Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απο τη κουνια στο κρεββατι...


BIZELI

Recommended Posts

λίγο πριν την αφιξη του κλωτσοφορου εμβρυου :D σκέφτομαι να κανω το εξης...29/2 παιρνω την αδεια κύησης και φευγω απο τη δουλειά...λεω να κατεβασω το κάγκελο της κουνιας της αριαδνης και να βαλω ενα προστατευτικο ..θα ειναι η μικρή 18 μηνων. Να την αφησω κανα μηνα ετσι να δω πως παει και αν ειναι ολα καλά να της παρω ενα κρεββατακι που χω δει στο Ikea και να παει η κουνια στο δωματιο του σπορου για περαιτερω χρηση :):) Εσεις τί εμπειρίες εχετε επι του θεματος???φοβαμαι πολύ μη τη βλεπουμε φαντη μπαστουνι μπροστα μας στα αγρια μεσανυχτα... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

BIZELI αυτό φοβάμαι κι εγώ και την έχω ακόμα στην κούνια... Ή μήπως ξυπνάει τα ΣΚ πρωί πρωί, σηκώνεται και σβουρίζει μέσα στο σπίτι κάνοντας διάφορα, (είναι και πολυμήχανη η δικιά μου) και δεν την πάρουμε χαμπάρι. Είναι κάτι που ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Πότε να τους πάρουμε κρεβατάκι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα την πάρω κρεββάτι το καλοκαίρι. Κοιμάται πολύ καλά σε κρεββατι μιας και όταν πάμε στην μαμά μου κοιμάται στου αδελφού μου. Γίνεται αρκετα αισθητή όταν ξυπνάει. Τωρα αν σηκωθεί μέσα στην νύχτα και μας έρθει τι να πω! Φαντάζομαι ότι θα φοβιθεί τα σκοτάδια και θα φωνάξει. Το μόνο φωτάκι που και είναι στο δωμάτιο της και είναι πολύ χαμηλό. Εκτός του ότι δεν ξυπνάει μέσα στην νύχτα.

.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα καμια φορα ξυπναει αλλα καθεται λίγο καθιστη στη κουνια της και ξανακοιμαται ...αλλα σκέφτομαι αν εχει το ελευθερο μηπως αρχισει τις περιηγησεις :D:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν νιώσεις έτοιμη, θα την πάς και στο κρεβατάκι της BIZELI :D. Όταν κατεβάσεις τα κάγκελα, μπορείς να βάζεις στο πάτωμα κάτι μαλακό για την περίπτωση που πέσει.πχ.ένα πάπλωμα ... όσο για τις περιηγήσεις :?:? θα τις έχετε :D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε θα μπορούσε να μπει κάτι που να βγάζει ήχο όταν σηκώνεται?

έναν ανιχνευτή κίνησης ας πουμε (σαν αυτούς που έχουν τα καταστήματα με το που μπαίνεις μέσα μην τυχών και δε σε δουν) που θα κουδουνίσει με το που θα πάει να περάσει την πόρτα του δωματίου της

αν έχεις την έννοια φαντάζομαι θα το ακούσεις το κουδούνισμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αποψη κοριτσακι μου περι το θεματος γιατι εγω την κουνια την εχω για να ακουμπαω τα σιδερωμενα.. Αν εχει κοιμηθει εκει 10 βραδυα και αυτο για λιγες ωρες μονο ειναι ζητημα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και μας η μικρή τα τελευταία δύο βράδια ξυπνά τη νύχτα (3- 4) μέσα στη καλή χαρά, σηκώνεται όρθια (καινούργιο κατόρθωμα αυτό :lol: ) και "μιλάει" στις νεραιδούλες της μπορντούρας του τοίχου που είναι κοντά στην κούνια της :lol: !!!

Και τις δυο φορές έκανα αμάν για να την ξανακοιμήσω :cry: ελπίζω να ήταν ένα τυχαίο γεγονός και να μην έχει παγιωθει σαν βραδινό χόμπι :shock: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα η κορη μου εκατσε στην κουνια μονο 6 μηνες μετα δεν

μπορουσε αλλο τις φυλακης τα σιδερα ηθελε κρεβατι η κυριουλα μας.

την εβαλα στο κανονικο κρεβατι και της εβαλα 2 καρεκλες γιατι το καγκελακι παλι δεν το ηθελε. ετσι συνηθησε σιγα σιγα και ολα ηταν καλα.

:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως και μας η μικρή τα τελευταία δύο βράδια ξυπνά τη νύχτα (3- 4) μέσα στη καλή χαρά, σηκώνεται όρθια (καινούργιο κατόρθωμα αυτό :lol: ) και "μιλάει" στις νεραιδούλες της μπορντούρας του τοίχου που είναι κοντά στην κούνια της :lol: !!!

Και τις δυο φορές έκανα αμάν για να την ξανακοιμήσω :cry: ελπίζω να ήταν ένα τυχαίο γεγονός και να μην έχει παγιωθει σαν βραδινό χόμπι :shock: !!!

Ετσι και μενα...βγαζει λογο στα κουκλακια, στις νεραιδες... :D:D

λοιπον μου ειπαν κατι φιλοι ενα ωραιο...το βραδυ οταν θα την βαζω για υπνο να εχω τη πορτα της ανοιχτη αλλα με ενα πορτακι ασφαλειας (ξερετε αυτα του jumbo) ουτως ωστε τουλαχιστον να ειναι περιορισμενη στο δωματιο της, αλλα χωρις κλειστες πορτες....τί λετε????

Link to comment
Share on other sites

chigatesplaypens.jpg[/img]

 

κάτι τετοιο εννοω...

 

πραγματικά έξυπνη ιδέα αλλά αν δεν πάρεις χαμπάρι ότι τελικά ξύπνησε δεν διατρέχει άλλους κινδύνους?

το πιο απλό παράδειγμα... κουράστηκε τελικά και θέλει να κοιμηθεί και δεν μπορεί να ξανα ανέβει στην κούνια οπότε κοιμάται ξεσκέπαστο στο πάτωμα...

 

 

δεν ξέρω, μήπως είμαι υπερβολική? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Βρε πια κουνια????σε κρεββατακι θα τη βαλω και μαλιστα ειναι πολύ χαμηλό...μονο στην αρχη θα ειναι στη κουνια για κανα μηνα λεω, αλλα χωρις καγκελα για να συνηθισει τη μεταβαση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα σας πω τί έκανα όταν ήταν να γεννήσω τη μικρή και αντίστοιχα ήθελα την κούνια..

Την γέννησα 17 Οκτωβρίου .. από αρχές Αυγουστου που ο γιος μου ήταν 14 μηνών τον κοίμησα σε κανονικό κρεβάτι χωρίς κάγκελα διότι δυστυχώς δεν έμπαιναν αυτά που πήραμε και ως νέοι γονείς δεν το ξέραμε και δεν μας το είπε και ο πωλητής βέβαια :?

Ευτυχως όμως ο γιος μου ποτέ δεν έπεσε από το κρεβάτι γιατί του είχα βάλει τη κούνια με τετοιον τρόπο ώστε να δημιουργείται ορθή γωνία με το κρεβάτι του, όπως το έχω και ακόμη άλλωστε!

αλλά σας λέω λόγω πείρας και μόνο , να μάθετε στα παιδιά σας να ανεβαίνουν και να κατεβαίνουν από την κούνια ή το κρεβάτι, ώστε να μην πέσουν. Αν για 4-5 ημέρες τους κάνετε συνέχεια "μάθημα" θα εκπλαγείτε πόσο εύκολα θα τους γίνει βίωμα... τουλάχιστον εμένα με βοήθησε όσο δεν παίρνει!! Ποτέ δεν έπεσαν ούτε το ένα ούτε το άλλο στην προσπάθεια να ανέβουν ή να κατέβουν.. Επίσης - και είναι φυσικά αποψή μου πάντα- το κάγκελο της κούνιας μην το αφήνετε για πολύ καιρό ψηλά από φόβο μην πέσει το μικρό κάτω, γιατί επειδή τα πιστιρίκια είναι "εξευρευνητές" θα δώσουν κανένα σάλτο από το κάγκελο και θα βρεθούν κάτω με το κεφάλι.. τουλάχιστον αν είναι κάτω το κάγκελο ακόμη και να πέσουν θα πέσουν από μικρότερο ύψος.. - και είπαμε εκπαίδευση για το ανεβοκατέβασμα

Τέλος ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΕΤΕ ότι δεν θα καταλάβετε το μικρό αν ξυπνήσει και σηκωθεί από το κρεβάτι του!! πού τέτοια τύχη!!! :lol::lol::lol: Δεν νομίζω ότι δεν θα το ακούσετε ή δεν θα έρθει στο κρεβάτι σας αν τυχόν ξυπνήσει (και μην σκέφτεστε το σκοτάδι, θα σας βρει από τη ....μυρωδιά!!!)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τετοιο θεμα..να μαθει να ανεβοκατεβαινει...εδω ανεβοκατεβαινει 2οροφη σκαλα...εμενα το θεμα μου ειναι μην σηκωνεται το βραδυ και μου κανει τον επισκέπτη...ή γυρναει μεσα στο σπιτι και δε τη παρουμε χαμπαρι...

Link to comment
Share on other sites

Bizeli το εγραψα και αλλου!!!

Θα σου πω εντυπωσεις σε καμμια εβδομαδα :? !!!

Προς το παρον, το πρωτο βραδυ (χθες), κοιμηθηκε στις 12.30 και ξυπνησε 7.10.

Σημερα δευτερο βραδυ την εχουμε βαλει στο καρεκλακι που τρωει (ξαπλωμενη) μπας! και κοιμηθει εκει και την παμε κοιμισμενη, γιατι αλλιως την βαψαμε!!! Θα κανει τα χθεσινα!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι παμε λιγο καλυτερα!!! :D

Παρολο που ειχαμε κοσμο στο σπιτι, κοιμηθηκε πιο ευκολα απο χθες!

Βεβαια με νανουρισμα (αγκαλια, τραγουδακια κτλ), παντως κοιμηθηκε!

Που θα παει? Θα το συνηθισει και αυτο, η αρχη ειναι παντα δυσκολη. :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...νεωτερα...χτες τη πηρε ο υπνος στο καρεκλακι μετα το γαλα, την εβαλα στο κρεβατι και καναμε το σταυρο μας :D:D:D το βραδυ σηκωθηκε μία φορα (την ακουσαμε) αλλα δε κατεβηκε απο το κρεββατι, την ξαναπηρε ο υπνος και το πρωι σηκωθηκε 7 η ωρα, μιλαγε στα κουκλακια της οπως συνιθιζει και μεχρι να παω εγω μεσα στο δωματιο δεν κατεβηκε καθολου... :D:D:D μακαρι να μας παει ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...νεωτερα...χτες τη πηρε ο υπνος στο καρεκλακι μετα το γαλα, την εβαλα στο κρεβατι και καναμε το σταυρο μας :D:D:D το βραδυ σηκωθηκε μία φορα (την ακουσαμε) αλλα δε κατεβηκε απο το κρεββατι, την ξαναπηρε ο υπνος και το πρωι σηκωθηκε 7 η ωρα, μιλαγε στα κουκλακια της οπως συνιθιζει και μεχρι να παω εγω μεσα στο δωματιο δεν κατεβηκε καθολου... :D:D:D μακαρι να μας παει ετσι...

 

Τέλεια!! αυτό που την παίρνει ο ύπνος στο καρεκλάκι με το γάλα είναι θεικό!!! ελπίζω να το χετε σε βίντεο!!!! :D:D

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λες οχι...και εχει γελιο γιατι βαραει κατι νταγκλες απιστευτες :lol::lol: αλλα συνηθως βαραω και εγω μαζι της :lol::lol: οποτε παει υπερπιστεως το βιντεο...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λες οχι...και εχει γελιο γιατι βαραει κατι νταγκλες απιστευτες :lol::lol: αλλα συνηθως βαραω και εγω μαζι της :lol::lol: οποτε παει υπερπιστεως το βιντεο...

 

 

:lol::lol::lol: Χριστίνα βάλε την βιντεοκάμερα να γράφει και αστην!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...