Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπράβο στη Χρυσούλα Διαβάτη!


elenip

Recommended Posts

Το γεγονός ότι η Διαβάτη είπε την άποψή της & δεν δέχθηκε το βραβείο που της έδωσαν, ήταν δικαίωμά της & καλά έκανε αφού αυτό πίστευε. Είναι μεγάλη ηθοποιός & έχει το δικαίωμα να μιλάει για την τέχνη που έχει υπηρετήσει σοβαρά τόσα χρόνια. Καλά έκανε αφού το ένιωθε για να διαχωρίσει το life style & τις showbis από το αρχαίο θέατρο & ότι αυτό πρεσβεύει, για να μην τους βάζουμε όλους στην ίδια ζυγαριά. Όμως σίγουρα το παρατράβηξε με τις υπερβολές για αστυνομίες θεάτρου & πιστοποιητικά ηθοποιίας & επίσης εκτέθηκε στο ξεκατίνιασμα των super light εκπομπών που μίλησε για το συγκεκριμένο θέμα & με τον απαξιωτικό τρόπου που το έκανε.

Από την άλλη ο Ρουβάς μου κολλάει μόνο ως Μακουϊν ή οποιοδήποτε άλλος παιδικός ήρωας. Δεν θα πάω να τον δω σε αρχαίο θέατρο, ούτε καν σε σοβαρή θεατρική παράσταση, δεν με πείθει να τον παρακολουθήσω σοβαρά. Η εικόνα που έχει φτιάξει & o τρόπος που προβάλλεται δεν ταιριάζει με την υπόσταση του σοβαρού ηθοποιού. Πέρασε αλλά δεν ακούμπησε.... Το γιατί ασχολείται τώρα με αυτό είναι προφανές... μεγαλώνει & είναι πολύ φιλόδοξος, θέλει να κάνει πράγματα που ταιριάζουν στην ηλικία του γιατί δεν μπορεί να πια να κάνει τούμπες στον αέρα χορεύοντας... πρέπει να σοβαρέψει. Είναι σταρ & πουλάει ότι & να κάνει, οπότε τον εκμεταλλεύονται οι παραγωγοί της θεατρικής πιάτσας για να βγάλουν λεφτά... Απλά πράγματα!!

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και βγήκαν όλοι οι μαιντανοί και όλες οι κοπελίτσες που κάνουν καριέρα κυρίως για το πόσο ωραία πόδια να έχουν και άποψη .. δείτε χαρακτηριστικά http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=354013&catid=12

 

Αχ βρε κοριτσι τι μου θύμησες... Ειχε έρθει η μάνα μου λονδινο και βλέπαμε πρωινές εκπομπές όπου όλες οι παρουσιάστριες ειναι τυπικές Αγγλίδες 40-50 και βάλε με ευπρεπές μεικ απ ρούχα κλπ καμμια σχέση με αυτες της ελληνικής τηλεόρασης που δειχνουν βρ*κι και τιγκα στο μεικ απ... Λέει και οι μάνα μου "Παναγια μου γιατι βαζουν αυτες στην τηλεόραση , που ειναι οι ξανθιές με τις ποδαρες;;" Μια μερα ολόκληρη προσπαθούσα να της εξηγήσω γιατι ο φυσιολογικός κοςμος δεν θελει τις αηδίες της ελληνικής τηλεόρασης, δεν συμφωνούσε με τιποτα και στο τέλος ατάκα της "σορυ αλλα εγω άσχημη και χοντρή δεν θελω να βλέπω".... Ετςι μας έχουν καταντήσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

ηθοποιος εχω σπουδασει με πτυχιο που μαλιστα στις πτυχιακες εξετασεις μου στην επιτροπη ηταν κ ο κυριος λιγναδης.δεν ακολουθησα το δρομο αυτο γιατι δεν ειχα το δυνατο(πολυ δυνατο )στομαχι που χρειαζεται κ δεν ειμαι καθολου ανταγωνιστικη.αυτο το λεω γιατι κ μεις καποτε φωναζαμε για την αδεια του ηθοποιου κ για την καθε σταρλετιτσα που με τον τροπο της επαιρνε ενα ρολο.στην περιπτωση του ρουβα ομως θα διαφωνησω.μεγαλωσε σε καλλιτεχνικη οικογενεια(ερασιτεχνες αλλα δεν εχει σημασια)κ σεβεται κ υποστηριζει το οτιδηποτε κανει.δεν πιστευω οτι απλα περασε η μπογια του κ θελει να αναδειχθει με αλλους τροπους.ενας καλλιτεχνης μπορει να τραγουδησει,να χορεψει κ να παιξει θεατρο.εκανε σπουδες (εστω κ σεμιναρια εστω κ στην αμερικη)αυτο δειχνει εναν σεβασμο στο αντικειμενο με το οποιο καταπιανεται.με την εμπειρια γινομαστε καλυτερη κ με την εξασκηση.την περιοδο αυτη καλυτερος για το βραβειο ετυχε να ειναι αυτος.δεν ειδα την παρασταση αλλα ακουσα οτι ηταν καλος.γιατι να μη το παρει δλδ??επειδη τον ξερουμε σαν ποπ τραγουδιστη?και?αν ξεκινουσε σε αυτην την ηλικια το θεατρο(οπως πολλοι)κ μας ηταν αγνωστος θα λεγαμε κατι??οχι.το θεατρο ειναι ελευθερια εκφρασης.οποιος θελει να εκφραστει μεσω αυτου καλα κανει απο τη στιγμη που του δινεται ο χωρος.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα και πώς μιλάει σε όσους την καλούν λόγω του γεγονότος......εντάξει, 75 χρονών γυναίκα είναι, θα της δώσω το ακαταλόγιστο. Καλή συνέχεια στο θέμα, δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα λες αυτά? ένας άνθρωπος με την πορεία της κας Διαβάτη στο χώρο του θεάτρου, όταν πάει στα βραβεία Καρόλου Κουν και βραβεύεται ως ηθοποιός αρχαίου δράματος ο κάθε τυχαίος σαν τον Ρουβά, τι θα έπρεπε να κάνε να χειροκροτήσει? πολλές φορές η αντίδραση συμφωνώ μπορεί να είναι κάποως άκομψη αλλά μόνο έτσι θα σου δώσουν σημασία τελικά... είπε μόνο αλήθειες και γι' αυτό της βγάζω το καπέλο... η Μελίνα Μερκούρη κατήργησε το δίπλωμα του ηθοποιού θεάτρου.. ένα δίπλωμα που στην Αμερική χρειάζεσαι χρόνια για να το αποκτήσεις... προσωπικά δεν την θεωρώ καθόλου καβαλημένη, έχει με την αξία της και την μόρφωσή της αποδείξει ότι δικαιούται να μιλάει ακόμη και αγενώς.. εμένα προσωπικά περισσότερο με προσβάλλει να βραβεύεται ένας σαν τον Ρουβά για αρχαίο θέατρο παρά ο τρόπος που τα είπε η Διαβάτη..

 

Ο Ρουβάς μόνο τυχαίος δεν είναι, είναι νούμερο ένα (δεν το λέω εγώ) περίπου 20 χρόνια.

Τυχαίο λοιπόν δεν τον λες, και την Σπυροπούλου θέλουν να μας την πασάρουν ως τυχαία αλλά δεν…………..

Το γεγονός ότι ο Ρουβάς είναι εμπορικός δεν τον κάνει και άχρηστο σε ότι κάνει.

Και ο Φιλιππίδης είναι εμπορικός τον θεωρείς κακό?

Και για τον Μπέζο επίσης (παρεμπιπτόντως να του πούμε να σταματήσει να τραγουδάει αν είναι ηθοποιός ή να σταματήσει να δηλώνει ηθοποιός αν τραγουδάει).

Το γεγονός ότι η κυρία Διαβάτη βρίζοντας και απαξιώνοντας ένα συνάνθρωπο της (πρώτα από όλα) και μετά συνάδελφό της θεωρείς ότι προάγει τον πολιτισμό??

Εγώ θεωρώ το αντίθετό.

Το ίδιο κάνει η Ροζίτα Σώκου με ένα άνθρωπο που δεν είναι στη ζωή εδώ και 20 χρόνια την Μελίνα Μερκούρη. Προάγει και αυτή τον πολιτισμό?

Το ότι δεν μου αρέσει ένας καλλιτέχνης δεν μου δίνει το δικαίωμα να τον απαξιώνω και δημοσίως άμα ήταν έτσι να πάμε στην ζούγκλα να ζήσουμε.

Την δικιά μου άποψη την είπα και παραπάνω : οι άνθρωποι του πνεύματος ποιούν πρώτα από όλα ήθος, σεμνότητα , πολιτισμό, και όλα αυτά με τα λόγια τους και όχι με τις βρισιές του.

Αυτό το παράδειγμα περιμένω να δώσουν σε μένα και στα παιδία μου.

Τώρα όσον αφορά την αδιαμφισβήτητη πορεία και καρέρα της κυρίας Διαβάτη να κάτσει στην πολυθρόνα της και να την αναπολεί και να αφήσει όλους τους υπόλοιπους να κάνουν την δική τους προσπάθεια – η μήπως να πάρουν την άδεια της πρώτα?? Ε? :rolleyes:

 

 

 

 

Για όλους υπάρχει χώρος εφόσον έχουν γίνει οι απαραίτητες σπουδές και όπως έχω διαβάει ο Ρουβάς έχει κάνει σοβαρές σπουδές στην υποκριτική στην Αμερική. Δεν ειναι ένας όμορφος pop idol που ήλθε μια μέρα και έκανε θέατρο. Για όλους υπάρχει χώρος και επιτέλους ας σταματήσουμε αυτή την καραμέλα με τα ιερά ΄΄τερατα΄΄ κλτπ γιατί αυτά είναι που μας πάνε πίσω αξιοκρατικά και ιδεολογικά και συγκεκριμένα στο χώρο του θεάματος οπως ειναι το θέατρο, το τραγούδι, ο χορός κτλπ. Ο σεβασμός κερδίζεται δεν επιβάλεται τι να το κάνω αν ο κος πχ Μπέζος είναι ένας σπουδαίος ηθοποιός και όταν πάω να τον συγχαρώ με στραβοκοιτάζει και μου κάνει και παρατήρηση να μην τον ενοχλώ! Ηθοποιός σημαινει ποιώ το ήθος, φτιάχνω έναν χαρακτήρα αφού όμως έχω φτιάξει και τον δικό μου.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει η Σωτηρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κυρία Διαβάτη όσο δίκιο και να είχε για εμένα το έχασε με το ύφος της, γιατί δεν έδειξε ήθος και απο εκεί που δεν το περίμενες έδειξε ήθος ο Ρουβάς. Ο θεσμός αυτός υπάρχει χρόνια δεν ήξερε που πήγαινε η κυρία Διαβάτη; κατ' αρχάς από πολύ μικρά αποσπάσματα που είδα έβλεπες τον θυμό στο πρόσωπο της, την οργή της για το όλο σύστημα. Νομίζω οτι έχασε την αξιοπρέπεια της. Ο άλλος οκ ήταν μαιντανός όμως ο άνθρωπος πηγε στην Αμερική σπούδασε δύο χρόνια και έκανε ότι έκανε που δεν το είδα για να εκφέρω άποψη, οκ και εγω οταν ακουσα το βραβείο για το αρχαίο θέατρο κουφάθηκα αλλά πως να εκφέρω άποψη αν δεν τον έχω δει; πρέπει να ακυρώνεις τον οποιοδήποτε; και εκείνη είπε οτι δεν τον ξέρει καν τότε πως τον κράζει; τεσπα νομίζω οτι λίγο και οταν παραμεγαλώνει ο άνθρωπος αρχίζει και παραξενεύει και του βγαίνουν τέτοιες συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια πιστεύω ο λόγος που δεν μπορούμε να πάρουμε τον Ρουβα σοβαρά οτι σπουδές και να εχει κανει ειναι οτι απλα τον θυμόμαστε συνεχεια να βγάζει το πουκάμισο του!! Δεν λέω, ωραίο θέαμα, δεν με χαλάει, αλλα παίρνεις σοβαρά κάποια που φοράει μαγιώ συνεχεια για να τραγουδήσει και ειναι διάσημη πρωτίστως για το σώμα της κλπ; Αν παει μεθαύριο να κανει αρχαία τραγωδία θα την πιστέψεις;;; Καλώς η κακώς το παρελθόν μας κυνηγάει!!

Link to comment
Share on other sites

Και για τον Μπέζο επίσης (παρεμπιπτόντως να του πούμε να σταματήσει να τραγουδάει αν είναι ηθοποιός ή να σταματήσει να δηλώνει ηθοποιός αν τραγουδάει).

Από συνεντευξη του Μπέζου:

- Το τραγούδι είναι μια παράπλευρη ασχολία, να το πω έτσι· δεν διεκδικώ επαγγελματικές δάφνες σαν τραγουδιστής, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμώ τον εαυτό μου στο τραγούδι· αλλά δεν είναι αυτή καθαυτή η δουλειά μου·

 

όπως έχω διαβάει ο Ρουβάς έχει κάνει σοβαρές σπουδές στην υποκριτική στην Αμερική.

Αυτό που το διάβασες; Και τι σημαινει "σοβαρές σπουδές";;

 

την περιοδο αυτη καλυτερος για το βραβειο ετυχε να ειναι αυτος.

Αυτό το συμπέρασμα πάλι πως βγηκε; Εσυ γραφεις ότι δεν είδες καν την παρασταση..

 

Ζητώ συγγνώμη εαν γίνομαι κάπως εριστική αλλά η συζητηση είναι γεμάτη με: "δεν είδα την παρασταση αλλα...." "Κάπου διαβασα.." ¨Κάποιος μου είπε..." Και μεταφερονται πληροφορίες που είναι τουλάχιστον ανακριβείς..

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωστόπουλος το έλεγε ότι πήγε στην Αμερική για δύο χρόνια σε μια πολύ καλή σχολή υποκριτικής αλλά γύρισε λόγω Κάτιας.....και πάλι το τι θεωρείται σοβαρή σχολή θεάτρου ειναι μια άλλη κουβέντα! Ο κάθε σκηνοθέτης, ηθοποιός έχει δική του σχολή, αν αυτό ειναι οι σοβαρές σπουδές τότε οκ.

Καλά εγώ ειμαι απολίτιστη εντελώς, κρίνω καθαρά από αυτο που βλέπω. Νομίζω οτι οι υποκριτικές τέχνες είναι καθαρά θέμα ταλέντου ή το έχεις ή όχι, οι σπουδές ειναι απλά για να κάνεις το κάτι εξτρα. Δεν ξέρω κατά πόσο όλοι οι μεγάλοι αστέρες του ελληνικού κινηματογράφου που λατρεύουμε είχαν πτυχία από πανεπιστήμια και σχολές θεάτρου. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Από συνεντευξη του Μπέζου:

- Το τραγούδι είναι μια παράπλευρη ασχολία, να το πω έτσι· δεν διεκδικώ επαγγελματικές δάφνες σαν τραγουδιστής, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμώ τον εαυτό μου στο τραγούδι· αλλά δεν είναι αυτή καθαυτή η δουλειά μου·

 

 

Αυτό που το διάβασες; Και τι σημαινει "σοβαρές σπουδές";;

 

 

Αυτό το συμπέρασμα πάλι πως βγηκε; Εσυ γραφεις ότι δεν είδες καν την παρασταση..

 

Ζητώ συγγνώμη εαν γίνομαι κάπως εριστική αλλά η συζητηση είναι γεμάτη με: "δεν είδα την παρασταση αλλα...." "Κάπου διαβασα.." ¨Κάποιος μου είπε..." Και μεταφερονται πληροφορίες που είναι τουλάχιστον ανακριβείς..

 

 

 

Θα μιλήσω για τον ευατό μου γιατί εγω ειμαι πυ εγραψα οτι εχω διαβασει οτι εχει κανει σοβαρες σπουδες. Οταν λέμε σοβαρές σπουδές εννούμε ότι πήγε στην μεγαλύτερη σχολή υποκριτής στην Αμερική που θεωρείται η ΄΄μέκκα΄΄ ας πούμε των wann be ηθοποιών. Το θέμα μας και πάλι δεν ειναι ο Ρουβάς και ο κάθε Ρουβάς είναι το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να εκφράζεται με όποιο τρόπο θεωρεί αυτός ότι μπορεί να συνεισφέρει στην διασκέδαση του τηλεαθεατή ή του ακροατή χωρίς να τον προσβάλλει. Απο πότε το επάγγελμα του ηθοποιού είναι κλειστό επάγγελμα? δηλαδή τα ταξί και η χρυσούλα διαβάτη αποτελούν κλειστά επαγγέλματα? εδώ μέχρι και ή αδεια ταξί ΄΄ελευθερώθηκε ΄΄ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μιλήσω για τον ευατό μου γιατί εγω ειμαι πυ εγραψα οτι εχω διαβασει οτι εχει κανει σοβαρες σπουδες. Οταν λέμε σοβαρές σπουδές εννούμε ότι πήγε στην μεγαλύτερη σχολή υποκριτής στην Αμερική που θεωρείται η ΄΄μέκκα΄΄ ας πούμε των wann be ηθοποιών. Το θέμα μας και πάλι δεν ειναι ο Ρουβάς και ο κάθε Ρουβάς είναι το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να εκφράζεται με όποιο τρόπο θεωρεί αυτός ότι μπορεί να συνεισφέρει στην διασκέδαση του τηλεαθεατή ή του ακροατή χωρίς να τον προσβάλλει. Απο πότε το επάγγελμα του ηθοποιού είναι κλειστό επάγγελμα? δηλαδή τα ταξί και η χρυσούλα διαβάτη αποτελούν κλειστά επαγγέλματα? εδώ μέχρι και ή αδεια ταξί ΄΄ελευθερώθηκε ΄΄

 

Εξακολουθείς να μιλάς με ασάφεια, μεταφέροντας πράγματα που απ'ότι φαινεται δεν γνωρίζεις. Ποια είναι αυτή η "σοβαρή" σχολή στην Αμερική που ονομάζεις μεκκα των ηθοποιων; (στην οποία έκανε τις σοβαρές σπουδές του ο Ρουβάς, που τις παράτησε στη μέση) Που το ξέρεις ότι αυτός είναι ο προορισμός που ονειρεύεται κάθε ηθοποιός, και όχι η Αγγλία ή η Ρωσία;

 

Δεν εμποδίζει κανείς κανέναν να εκφραστεί, αλλά να ρωτήσω κάτι: τον άνθρωπο που θέλει να εκφραστεί, τι τον εμποδίζει να σπουδάσει; Γιατί πια στέλνουμε τις σπουδές στο πυρ το εξώτερον;

 

Επίσης άλλο να εκφράζεται κανεις ερασιτεχνικά, άλλο να το κάνει επαγγελματικά και να πληρώνεται για αυτο, άλλο να παιρνει βραβείο και μάλιστα αρχαίου δράματος..

 

Το θέμα είναι φυσικά γενικότερο, δεν αφορά μόνο το Ρουβά, αφορά το γεγονός ότι η κατασταση στο χώρο του θεάτρου είναι χύμα, και το πιο σημαντικό απο όλα είναι φυσικά το θέμα της άδειας, επ' ευκαιρία να σημειώσω εδώ ότι άδεια δε σημαίνει κλειστό επάγγελμα, πχ η άδεια ταξί δεν καταργήθηκε, δε μπορεί να έχει κανείς ταξί χωρίς να πληροί κάποιες προυποθέσεις..... Αντιστοίχως όποιος θα ήθελε θα μπορούσε να σπουδασει και να πάρει δίπλωμα και άδεια ηθοποιού, και αυτό είναι το ζητούμενο, όχι να "κλείσει" το επάγγελμα (που παρεμπιπτόντως, δεν ήτανε ποτέ κλειστο..) Άρα άλλο κλειστο επάγγελμα και άλλο άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Για όλους υπάρχει χώρος εφόσον έχουν γίνει οι απαραίτητες σπουδές και όπως έχω διαβάει ο Ρουβάς έχει κάνει σοβαρές σπουδές στην υποκριτική στην Αμερική. Δεν ειναι ένας όμορφος pop idol που ήλθε μια μέρα και έκανε θέατρο. Για όλους υπάρχει χώρος και επιτέλους ας σταματήσουμε αυτή την καραμέλα με τα ιερά ΄΄τερατα΄΄ κλτπ γιατί αυτά είναι που μας πάνε πίσω αξιοκρατικά και ιδεολογικά και συγκεκριμένα στο χώρο του θεάματος οπως ειναι το θέατρο, το τραγούδι, ο χορός κτλπ. Ο σεβασμός κερδίζεται δεν επιβάλεται τι να το κάνω αν ο κος πχ Μπέζος είναι ένας σπουδαίος ηθοποιός και όταν πάω να τον συγχαρώ με στραβοκοιτάζει και μου κάνει και παρατήρηση να μην τον ενοχλώ! Ηθοποιός σημαινει ποιώ το ήθος, φτιάχνω έναν χαρακτήρα αφού όμως έχω φτιάξει και τον δικό μου.

Όχι , δεν υπάρχει χώρος για όλους. Και αν υπάρχει θα πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτό.Κάποιοι δεν πρέπει καν να αγγίζουν τη τέχνη. Ο Ρουβας δεν ειναι αυτός που χορεύει σαν αγριοκατσικο και φροντίζει πάντα να δείχνει τους καλογυμνασμενους κοιλιακούς του; Μη μπερδευομαστε, αυτός και οι τόσες πολλές κόπιες τέτοιων "καλλιτεχνών" που κυκλοφορούν, ειναι απλοί διασκεδαστες που έχουν καταφέρει με την αρωγή των ΜΜΕ να βάλουν στην άκρη σπουδαίους καλλιτέχνες, τόσο του θεάτρου όσο και της μουσικής.

Εγώ λυπάμαι πολύ για τη βλακεία που κυκλοφορεί και για τη δύναμη που εχει.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικο-άσχετο;

Εσεις που μιλάτε απαξιωτικά για το Ρουβά (γιατί από εκεί ξεκίνησε το θέμα) και ότι δεν έπρεπε να πάρει το βραβείο γιατί μπλα, μπλα...

Τον είδατε στην παράσταση και δεν ήταν καλός; ή απλα δεν πρεπει να πάρει βραβειο επειδή είναι τραγουδιστής-διασκεδαστής, δεν έχει κάνει τις σπουδες αξιόλογες κατά τη γνώμη σας ή επειδή δεν έχει διπλωμα ηθοποιού ή θα επρεπε να μην έχει κοιλιακούς;

Τελικά το βραβείο πρέπει να πηγαίνει μόνο σε πιστοποιημένους ηθοποιόυς;

Ή μήπως πιστευετε ότι όσοι έχουν κάνει μεγάλες σπουδές είναι και καλοί ηθοποιοί και κατά συνέπεια αξιοί για να πάρουν το βραβείο.

 

Η δική μου γνώμη είναι

Δεν έχω δει το Ρουβά στη παράσταση, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αν ήταν καλός και αν άξιζε να πάρει το βραβείο. Θεωρώ ότι για να του το δώσουν, προφανώς κάτι έκανε καλά.

Και στην τελική εφόσον πηρε μέρος στην παράσταση και αν ήταν καλός, καλά κάνανε και του δώσανε το βραβείο. Ας μην του δίνανε ρόλο οι σκηνοθέτες.

Δερν έχω δει όμως ούτε και τη Διαβάτη στο θέατρο για να εκφέρω γνώμη. Στις τηλεοπτικές σειρές θα πω ότι δεν την αντεχω με τίποτα.

Και κάτι τελευταίο. Μπορεί το ρόλο του κα τον έπεξε με τόσο πάθος που πράγματι να αξίζε και τα μπράβο και τους εποαίνους και τα βραβεία κι ας μην έχει τις αξιολογες περγαμινές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι , δεν υπάρχει χώρος για όλους. Και αν υπάρχει θα πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτό.Κάποιοι δεν πρέπει καν να αγγίζουν τη τέχνη. Ο Ρουβας δεν ειναι αυτός που χορεύει σαν αγριοκατσικο και φροντίζει πάντα να δείχνει τους καλογυμνασμενους κοιλιακούς του; Μη μπερδευομαστε, αυτός και οι τόσες πολλές κόπιες τέτοιων "καλλιτεχνών" που κυκλοφορούν, ειναι απλοί διασκεδαστες που έχουν καταφέρει με την αρωγή των ΜΜΕ να βάλουν στην άκρη σπουδαίους καλλιτέχνες, τόσο του θεάτρου όσο και της μουσικής.

Εγώ λυπάμαι πολύ για τη βλακεία που κυκλοφορεί και για τη δύναμη που εχει.

 

Πολύ φασιστικό μου ακούγεται αυτό το όχι!!

Συγνώμη που θα σου το πω αλλά τώρα γίνεσαι το ίδιο αγενής με την κυρία Διαβάτη.

Επιτέλους δεν μας τραβάνε και με το ζόρι για να δούμε τους «ατάλαντους» για να «χαθούν» τα πραγματικά ταλέντα.

Ο θεατής είναι αυτός που επιλέγει τι θα δει, είτε είναι σκουπίδι είτε είναι αριστούργημα.

Ο θεατής είναι αυτός που σε ανεβάζει ή σε ρίχνει στα τάρταρα!!!

Αν τώρα θέλεις να μας πεις ότι εσύ ξέρεις να επιλέγεις το σωστό και οι υπόλοιποι είναι βλάκες είναι δικαίωμα σου, αλλά με αυτά που λες και με τον τρόπο που τα λες λυπάμαι αλλά δεν με πείθεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειναι φασιστικό πάντως ειναι πολύ λυπηρό απο νεο ανθρωπο να ακουγονται τέτοιες αντιλήψεις... ειναι σεβαστές όλες οι απόψεις αλλα σκέψου το παιδι σου αυριο μεθαύριο να έχει ένα όνειρο διαφορετικό απο αυτο που πχ τώρα κάνει και να θέλει να δοκιμάσει... πως θα σου φαινόταν να παρουσιαστεί μπροστά του κάποιος και να του πει οτι δεν εχει δικαίωμα ... δεν μιλαμε για τον Ρουβα και την Διαβάτη τώρα μιλάμε για την αντίληψη σου η οποία ειναι ακραία emma c.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ φασιστικό μου ακούγεται αυτό το όχι!!

Συγνώμη που θα σου το πω αλλά τώρα γίνεσαι το ίδιο αγενής με την κυρία Διαβάτη.

Επιτέλους δεν μας τραβάνε και με το ζόρι για να δούμε τους «ατάλαντους» για να «χαθούν» τα πραγματικά ταλέντα.

Ο θεατής είναι αυτός που επιλέγει τι θα δει, είτε είναι σκουπίδι είτε είναι αριστούργημα.

Ο θεατής είναι αυτός που σε ανεβάζει ή σε ρίχνει στα τάρταρα!!!

Αν τώρα θέλεις να μας πεις ότι εσύ ξέρεις να επιλέγεις το σωστό και οι υπόλοιποι είναι βλάκες είναι δικαίωμα σου, αλλά με αυτά που λες και με τον τρόπο που τα λες λυπάμαι αλλά δεν με πείθεις :rolleyes:

Έγινε παρεξήγηση. Να πω ότι δεν συμφωνώ με την κα Διαβάτη σε ο,τι είπε καθώς και μετον τροπο που το είπε. Το τραγούδι απαιτεί ψυχή, γνώση, τεχνική, σεβασμό προς τον θεατή-ακροατή. Πριν την ιδιωτική τηλεόραση, δεν υπήρχε χώρος για όλους αυτούς που παρανοησαν τα παραπάνω. Δεν επιλέγω απαραίτητα το σωστό, αλλά επιλέγω το λιγότερο προσβλητικό. Και αυτό θέλω να περάσω και στα παιδια μου. Ο ευτελης στίχος ντυμένος με την πιο απλή μελωδία και το λίκνισμα με τα εσώρουχα, για μένα δεν ειναι μουσική. Όταν κάτι τέτοιο υπηρετώ χρόνια, την αρχαια τραγωδία τι την θέλω; Και συμφωνώ ο θεατής ειναι ο τελικός κριτής. Αλλά που να βρει ο θεατής κάτι αξιόλογο; Αυτοί λοιπόν που ενημερώνουν καθημερινά τα ΜΜΕ και όχι απαραίτητα με τη δουλειά τους έκαναν στην άκρη ο,τι αξιόλογο. Αυτή ειναι φασιστική συμπεριφορά και όχι η δική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε παρεξήγηση. Να πω ότι δεν συμφωνώ με την κα Διαβάτη σε ο,τι είπε καθώς και μετον τροπο που το είπε. Το τραγούδι απαιτεί ψυχή, γνώση, τεχνική, σεβασμό προς τον θεατή-ακροατή. Πριν την ιδιωτική τηλεόραση, δεν υπήρχε χώρος για όλους αυτούς που παρανοησαν τα παραπάνω. Δεν επιλέγω απαραίτητα το σωστό, αλλά επιλέγω το λιγότερο προσβλητικό. Και αυτό θέλω να περάσω και στα παιδια μου. Ο ευτελης στίχος ντυμένος με την πιο απλή μελωδία και το λίκνισμα με τα εσώρουχα, για μένα δεν ειναι μουσική. Όταν κάτι τέτοιο υπηρετώ χρόνια, την αρχαια τραγωδία τι την θέλω; Και συμφωνώ ο θεατής ειναι ο τελικός κριτής. Αλλά που να βρει ο θεατής κάτι αξιόλογο; Αυτοί λοιπόν που ενημερώνουν καθημερινά τα ΜΜΕ και όχι απαραίτητα με τη δουλειά τους έκαναν στην άκρη ο,τι αξιόλογο. Αυτή ειναι φασιστική συμπεριφορά και όχι η δική μου άποψη.

 

Μην ξεχνάς ότι η Χρ.Διαβάτη στους δυο ξένους δεν έπαιξε αρχαία τραγωδία αλλα εναν πολύ ευτελές ρόλο γι αυτο σου λεω να μην εισαι απολυτη και τοσο σκληρη με τους χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι η Χρ.Διαβάτη στους δυο ξένους δεν έπαιξε αρχαία τραγωδία αλλα εναν πολύ ευτελές ρόλο γι αυτο σου λεω να μην εισαι απολυτη και τοσο σκληρη με τους χαρακτηρισμούς.

 

ούτε αρχαια τραγωδία παρακολουθώ, ούτε τους δυο ξένους είδα ποτε.Την κα Διαβάτη τώρα ουσιαστικά την γνώρισα και μου άφησε την χειρότερη εντύπωση. Αυτό που έγραψα, ειναι ότι με ενοχλεί να λέγονται καλλιτέχνες, όλοι όσοι απλά ανοιγοκλεινουν το στόμα τους τραγουδώντας βλακείες(θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας κ.λ.π.) και μετά να θέλουν να έχουν πρόσβαση σε κάτι που απαιτεί καλή γνώση . Αν σου αρέσει ο Ρουβας και άλλοι παρόμοιοι, εμένα δεν με ενοχλεί. Με ενοχλεί ο "καλλιτέχνης" super market που σε όλα του τα είδη ειναι φθηνός. Και επίσης γιατί το παιδι μου να μεγαλώσει με Παολα και Σασα Μπαστα και όχι με ....... Γιατί εγώ , που δεν είμαι φασιστρια, θα την αφήσω να πάω σε club που δυστυχώς μόνο τέτοια ακούγονται. Τέλος, δεν μου αρέσει η αντιπαράθεση σε ενα φόρουμ, γιατί δεν μπορώ να την αντιμετωπίσω πίσω απο ενα πληκτρολόγιο. Επίσης, εγώ ποτέ δεν έκρινα καμία εδώ μέσα και δεν απέδωσα κανένα χαρακτηρισμό και πολύ περισσότερο δεν υπονόησα τίποτα. Ειλικρινά....

Link to comment
Share on other sites

Αλλά που να βρει ο θεατής κάτι αξιόλογο; Αυτοί λοιπόν που ενημερώνουν καθημερινά τα ΜΜΕ και όχι απαραίτητα με τη δουλειά τους έκαναν στην άκρη ο,τι αξιόλογο. Αυτή ειναι φασιστική συμπεριφορά .

 

Πολύ σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και διαφωνώ με τη Χρυσούλα Διαβάτη ταυτόχρονα.

 

Αν μιλάμε για αστυνομία θεάτρου και ένα κλειστο club - μασονία που θα ελέγχουν το θέατρο, εκεί διαφωνώ κάθετα και οριζόντια. Ο καθένας έχει δικαίωμα να δοκιμαστεί στην τέχνη , ενώ ο δημιουργός - σκηνοθέτης έχει δικαίωμα να χρησιμοποιήσει και έναν ερασιτέχνη , αν αυτό καλύπτει το καλλιτεχνικό του όραμα.

 

Πιστεύω . ότι αυτό που την πνίγει, όμως, είναι ότι το σταριλίκι, το ιλουστρασιόν, το δήθεν , το ψεύτικο , η κενότητα , η ματαιοδοξία, η αφασία , η αποχαύνωση έχει αρχίσει να μεταφέρεται και σε έναν χώρο που πραγματικά τόσα χρόνια παρήγαγε πολιτισμό. Άσχετοι ανεβαίνουν στη σκηνή, ο Ρουβάς από τον Μακουήν πάει κατευθείαν στην Επίδαυρο , θεατρική ανάλυση κάνουν μεσημεριανές εκπομπέςκαι "ρουβίτσες" παρακολουθούν στις κερκίδες. Για έναν άνθρωπό που υπηρετεί μισό αιώνα το θέατρο αυτό πιστεύω ότι πονάει. Όταν όλο αυτό, δε , βραβεύεται και με βραβείο " Κουν" νομίζω ότι εκεί εξοργίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

ούτε αρχαια τραγωδία παρακολουθώ, ούτε τους δυο ξένους είδα ποτε.Την κα Διαβάτη τώρα ουσιαστικά την γνώρισα και μου άφησε την χειρότερη εντύπωση. Αυτό που έγραψα, ειναι ότι με ενοχλεί να λέγονται καλλιτέχνες, όλοι όσοι απλά ανοιγοκλεινουν το στόμα τους τραγουδώντας βλακείες(θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας κ.λ.π.) και μετά να θέλουν να έχουν πρόσβαση σε κάτι που απαιτεί καλή γνώση . Αν σου αρέσει ο Ρουβας και άλλοι παρόμοιοι, εμένα δεν με ενοχλεί. Με ενοχλεί ο "καλλιτέχνης" super market που σε όλα του τα είδη ειναι φθηνός. Και επίσης γιατί το παιδι μου να μεγαλώσει με Παολα και Σασα Μπαστα και όχι με ....... Γιατί εγώ , που δεν είμαι φασιστρια, θα την αφήσω να πάω σε club που δυστυχώς μόνο τέτοια ακούγονται. Τέλος, δεν μου αρέσει η αντιπαράθεση σε ενα φόρουμ, γιατί δεν μπορώ να την αντιμετωπίσω πίσω απο ενα πληκτρολόγιο. Επίσης, εγώ ποτέ δεν έκρινα καμία εδώ μέσα και δεν απέδωσα κανένα χαρακτηρισμό και πολύ περισσότερο δεν υπονόησα τίποτα. Ειλικρινά....

 

Τελος παντων δεν θα τσακωθούμε μεταξύ μας τώρα για την Διαβάτη και τον Ρουβά

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρώ καθόλου ευτελή το ρόλο της Χ.Διαβάτη στους Δύο Ξένους.

Για ακόμη μια φορά αποδεικνύει το ταλέντο της , σε ένα σίριαλ τελείως διαφορετικό απο τις συνηθισμένες αηδίες.Μόνο κάποιος που δεν το έχει παρακολουθήσει θα το θεωρούσε ευτελές ή κάποιος που "μεγάλωσε" στην Επίδαυρο.Τώρα ποιός είναι απόλυτος και σκληρός δεν ξέρω.

 

Επίσης , αφού όλοι απεχθανόμαστε την τηλεόραση και κανένας δεν παρακολουθεί , πείτε μου σας παρακαλώ γιατί συνεχίζει να υπάρχει;Όλοι τη θεωρούμε "δεύτερη" , σκουπίδι και άλλα τέτοια ,αλλά ακόμα δεν έχει καταργηθεί.Γιατί άραγε;Μήπως τα παραλέμε λίγο;

 

Υ.Γ. Ας μην μπερδέυουμε τη βούρτσα με τη μπατανόβουρτσα.Άλλο Πάολα , άλλο Σάσα Μπάστα (:PΆλλο Πέπη , άλλο πρέπει!).

Όποιος δεν ξέρει τη διαφορά μεταξύ τους , καλύτερα να μην τις βάζει στο ίδιο τσουβάλι....

 

Άσχετα , αλλά μη λέμε κι ό,τι θέμε!

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρώ καθόλου ευτελή το ρόλο της Χ.Διαβάτη στους Δύο Ξένους.

Για ακόμη μια φορά αποδεικνύει το ταλέντο της , σε ένα σίριαλ τελείως διαφορετικό απο τις συνηθισμένες αηδίες.Μόνο κάποιος που δεν το έχει παρακολουθήσει θα το θεωρούσε ευτελές ή κάποιος που "μεγάλωσε" στην Επίδαυρο.Τώρα ποιός είναι απόλυτος και σκληρός δεν ξέρω.

 

Επίσης , αφού όλοι απεχθανόμαστε την τηλεόραση και κανένας δεν παρακολουθεί , πείτε μου σας παρακαλώ γιατί συνεχίζει να υπάρχει;Όλοι τη θεωρούμε "δεύτερη" , σκουπίδι και άλλα τέτοια ,αλλά ακόμα δεν έχει καταργηθεί.Γιατί άραγε;Μήπως τα παραλέμε λίγο;

 

Υ.Γ. Ας μην μπερδέυουμε τη βούρτσα με τη μπατανόβουρτσα.Άλλο Πάολα , άλλο Σάσα Μπάστα (:PΆλλο Πέπη , άλλο πρέπει!).

Όποιος δεν ξέρει τη διαφορά μεταξύ τους , καλύτερα να μην τις βάζει στο ίδιο τσουβάλι....

 

Άσχετα , αλλά μη λέμε κι ό,τι θέμε!

 

Συμφωνώ απόλυτα.......το "Δυό Ξένοι" ήταν μια πρωτοποριακή για τα τότε δεδομένα κομεντί, με αξιόλογους ηθοποιούς, που για να παίζεται 18 χρόνια επαναλήψεις, κάποια επιτυχία είχε και δεν ήταν μόνο σε αδαείς και αμόρφωτους.......

 

Επίσης η Πάολα είναι από τις καλύτερες λαϊκές φωνές. πράγμα που το έχουν παραδεχτεί ακόμα και οι πιο αυστηροί της μουσικής σκηνής, προσωπικά την είδα πρώτη φορά στο Σπύρο Παπαδόπουλο ντυμένη απ την κορφή ως τα νύχια, στο Στην Υγειά Μας να ερμηνεύει παραδοσιακά τραγούδια και ήταν εκπληκτική, και έχω λιώσει παντελόνια σε ωδεία, δεν είμαι άσχετη. Καμιά σύγκριση με το κοριτσάκι που τραγουδάει γυμνό και εκτελεί στην κυριολεξία τα κομμάτια, τη Μπάστα.

 

Στη μουσική της πατρίδας μας, υπάρχει ΚΑΙ λαϊκό τραγούδι, και για όσους μπερδεύονται, δε σημαίνει της λαϊκής, αλλά του λαού. Ας είμαστε λιγότερο επικριτικοί λοιπόν, δεν είναι όλα Μέγαρο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.......το "Δυό Ξένοι" ήταν μια πρωτοποριακή για τα τότε δεδομένα κομεντί, με αξιόλογους ηθοποιούς, που για να παίζεται 18 χρόνια επαναλήψεις, κάποια επιτυχία είχε και δεν ήταν μόνο σε αδαείς και αμόρφωτους.......

 

Επίσης η Πάολα είναι από τις καλύτερες λαϊκές φωνές. πράγμα που το έχουν παραδεχτεί ακόμα και οι πιο αυστηροί της μουσικής σκηνής, προσωπικά την είδα πρώτη φορά στο Σπύρο Παπαδόπουλο ντυμένη απ την κορφή ως τα νύχια, στο Στην Υγειά Μας να ερμηνεύει παραδοσιακά τραγούδια και ήταν εκπληκτική, και έχω λιώσει παντελόνια σε ωδεία, δεν είμαι άσχετη. Καμιά σύγκριση με το κοριτσάκι που τραγουδάει γυμνό και εκτελεί στην κυριολεξία τα κομμάτια, τη Μπάστα.

 

Στη μουσική της πατρίδας μας, υπάρχει ΚΑΙ λαϊκό τραγούδι, και για όσους μπερδεύονται, δε σημαίνει της λαϊκής, αλλά του λαού. Ας είμαστε λιγότερο επικριτικοί λοιπόν, δεν είναι όλα Μέγαρο...

και η Μελινα Κανά ερμηνεύει παραδοσιακά και λαϊκά τραγούδια, αλλά δεν εμφανίζεται γυμνή. Και επειδή δεν είμαι και εγώ άσχετη με μουσική, η φωνή της Παολα σ΄αυτα τα τραγούδια ειναι πολύ λίγη. Γνώμη μου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, όπως εχει μια τονικα σωστή φωνή και ενα συμπαθητικό ηχοχρωμα, δεν σημαίνει ότι μπορεί να πει τα πάντα το ίδιο καλά. Να βάλουμε τον Παντελιδη να πει Χατζιδακη; Την Παολα να πει Μάλαμα;(βλέπε Καρρας με την πριγκηπεσσα). Εκτός αν δεν ακούτε καμία διαφορα.Σεβαστό. Μη τσακωθουμε κιόλας.

Επεξεργάστηκαν by emma.c
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...