Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

...Σε ενα μονο στεκομαι...και ρωταω απο περιεργεια τις ψυχολογες (!)....δεν ειναι ψυχικα υγιες να θεωρουμε σπουδαιο το στηθος μας απο σεξουαλικης αποψης? Θεωρειται πιο "υγιες" να το θυσιαζουμε για το θηλασμο 3-4 χρονια? Η μηπως ειναι πιο υγιες να ειναι διττη η φυση του? :rolleyes:

 

Ψυχολόγος ΔΕΝ είμαι.

Αλλά ψηφίζω την κουρτίνα 3!

 

Μια απορία έχω μόνο: τι εννοείς να το "θυσιάζουμε" για το θηλασμό 3-4 χρόνια; Τα παιδιά -ακόμα και αυτά που θηλάζουν για 3-4 χρόνια- δεν θηλάζουν 24/24, 7/7...:oops: Κάτι χάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγγνώμη αλλά αυτό προσβάλλει το κίνητρο της μαμάς. Το ερώτημα είναι πώς γνωρίζει ο καθένας αυτό το κίνητρο;:rolleyes: Αν από τις 100 υπάρχει 1 που όντως θήλασε από ανασφάλεια ή δεν ξέρω τι, δεν είναι άσχημο να προσβάλλουμε μ' αυτόν τον τρόπο τις υπόλοιπες 99 που το έκαναν με καλό σκοπό; Δηλαδή διαρρηγνύουν κάποιοι τα ιμάτιά τους ότι και οι 100 είναι ένα μάτσο ανώμαλες;:rolleyes: Ούτε μια "πισινή" για ο, τιδήποτε διαφορετικό;:eek: Εννοείται ότι δε συμφωνώ... Δεν το έγραψα καν, συνήθως δε μπαίνω στη διαδικασία απόδειξης... ελεφάντων. Απορώ πώς κάποιοι έχουν ήσυχη τη συνείδησή τους μπαίνοντας και γράφοντας αυτά. (Εγώ πολλές φορές αναρωτιέμαι: "βρε μήπως είπα καμια βλ@κεία στο φόρουμ, να μπω να τη διορθώσω, μην και προσβάλλω κανέναν, μην και πάρω κανέναν στο λαιμό μου;":)Σοβαρά!)

 

Julianna, ΣΥΓΓΝΩΜΗ!

Θεώρησα ότι κι εσύ έκανες το ίδιο πράγμα...

Συγγνώμη για το "νεύρο"...

Έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση από την αρχή και όλο αυτό κλωθογυρίζαμε: μακροχρόνιος θηλασμός=κάλυψη αναγκών μητέρας σε βάρος βρέφους...

Θα με καταλάβεις αν διαβάσεις τις σελίδες: δεν θα μπορείς να φανταστείς με πόση ευκολία και χωρίς να γίνει καμία άλλη υπόθεση, κρίθηκε ότι η μητέρα του παιδιού στον παιδότοπο ήθελε να "δειχτεί" (ναι, έχει γραφτεί ΚΑΙ αυτό!), για το δε παιδάκι το τι χαρακτηρισμοί έχουν πέσει...

 

Προσθήκη: Το Μιρίκι τα είπε πολύ πιο ωραία. Ποστς 161+170. ΜΠΡΑΒΟ!

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Απορώ από πού συμπέρανες ότι απορρίπτω την επιστήμη της Ψυχολογίας;!

Από πουθενά, δε μίλησα για εσένα!

 

Από πού και ως πού θεωρήθηκε το ότι καμία Σχολή Ψυχολόγων ΔΕΝ έχει εκφραστεί αντίθετα στον θηλασμό αποτελεί ένδειξη ότι "φοβούνται" το "κίνημα";;;!!!

Έτσι βγάζουμε συμπεράσματα;

Εγώ δεν έβγαλα κανένα τέτοιο συμπέρασμα. Εσύ, αντιθέτως, έβγαλες τρομακτικά πολλά συμπεράσματα για εμένα!:shock:

 

Θα έπρεπε μάλλον να είχα ξεκινήσει έτσι το ποστ:

Σε τι ακριβώς προσφέρει στη συζήτηση και στο γενικότερο θετικό κλίμα να αναφέρονται ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΕΔΑΦΙΚΑ πράγματα όπως αυτό που έγραψες "ενδεχομένως η μαμά που μπαίνει εδώ να μας πει ότι "θα θηλάσει τον Γιωργάκη αν το θέλει και μέχρι να βγάλει γένια"; Ή να αναφέρονται ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ;

Είδες εσύ εδώ κάποια "μαμά του Γιωργάκη"; Γιατί επιμένεις/επιμένετε να αποδώσετε σε έναν ευρύτερο κύκλο ανθρώπων τα (υποθετικά) χαρακτηριστικά μίας μεμονωμένης, ανύπαρκτης, ανισόρροπης περίπτωσης;

Είναι πολύ προσβλητικό, και ελπίζω να είναι τυχαία όλη αυτή η συμπτωματική συχνότητα...

Σού ζητώ συγγνώμη αν προσβλήθηκες, το είπα με χιουμοριστική διάθεση στο πλαίσιο του ότι περιφέρεται διαρκώς στην κουβέντα -και, βασικά, γι' αυτό έγινε ο μεγαλύτερος χαμός- το τσιτάτο "ο θηλασμός δεν έχει άνω χρονικό όριο". Σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν σε μέλος.

 

[Αν σε βοηθάει, το θέμα του θηλασμού συζητιέται εδώ και πολλά χρόνια στο φόρουμ και κατά καιρούς έχουν γραφτεί ακρότητες και από τις δύο πλευρές. Αλλά και το ίδιο το "επιστημονικό" τσιτάτο ξεκάθαρα είναι ακραίο, δε φταίω εγώ γι' αυτό, αυτό ακριβώς λέει, ότι είναι απόλυτα ασφαλές να θηλάζει κάποιος σε οποιαδήποτε ηλικία! Αν το πιστεύει κάποιος αυτό, δεν έχει λόγο να θιχτεί από κανένα σχόλιο καμιας Τζουλιάνας σε κανένα φόρουμ. Ίσα-ίσα, τα ιατρικά οφέλη από τον θηλασμό -απ' ό, τι έχω δει εδώ μέσα τουλάχιστον- είναι δοσοεξαρτώμενα, άρα τα έχει λάβει σε πολύ μεγάλο βαθμό, πολύ μεγαλύτερο από τον συνήθη, στην ανισόρροπη (δικός σου χαρακτηρισμός, αντιφατικός με το τσιτάτο της ΑΑΠ που υποστηρίζεις!) περίπτωση που θηλάζει ως έφηβος. Καταλαβαίνεις ότι μάλλον ούτε εσύ υποστηρίζεις το τσιτάτο;] Τελοσπάντων, ήθελα απλά να εξηγήσω πώς το βλέπω, καταλαβαίνω ότι σε ενόχλησε ο τρόπος μου και ζητώ και πάλι συγγνώμη.

 

Μπορείς να μου πεις σε ποιό σημείο γενίκευσα μεμονωμένες ανισόρροπες περιπτώσεις; (Για να μην πιάσουμε τα σύνορα του ισορροπημένου με το ανισόρροπο και χαθούμε τελείως... Το προφανές σε εσένα δεν είναι προφανές σε όλους...;))

 

Επίσης, νόμιζα ότι δεν απαγορεύεται να αναφερόμαστε σε ο, τιδήποτε πλην όσων πράττουμε εμείς προσωπικά που συζητάμε.:roll:

 

Διαβλέπω ότι τοποθετείς τις οικογένειες του θηλασμού στην πρώτη κατηγορία. Δεν είσαι η μόνη. Έχει υποννοηθεί και από άλλες πριν από εσένα: οι μαμάδες επιμένουν, οι μαμάδες καλύπτουν έτσι τα ψυχολογικά θέματά τους κλπ.

Κακώς διαβλέπεις (πού και να μην έγραφα στην miriki...). Εγώ προσπαθώ να μη διαβλέπω. To να κάνουμε μια συζήτηση εμπεριέχει το να ακούγονται διάφορες απόψεις και προβληματισμοί. Ένας τέτοιος ήταν και ο δικός μου. Πουθενά δε δήλωσα ειδήμων. Μπορείς να με πεις προκατειλημμένη, μπορείς να προβληματιστείς ή μπορείς να τον καταρρίψεις με επιχειρήματα.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι εσύ julianna Εκείνοι που ισχυρίζονται ότι τα παιδιά θηλάζουν για να καλύπτει η μαμά τις ανασφάλειές της.

 

Αν δεν το έχεις ζήσει, όμως, δεν μπορείς να το κατανοήσεις και γιαυτό δεν τις αδικώ. Επίσης όταν βλέπεις κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις δικές σου επιλογές, κάποιες φορές κλονίζεσαι και αρχίζει η αυτοαμφισβήτηση. Η διαχείρηση αυτής της τελευταίας μπορεί να πάρει πολλές μορφές, ανάλογα με το πόσο σίγουρος αισθάνεσαι για τις επιλογές σου. Μια από τις μορφές αυτές είναι η καταδίκη των άλλων....

 

love4 γιατί να το θυσιάσεις;

 

Προσωπικα θεωρω οτι για τη μαμα ειναι ιδιαιτερως δυσαρεστο να θηλαζει ενα νηπιο...τουλαχιστον για μενα ειναι.Και για τοα 2 παιδια μου ελεγα θα τα θηλασω μεχρι το χρονο.Ο πρωτος πηγς 20 μηνων για να αποθηλασει..8 μηνες κρατησε η προσπαθεια αποθηλασμου.Ο δευτερος ειναι ομως 26 μηνων...εδω και ενα χρονο παλευω να καταφερω να αποθηλασει ανεπιτυχως.Ενα παιδι κακοφαγο, στη χαμηλοτερη καμπυλη βαρους που δεν δεχεται με τπτ να πιει αλλο γαλα.Ο παιδιατρος μου ειχε πει κανε υπομονη να παει 18 μηνων...να εχει αναπτυχθει ο εγκεφαλος και μετα κοφτο κι ας μην ξαναπιει αλλο γαλα.Παλευω τοσο καιρο με κλαματα , με γκρινια αλλα ακομα τελειως δεν εχει αποθηλασει.Ειμαι σιγουρη πως για την πλειοψηφια των μαμαδων που θηλαζουν πανω απο 2 ετη τα πραγματα ειναι παρομοια...οπως ειπε μια κοπελα περαστε μια ολτα απο τα θεματα του αποθηλασμου και θα καταλαβετε.Ειναι λιγες νομιζω οι μαμαδες που θηλαζουν για πανω απο 2 ετη και τους αρεσει.

 

Συνολικα θηλαζω απο το Δεκεμβρη του 2010...4 ετη συνεχομενα...4 ετεη που δε μπορω να καπνισω οσο θελω...να καταναλωσω αλκοολ...να βγω οσο θελω...να κοιμηθω τη νγχτα συνεχομενα...4 χρονια.Ει αι τουλαχιστον εκνευριστικο λοιπον να διαβαζω να υπαινισεστε με τοση βεβαιοτητα για το πως ο θηλασμος ενος νηπιου γινεται για να δειχτει η μαμα και να καλυψει δικες της αναγκες.

Link to comment
Share on other sites

Julianna, για να μην υπάρχει θέμα παρεξήγησης:

 

Originally Posted by Aimee viewpost.gif

Από πού και ως πού θεωρήθηκε το ότι καμία Σχολή Ψυχολόγων ΔΕΝ έχει εκφραστεί αντίθετα στον θηλασμό αποτελεί ένδειξη ότι "φοβούνται" το "κίνημα";;;!!!

Έτσι βγάζουμε συμπεράσματα;

 

Εγώ δεν έβγαλα κανένα τέτοιο συμπέρασμα. Εσύ, αντιθέτως, έβγαλες τρομακτικά πολλά συμπεράσματα για εμένα!:shock:

 

:shock: Αυτό που έγραψα δεν αναφερόταν σε σένα αλλά σε ποστ άλλου μέλους που δήλωνε ότι η απουσία αρνητικών κρίσεων για τον μακροχρόνιο θηλασμό από συλλογικούς φορείς Ψυχολόγων οφείλεται στο ότι φοβούνται το κίνημα υπέρ του θηλασμού...

 

 

 

 

Σού ζητώ συγγνώμη αν προσβλήθηκες, το είπα με χιουμοριστική διάθεση στο πλαίσιο του ότι περιφέρεται διαρκώς στην κουβέντα -και, βασικά, γι' αυτό έγινε ο μεγαλύτερος χαμός- το τσιτάτο "ο θηλασμός δεν έχει άνω χρονικό όριο". Σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν σε μέλος.

 

Αν σε βοηθάει, το θέμα του θηλασμού συζητιέται εδώ και πολλά χρόνια στο φόρουμ και κατά καιρούς έχουν γραφτεί ακρότητες στα σοβαρά (απ' ό, τι κατάλαβα τουλάχιστον) και από τις δύο πλευρές. Αλλά και το ίδιο το "επιστημονικό" τσιτάτο ξεκάθαρα είναι ακραίο, δε φταίω εγώ γι' αυτό, αυτό ακριβώς λέει, ότι είναι απόλυτα ασφαλές να θηλάζει κάποιος σε οποιαδήποτε ηλικία! Αν το πιστεύει κάποιος αυτό, δεν έχει λόγο να θιχτεί από κανένα σχόλιο καμιας Τζουλιάνας σε κανένα φόρουμ. Ίσα-ίσα, τα ιατρικά οφέλη από τον θηλασμό -απ' ό, τι έχω δει εδώ μέσα τουλάχιστον- είναι δοσοεξαρτώμενα, άρα τα έχει λάβει σε πολύ μεγάλο βαθμό, πολύ μεγαλύτερο από τον συνήθη.

 

Μπορείς να μου πεις σε ποιό σημείο γενίκευσα μεμονωμένες ανισόρροπες περιπτώσεις; (Για να μην πιάσουμε τα σύνορα του ισορροπημένου με το ανισόρροπο και χαθούμε τελείως... Το προφανές σε εσένα δεν είναι προφανές σε όλους...;))

 

....

Τα τονισμένα θεωρώ γενίκευση.

 

Όταν λένε ότι "ο θηλασμός δεν έχει χρονικό όριο" δεν σημαίνει ότι θηλάζουν και ... οι ενήλικες!!!!:shock::shock::shock:

 

Αυτή η φράση ήθελε να δείξει ότι δεν είναι λάθος για εσένα και το μωρό σου να θηλάζει στους 12, 14, 18, 24 μήνες, 24 μήνες και 1 ημέρα κλπ.

 

Όχι ότι είναι φυσιολογικό να θηλάζεις εσαεί...

ΠΟΥ διαβάσατε κάτι τέτοιο;

Και όμως μέχρι στιγμής έχει αναπαραχθεί άπειρες φορές το ίδιο μοτίβο του "αιώνιου θηλασμού", το οποίο όμως λειτουργεί προσβλητικά, μειωτικά, διαστρεβλωτικά προς τις μητέρες που επιλέγουν τον μακροχρόνιο θηλασμό κάνοντάς τες να φαίνονται ακραίες.

Και πώς γίνεται αυτό; Παρερμηνεύοντας και εξισώνοντας τον μακροχρόνιο θηλασμό με τον αιώνιο θηλασμό...

 

Εσύ έγραψες για τη μάνα του Γιωργάκη που θα τον θηλάζει μέχρι να βγάλει γένια, άλλος έγραψες ευθέως για ενήλικες, τρίτος ανέφερε για νιόπαντρο που τον έπιασε η σύζυγος να θηλάζει, τέταρτος ότι παρακολούθησε μαμά να θηλάζει τις δύο κόρες της 6 και 8 ετών, άλλος για τους μαμάκηδες των πάλαι ποτέ (που είχαν θηλάσει πολύυυυ) που έπαιρναν στο ξενοδοχείο τη μαμά τους μαζί με τη φιλενάδα τους και άλλος ρωτά για τα ψυχολογικά που έχουν αγοράκια 10 και 12 χρονών που βυζαίνουν...

 

Όλα τα παραπάνω γράφτηκαν σε αυτό το τόπικ.

Και μπήκαν και χαρακτηρισμοί. Και εντάξει για τις μαμάδες. Αλλά για τα παιδιά;!

 

Κάπως έτσι μας τελείωσε η χιουμοριστική διάθεση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:cool: Aimee! Κι ΕΣΥ ξύπνια, τέτοια ώρα;;;!!!

 

Με καλύψεις απόλυτα, για άλλη μια φορά: τα παιδιά, αν αφεθούν, δε θα θηλάζουν για πάντα! Έλεος...

 

Ήθελα, επίσης, να ρωτήσω τη Νίκη81: γιατί έχεις στερηθεί το κάπνισμα και το αλκοόλ; Ειδικά το δεύτερο συνδυάζεται μια χαρά με το θηλασμό

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω οτι για τη μαμα ειναι ιδιαιτερως δυσαρεστο να θηλαζει ενα νηπιο...τουλαχιστον για μενα ειναι.Και για τοα 2 παιδια μου ελεγα θα τα θηλασω μεχρι το χρονο.Ο πρωτος πηγς 20 μηνων για να αποθηλασει..8 μηνες κρατησε η προσπαθεια αποθηλασμου.Ο δευτερος ειναι ομως 26 μηνων...εδω και ενα χρονο παλευω να καταφερω να αποθηλασει ανεπιτυχως.Ενα παιδι κακοφαγο, στη χαμηλοτερη καμπυλη βαρους που δεν δεχεται με τπτ να πιει αλλο γαλα.Ο παιδιατρος μου ειχε πει κανε υπομονη να παει 18 μηνων...να εχει αναπτυχθει ο εγκεφαλος και μετα κοφτο κι ας μην ξαναπιει αλλο γαλα.Παλευω τοσο καιρο με κλαματα , με γκρινια αλλα ακομα τελειως δεν εχει αποθηλασει.Ειμαι σιγουρη πως για την πλειοψηφια των μαμαδων που θηλαζουν πανω απο 2 ετη τα πραγματα ειναι παρομοια...οπως ειπε μια κοπελα περαστε μια ολτα απο τα θεματα του αποθηλασμου και θα καταλαβετε.Ειναι λιγες νομιζω οι μαμαδες που θηλαζουν για πανω απο 2 ετη και τους αρεσει.

 

Συνολικα θηλαζω απο το Δεκεμβρη του 2010...4 ετη συνεχομενα...4 ετεη που δε μπορω να καπνισω οσο θελω...να καταναλωσω αλκοολ...να βγω οσο θελω...να κοιμηθω τη νγχτα συνεχομενα...4 χρονια.Ει αι τουλαχιστον εκνευριστικο λοιπον να διαβαζω να υπαινισεστε με τοση βεβαιοτητα για το πως ο θηλασμος ενος νηπιου γινεται για να δειχτει η μαμα και να καλυψει δικες της αναγκες.

 

Δεν νομίζω ότι όλα τα παιδάκια που θηλάζουν είναι έτσι.. Εμένα ήταν το ένα από τα δύο και κακόφαγα υπάρχουν και μη θηλάζοντα. Όπως ένα που έχει δικό του τόπικ αυτές τις μέρες εδώ στο φόρουμ. Το άλλο είναι χαρακτηριστικά καλόφαγο, τρώει λαχανικά από βρέφος με ευχαριστηση...

 

Χρόνια μετά έχω να πω ότι το δικό μου παιδί ήξερε καλύτερα τελικά, δεν το πιεσα υπερβολικά, γιατί είχε το αντίθετο αποτέλεσμα και κάποια στιγμή η δική μου ενέργεια να ασχολούμαι με το θεμα, τελείωσε. Κράτησε κανα χρόνο ο καημός μου για το φαγητό του και από εκεί και πέρα χαλάρωσα... Τώρα είναι ένα λυγερόκορμο μια χαρά παιδί. Έχει προτίμηση όμως για γλυκές γεύσεις, όπως είναι το γάλα μαμάς. Από κρέας κτλ δεν τρώει πολύ, αλλά οι εξετάσεις, όποτε κάνουμε είναι ΟΚ. Μπορεί όμως και να μην ήμασταν σοβαρή περίπτωση, αυτό το άλλο παιδάκι ακούγεται πιο σοβαρή...

 

Εγώ αποθήλασα "φυσικά" με πρωτοβουλία μαμάς. Ήταν καθαρά σωματικό, λέγεται breastfeeding agitation. Τα παιδιά ήταν αρκετά έτοιμα, τότε. Δεν το πολυζάλισα, ήταν σωματικό, όπως πεινάμε, διψάμε, θέλουμε να πάμε προς νερού... Και τα άλλα θηλαστικά κάπως έτσι αποθηλάζουν, αν δεν απατώμαι, έρχεται μια μερα και αφού το μικρό έχει μάθει άλλες τροφές η μαμά του σταματάει να το θηλάζει.

 

Πιο πριν είχαμε περάσει άλλες φάσεις, που ο τυχόν αποθηλασμός με δική μου πρωτοβουλία θα ήταν δική μου επιλογή και όχι κάτι φυσικό... Δηλαδή το να ακούσω οδηγίες ότι δώσε μπουκάλι γιατί αυτό και το άλλο (από νεογέννητα), εντάξει αυτό το προσπεράσαμε με κάποια προσπαθεια, οι φίλες που με ρωτούσαν γιατί συνεχίζουμε, αυτό δεν το αξιολόγησα και πολύ, προφανώς... Οι δύο παιδίατροι που ειχαμε δεν πολυσχολίαζαν, ρωτούσαν και κατέγραφαν στο βιβλιάριο γιατί έχει κουτάκια, αλλά δεν έκαναν παρέμβαση στο θέμα, αν και από το ύφος κατάλαβα ότι δεν πολυπίστευαν σε αυτό, ήταν πιο παλιάς σχολής... Εν συνεχεία με τα πολλά ξυπνήματα παραλίγο πάλι να πω νισάφι, εκεί επιστράτευσα το σύζυγο και επειδή ήθελε και εκείνος το θηλασμό μέχρι το χρόνο έστω έστρωσε το θέμα πολύ γρήγορα, ξανακοιμήθηκα σερί... Μετά τα 2 χρόνια άρχισα να λέω, ΟΚ, πού θα πάει, είναι δεσμευση τελικά, να πάω κανένα ΣΚ κάπου χωρίς τα παιδιά... Αλλα και πάλι δεν είχα κανένα τρομερό κίνητρο, γιατί φανταζόμουν ότι λίγο μετά θα έληγε το θέμα χωρίς ιστορίες, όπως και έγινε λίγους μήνες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι όλα τα παιδάκια που θηλάζουν είναι έτσι.. Εμένα ήταν το ένα από τα δύο και κακόφαγα υπάρχουν και μη θηλάζοντα. Όπως ένα που έχει δικό του τόπικ αυτές τις μέρες εδώ στο φόρουμ.

 

Χρόνια μετά έχω να πω ότι το δικό μου παιδί ήξερε καλύτερα τελικά, δεν το πιεσα υπερβολικά, γιατί δεν είχε το αντίθετο αποτέλεσμα και κάποια στιγμή η δική μου ενέργεια να ασχολούμαι με το θεμα, τελείωσε. Κράτησε κανα χρόνο ο καημός μου για το φαγητό του και από εκεί και πέρα χαλάρωσα... Τώρα είναι ένα λυγερόκορμο μια χαρά παιδί. Έχει προτίμηση όμως για γλυκές γεύσεις, όπως είναι το γάλα μαμάς. Από κρέας κτλ δεν τρώει πολύ, αλλά οι εξετάσεις, όποτε κάνουμε είναι ΟΚ. Μπορεί όμως και να μην ήμασταν σοβαρή περίπτωση, αυτό το άλλο παιδάκι ακούγεται πιο σοβαρή...

 

Εγώ αποθήλασα φυσικά με πρωτοβουλία μαμάς. Ήταν καθαρά σωματικό, λέγεται breastfeeding agitation. Τα παιδιά ήταν αρκετά έτοιμα, τότε. Δεν το πολυζάλισα, ήταν σωματικό, όπως πεινάμε, διψάμε, θέλουμε να πάμε προς νερού... Και τα άλλα θηλαστικά κάπως έτσι αποθηλάζουν, αν δεν απατώμαι, έρχεται μια μερα και αφού το μικρό έχει μάθει άλλες τροφές η μαμά του σταματάει να το θηλάζει.

 

Μα φυσικα και δεν ειναι κακοφαγα μονο τα παιδια που θηλαζουν...δεν ειπα κατι τετοιο.Ομως ενα παιδι ενος ετους που δεν πινει καθολου αλλο γαλα δεν μπορεις ετσι απλα να του στερησεις το μονο γαλα που πινει.

 

Τωρα ως προς τον αποθηλασμο αν εσυ καταφερες ανωδυνα μια ωραια μερα να πεις στο παιδι τελος το γαλα και να το δεχτει σχετικα ανωδυνα..πραγματικα σε ζηλευω.Μιλαμε για παιδι πανω του ετους σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε μια φάση, που γαλα δεχόταν στο πιάτο με δημητριακά και εκεί μάθαμε όλα τα δημητριακά του εμπορίου, αργότερα λίγο μου φαίνεται πέρασε μια φάση που έπινε με καλαμάκι. Δοκιμάσαμε διάφορα γάλατα του εμπορίου και γενικώς έπινε πιο ευχάριστα κάποιες μάρκες... Χρόνια έχουμε να ασχοληθούμε με το θέμα. Τώρα πίνει πρωί βράδυ εδώ και χρόνια ένα εβαπορέ, το ΝΟΥΝΟΥ kid. Τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά μερικά πράγματα έχουν μπει στον αυτόματο πια, γενικά δεν πολυασχολούμαι με διατροφή, αυτό το έχει αναλάβει ο μπαμπάς :|

 

Πάντως τα πράγματα ηταν πολύ πιο εύκολα όσο μεγάλωνε το παιδί, που καταλάβαινε με λόγια ότι το γάλα ψηλώνει κτλ. Και γενικά μετά τα 2 χρόνια δεν πιέσαμε καθόλου και σε τίποτα και είδαμε ότι και το παιδί χαλάρωσε και έγινε και πιο δεκτικό σε καινούργιες γεύσεις. Αλλά αυτά είναι και λιγο στο παιδί, δεν μπορώ να πω ότι πιάνουν σε ένα άλλο. ΑΑΑΑ επίσης, να τρώμε όλοι μαζί κάτι λαχταριστό, όπως σουβλάκια :!::!::!::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι 2 τωρα οποτε εχω σταματησει τις οποιες προσπαθειες να πιει γαλα...δοκιμασα οτι γαλα υπαρχει...απο φρεσκο, εβαπορε, παιδικα ,μεχρι και γαλα αμυγδαλου...δεν το πινει ουτε λιγο.Οποτε το πηρα αποφαση κι εγω οτι δεν προκειται να πιει γαλα.Τρωει ευτυχως λιγη κρεμα πρωι και βραδυ.Απλα αν επινε γαλα θα μου ηταν πιο ευκολο να εχω κοψει το θηλασμο τοσο καιρο.Τεσπα ειναι εκτος θεματος ολα αυτα.Ελπιζω πως πολυ γρηγορα θα το κοψουμε τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να αληθεύει; :shock:

Είναι πολύ μεγάλος ο αριθμός των παιδιών που δεν θηλάζουν καθόλου, ώστε να υπάρχει πρόβλημα αναζήτησης ομάδας για τη διεξαγωγή "πειράματος"...

 

Μετά, τις κλινικές μελέτες τις κάνουν γιατροί, έτσι δεν είναι; Όχι μαμάδες... Εκτός αν θεωρείς ότι οι γιατροί έχουν όλοι (ή κατά μεγάλη πλειοψηφία) προσχωρήσει στο κίνημα του θηλασμού, ώστε αρνούνται να διεξάγουν τέτοιες μελέτες. :rolleyes:

Και για τι είδους πιέσεις μιλάς; Γιατί οι πιέσεις των φαρμακευτικών εταιρειών είναι γνωστές: συνήθως περιλαμβάνουν και δωράκια... Λες να χαρίζουν και οι "μαμάδες" ταξιδάκια σε μέρη εξωτικά και "πιέζουν" για τη μη διεξαγωγή ερευνών;

Λοιπόν, καταρχάς λάθος δικό μου που έγραψα κάτι χωρίς να έχω πηγή να παραθέσω (κι ας είναι αξιόπιστη όπως είπα για εμένα η πηγή μου). Μη νομίζεις, πάντως, κι εγώ έτσι έμεινα όταν το άκουσα:shock::)

 

Aπό το πρώτο που βρήκα μέσω Google:

 

"Παρά το γεγονός ότι αυτές οι μελέτες, λόγω των εγγενών αδυναμιών τους στον σχεδιασμό και του δεοντολογικά και ηθικά αδύνατου να γίνουν διπλές τυφλές κλινικές δοκιμές για το θέμα, δεν μπορούν να αποδείξουν ότι η σχέση είναι αιτιολογική..."

Πηγή: http://www.thilasmos.com/?p=5947

 

Τι καταλαβαίνουμε;

 

Υ.Γ. Θα επανέλθω μόλις μπορέσω γιατί βλέπω ότι στο μεταξύ έγραψα, έγραψες, έκανα κι ένα μικρο-έντιτ στο προηγούμενο και μπερδευτήκαμε:oops:

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, από την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί εντυπωσιάστηκες από το ότι θεωρείται αντιδεοντολογικό να δώσουν αγελαδινό γάλα στα μωρά. Προφανώς δεν είσαι πεπεισμένη για την αξία του μητρικού γάλακτος και για το ότι το βρεφικό γάλα σε σκόνη (θα έπρεπε να) αντιμετωπίζεται ως φαρμακευτική ουσία, αναγραφόμενο ως ιατρική συνταγή, με το ονοματεπώνυμο του βρέφους που το χρειάζεται, την ένδειξη χορήγησής του και την υπογραφή-σφραγίδα του θεράποντος ιατρού.

 

Σκέψου το και αλλιώς: είναι πρακτικά αδύνατον να υλοποιηθεί διπλή-τυφλή μελέτη, όταν μιλάμε για θηλασμό! Εκτός αν όλες οι συμμετέχουσες μητέρες κάνουν αντλήσεις, αλλά το γάλα δίνεται μόνο στα μισά μωρά και τα άλλα μισά λαμβάνουν αγελαδινό, χωρίς να γνωρίζουν μητέρες και ερευνητές ποιο πίνει τι. Κι εδώ είναι που τίθεται ζήτημα ηθικής και δεοντολογίας...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είσαι πεπεισμένη για την αξία του μητρικού γάλακτος

:!:

Φυσικά δεν είμαι 100% πεπεισμένη για τίποτα, αν ήμουν δε θα καθόμουν να διαβάζω μελέτες! Ούτε λίγο ούτε πολύ, δηλαδή, λες ότι ξέρουμε αρκετά ( ;;; ) για τον θηλασμό, και δε χρειάζεται να μάθουμε άλλα, για να μην πιουν μερικά παιδιά τροποποιημένο αγελαδινό γάλα στα πλαίσια μελετών...:confused::confused::confused::o

 

Προφανώς δεν είσαι πεπεισμένη για το ότι το βρεφικό γάλα σε σκόνη (θα έπρεπε να) αντιμετωπίζεται ως φαρμακευτική ουσία, αναγραφόμενο ως ιατρική συνταγή, με το ονοματεπώνυμο του βρέφους που το χρειάζεται, την ένδειξη χορήγησής του και την υπογραφή-σφραγίδα του θεράποντος ιατρού.

Δεν είπα πουθενά αυτό. Μιλάμε για μελέτη! (Αλήθεια, γιατί φαρμακευτική ουσία και όχι επεξεργασμένη τροφή; )

Σκέψου το και αλλιώς: είναι πρακτικά αδύνατον να υλοποιηθεί διπλή-τυφλή μελέτη, όταν μιλάμε για θηλασμό! Εκτός αν όλες οι συμμετέχουσες μητέρες κάνουν αντλήσεις, αλλά το γάλα δίνεται μόνο στα μισά μωρά και τα άλλα μισά λαμβάνουν αγελαδινό, χωρίς να γνωρίζουν μητέρες και ερευνητές ποιο πίνει τι. Κι εδώ είναι που τίθεται ζήτημα ηθικής και δεοντολογίας...

Πού είναι το πρακτικό πρόβλημα και πού το πρόβλημα ηθικής και δεοντολογίας; Για μελέτη μιλάμε, αν χρειάζονται αντλήσεις, θα γίνουν αντλήσεις, τόσο ανυπέρβλητο εμπόδιο είναι αυτό; Οι συμμετέχοντες υποχρεωτικά γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται και συναινούν -χωρίς απειλή όπλου! Το ερώτημα το δικό μου είναι γιατί κάποιοι να απαγορεύουν με το έτσι θέλω σε άλλους να συναινέσουν σε τέτοια μελέτη;! Τα εμβόλια, για παράδειγμα, δεν περνάνε από διαδικασία δοκιμής σε δείγμα ανθρώπων; Τα υπόλοιπα φάρμακα; Εκεί δεν εμποδίζουν η ηθική και η δεοντολογία; Μόνο στο να πιουν κάποια παιδιά τροποποιημένο αγελαδινό γάλα (το οποίο ήδη καταναλώνεται εδώ και δεκαετίες από τη μεγάλη πλειοψηφία των παιδιών του πλανήτη, δεν είναι καινούριο προϊόν);:shock:

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

το αγελαδινο γαλα είναι απλα ένα επεξεργασμενο τροφιμο,,,ουτε φαρμακο είναι ,,, ουτε εχει υποστεί καποια τροποποιηση,,,,τιποτα περισσοτερο τιποτε λιγοτερο,,,,,το μητρικο γαλα παλι είναι η φυσικη διαδικασια σιτισης των βρεφων και συνεπως η καλυτερη ειτε μας αρεσει ειτε όχι,,,δεν είναι πανακεια φυσικα αλλα σιγουρα υπερτερει

 

τωρα για την ερευνα που παραθεσες julianna,,τη διαβασα αλλα επειδη δε γνωριζω το αντικειμενο δεν μπορω να την αξιολογησω (δεν μπορω να καταλαβω αν τα ποσοτικα αποτελεσματα είναι σημαντικα και ποσους αλλα και ποιους παραγοντες λαμβανει υποψη και κατω από ποιες συνθηκες),,,η <ιδεατη> φυσικα ερευνα θα ηταν να αξιολογουνταν όλα αυτά που αναφέρονται (γιατι φανταζομαι ότι επιδρουν και αλλοι παραγοντες) σε παιδια με ιδιο dna,ιδους γονεις κτλ δηλαδή πχ σε ομοζυγωτικα διδυμα που το ένα θα σιτιζοταν με μητρικο γαλα και το άλλο με αγελαδινο (κατι σε πειραμα του Μενγκελε δηλαδή:D:D:D)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί, απλούστατα, αναδεικνύονται συνεχώς ιδιότητές του που ήταν άγνωστες, ως τώρ. Όπως, για παράδειγμα, η πολύ πρόσφατη μελέτη όπου κύτταρα μητρικού γάλακτος "συμπεριφέρθηκαν" σαν βλαστοκύτταρα!

 

Ιουλιάνα, φυσικά και έχει υποστεί τροποποίηση. Θα αναφέρω το απλούστατο: έχει αφαιρεθεί το ζωικό λίπος και έχει αντικατασταθεί από φυτικά έλαια (χαμηλής ποιότητας, παρεμπιπτόντως: φοινικέλαιο, κραμβελαιο, βαμβακέλαιο).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί' date=' απλούστατα, αναδεικνύονται συνεχώς ιδιότητές του που ήταν άγνωστες, ως τώρ. Όπως, για παράδειγμα, η πολύ πρόσφατη μελέτη όπου κύτταρα μητρικού γάλακτος "συμπεριφέρθηκαν" σαν βλαστοκύτταρα![/quote']

Α, δηλαδή, ερευνητικά δεν ενδιαφέρει καθόλου καμία σοβαρή σύγκριση μητρικού με γάλα από άλλο ζώο ή μητρικού με μητρικό π.χ. απο γυναίκες με διαφορετική διατροφή ή ηλικία κλπ. ΟΚ. Κατάλαβα. (Και πολύ άργησα μάλλον:lol:)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Ιουλιάνα' date=' φυσικά και έχει υποστεί τροποποίηση. Θα αναφέρω το απλούστατο: έχει αφαιρεθεί το ζωικό λίπος και έχει αντικατασταθεί από φυτικά έλαια (χαμηλής ποιότητας, παρεμπιπτόντως: φοινικέλαιο, κραμβελαιο, βαμβακέλαιο).[/quote']

 

ναι το γνωριζω ότι αλλαζει η συσταση σε λιπαρα,,, εννοείται ότι υφίστανται εκτεταμενη κατεργασια,,δεν το αμφισβητω,,,δεν εννοουσα αυτο,,απλα ο ορος τροποποιημενα τροφιμα παραπεμπει πολλες φορες στα γενετικα τροποποιημένα και το διαβασα λιγο βιαστικα...

 

παντως οσο και να και πλησιασει η χημικη συσταση των βρεφικών γαλατων στο μητρικο η βιοδιαθεσιμοτητα δεν είναι η ιδια,,τεσπα δεν υπαρχει λογος για συγκριση,,είναι ένα υποκαταστατο και αναγκαιο πολλες φορες.....αλλα δεν υπαρχει λογος να δαιμονοποιουμε ουτε να θεοποιούμε τιποτα,,εκει είναι η ενσταση μου.....

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ενδιαφέρει, βρε Τζουλιάνα...

Scratee, εγώ καταλαβαίνω ότι όταν μελετάς δυο πράγματα για να τα συγκρίνεις, το κάνεις ακριβώς επειδή δεν είσαι 100% σίγουρος για το ποιό είναι καλύτερο, πόσο, πώς... Από αυτά που έγραψες φαίνεται να είσαι απόλυτα σίγουρη ότι κάθε μελλοντική έρευνα θα δείξει ότι το μητρικό είναι ανώτερο, ισχύει; Δηλαδή, είμαστε σίγουροι ότι το τεχνητό δε θα πλησιάσει καν ποτέ το μητρικό;:eek: Και πώς γνωρίζουμε χωρίς κλινική δοκιμή το πόσο χειρότερο είναι (το λέω χοντρικά) αυτή τη στιγμή σε σχέση με το μητρικό;:rolleyes:

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο που το έχω απορία? Πώς ξέρουμε ότι ΟΛΑ τα μητρικά γάλατα είναι υψηλής ποιότητας? Πώς είμαστε σίγουροι ότι κάποιες μανούλες δεν έχουν κατώτερης ποιότητας γάλα εφόσον κάποιες αποδεδειγμένα έχουν κατώτερης ποιότητας ωάρια, αίμα, μάτια, μαλλιά, συκώτι κλπ?

 

Αν ο Θεός ή η φύση μπορούσε να μας προικίσει όλες με την ικανότητα να παράγουμε άψογο και άφθονο γάλα για τα μωρά μας, γιατί δεν μας προίκιζε με άριστα ωάρια, άριστες μήτρες, άριστες σάλπιγγες, άριστους πλακούντες, πλήρη δυνατότητα να φέρουμε εις πέρας εγκυμοσύνη και φυσιολογικό τοκετό, εύκολη σύλληψη και όλα αυτά που μας ταλαιπωρούν για να γίνουμε μανούλες;

 

Και γενικότερα, γιατί κάποιοι άνθρωποι έχουν άριστη όραση και κάποιοι δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους, κάποιοι έχουν τέλεια και πυκνά μαλλιά και άλλοι λεπτά και εύθραυστα, κάποιοι δεν αρρωσταίνουν ποτέ και άλλοι πεθαίνουν νέοι, κάποιοι έχουν θυρεοειδείς που δουλεύουν ρολόι και κάποιοι όχι; Γιατί είμαστε ίσοι μόνο ως προς το γάλα και τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Scratee, εγώ καταλαβαίνω ότι όταν μελετάς δυο πράγματα για να τα συγκρίνεις, το κάνεις ακριβώς επειδή δεν είσαι 100% σίγουρος για το ποιό είναι καλύτερο, πόσο, πώς... Από αυτά που έγραψες φαίνεται να είσαι απόλυτα σίγουρη ότι κάθε μελλοντική έρευνα θα δείξει ότι το μητρικό είναι ανώτερο. Κατάλαβα λάθος; Δηλαδή, είμαστε σίγουροι ότι το τεχνητό δε θα πλησιάσει καν ποτέ το μητρικό;:eek: Και πώς γνωρίζουμε χωρίς κλινική μελέτη το πόσο χειρότερο είναι (το λέω χοντρικά) αυτή τη στιγμή σε σχέση με το μητρικό;

 

Κοιτα, οταν εισαι ερευνητης, μπορει να ΘΕΛΕΙΣ να αποδειξεις κατι, ομως κανεις κανονικα την ερευνα σου...και αν δεν προκυψει αυτο που θελεις να προκυψει απλα το δεχεσαι και προχωρας...Γενικως παντα για να εισαι καλυμμενος λες "με τα εως τωρα δεδομενα...ισχυει αυτο"

Επισης παντα υπαρχει περιθωριο βελτιωσης στα νεα προιοντα...τοσο περιθωριο βελτιωσης που συχνα τασυνθετικα προιοντα αποδεικνυονται καλυτερα απο τα φυσικα...παραδειγμα...η φυσικη διαδικασια της φωτοσυνθεσης...εχει αποδοση μονο γυρω στο 5%...ε...οπως παμε πετυχαινουμε καλυτερα ποσοστα στη συνθεση οξυγονου απο οτι τα φυτα...αρα?? ναι σε λιγο καιρο, με τη χρηση καλυτερων καταλυτων, πιθανον η τεχνητη φωτοσυνθεση θα εχει ευρεως καλυτερη αποδοση απο τη φυσικη.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γουόρνινγκ: ακολουθεί σεντόνι ίσα με την Πελοπόννησο :lol:

 

Little Monkey, η απορία σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα (δεν είχα ποτέ αναρωτηθεί κάτι τέτοιο!). Θα σου πω αυτά που ξέρω,αλλά και αυτά που πιστεύω.

 

Καταρχάς, τα ανόργανα συστατικά του μητρικού γάλακτος (σίδηρος, ασβέστιο κτλ) παραμένουν σταθερά. Αν μία μητέρα υποσιτίζεται, το γάλα θα περιέχει σε καλή αναλογία αυτά τα συστατικά, αλλά εις βάρος της μητέρας (οστεοπόρωση, αναιμία κοκ). Αντιθέτως, τα λιπαρά οξέα συσχετίζονται άμεσα με τη δίαιτά, της, όχι ως προς την ποσότητα, αλλά ως προς την ποιότητα. Δηλαδή, αν εγώ τρώω junk food, το γάλα μου θα είναι τίγκα στα trans λιπαρά, ενώ αν εσύ κάνεις μεσογειακή διατροφή θα έχεις γάλα με ω3. Τέλος, αν μία μητέρα δε βγαίνει στον ήλιο, το γάλα της θα έχει ανεπάρκεια βιταμίνης D, ενώ μία χορτοφάγος θα έχει γάλα ανεπαρκές σε Β12. Επομένως, ναι, απο αυτή τη σκοπιά, δεν έχουν όλες οι μητέρες το άψογο γάλα.

 

Εσύ, όμως, αν κατάλαβα καλά, μιλάς όχι για επίκτητες ανεπάρκειες, αλλά για εγγενείς. Και εδώ θα απαντήσω, ταυτόχρονα, και στη Julianna.

 

Η μοναδική ιδιότητα του μητρικού γάλακτος που καθιστά πολύ δύσκολη (για να μην πω ανέφικτη) την αντιγραφή του είναι τα ζωντανά κύτταρα και τα λοιπά οργανικά μόρια. Πώς είναι δυνατόν να κατασκευαστεί γάλα που να περιέχει ενεργά λευκά αιμοσφαίρια,ανοσοσφαιρίνες, αυξητικούς παράγοντες, ορμόνες κτλ; Εδώ, το ίδιο το μητρικό γάλα χάνει ένα μέρος της αξίας του, όταν καταψυχθεί. Μπορεί να "χωρέσει" αυτή η θρεπτική αξία σε ένα κουτί, στο ράφι; Και άντε, πες ότι όλα αυτά αντιγράφονται στο μέλλον. Τα ειδικά αντισώματα που παράγονται όταν η μαμά περνάει μία λοίμωξη, με συνέπεια το μωρό να αρρωσταίνει λιγότερο ή καθόλου (στατιστικά, πάντα) πώς θα παραχθούν; Μην ξεχνάμε ότι, όπως ανέφερε και άλλη κοπέλα, τα στοιχεία του τεχνητού γάλακτος έχουν πολύ μικρότερη βιοδιαθεσιμότητα (δηλαδή "φτάνουν" στον οργανισμό, χωρίς να καταστραφούν, σε πολύ μικρότερη ποσότητα) από του μητρικού. Η ταυρίνη, π.χ, έχει βιοδιαθεσιμότητα κοντά στο μηδέν, ο σίδηρος 10% (για αυτό και το τεχνητό γάλα περιέχει πάρα πολύ σίδηρο, με κόστος την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών στο έντερο του βρέφους). Οπότε, Little Monkey, μία μητέρα δε θα έχει ούτε ένα τόσο δα λευκό αιμοσφαίριο, ούτε ένα τόσο δα μόριο ανοσοσφαιρίνης; Δεν μπορεί, μια τέτοια κατάσταση δε θα ήταν συμβατή με τη ζωή...

 

Αυτά. Σας κούρασα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

... (Αλήθεια, γιατί φαρμακευτική ουσία και όχι επεξεργασμένη τροφή; )

 

Τότε γιατί εγκρίνονται από τον ΕΟΦ και όχι από το ΑΧΣ (=Ανώτατο Χημικό Συμβούλιο) ή από το Υπουργείο Γεωργίας :?:

 

:!:

Φυσικά δεν είμαι 100% πεπεισμένη για τίποτα, αν ήμουν δε θα καθόμουν να διαβάζω μελέτες! Ούτε λίγο ούτε πολύ, δηλαδή, λες ότι ξέρουμε αρκετά ( ;;; ) για τον θηλασμό, και δε χρειάζεται να μάθουμε άλλα, για να μην πιουν μερικά παιδιά τροποποιημένο αγελαδινό γάλα στα πλαίσια μελετών...:confused::confused::confused::o

...

 

Πού είναι το πρακτικό πρόβλημα και πού το πρόβλημα ηθικής και δεοντολογίας; Για μελέτη μιλάμε, αν χρειάζονται αντλήσεις, θα γίνουν αντλήσεις, τόσο ανυπέρβλητο εμπόδιο είναι αυτό; Οι συμμετέχοντες υποχρεωτικά γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται και συναινούν -χωρίς απειλή όπλου! Το ερώτημα το δικό μου είναι γιατί κάποιοι να απαγορεύουν με το έτσι θέλω σε άλλους να συναινέσουν σε τέτοια μελέτη;! Τα εμβόλια, για παράδειγμα, δεν περνάνε από διαδικασία δοκιμής σε δείγμα ανθρώπων; Τα υπόλοιπα φάρμακα; Εκεί δεν εμποδίζουν η ηθική και η δεοντολογία; Μόνο στο να πιουν κάποια παιδιά τροποποιημένο αγελαδινό γάλα (το οποίο ήδη καταναλώνεται εδώ και δεκαετίες από τη μεγάλη πλειοψηφία των παιδιών του πλανήτη, δεν είναι καινούριο προϊόν);:shock:

 

 

Julianna, τώρα κατάλαβα τι εννοείς με τις μελέτες...

Άλλο μελέτες και άλλο τυφλές δοκιμές με τις διαδικασίες αυτές;

 

Καταρχάς, ΝΑΙ υπάρχει θέμα ηθικής και δεοντολογίας.

Όταν οι παιδιατρικοί σύλλογοι όλων των χωρών του κόσμου έχουν καταλήξει ότι το μητρικό γάλα υπερέχει αναμφίβολα της σκόνης, προφανώς και τίθεται θέμα δεοντολογίας στο να δώσουν οι ίδιοι εν γνώσει τους σε μωρά -που δεν μπορούν να συναινέσουν για τον εαυτό τους- χαμηλότερη ποιοτικά τροφή...

Η συναίνεση των γονέων δεν λύνει το πρόβλημα.

 

Για να το εξηγήσω απλούστερα, με παράδειγμα που κατέχω καλύτερα...

Πελάτης τηλεφωνεί στον δικηγόρο του και ζητάει να στείλει εξώδικο στον αδελφό του για το χ οικογενειακό-περιουσιακό ζήτημα.

Ο δικηγόρος έχει τη συναίνεση - εντολή του πελάτη. Υπάρχει και αναμενόμενο όφελος --> εξώδικο = 50 ?.

Κάπου εκεί όμως μπαίνει και η ηθική/δεοντολογία του δικηγόρου. Κάποιοι δικηγόροι, πριν στείλουν εξώδικο, θα προσπαθήσουν να συμβουλεύσουν τον πελάτη τους, ακόμα και να συζητήσουν με την άλλη πλευρά.

 

Αυτά στα νομικά, που είναι "κουκιά μετρημένα".

Πόσο μάλλον στην ιατρική, όπου όλα ξεκινούν (ή θα έπρεπε να ξεκινούν) από τη δεοντολογία.

 

Δεύτερον, για ΤΕΤΟΙΑ απόδειξη -όπως την εννοείς- ναι, κανονικά χρειάζεται να γίνουν πειράματα σαν του Μένγκελο με ομοζυγωτικά δίδυμα. Και αν... Αλλιώς πάντα θα υπάρχουν αμφιβολίες.

 

 

Τέλος, ξεχνάς τη βασική διάκριση των επιστημών σε θεωρητικές και θετικές-πειραματικές.

Η ψυχολογία είναι θεωρητική επιστήμη. Καμία από τις θεωρίες της ΔΕΝ θα μπορέσει ποτέ να τύχει απόδειξης παρόμοιας με τα θεωρήματα των μαθηματικών και της φυσικής.

(Την ταινία Das experiment την έχετε δει;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...