Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός διδύμων


Recommended Posts

Καλησπέρα! Εδώ και δύο βδομάδες ειμαι περήφανη μητέρα διδύμων!! Λόγω του ότι τα μωρά ήταν 36 εβδομάδων και έκαναν λίγο ίκτερο οι γιατροί μας συνέστησαν να δώσουμε και συμπλήρωμα μετά το θηλασμό. Τώρα που ο ίκτερος πέρασε αγόρασα θήλαστρο (medela swing) ώστε να αυξήσω παραγωγή και να δίνω συμπλήρωμα μητρικό γάλα μετά το θηλασμό ή να επιτύχω αποκλειστικό ηλασμό. Είναι εφικτό? Μπορείτε να με συμβουλευσετε για το πως πρέπει να γίνεται η άντληση? Θηλάζω 7 φορές τη μέρα και φοβάμαι οτι αν αντλώ και ενδιάμεσα δε θα μένει καθόλου γάλα για τα μωρούλια μου.

PTi9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν υπάρχει περίπτωση να "μην μενει γαλα" ή να "μην φτανει το γαλα", μην ανησυχεις. Εγω οσα ξερω για θηλαστρα ειναι στη θεωρια γιατι δεν ηθελα να μπλεξω μαζι τους, να καθαριζω, να αστειρωνω μπουκαλια κλπ.

Ξερω ομως οτι δεν το χρειαζεσαι για να αυξησεις την παραγωγη, τα παιδια θα σου αυξησουν την παραγωγη και θα την ρυθμισουν αναλογα την ορεξη τους. Απλα βαζεις τα μωρα πιο συχνα να θηλασουν και δεν ακους κανεναν καλοθελητη που θα σου πει οτι "πρεπει να τρωνε καθε Χ ωρες" και "πεινανε, δωσε σκονη".

Αν θελεις να εχεις αποθεμα γαλακτος για να μπορει να τα ταϊζει καποιος αλλος οσο λειπεις ή κοιμάσαι, το καταλαβαινω. Εκει αντλείς μετά τους θηλασμούς και αποθηκευεις το γαλα συμφωνα με τις οδηγιες συλλογης και συντηρησης μητρικου γαλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τα μωράκια σου! Ξεκινήσαμε όπως εσείς και τότε με είχε βοηθήσει η Αγλαϊα. Βασικά, τα μωράκια με οδήγησαν. Έκοψαν μόνα τους το συμπλήρωμα στις 35 μέρες.

 

Ψάξε κάπου να βρεις το ερωτηματολόγιο του θηλασμού, γιατί τελικά έχει σημασία να φανεί σε όποια κοπέλα μπορεί να σε βοηθήσει, με αριθμούς πού βρίσκεστε. Πάντως για τα δίδυμα είναι όλοι λίγο πιο επιφυλακτικοί. Τα προσέχουν πιο εντατικά, με την έννοια ότι φοβούνται λίγο να επιμείνουν στο θηλασμό.

 

Ο θηλασμός διδύμων θέλει και λιγη τύχη, να είναι καλόβολα τα μωράκια... Η κούραση συσσωρεύεται, δεν έχεις δει ακόμα τίποτα! Εγώ κάποια στιγμή που κλάταρα, άφηνα τα αλλάγματα στο σύζυγο και ξάπλωνα για βράδυ κατά τις 18.00 έως 21.00, αναλόγως την κούραση. Ο σύζυγος ακουμπούσε τα μωράκια δίπλα μου, για βραδυνό γεύμα. Ύπνος δικός μου έως τις 03.00 περίπου και σηκωνόμουν μόνο για αλλάγματα και εναλλαγή μωρών από τις 03.00 και μετά. Ο σύζυγος έκανε βάρδια αλλαγμάτων και απασχόλησης μωρών μέχρι το τελευταίο τάισμα στις 12.00 το βράδυ. Δηλαδή κοιμόταν και εκείνος σερί από τις 12.00 έως τις 7.00, για να είναι ξεκούραστος στο γραφείο. Σπάνια σχετικά τον ξυπνούσα εγώ, μέσα στη νύχτα, αν τυχόν τα παιδιά συνέπιπταν στο γεύμα ακριβώς και ο σύζυγος παρηγορουσε το δεύτερο, μέχρι να έρθει η σειρά του. Τα δικά μου κρατούσαν 3ωρα το βράδυ και ευτυχώς έπιναν διαδοχικά. Στην πολύ αρχή μπορούσα να τα τοποθετήσω ταυτόχρονα. Οπότε στο ενδιάμεσο έμενε χρόνος για ξεκούραση.

 

Αυτή η εποχή της μεγάλης κούρασης κράτησε κανένα μήνα περίπου. Εμείς παθαμε πρώτα, και μετά μάθαμε και τελικά δεν μας κούρασε υπερβολικά η ανατροφή των παιδιών. Τώρα με τα νεογέννητα είναι καλά φαντάσου, αργότερα, αν σου τύχουν ζωρούτσικα παιδιάκια, δεν θα είναι όλο ήρεμα, θα θέλουν λίγο παρεϊτσα, γιατί μπορεί να βαριούνται! Θα μένουν πιο πολύ ξύπνια. Εκεί καλό είναι να πάτε σταδιακά στο διαχωρισμό ημέρας και νύχτας. Κοινώς να μαζέψουν τον ύπνο τους τις βραδινές ώρες. Σε αυτό βοηθάει αν το βράδυ δεν ανάβεις φώτα και έχετε ησυχία. Θέλεις να αποφύγεις να ξυπνάνε τη νύχτα και να θέλουννα παίξουν ή να τα νανουρίσεις με κάποιον τρόπο.

 

Για εμάς οι μήνες 2-4 ήταν και οι πιο κουραστικοί, μετά απασχολούν σταδιακά κάπως καλύτερα τον εαυτό τους τα μωράκια. Αν σου τύχουν ήσυχα μωράκια ή αν έχεις πολύ πρόθυμη βοήθεια, πιθανόν και να μη ζοριστείτε πολύ ούτε και εκείνους τους μήνες.

 

Ο θηλασμός το βράδυ γινόταν με εμένα μισοκοιμισμένη και ξαπλωτά. Θέλει πολλή προσοχή αυτό με νεογέννητο και ειδικά αν έχεις μεγάλη κούραση με δίδυμα, μην κινδυνεύσει το μωρό. Γκούγκλαρε safe co-sleeping. Μετά τους 4 μήνες κοιμόντουσαν σερί, στην αρχή 4ωρο και πολύ σύντομα 8ωρο. Αυτό έγινε όταν σταμάτησαν να κάνουν κακά το βράδυ και σταμάτησα να τα ξεσηκώνω για άλλαγμα.

 

Μην κάνεις το θηλασμό όλα ή τίποτα, είναι η πιο σημαντική συμβουλή που μου έδωσαν. Ένα μπουκάλι γάλα μπορεί να σώσει το θηλασμό. Πάντως νομίζω το να μην αντικαθιστάς γεύματα και να δίνεις τυχόν συμπλήρωμα μετά το στήθος, θα βοηθήσει να μην κοπεί ο θηλασμός. Εγώ δεν είχα αντικαταστήσει γεύμα... Τέλος πάντων, είχαμε βρει τρόπο να μην με κουράζει υπερβολικά ο θηλασμός. Αλλά και πάλι, είναι ίσως λίγο θέμα παιδιού.

 

Για αυτό που ρωτάς τελικά, ειλικρινά δεν ξέρω. Είχα το ίδιο πρόβλημα, χώρια που άντε να βρεις χρόνο και για αυτό...

 

Το swing δεν είμαι σίγουρη ότι είναι το καλύτερο για τη δουλειά που το θέλεις... Μπορεί να μην αποδίδει όσο ένα μωρό. Εγώ με τα περισσότερα θήλαστρα δεν έβγαζα σχεδόν τίποτα έτσι και αλλιώς! Οπότε η εναλλακτική ήταν συμπλήρωμα. Τότε είχα δει φως με το symphony, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι καταφέραμε πολλά πράγματα. Το χρησιμοποίησα πιο πολύ μετά που εγκαταστήσαμε θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις! Προσπαθώ να βρω το ερωτηματολόγιο για το θηλασμό για να δώσω μια πληρέστερη εικόνα αλλά δεν μπορώ.Μπορεί κάποιος να μου δώσει το link?

PTi9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 36+3

Β. Το φύλο του βρέφους αγόρι και κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 11 ο μπέμπης και 8,3 η μπέμπα μέγιστες

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Κράτησαν ένα βράδυ τον μπέμπη στα νεογνά για παρακολούθηση

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

μπέμπης μπέμπα

17/3/15 2570 2750

20/3/15 2490 2540

23/3/15 2500 2640

30/3/15 2770 2980

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 50ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 360ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

swing medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 2

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι απόγευμα

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10-15 λεπτά σε κάθε μαστό

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημαίνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

7-8 το καθένα

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

μπέμπης 2-3 μπέμπα 3-4

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Η μπέμπα στην αρχή θήλαζε αποκλειστικά και από τους δύο μαστούς μέχρι που έπιασε θηλή και ο μπέμπης και τότε με θηλασμό στον ένα μαστό έκλαιγε γιατι δεν χόρταινε

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολυτιμη!

PTi9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι σου ειναι δύσκολο αυτό που θα σου πω αλλα προσπάθησε να αυξήσεις τους θηλασμους σε τουλάχιστον 8, ιδανικά 8-12.

 

Τα 360μλ που γράφεις ειναι συμπλήρωμα ξένου γάλακτος; Το μητρικό που αντλείς το δινεις κι αυτό;

 

Το θηλαστρο που έχεις ειναι ακατάλληλο για τη χρήση που θέλεις να κανεις.

 

Το θετικό ειναι ότι τα μωρά ειναι αρκετά μικρά ακόμη και με πολύ στήθος και σταδιακή μείωση συμπληρώματος θα καταφερεις αποκλειστικό θηλασμό. Αυτό προϋποθέτει άψογη συνεργασία των μωρών στο στήθος, πολυ υπομονή δίκη σου, καθόλου πιπίλα και μαραθώνιους θηλασμους.

 

Εναλλακτικά (οι προϋποθέσεις θα ειναι ιδιες) μπορείς να νοικιάσεις ενα νοσοκομειακό θηλαστρο διπλής άντλησης και να εχεις πιο άμεσα αποτελέσματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι οτι ενώ η μπέμπα είναι πολύ συνεργάσιμη ο μπέμπης θέλει τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι να πιάσει καλά τη θηλή και να πίνει όπως πρέπει το γάλα με αποτέλεσμα για τάισμα και άλλαγμα να τρώμε κάθε φορά 1,5-2 ώρες και για τα δύο. Γι'αυτό το 8-12 θηλασμοί μου φαίνεται λίγο ουτοπικό :( Τα 360 είναι ξένο το οποίο θέλω να αντικαταστήσω με μητρικό αν πάνε καλά οι αντλήσεις. Προς το παρών οι δύο πρώτες προσπάθειες άντλησης δεν ήταν πολύ πετυχημένες

PTi9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι οτι ενώ η μπέμπα είναι πολύ συνεργάσιμη ο μπέμπης θέλει τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι να πιάσει καλά τη θηλή και να πίνει όπως πρέπει το γάλα με αποτέλεσμα για τάισμα και άλλαγμα να τρώμε κάθε φορά 1,5-2 ώρες και για τα δύο. Γι'αυτό το 8-12 θηλασμοί μου φαίνεται λίγο ουτοπικό :( Τα 360 είναι ξένο το οποίο θέλω να αντικαταστήσω με μητρικό αν πάνε καλά οι αντλήσεις. Προς το παρών οι δύο πρώτες προσπάθειες άντλησης δεν ήταν πολύ πετυχημένες

 

Το ξέρω ότι σου ζητάω πολλα αλλα πρέπει να το προσπαθήσεις.

 

Δεν ειναι πετυχημένες λόγω ακατάλληλου θηλαστρου. Το θηλαστρο που έχεις ειναι για γυναίκες που έχουν εγκαταστήσει γαλουχία, έχουν θηλάσει δηλαδή επιτυχημένα κι αποκλειστικα για τουλάχιστον 6 εβδομάδες και θέλουν να αφήσουν ενα γευμα στο μωρό για να βγουν ενα βράδυ πχ.

 

Πρέπει να νοικιάσεις θηλαστρο.

 

Ο μπέμπης θηλαζει δυσκολεύεται να θηλάσει κι απο τα δυο στήθη ή μόνο απο το ενα; Το ακούς να καταπίνει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης όταν έχει όρεξη θηλάζει μια χαρά απλά συνηθως μου το παίζει δύσκολος και γι'αυτό καθυστερούμε. Φαντάζομαι οτι φταίει και το συμπλήρωμα που δίνω γι'αυτό επιμένω να θηλάζει σε κάθε γεύμα

PTi9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Martz, να σου πω κάτι ακόμα γιατί ένα ένα τα θυμάμαι. Εγώ που δεν κατάφερα πολλά με θήλαστρο, είδα ότι βοήθησε όταν μετά απο μερικές μέρες θηλασμού έμαθα να αναγνωρίζω το "κατέβασμα". Είναι σαν μυρμήγκιασμα στο στήθος. Αν τελικά δουλέψει το θήλαστρο και αποδώσει, βλέπεις ότι το γάλα κατεβαίνει σε κύματα. Δεν άφηνα το μωρό για πολύ στο στήθος, όσο δεν ήταν πολύ αποτελεσματικός ο θηλασμός, γιατί ήταν κουραστικό για εμένα και για αυτό. Όταν έβλεπα ότι δεν έπινε άλλο άλλαζα στήθος. Με κάθε κατέβασμα το παιδί που πίνει από το ένα στήθος εκείνη την ώρα, θα πιει σχεδόν όλο το γεύμα του, αν είναι το πρώτο από τα δύο παιδιά. Δεν θα χορτάσει όμως. Οπότε όταν δείχνει ότι δεν καταπίνει, αλλάζεις στήθος, για να πιει αυτό που έχει φέρει το προηγούμενο κατέβασμα. Μετά συμπλήρωμα. Μετά το επόμενο μωρό από το πρώτο στήθος. To δεύτερο μωρό συνήθως άλλαζε στήθος πάνω από μια φορά, γιατί έβρισκε λιγότερο γάλα. Σε κάθε γεύμα έδινα συνήθως μία φορά από κάθε στήθος στο πρώτο μωρό και περισσότερες στο δεύτερο, αλλά δεν απείχαμε πολύ από τον αποκλειστικό, με βάση το συμπλήρωμα που δίναμε τότε. Και πάλι πίναν το συμπλήρωμα όταν ένιωθα ότι είχε στραγγίξει το στήθος. Σταδιακά όμως έγιναν πιο αποτελεσματικοί οι θηλασμοί και τα μωρά έπιναν όλο και λιγότερο συμπλήρωμα, μέχρι που αρνιοντουσαν το μπουκάλι από μόνα τους, στις 35 μέρες.

 

Κάπου υπάρχουν και βίντεο για να αναγνωρίζεις τα σημάδια του αποτελεσματικού θηλασμού. Είναι του Dr Newman.

 

 

Επίσης, οταν έμαθα να αναγνωρίζω το κατέβασμα, με βοήθησαν και οι μαλάξεις. Δηλαδή βλέπεις ότι το μωρό σταματάει να πολυπίνει, στίβεις απαλά το στήθος για να του έρθει και το τελευταίο γάλα. Μετά αλλάζεις στήθος.

 

Αυτό με βοήθησε ώστε οι θηλασμοί να είναι σχετικά σύντομοι και να μην κουράζονται τα μωράκια ούτε και εγώ.

 

Νομίζω όμως ότι είχα κάμποσο γάλα από την αρχή, γιατί έκανα θηλασμούς και θήλαστρο από το μαιευτήριο, εσύ δίνεις αρκετό συμπλήρωμα. Μάλλον μόνο με ένα καλό θήλαστρο θα φτάσετε κοντά στον αποκλειστικό.

 

Πάντως και το symphony που είχα πάρει, δεν λειτούργησε αμέσως. Μετά από πολλούς θηλασμούς άρχισε να αποδίδει, γιατί το στήθος μαθαίνει και στο θήλαστρο. Πιστεύω και αυτό θα σε βοηθήσει, αλλά μάλλον χρειάζεσαι και εντατική βοήθεια στο σπίτι από κάποιον άλλο, για να βρεις χρόνο και για τις αντλήσεις. επίσης, θέλει και προσοχή, μην πληγωθούν οι θηλές. Θα είναι πιο εύκολο ίσως, τώρα που τα παιδιά δεν θέλουν πολλή απασχόληση, να προσπαθήσετε με θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

AthinaP σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο πρακτικές συμβουλές! Η αλήθεια είναι οτι δεν έκανα εναλλαγες στο στήθος. Έβαζα τη μπεμπα στο ένα και μετά τον μπέμπη στο άλλο και στον επόμενο θηλασμό ανάποδα. Σήμερα θα δοκιμάσω να κάνω εναλλαγές μήπως και δω διαφορά! Επίσης να ρωτήσω όταν κάνω άντληση με το θήλαστρο μαζεύω π.χ. 40μλ. Στην επόμενη άντληση τα μλ που θα μαζέψω μπορω να τα προσθέσω στην αρχική ποσότητα για να τα δώσω όλα μαζί?

PTi9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα προσθέσω εγω είναι ότι βδομάδα τη βδομάδα θα δεις τα μωράκια σου να γίνονται πιο αποτελεσματικά στο θηλασμό. Θα τελειώνουν το γεύμα του πιο γρήγορα, οπότε τότε θα μπορέσεις να αυξήσεις τους θηλασμούς σε πάνω από 7, αν θέλεις.

 

Για αυτό που ρωτάς, ναι, γίνεται. Μπορείς να βάζεις στο ίδιο μπουκάλι το γάλα που μαζεύεις κατά τη διάρκεια της ημέρας, αρκεί να κρυώσει πρώτα στο ψυγείο. http://www.breastfeedcy.com/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=145 (Το 5)

 

Επίησς, χωρίς να έχω πείρα από δίδυμα, έχω ακούσει κάποιες μαμάδες που τις βοηθησαν κάτι μαξιλάρια θηλασμού που κουμπώνουν γύρω από τη μέση. Οπότε έβαζαν το ένα παιδί από το ένα στήθος και το άλλο παιδί από το άλλο και θήλαζαν ταυτόχρονα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Για το μπέμπη που δεν πολυσυνεργάζεται, θα πρότεινα να δοκιμάσεις να κάνεις κάτι ευχάριστο ταυτόχρονα, για να ξεχνιέται το παιδί και να συνδυάσει το θηλασμό με κάτι ευχάριστο. Εγώ τον τάιζα όρθια με βόλτα και τραγουδάκια... Αυτά όταν έκανε μια απεργία θηλασμού, για 2-3 μέρες, μετά έγινε συνεργάσιμος. Δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις για πάντα... Υποψιάζομαι όμως ότι ο μπέμπης σου δεν έχει υπομονή να θηλάσει μέχρι να έρθει το κατέβασμα... Και γενικά βρίσκει λίγο γάλα και χάνει το ενδιαφέρον.

 

Ιδέες ρίχνω, περνώντας οι μέρες θα μαθαίνεις καλύτερα τα παιδιά και θα σε μαθαίνουν και αυτά και ό,τι ακούς θα μπορείς να το φιλτράρεις με μεγαλύτερη σιγουριά, αν σας ταιριάζει. Πχ, αν συνεργάζονται καλύτερα στο ταυτόχρονο τάισμα, μπορεί να σου ταιριάζει περισσότερο, για να κερδίζεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...