 μηνο που ειναι αυτο http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=616&Itemid=772〈=el

 

μολις με το καλο γεννησεις στειλε καποιον να σου καταθεσει και για τα δυο και απο το συμπληρωματικο οτι βγαλεις

 

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα λοχείας ισχύει κανονικά από ότι είδα στην σελίδα του ΙΚΑ. Αυτό που καταργήθηκε είναι του τοκετού. Και από τον οαεδ παίρνουμε κάποιο πόσο αναλογικά πάντα με τα ποσά που εισπράχθηκαν από το ΙΚΑ. Μια φίλη που γέννησε τον Ιούλιο τα πήρε όλα.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...