Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ????


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

όπως κάποιες κοπέλες γνωρίζουν, τον τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα.......ο άντρας μου τη Μ.Δευτέρα μας εγκατέλειψε δίχως λόγο και αιτία (τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ) με επακόλουθο να ακυρωθεί η βάπτιση (01/06 θα γινόταν και ήταν όλα κλεισμένα :twisted: )του μωρού....

Το θέμα είναι οτι ενώ είχαμε πει αρχικά να δώσουμε το όνομα του πεθερού μου ο οποίος δεν είναι στη ζωή εδώ και 15 χρόνια (δεν τον έχω γνωρίσει), μετά τα τελευταία λυπηρά γεγονότα σκέφτηκα οτι είναι σωστό να δώσω και του πατέρα μου το όνομα (άσχετα εάν οι περισσότεροι μου λένε οτι πρέπει να δώσω ΜΟΝΟ του πατέρα μου) αφού πλέον οι γονείς μου είναι αυτοι που ουσιαστικά το μεγαλώνουν τις ώρες που εγώ εργάζομαι και φυσικά αυτοί είναι που με στηρίζουν.Να σημειώσω εδώ οτι η πεθερά μου από την πρώτη στιγμή τον δέχτηκε σπίτι της και είπε χαρακτηριστικά στον πατέρα μου "ενήλικες είναι,η ζώη δική τους είναι ας κάνουν οτι καταλαβαίνουν...." και φυσικά δεν πήρε ούτε μία φορά τηλ. να δει τι κάνει το 8 μηνών εγγονάκι της :cry:

Την Τετάρτη το απόγευμα που θα έρθει ο σύζηγος μου για να πάρει το μωρό

σκέφτομαι να του το πώ αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που αρνηθεί.Έχω ακούσει οτι αν δεν θέλει ένας από τους δύο γονείς να βαπτιστεί το παιδί δεν βαπτίζεται, αλλά πείτε μου αυτό είναι λογικό????Να μένει ένα αθώο πλασματάκι αβάπτιστο επειδή οι γονείς του βάζουν το "εγώ" τους πάνω απ'όλα?????

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις????

Ευχαριστώ

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • SEFI

    SEFI 34 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 21 δημοσιεύσεις

  • helen18

    helen18 17 δημοσιεύσεις

  • sesame

    sesame 16 δημοσιεύσεις

για να ολοκληρωθει η τελεση του μυστηριου πρεπει να υπογραψουν και οι δυο γονεις σε περηπτωση που ειναι το παιδι εντος γαμου ή ακομα και εκτος γαμου αλλα αν ο γεννητοαρς το εχει αναγνωρησει...

λυπαμε πολυ αλλα πρεπει να βρειτε απο κοινου μια λυση ... γιατι αλλιως η βαπτιση θεωρηται ακυρη !

Link to comment
Share on other sites

Sefi λυπάμαι πράγματικά για τη περιπετειά σου.

Με κάθε επιφύλαξη σου λέω τα εξής. Έχω παραβρεθεί σε βάφτιση ακριβώς με τις ίδιες συνθήκες. Βάφτισα ένα κοριτσάκι όντας οι γονείς του σε διάσταση και με τεράστια προβλήματα μεταξύ τους (σκοτωμός). Ο πατέρας δεν ήταν καλεσμένος και η τελέτη έγινε μόνο με τη μητέρα η οποία και υπέγραψε και έδωσε στο παιδί το όνομα της μητέρας της.

Φρόντισε όμως να το δηλώσεις αμέσως στο ληξιαρχείο με το όνομα που θέλεις.

Φαντάσου να δώσεις το όνομα του πεθερού σου και να ξαναφτιάξεις τη ζωή σου. Πώς θα νιώθει ο άνθρωπος που θα είναι διπλα σου. Να συμφωνήσεις μόνο αν πιστεύεις πως θα τα ξαναβρείς με τον άνδρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω ότι δικαιούσαι άμεσα να πάρεις τη προσωρινή επιμέλεια του παιδίου λόγω εγκατάληψης συζυγικής στέγης. Αν έχεις την επιμέλεια μόνο εσύ αποφασίζεις για το όνομα του παιδιού. Δεν χρειάζεται να του δώσεις καμμία αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω ότι δικαιούσαι άμεσα να πάρεις τη προσωρινή επιμέλεια του παιδίου λόγω εγκατάληψης συζυγικής στέγης. Αν έχεις την επιμέλεια μόνο εσύ αποφασίζεις για το όνομα του παιδιού. Δεν χρειάζεται να του δώσεις καμμία αναφορά.

 

Θα συμφωνησω.

Επισης θα προσθεσω οτι απο την στιγμη που σας εγκατελειψε για να γυρισει στη μανουλα του, φανταζομαι οτι δεν θα τον νοιαζει το ονομα του παιδιου, οποτε γιατι να δωσεις στο μικρο σου το ονομα καποιου που δεν γνωρισες ποτε (ο Θεος να τον συγχωρεσει τον ανθρωπο αλλα μιλαμε για το δικο σου παιδι) και στην ουσια δεν σημαινει τιποτα για σενα?

 

Να κοιταξεις μπροστα και το καλο του παιδιου σου και ισως ειναι καλυτερα ετσι. Το θεμα ειναι να μπορουμε να ανλαβουμε τις ευθυνες μας σ'αυτη τη ζωη κι οχι να την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια....

 

Απο την αλλη θα σου ευχηθω, να πανε ολα οπως εσυ τα θελεις χωρις σκοτωμους και ιστοριες και πανω απο ολα να σκεφτεσαι την μικρη ψυχουλα που δεν φταιει σε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπαμαι πολυ που περνας τοσο δυσαρεστη κατασταση κι εκνευριζομαι που δινονται παντα ελαφρυντικα στους αντρες απο τα σογια οταν ερχεται ενα παιδι στον κοσμο και κοτευουν....."οι καημενοι.....παθαινουν σοκ...ζηλευουν...χανουν την γη κατω απο τα ποδια τους......" λες και περνανε κανα ζορι οι ιδιοι!!!

 

Αφου ειναι τοσο (μη τον χαρακτηρισω) και δεν καιγεται καρφακι στην πεθερουλα σου, σαφως και θα πρεπε να κανεις αυτο που θες εσυ...αυτος και το σοι του δεν αξιζουν την παραμικρη καλη θεληση εκ μερους σου.......

 

Αποψη μου ειναι να φροντισεις το παιδι σου με τον καλυτερο τροπο και να μη περιμενεις το παραμικρο απο αυτον ...να σταθεις στα ποδια σου. Αυτος στο εξης θα σε εκβιαζει για την βοηθεια που υποτιθεται οτι θα σου δινει........θεωρω δεδομενο οτι αν δεν του κανεις τα χατηρια (και ιδιως στη βαφτιση) δεν θα σας βοηθα οικονομικα , αλλα καλυτερα να εκτιθεται αυτος παρα εσυ να ζητιανευεις βοηθεια κανοντας του τα χατηρια.....παρε λοιπον την επιμελεια του παιδιου και κανε οτι σε ευχαριστει! Ας προσεχε το γαιδουρι!

 

Εγω στην θεση σου δεν θα δειχνα καν στενοχωρια, για τετοιους ανθρωπους δεν αξιζει να χυσεις κανενα δακρυ........καλυτερο για σενα ειναι να ξαναφτιαξεις την ζωη σου και θα την φτιαξεις αρκει να εισαι αισιοδοξη και να σκεφτεσαι οτι καθε εμποδιο για καλο.....αυτον να τον ξεγραψεις......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω ότι δικαιούσαι άμεσα να πάρεις τη προσωρινή επιμέλεια του παιδίου λόγω εγκατάληψης συζυγικής στέγης. Αν έχεις την επιμέλεια μόνο εσύ αποφασίζεις για το όνομα του παιδιού. Δεν χρειάζεται να του δώσεις καμμία αναφορά.

 

Θα συμφωνησω.

Επισης θα προσθεσω οτι απο την στιγμη που σας εγκατελειψε για να γυρισει στη μανουλα του, φανταζομαι οτι δεν θα τον νοιαζει το ονομα του παιδιου, οποτε γιατι να δωσεις στο μικρο σου το ονομα καποιου που δεν γνωρισες ποτε (ο Θεος να τον συγχωρεσει τον ανθρωπο αλλα μιλαμε για το δικο σου παιδι) και στην ουσια δεν σημαινει τιποτα για σενα?

 

Να κοιταξεις μπροστα και το καλο του παιδιου σου και ισως ειναι καλυτερα ετσι. Το θεμα ειναι να μπορουμε να ανλαβουμε τις ευθυνες μας σ'αυτη τη ζωη κι οχι να την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια....

 

Απο την αλλη θα σου ευχηθω, να πανε ολα οπως εσυ τα θελεις χωρις σκοτωμους και ιστοριες και πανω απο ολα να σκεφτεσαι την μικρη ψυχουλα που δεν φταιει σε τιποτα.

 

Μιμικα με κάλυψες!

Sefi σου εύχομαι να βρεις το δρόμο σου και την ηρεμία σου!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ 2 ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ, ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ...

ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΞΕΤΥΛΙΧΤΕΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΡΙ...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου δεν ξέρω πραγματικά τι γίνεται σε παρόμοιες περιπτώσεις αλλά νομίζω ότι όσα λένε τα κορίτσια μου φαίνονται σωστά... συμφωνώ επίσης μαζί σου ότι είναι άδικο για ένα μωράκι που δεν φταίει σε τίποτα, εξαιτίας μίας διαφωνίας ενηλίκων (που δεν ξέρω τι έχει γίνει μεταξύ σας αλλά μπορεί και να τα ξαναβρείτε.....) να μείνει αβάφτιστο. Σκέψου καλά και ώριμα τι πρέπει να κάνεις και μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου, για οτιδήποτε πιστεύεις ότι θα μπορούσα να κάνω για σένα. Μένω Θεσσαλονίκη και έχω και εγώ ένα μωρό 8 μηνών. Κουράγιο και να δεις ότι του χρόνου τέτοια μέρα όλα θα είναι καλύτερα στην ζωή σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ που περνας τοσο δυσαρεστη κατασταση κι εκνευριζομαι που δινονται παντα ελαφρυντικα στους αντρες απο τα σογια οταν ερχεται ενα παιδι στον κοσμο και κοτευουν....."οι καημενοι.....παθαινουν σοκ...ζηλευουν...χανουν την γη κατω απο τα ποδια τους......" λες και περνανε κανα ζορι οι ιδιοι!!!

 

.

 

Κι εμεις δηλαδη τι θα επρεπε να παθαινουμε που τραβαμε οοοοολο το λουκι????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασε μιμικα......φουντωνω οταν τα ακουω!!!! Κοντευουμε 11 μηνες και τα χω παιξει απο την κουραση και την αυπνια κι επειδη ο αντρας μου δεν βοηθαει καθολου συνεχεια μου υπενθυμιζουν το "σοκ" που περναει ο "καημενος".......κι οτι εμεις οι γυναικες οταν γενναμε παραμελουμε τον συζυγο και αισθανεται ασχημα ο "καημενος"!!!! Δεν το αποκλειω να ειναι και ο λογος που παρατησε την κοπελα το γαιδουρι!!!!

 

Τα ακουω κι απο νεες γυναικες αυτα και τα παιρνω στην κρανα!!!!! Δεν φθανει αυτα που τραβαμε μεχρι να γεννησουμε και την ταλαιπωρια να ανταπεξελθουμε στις νεες υποχρεωσεις μας, εχουμε και τα "ψυχολογικα" των συζυγων που τραβανε λουκι επειδη απεκτησαν υποχρεωσεις και τερμα οι ξαπλες !!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

όπως κάποιες κοπέλες γνωρίζουν, τον τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα.......ο άντρας μου τη Μ.Δευτέρα μας εγκατέλειψε δίχως λόγο και αιτία (τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ) με επακόλουθο να ακυρωθεί η βάπτιση (01/06 θα γινόταν και ήταν όλα κλεισμένα :twisted: )του μωρού....

Το θέμα είναι οτι ενώ είχαμε πει αρχικά να δώσουμε το όνομα του πεθερού μου ο οποίος δεν είναι στη ζωή εδώ και 15 χρόνια (δεν τον έχω γνωρίσει), μετά τα τελευταία λυπηρά γεγονότα σκέφτηκα οτι είναι σωστό να δώσω και του πατέρα μου το όνομα (άσχετα εάν οι περισσότεροι μου λένε οτι πρέπει να δώσω ΜΟΝΟ του πατέρα μου) αφού πλέον οι γονείς μου είναι αυτοι που ουσιαστικά το μεγαλώνουν τις ώρες που εγώ εργάζομαι και φυσικά αυτοί είναι που με στηρίζουν.Να σημειώσω εδώ οτι η πεθερά μου από την πρώτη στιγμή τον δέχτηκε σπίτι της και είπε χαρακτηριστικά στον πατέρα μου "ενήλικες είναι,η ζώη δική τους είναι ας κάνουν οτι καταλαβαίνουν...." και φυσικά δεν πήρε ούτε μία φορά τηλ. να δει τι κάνει το 8 μηνών εγγονάκι της :cry:

Την Τετάρτη το απόγευμα που θα έρθει ο σύζηγος μου για να πάρει το μωρό

σκέφτομαι να του το πώ αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που αρνηθεί.Έχω ακούσει οτι αν δεν θέλει ένας από τους δύο γονείς να βαπτιστεί το παιδί δεν βαπτίζεται, αλλά πείτε μου αυτό είναι λογικό????Να μένει ένα αθώο πλασματάκι αβάπτιστο επειδή οι γονείς του βάζουν το "εγώ" τους πάνω απ'όλα?????

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις????

Ευχαριστώ

 

Λυπάμαι πολύ για την τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα. Πιστεύω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συζητήσεις μαζί του ήρεμα για το θέμα της βάφτισης. Εάν πραγματικά θέλει και ο ίδιος να βρεθεί μία λύση δε νομίζω να αρνηθεί να βγει και το όνομα του πατέρα σου. Προσπάθησε να μην παρασυρθείς από σχόλια που μπορεί να ακούσεις από την πεθερά σου και κράτα την ψυχραιμία σου για χάρη του παιδιού.

 

Εύχομαι πραγματικά τα πράγματα να πάνε προς το καλύτερο για χάρη του παιδιού. Καλό κουράγιο!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως συμβαινει δυστυχως συχνα αυτο το φαινομενο......με το που ερχεται το μωρο, ξαφνικα παθαινει εναν ντουβρουζα ο συζυγος και συνειδητοποιει οτι δεν προλαβε να ζησει την ζωη του, δεν γλεντησε, δεν χαρηκε και δεν μπορει να θαφτει στα νιατα του κατω απο υποχρεωσεις και πανες.......

 

Και την κανουν με ελαφρα!!!! Και αντι να τους βαλουν μυαλο οι γονεις τους, δικαιολογουν το "καημενο" το παιδι που το τυλιξε αυτη η κατωτατου και δεν προλαβε να χαρει την ζωουλα του, καλα να παθει λοιπον που πηγε και γκαστρωθηκε...ας προσεχε!!!! Αυτες ειναι οι συνεπειες της παρατεταμενης ανωριμοτητας που εμφυσουν στα τεκνα τους οι πεθερουλες....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως συμβαινει δυστυχως συχνα αυτο το φαινομενο......με το που ερχεται το μωρο, ξαφνικα παθαινει εναν ντουβρουζα ο συζυγος και συνειδητοποιει οτι δεν προλαβε να ζησει την ζωη του, δεν γλεντησε, δεν χαρηκε και δεν μπορει να θαφτει στα νιατα του κατω απο υποχρεωσεις και πανες.......

 

Και την κανουν με ελαφρα!!!! Και αντι να τους βαλουν μυαλο οι γονεις τους, δικαιολογουν το "καημενο" το παιδι που το τυλιξε αυτη η κατωτατου και δεν προλαβε να χαρει την ζωουλα του, καλα να παθει λοιπον που πηγε και γκαστρωθηκε...ας προσεχε!!!! Αυτες ειναι οι συνεπειες της παρατεταμενης ανωριμοτητας που εμφυσουν στα τεκνα τους οι πεθερουλες....

Αν και μου έρχετε να βάλω τα γέλια από τον τρόπο που εκφράζεσαι :lol::lol:

ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ με τέτοιες καταστάσεις ! Όχι μόνο "άντρες γαϊδούρια" vera αλλά όλο το ΖΩΪΚΟ βασίλειο!!! Τι μας φταίνε και τα ζωάκια τα άμοιρα να τα προσβάλουμε έτσι, θα μου πεις!!!

Κούκλα μου κάνε το καλύτερο για σένα και το παιδάκι σου, Φρόντισε να μάθεις τι πρέπει να κάνεις για να το βαφτίσεις μόνη σου και ΦΥΣΙΚΑ μην διανοηθείς να δώσεις όνομα άλλο εκτός από του πατέρα σου ή άσχετο! Εννοώ όνομα δικής σου απόφασης αποκλειστικά! Αυτός ο άνθρωπος που έτσι ξαφνικά αποφασίζει να διαλύσει τα πάντα δεν αξίζει καμίας τιμής, πόσο μάλλον και η οικογένειά του που τον υποθάλπτει και δεν του λέει να κάτσει στα αυγά του!

Τράβα μπροστά και μην σε νοιάζει τίποτα! Όσοι αξίζουν πλέον θα παίρνουν όχι όσοι νομίζουν ότι αραχτοί και light και με απλωμένο το χέρι στη γυναίκα τους, η οποία από το πρωϊ μέχρι το βράδυ σκίζετε για όλους και για όλα, να πάει στη δουλειά, να έχει στην εντέλεια το σπίτι, να ασχολείτε συνέχεια με το παιδί, θα είναι ΑΡΧΟΝΤΕΣ! Και φτάνει το τέλος της μέρας και η μάνα-σύζυγος-ερωμένη-κακή νύφη δεν έχει κουράγιο, όπως λέει και η μανούλα μου..... Ούτε να "πεθάνει" (τρόπος του λέγειν) Συμφωνείτε? Το έχετε νιώσει αυτό ποτέ? Ούτε γι' αυτό δεν έχουμε χρόνο.

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ειναι δυνατον!!!Τα γαιδουρια... Κ ακομα χειροτερες οι πεθερουλες... Να πας αμεσως σε δικηγορο κ να κοιταξεις τι θα κανεις για το καλο των παιδιων κ το δικο σου. Φυσικα αφου οπως γινεται παντα τα παιδια τελικα θα τα αναλαβεις εσυ με τους γονεις σου κοιτα να κανεις οτι θες εσυ. Η συμβουλη μου ειναι να μην το παιξεις καλη κ συγκαταβατικη. Αφου εκεινος τα εφερε τα πραγματα σε αυτην την κατασταση θα εχει κ τις συνεπειες. Αυτες οι καταστασεις πραγματι δεν ειναι ευκολες κ τελικα κερδισμενος βγαινει αυτος που ειναι αποφασισμενος να βγει νικητης. Τα παντα επιτρεπονται για να διαφυλαξεις τα παιδια σου! Μη χανεις καιρο ελπιζοντας οτι ισως να γυρισει.. Να εισαι ετοιμη για ολα! Κουραγιο κ καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

artemis και vera συμφωνω απολυτα μαζι σας...

 

Sefi κοιταξε να κανεις οτι ειναι καλυτερο για σενα και το παιδακι σου και να μην δινεις καμια σημασια στο τι θα πει η πεθερα σου η ο οποιοσδηποτε...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εκεινος θα ''χασει'' που σας εγκατελειψε και που δεν ηταν ικανος να αναλαβει τις ευθυνες του...

οσο για το ονομα, και εγω θα ελεγα να βγαλεις του πατερα σου.

σου ευχομαι πραγματικα να κανεις το σωστο!!!

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για να γίνει η βάφτιση πρέπει να υπάρχει η συγκατάθεση και των δυο γονέων . Θα πρέπει να πάρεις έστω την προσωρινή επιμέλεια του παιδιού για να μπορέσεις να κάνεις μόνη σου την βάφτιση χωρίς την συγκαταθεση του . Βεβαια επειδή αυτά ειναι πραγματα που κρατούν πολυ καιρό , κοιτα μηπως μπορέσεις να τον πεισεις να κάνετε την βάφτιση του παιδιού και μετα ας παει ... ας μην πω που :oops:

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να γίνει ότι καλύτερο για σένα και το παιδάκι σου ! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να αντλείς δύναμη και κουράγιο απο την αγάπη σου γιαυτό . :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

για να ολοκληρωθει η τελεση του μυστηριου πρεπει να υπογραψουν και οι δυο γονεις σε περηπτωση που ειναι το παιδι εντος γαμου ή ακομα και εκτος γαμου αλλα αν ο γεννητοαρς το εχει αναγνωρησει...

λυπαμε πολυ αλλα πρεπει να βρειτε απο κοινου μια λυση ... γιατι αλλιως η βαπτιση θεωρηται ακυρη !

 

 

δυστυχως αυτο ισχυει...εμενα παραλίγο να νην μου κανει ο παπας την βαφτιση :mad: ,γιατι ο πατέρας δεν ηταν παρον (ημουν ανυπαντρη μητερα)

τελικά αφου τον έψαλα έγινε το μυστήριο.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν υπεγραψα κανενα χαρτι ουτε πριν ουτε μετα τη βαφτιση.. λετε να μπορω να παω να ζητησω τα ρεστα στον παπα και να θεωρηθει ακυρη η βαφτιση? Μονο ο αντρας μου και η νονα υπεγραψαν

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου δεν θα δειχνα καν στενοχωρια, για τετοιους ανθρωπους δεν αξιζει να χυσεις κανενα δακρυ........καλυτερο για σενα ειναι να ξαναφτιαξεις την ζωη σου και θα την φτιαξεις αρκει να εισαι αισιοδοξη και να σκεφτεσαι οτι καθε εμποδιο για καλο.....αυτον να τον ξεγραψεις......

Καταρχην συμφωνώ απόλυτα με αυτό!!!

 

Την Τετάρτη που θα δεις τον ΆΝΑΝΔΡΟ καλό δεν θα ήταν να απαιτήσεις μια εξήγηση για το ότι σας εγκατέλειψε? Έτσι για να σου λύσει την απορία...

Είναι τόσο ξευτιλ. που εγκαταλείπει την οικογένειά του χωρίς να πει μια λέξη? Δεν το χωράει το μυαλό μου αυτό το πράγμα!!!!! :shock::shock::shock: Κι αυτή η μάνα του αντί να τον διώξει με τις κλωτσιές από το σπίτι της ή έστω να προσπαθήσει να τον συνετήσει- για χάρη του εγγονού της τουλάχιστον- τον κανακεύει και λέει και όλες αυτές τις γελοιότητες?!!?

Μήπως ζούμε στη ζώνη του λυκόφωτος και δεν το έχω καταλάβει?!!!?

 

Το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς δικηγόρο και να πατήσεις πάνω στην εγκατάλειψη οικογενειακής στέγης....και συγνώμη για την έκφραση αλλά πρέπει να του πάρεις και τα σώβρακα!!!......ότι έχει και δεν έχει!!!.....για χάρη του παιδιού σου!!!!...για να εξασφαλίσεις το μέλλον του!!!!...γιατί από ένα τέτοιο ανθρωποειδές όλα να τα περιμένεις....

 

....από την στιγμή που σας εγκατέλειψε δεν έχει και κανέναν λόγο πάνω στο παιδί...πόσο περισσότερο στο θέμα της βάπτισης...

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ πάνω απ'όλα, χωρίς καμμία εξήγηση......υπάρχουν άνθρωποι που υπομένουν έναν αποτυχημένο γάμο γιατί δεν μπορούν να αποχωριστούν τα παιδιά τους!!!....κι αυτός ανοίγει την πόρτα και φευγει χωρίς να ρίξει μια ματιά πίσω του...?ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ- ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ Η ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΗΘΙΚΗ ΤΟΥ!!!

 

SEFI μου σου εύχομαι ολόψυχα, να μπορέσεις να ξεπεράσεις όσο πιο ανώδυνα αυτή την περιπέτεια και να μπορέσεις να σταθείς γρήγορα στα πόδια σου ,

έχοντας μπροστά σου ένα ευτυχισμένο μέλλον για σένα και το μωράκι σου...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι οτι ενα σοκ το παθαινουνε οι αντρες απλα ο καθενας αντιδραει διαφορετικα.

 

Η γνωμη μου ειναι να συζητησεις πολιτισμενα μαζι του οσο δυσκολο και αν ειναι αυτο , να δειτε τι θα κανετε με το παιδακι σας .

 

Προσπαθησε να μην νευριαζεις και να μην εξοργιζεσαι το οποιο το θωρω φυσιολογικο αν το κανεις αλλα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ να συννενοηθεις μαζι του για το παιδακι σας.

 

Η ζωη δεν τελειωνει εδω ας παει στο καλο ο κυριος και εσυ φροντισε να περνας καλα !

 

Ησυχασε το κεφαλι σου :lol:

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Παντως συμβαινει δυστυχως συχνα αυτο το φαινομενο......με το που ερχεται το μωρο, ξαφνικα παθαινει εναν ντουβρουζα ο συζυγος και συνειδητοποιει οτι δεν προλαβε να ζησει την ζωη του, δεν γλεντησε, δεν χαρηκε και δεν μπορει να θαφτει στα νιατα του κατω απο υποχρεωσεις και πανες.......

 

Και την κανουν με ελαφρα!!!! Και αντι να τους βαλουν μυαλο οι γονεις τους, δικαιολογουν το "καημενο" το παιδι που το τυλιξε αυτη η κατωτατου και δεν προλαβε να χαρει την ζωουλα του, καλα να παθει λοιπον που πηγε και γκαστρωθηκε...ας προσεχε!!!! Αυτες ειναι οι συνεπειες της παρατεταμενης ανωριμοτητας που εμφυσουν στα τεκνα τους οι πεθερουλες....

 

vera μου καλά τα λες αλλά στην δική μου περίπτωση δεν είναι έτσι....είμασταν μαζί 8μιση χρόνια,συζήσαμε 2 χρόνια,παντρευτήκαμε και μετά από 15 μήνες ήρθε το παιδί.Προσωπική ζωή είχε,προβλήματα δεν είχαμε,υποτίθετε οτι με λάτρευε και ακόμη αυτό λέει πχ.σ'αγαπάω,σε λατρεύω....χωρίζουμε :roll: ξαφνικά δεν τον αναγνωρίζω :cry:

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

τελικά εκείνος θα χάσει.....και ανεπανάληπτες στιγμές με το μωρό μου,αλλά και την σχέση που είχατε ως τώρα.....

υπομονή και δύναμη.....η ζωή συνεχίζεται και η νικήτρια θα είσαι εσύ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...