Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στις πόσες εβδομάδες γεννήσατε με IVF;


Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


καλημερα,δεν εχει σχεση αν εχεις μεινει φυσιολογικα η με εξσωμ/κη εγκυος.το θεμα με την εξωσ/κη ειναι η πολυδυμη κυηση,για αυτο συνηθως γεννανε προωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μία ερώτηση προς όλες όσες έχετε ζήσει τοκετό με εξωσωματική: γεννήσατε νωρίτερα ή αργότερα από τις 40 εβδομάδες;

 

Ευχαριστώ

συνήθως στις εξωσωματικές δεν αφήνουν να περάσεις τις 39 εβδομάδες γιατί δεν θέλουν να ρισκάρουν το "πολύτιμο" κύημα. πολλοί γιατροί θέλουν ακόμα και υποχρεωτική καισαρική. Δεν νομίζω ότι θα άφηνε ποτέ γιατρός μωρό από εξωσωματική πάνω από 40 βδομάδες. Εμένα μου το πήραν στις 38 γιατί ανέβασα πολύ λίγη πίεση, αλλά δεν θα το άφηναν πάνω από 39 όπως μου είχαν πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 3 months later...

Εγω ειμαι 40ετων και βρισκομαι στην 31η εβδομαδα κυησης μετα απο εξωσωματικη. Εχω παρει 8 κιλα. Σημερα ο γιατρος μο ειπε οτι μπορει να μου το παρει την 36η εβδομαδα εαν εχει φτασει 2500 βαρος. Αρχικα μου ειχε πει πως θα γεννουσα 38+. Εχει καποια απο σας αναλογη περιπτωση. Σημειωτεον πως μεχρι τωρα ολα εχουν παει τελεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι δικαιολογία ο τρόπος σύλληψης για το αν θα κάνει κάποιος καισαρική.

Ο γιατρός μου, μου είχε πει πως από τη στιγμή που γίνεται η σύλληψη, και πιστοποιείται η εγκυμοσύνη, είναι μια ... σαν όλες τις άλλες. Δεν ξεχωρίζει σε τίποτα.

Αν είναι πολύδιμη, έχει τους παράγοντες επικινδυνότητας που έχουν όλες οι πολύδιμες κυήσεις όμοια με της φυσικής σύλληψης.

 

Εμένα με τα δίδυμα με άφησε μέχρι τις 38, όπου ξεκίνησε ο τοκετός κανονικά, αλλά λόγο μη σωστής προβολής του ενός παιδιού, προχωρήσαμε σε καισαρική. Αλλά ήταν απόφαση της τελευταίας στιγμής και όχι "προγραμματισμένη".

 

Γιατί να πάρει το παιδί νωρίτερα από την ώρα του; Κάθε μέρα που κερδίζει μέσα στη μήτρα είναι για δική του ωρίμανση και ισχυροποίηση.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως ήταν μια σχετικά καλή εγκυμοσύνη... και πως έκανα τη ζωή μου κανονικά. Δηλαδή και τα μπανάκια μου στη θάλασσα, και γυμαστήριο κτλ. μέχρι και τον 6ο μήνα.

 

Επειδή όμως ήμουν σε επαρχία και δεν είχα άμεση πρόσβαση στο γιατρό μου, και ο άλλος που είχα εδώ ήταν φοβικός... με έβαλε στο νοσοκομείο για παρακολούθηση στον 7ο για πρόωρες συσπάσεις. Και μετά από πόσες μέρες -δε θυμάμαι- μου αποκάλυψε, πως δεν υπήρχε λόγος να μείνω μέσα αλλά με κράτησε για να ηρεμίσω εγώ από το άγχος μου!! (αλλά μάλλον εννοούσε το δικό του).

Ο ίδιος γιατρός με προγραμμάτιζε για καισαρική ... "γιατί είναι δίδυμα". Δεν έδινε ευκαιρία για φυσικό.

Τελικά έφυγα τελευταία στιγμή και πήγα Αθήνα όπου και γέννησα, αφού όμως είχαμε εξαντλήσει τα περιθόρια του φυσικού τοκετού στο μέτρο του δυνατού. Τουλάχιστον δεν πήγαμε αμαχητί.

 

Αν δεν είσαι φίλη με την καισαρική... δοκίμασε μια δεύτερη γνώμη...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ΕvminaΚαι εγώ ηξερά εξ αρχής οτι λόγω εξωσωμ. θα κάνω καισαρική.βέβαια στην πορεία φανερώθηκε επιπωματικός πλακουντάς και δεν είχα και επιλογή. κατάφερα να φτάσω μέχρι 35 εβδομάδων και κάτι μέρες στην ουσία γέννησα την ημέρα που έκλεινα τον 8ο.λόγω αιμοραγίας ο μικρός μου μπήκε θερμοκυτιδα για μία μέρα αλλα βγήκε την επόμενη γιατι ήταν αρκετά καλός.απ'ότι ξέρω απο 36 εβδομάδων και έπειτα τα παιδιά δεν χρειάζεται να μπουν θερμοκυτιδα εφόσον πάνε όλα καλά.ίσως για αυτο στο προτείνει.

καλή λευτεριά!!!

qMlNp2.png

 

cVHYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...