Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγη στερεων τροφων(συνοπτικος πινακας)


v@sso

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 293
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ 6 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΡΧΙΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΑΕΙ ΚΑΙ 7 Η ΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ. ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΓΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 1 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 180ΜΛΔΕΝ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 1 ΤΟ ΒΡΑΔΥ?ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΓΑΛΑ ΠΙΝΕΙ 100ΜΛ ΜΟΝΟ.ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ Η ΚΡΕΜΑ?

αυτο μου το εκανε και η δικια μου μπεμπα που τωρα ειναι εφταμιση μηνων..ετρωγε την κρεμα και μετα κοιμοτανε για τρεις τεσσερις ωρες και πολλες φορες το επαιρνε σερι για βραδι..ομως εμενα το εκοψε απο μονη της αλλα φροντιζω να της δινω την κρεμα μεχρι τις εξιμιση το αργοτερο..

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου τρώει κατά τις 6 την κρέμα και κατά τις 9-9,15 το πολύ πίνει 210 γάλα.Δεν την τρώει όμως όλη το πολύ 150.Προσπάθησε να της την δίνεις πιο νωρίς.Και να φάει λιγότερο δεν πειράζει λέω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια όσπρια πότε δώσατε? Και τι είδους?

Επίσης φασολάκια πράσινα μπορώ να του δώσω?

 

Εμεις τα φασολακια τα ξεκιναμε πολυ νωρις. Βασικα ειναι το τριτο λαχανικο που εδωσα / θα δοσω στον 5ο μηνα

Οσπρια νομιζω οτι ξεκινισα στον 8ο-9ο με φακες γιατι ηταν καλοκαιρι και δεν μαγειρευα φασολια και ρεβυθια. Ομως επειδη θα ειναι λιγο βαρια μηπως τα δωσεις με κατι αλλο (πατατα καροτο?)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τα φασολακια τα ξεκιναμε πολυ νωρις. Βασικα ειναι το τριτο λαχανικο που εδωσα / θα δοσω στον 5ο μηνα

Οσπρια νομιζω οτι ξεκινισα στον 8ο-9ο με φακες γιατι ηταν καλοκαιρι και δεν μαγειρευα φασολια και ρεβυθια. Ομως επειδη θα ειναι λιγο βαρια μηπως τα δωσεις με κατι αλλο (πατατα καροτο?)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Φακές σκεφτόμουν κι εγώ.

Να βάλω δλδ τις φακές να βράσουν μαζί με τα λαχανικά? Λίγα σποράκια φαντάζομαι θα είναι αρκετά για αρχή?...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια βλέπω όλα αυτά που δινεται και λέω τι καλα !

Εμένα το μωράκι μου δεν τα τρωει. Μονο τα φρουτα του αρέσουν και αυτά βάζουμε και λίγο ρυζάλευρο μαζί να χορτάνει. Τα λαχανικά που του έκανα παλιά τα έτρωγε τώρα όχι. Κοτόπουλο με λαχανικά που του κάνω εγώ πάλυ δεν το τρώει και βάζει πείσμα και δεν ανοίγει καθόλου το στόμα. Ε λεω δεν πάει άλλο δεν θα τα κάνω και θα τα πετάω κρίμα είναι !! :?:cry:

Τωρα πέρνουμε τα έτοιμα δεν μπορώ να πω ότι του αρέσουν ιδιαίτερα αλλά τρώει λίγο τουλάχιστον. Εσείς βλέπω δίνεται και κρόκο αυγού και γιαούρτι λέτε να αρέσουν και στο δικό μου μωράκι. Μπορείτε να μου πείτε πως τα δίνεται βάζετε κάτι άλλο μαζί ?? Για πείτε μου και καμία συνταγή με κοτόπουλο ή μοσχάρι μπας και του αρέσει τι άλλο βαζετε εσεις ?

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

στη σουπα του μοσχαριου (που μονο μοσχαρι τρωει ,το κοτοπουλο ουτε να το χεσει!)βαζω πρασο κρεμυδι κολοκυθι κ κουνουπιδι η πατατα.το σκιζει:):):)αααα!και απο μοσχαρι εγω παιρνω ουρα που βγαζει πολυ πολυ νοστιμο ζουμακι και το κρεας της αν και λιγο ειναι πολυ τρυφερο .δεν θα το πιστευεις οτι ειναι μοσχαρι;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε μέρα κάνετε αυτή την διαδικασία ή κάνετε πιο πολλή ποσότητα και την παγώνετε ??

εγω βραζω τα λαχανικα ανα δυο μερες και το κρεας οχι αλεσμενο στην καταψυξη μεριδουλες γιατι ανα δυο μερες τρωμε κοτοπουλο οπου και αυτο το εχω στην καταψυξη :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

o μπέμπης μου χτές έφαγε αλεσμένο κατσικάκι με πράσο και κάστανα. Χριστουγεννιάτικη συνταγή της γιαγιάς! Κατά τα άλλα θηλάζουμε έχουμε και αλεργία στην αγελάδα και είμαστε πίσω στις στερεές. Μόνο φρούτα, λαχανικά κοτόπουλο κατσίκι και ρυζάλευρο. Δεν βιάζομαι , όλα θα τα φάει κάποτε :P

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρονια Πολλά

 

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί επιτέλους ο γιος μου ξαναξεκίνησε και τρώει από τα φαγητά που του φτιάχνω. Βασικά του έφτιαξα μακαρονάκια με κοτόπουλο και πρόσθεσα λίγο ελαιόλαδο και στο τέλος λίγο λεμονάκι και τα τσάκισε. Ευτυχώς δεν δώσαμε μάχη όπως με τα λαχανικά !!

Θα ήθελα να μου πείτε άλλες ιδέες συνταγές για μοσχάρι με λαχανικά. Τι λαχανικά και πιο κομμάτι του μοσχαριού ??? Σκοπεύω να του κάνω σήμερα και για αυτό σας ρωτάω.

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευγε κοριτσακι!αφου ξεκινησατε μακαρονια νομιζω πως μπορειτε να μπειτε ανετα κ στον τραχανα,που ενδεχεται να το τσακισει κ αυτο!τωρα για το μοσχαρι ειμαι φαν της ουρας:wink:κ απο λαχανικα περα απο τα κλασσικα εγω βαζω κουνουπιδι η μπροκολο , πρασο κ παντα κρεμμυδι.επισης πολυ καλα ειναι κ τα φασολακια κ οι μπαμιες!καλη επιτυχια:D

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Φακές σκεφτόμουν κι εγώ.

Να βάλω δλδ τις φακές να βράσουν μαζί με τα λαχανικά? Λίγα σποράκια φαντάζομαι θα είναι αρκετά για αρχή?...

 

Ζητω συγνωμη για την καθιστεριμενη απαντηση. Εγω αν θυμαμαι καλα του εδωσα μια κουταλια της σουπας. Επιδη μαγειρευω χωρις αλατι και για μας του εδωσα απο αυτες που εφτιαξα και ειχα βραδει χωριστα καροτο και πατατα

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσαμε και πουργούρι με μοσχάρι ή πουργούρι με κοτόπουλο και του αρέσει πάρα πολύ τρελλαίνετε !

Και το πουργούρι το αλέθω στο μιξερ από πριν και γίνεται σαν αλεύρι και μετά το ψήνω και γίνεται χυλός απλά βάζω και το κρέας στο μπλέντερ μετά και γίνετε ωραίος χυλός ! Και μιλάμε τα τσακίζει δοκιμάστε και εσείς

Επίσης με την κρεατοχορτόσουπα ανακάλυψα ότι δεν του έβαζα πολύ πατάτα και μύριζε το κρέας και δεν το ήθελε ενώ τώρα που βάζω πιο πολύ πατάτα και πιο λίγο κρέας δεν μυρίζει τόσο έντονα και τα τρώει μια χαρά !!

;)

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω γιατι αφου πατε σε παιδιατρο μετα αποφασιζετε μονες σας.

εχεις δικαιο σ΄αυτο που λες αλλα ο δικος μου π.χ μου ειπε να αρχισω φρουτα και υποαλλεργικη κρεμα τωρα που ειναι 4 1/2!!! τι κανω;:?

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιο σ΄αυτο που λες αλλα ο δικος μου π.χ μου ειπε να αρχισω φρουτα και υποαλλεργικη κρεμα τωρα που ειναι 4 1/2!!! τι κανω;:?

γιατι απο τωρα σου ειπε?στο δικαιολογησε?εγω που ξεκινησα μετα απο ενα μηνα πεντεμιση δηλ να δινω φρουτο δυσκολευτηκα στην αρχη μεχρι να μαθει...μην περιμενεις με την πρωτη φορα να φαει κανονικα θα δοκιμασει απλα δυο τρεις κουταλιες πιστευω η ετσι εγινε σε εμας..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα με τον πινακα http://www.wholesomebabyfood.com και εδωσα και ψαρι απο τον 9ο και αυγο επισης νωρις. Ρυζαλευρα και οτιδήποτε σε ντενεκε δεν εχουμε καν δοκιμασει :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι απο τωρα σου ειπε?στο δικαιολογησε?εγω που ξεκινησα μετα απο ενα μηνα πεντεμιση δηλ να δινω φρουτο δυσκολευτηκα στην αρχη μεχρι να μαθει...μην περιμενεις με την πρωτη φορα να φαει κανονικα θα δοκιμασει απλα δυο τρεις κουταλιες πιστευω η ετσι εγινε σε εμας..:P:p:p

διαβασα στο βιβλιο της Αμερικανικης Παιδιατρικης Ακαδημιας που το εμπιστευομαι παρα πολυ και μου το συστησε μια φιλη μου λογοθεραπευτρια, πως τα μωρα θα πρεπει να ξεκινησουν τις στερεες τροφες μεταξυ 4ου και 6ου αναλογως την αναπτυξη του μωρου.Κι αυτο γιατι αν ενταχθει στερεα τροφη περαν του γαλατος μετα τους 6 μηνες πιθανον το μωρο να εχει προβλημα στην καταπωση συνηθισμενο στο θηλασμο(στηθος ή μπουκαλι).Και εξηγει πως τα σημαδια που μας δινει το μωρο οτι ειναι ετοιμο για στερεα τροφη ειναι: σταθερο κεφαλακι, μπορει και καθεται με υποστηριξη, οταν τρωμε εμεις κοιταζει το φαγητο, διχνει να πιναει πιο συχνα ακομα και μεσα στη νυχτα ενω πριν κοιμοταν κανονικα, δεν βγαζει τη γλωσσα εξω οταν πιναει(αντανακλαστικο θηλασμου).

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι απο τωρα σου ειπε?στο δικαιολογησε?εγω που ξεκινησα μετα απο ενα μηνα πεντεμιση δηλ να δινω φρουτο δυσκολευτηκα στην αρχη μεχρι να μαθει...μην περιμενεις με την πρωτη φορα να φαει κανονικα θα δοκιμασει απλα δυο τρεις κουταλιες πιστευω η ετσι εγινε σε εμας..:P:p:p

Χθες που εφαγε 1η μερα μηλο το εφαγε ολο και σημερα του εβαλα και γαλα δικο μου και 2 κουταλιες ρυζαλευρο εφαγε σχεδον ενα πιατο!Και το μωρο μου δεν ειναι φαγανο να φανταστεις τωρα 4 1/2 πινει 120γρ γαλα.Τι να πω...

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites

κ εγω δυσκολευτηκα στην αρχη με τις κρεμες αφου να φανταστεις και τωρα που ειμαστε 9 μηνων η φρουτοκρεμα δεν της πολυαρεσει! με το ζορι τρωει τη μιση!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας, σας διαβαζω τοσο καιρο , εχω παρει χρησιμοτατες συμβουλες και ειπα επιτελους να γραφτω κ γω! Ελπιζω καποια απο σας να με βοηθησει.. Εχω ενα κοριτσακι 5 μηνων κ σημερα γυρισαμε απο παιδιατρο ο οποιος μας εβαλε στις στερεες τροφες.. (να σημειωσω οτι δεν κανω αποκλειστικο θηλασμο κ πως ουτε πολυ γαλα εχω οποτε η μικρη μου τρωει μπουκαλακι) Δοκιμασαμε λοιπον σημερα για πρωτη φορα αλεσμενη τροφη (μας ειπε μακαρονι ολικης μαγειρεμενο με ντοματουλα λαδακι κρεμμυδακι) κ μπορω να πω πως αποτυχαμε παταγωδως... Ζητημα να εφαγε στο μισαωρο 1-2 κουταλιτσες με το ζορι μεχρι που νευριασε εκλαιγε κ της εδωσα γαλατακι... Εκανα κατι λαθος; Θελει χρονο να συνηθισει το κουταλακι;; (σιλικονης) Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, σας διαβαζω τοσο καιρο , εχω παρει χρησιμοτατες συμβουλες και ειπα επιτελους να γραφτω κ γω! Ελπιζω καποια απο σας να με βοηθησει.. Εχω ενα κοριτσακι 5 μηνων κ σημερα γυρισαμε απο παιδιατρο ο οποιος μας εβαλε στις στερεες τροφες.. (να σημειωσω οτι δεν κανω αποκλειστικο θηλασμο κ πως ουτε πολυ γαλα εχω οποτε η μικρη μου τρωει μπουκαλακι) Δοκιμασαμε λοιπον σημερα για πρωτη φορα αλεσμενη τροφη (μας ειπε μακαρονι ολικης μαγειρεμενο με ντοματουλα λαδακι κρεμμυδακι) κ μπορω να πω πως αποτυχαμε παταγωδως... Ζητημα να εφαγε στο μισαωρο 1-2 κουταλιτσες με το ζορι μεχρι που νευριασε εκλαιγε κ της εδωσα γαλατακι... Εκανα κατι λαθος; Θελει χρονο να συνηθισει το κουταλακι;; (σιλικονης) Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση σας...

 

Καλωσόρισες eirini_maya και να σου ζήσει το κοριτσάκι σου. Η μετάβαση από το γαλατάκι στην στέρεα τροφή συνήθως είναι δύσκολη. Υπάρχουν παιδάκια που συνηθίζουν σε δύο-τρεις μέρες υπάρχουν και μωράκια που χρειάζονται περισσότερο χρόνο. Ευτυχώς εγώ ήμουν από τις τυχερές που σε μια εβδομάδα βρήκαμε τους ρυθμούς μας. Θα σου πω τι έκανα εκείνη την δύσκολη εβδομάδα λοιπόν. Προσπαθούσα να της αποσπάσω συνέχεια την προσοχή, της τραγουδούσα, της έδινα τα αγαπημένα της παιχνίδια, της έκανα κουπεπέ και της έλεγα το τραγουδάκι "Αχ κουνελάκι" και έκανα και τις απαιτούμενες χειρονομίες και κάθε φορά που έβλεπα ότι της έχω αποσπάσει την προσοχή, τσουπ, το κουταλάκι μέσα στο στοματάκι. Μπορείς να προμηθευτείς και πολύ μεγάλες σαλιάρες γιατί και εμένα μου τα έκανε όλα χάλια, αλλά τώρα δεν προλαβαίνω να της δίνω φαγητό.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που ο γιατρός σου σας έδωσε από τόσο νωρίς ντομάτα και μάλιστα σαν πρώτη επαφή με στέρεα τροφή. Και πολύ όξινη είναι σε γεύση και θεωρείτο και η πλεον αλλεργιογόνος τροφή. Και τα άλλα βέβαια μου έκαναν εντύπωση (μακαρόνι, κρεμμύδι) αλλά ντομάτα?:confused: Και το κρεμμύδι νομίζω ότι είναι πολύ βαρύ για το εντεράκι μου πόσο μάλλον τώρα που θα αλλάξουν και τα κακάκια. (Εννοώ ότι τόσο καιρό με το γάλα είναι πιο μαλακά, τώρα με την στέρεα τροφή θα είναι πιο σκληρά και σίγουρα θα χρειαστεί και λίγο χρόνος για να το συνηθίσει το μωρό και να τα καταφέρνει καλά.). Μάλλον ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις αλλά για ντομάτα και κρεμμύδι πραγματικά δεν το έχω ξανακούσει.

Καλη επιτυχία, επιμονή και επιμονή:wink:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...