Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά παπούτσια. Ποιότητα ή τιμή ?


Recommended Posts

Νομίζω ότι όλοι έχουμε αυτό το θέμα, κοίτα αν έχετε τόσο σημαντικά έξοδα που πραγματικά απλά δεν φτάνουν πάρε φθηνό παπούτσι. Αν τώρα μπορείς να κόψεις από κάπου πάρε από stock corcodilino στο παλαιό φάληρο με 30 ευρώ. Επίσης τα corcodilino βγάζουν προσφορές…..100 ευρώ αγορές ένα ζευγάρι δώρο. Μπορείς να παίρνεις σπορτέξ που πάντα χρειάζονται και σε διαδοχικά νούμερα. Εγώ έχω ήδη το 23 και το 24……! Αν και τώρα φοράμε μόνο το 21 ή 22…..κάνει ένα αιώνα να μεγαλώσει η πατούσα μας. Πραγματικά νομίζω ότι αν δεν έχεις θέμα οικονομικό καλό θα ήταν να παίρνει καλό παπούτσι το παιδί. Επίσης οι εκπτώσεις είναι το κλειδί, ψωνίζεις από τώρα για του χρόνου. Τώρα για το παπούτσι το σπορτέξ είναι μια καλή λύση. Εμείς φοράμε Puma.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς πάντα παίρναμε καλά παπούτσια. Αλλά μόνο ένα ζευγάρι. Όχι άλλα για καλά ,άλλα για το σχολείο, αλλά για το πάρκο κ.τ.λ. Μόνο ένα ζευγάρι και όταν μικρύνει το αλλάζουμε. Τώρα πήραμε με 50 ευρώ δερμάτινα, αλλά τα επόμενα που θα πάρουμε θα είναι τον Σεπτέμβριο, αν μας μικρύνουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παιρνουμε ενα καλο, ακριβο καθημερινο που το φοραει συνεχεια και ενα αλλο για πιο καλο που θα το φορεσει πιο σπανια που ειναι πιο φτηνο απ το καθημερινο.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παιρνουμε ενα καλο, ακριβο καθημερινο που το φοραει συνεχεια και ενα αλλο για πιο καλο που θα το φορεσει πιο σπανια που ειναι πιο φτηνο απ το καθημερινο.

 

 

Σωστή!!!!

Οι περισσότεροι κάνουν ακριβώς το αντιθετο!

Link to comment
Share on other sites

εμεις για καθε μερα στο σχολειο εχουμε αθλητικα τύπου νικε τα ψωνιζω παντα στις εκπτωσεις και δεν δινω πανω απο 35Ε, για καλα παιρνω απο ζαρα με 30Ε το πολύ...

το καλοκαιρι με πεδιλάκια του 20ευρου.

και φυσικά χορηγιες απο ξαδελφάκια ειναι δεκτες

Μια χαρα ειναι τα ποδια τους τίποτα δεν πάθαν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις αγοράζουμε 2 ζευγάρια ανα σεζον. Μας έχουν βολέψει πολύ τα geox. Δυστυχως, λόγω ορθοπαιδικού προβλήματος του μικρού, αγοράζουμε 2 ζευγάρια απο κάθε σχέδιο, γιατί ο μικρός φοράει άλλο νούμερο στο δεξί πόδι και άλλο στο αριστερό. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, το κόστος είναι διπλό. Συνολικά δηλαδή, για να έχουμε 2 ζευγάρια παπούτσια, αγοράζουμε 4 ζευγάρια.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Του Ζαρα, νομίζω δεν είναι ανατομικά... Γενικά, καλό παπουτσι θα βρεις σε μαρκες που ειναι μονο για παπουτσια, και οχι και ρουχα...

Εγω πάντως, εχω ψωνίσει τα καλοκαιρινα, αλλά ακομα ειμαστε στα μποτακια...

Δεν ακουω παραπονα...

 

 

Όμως Λίζα μου και οι γνωστές μάρκες γράφουν μέσα made in China ή made in Corea. Ο άντρας μου λέει ότι πληρώνουμε τη μάρκα και όχι την ποιότητα του παπουτσιού.

Πέρσι του είχα πάρει πέδιλα μιας γνωστής μάρκας παιδικών παπουτσιών. Ήταν τόσο σκληρά, που τον χτύπαγαν σ' όλο το πόδι. Δεν τα φόρεσε καθόλου. Του αγόρασα ένα ζευγάρι πέδιλα από τα lidl με 12 ευρώ. Ήταν τόσο μαλακά, που δεν τα έβγαζε καθόλου. Και τα δύο ζευγάρια έγραφαν made in corea.

Μήπως τελικά όλες αυτές οι γνωστές εταιρείες έχουν ρίξει την ποιότητά τους και αισχροκερδούν ? Μπορεί βέβαια οι εταιρείες να πουλάνε πιο φθηνά και να αισχροκερδούν τα μαγαζιά.

Δεν ξέρω. Μπορώ βέβαια οικονομικά ακόμα να του αγοράζω ακριβά παπούτσια, αλλά σκέφτομαί όλα τα παραπάνω. Όπως είπε και μια άλλη κοπέλα, φαίνεται ότι οι συγκεκριμένες εταιρείες έχουν ρίξει αρκετά την ποιότητά τους, αλλά όχι τις τιμές τους.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ολες τις απαντησεις σας. εγω στα πρωτα βηματα κοιτουσα ναναι οτι καλητερο. τωρα η κορη μου παει νηπια. το χειμωνα φοραει αθλητικα τυπου nike κτλ.βγαζουμε βεβαια ολο το χειμωνα. δε ξερω αν χαλασαν την ποιοτητα τους αλλα αυτα φοραμε ολοι οικογενειακα. οσο για καλοκαιρι ειναι οντως για 2 μηνες. ειδικα χαλκιδικη που παμε τα ταλαιπωρουν πολυ παιζοντας ολη μερα σε κηπους παρκα και αυλες. εκει λοιπον παιρνω του 15Ε. και τα βρισκω μια χαρα! βεβαια περνω απο πολυ σιγκεκριμενο μαγαζι που επερνε και μενα η μητερα μου αποκει κοκ. αυτοι δινουν και σε αλλα μαγαζια και εχω δει τρελλες τιμες σεκεινα τα μαγαζια αν τα παρεις.ενω ειναι τα ιδια.. ωρα τι να πω.. παντως για τοσο λιγο διαστημα οχι δε δινω 60αρια..

 

Να ρωτήσω κάτι, τα παίρνεις από βιοτεχνία ή από μαγαζί ? Μπορείς να μου γράψεις τη μάρκα με pm? Έχω πρώτη μου ξαδέρφη στην Θεσσαλονίκη, που θα έρθει σε μια εβδομάδα. Μήπως να της έλεγα να μου αγοράσει από εκεί δυο ζευγάρια πέδιλα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις για καθε μερα στο σχολειο εχουμε αθλητικα τύπου νικε τα ψωνιζω παντα στις εκπτωσεις και δεν δινω πανω απο 35Ε, για καλα παιρνω απο ζαρα με 30Ε το πολύ...

το καλοκαιρι με πεδιλάκια του 20ευρου.

Μια χαρα ειναι τα ποδια τους τίποτα δεν πάθαν!

 

ακριβως αυτο κανουμε καιμεις!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τους αγοραζω φθηνα παπουτσια, απο ζαρα, απο λιντλ που βγαζει καποια ωραια, γενικά πανω απο 20 μου φαινονται ακριβα. Εχω παρει και ακριβα 80 ευρω απο το κορκοντιλινο και κρατησαν 1 μηνα, μετα ξυθηκαν και εμοιαζαν παλια. Για τον παιδικο και την παιδικη χαρα εχει κατι μαγαζια εδω με 12 ευρω βρισκεις σπορτεξακια. Λιγο πιο καλα βρισκω στο dexim.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγοράζω καλά παπούτσια. Οχι ότι δεν φορούν και όσα παπουτσάκια της μεγαλύτερης ανιψιάς μου είναι σε καλή κατάσταση, αλλά και εκείνα ακριβά είναι.

Γενικώς το παπούτσι θέλει προσοχή τα πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού, όχι ότι και μετά δεν παίζει ρόλο. Προέρχομαι από οικογένεια που ασχολιόταν με το παπούτσι, και ξέρω 5 πράγματα παραπάνω. Πιστέψτε με, αυτά που λένε για το παπούτσι ισχύουν. Αν φυσικά δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, πάσο. Υπάρχουν outlet όμως που βρίσκεις και με 30 ευρώ πολύ καλό δερμάτινο παπούτσι, περασμένων σαιζόν. Ε, και?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όμως Λίζα μου και οι γνωστές μάρκες γράφουν μέσα made in China ή made in Corea. Ο άντρας μου λέει ότι πληρώνουμε τη μάρκα και όχι την ποιότητα του παπουτσιού.

Πέρσι του είχα πάρει πέδιλα μιας γνωστής μάρκας παιδικών παπουτσιών. Ήταν τόσο σκληρά, που τον χτύπαγαν σ' όλο το πόδι. Δεν τα φόρεσε καθόλου. Του αγόρασα ένα ζευγάρι πέδιλα από τα lidl με 12 ευρώ. Ήταν τόσο μαλακά, που δεν τα έβγαζε καθόλου. Και τα δύο ζευγάρια έγραφαν made in corea.

Μήπως τελικά όλες αυτές οι γνωστές εταιρείες έχουν ρίξει την ποιότητά τους και αισχροκερδούν ? Μπορεί βέβαια οι εταιρείες να πουλάνε πιο φθηνά και να αισχροκερδούν τα μαγαζιά.

Δεν ξέρω. Μπορώ βέβαια οικονομικά ακόμα να του αγοράζω ακριβά παπούτσια, αλλά σκέφτομαί όλα τα παραπάνω. Όπως είπε και μια άλλη κοπέλα, φαίνεται ότι οι συγκεκριμένες εταιρείες έχουν ρίξει αρκετά την ποιότητά τους, αλλά όχι τις τιμές τους.

 

 

Το γνωρίζω οτι ο,τι αντικείμενο αγοράσεις, γραφει made in china, όμως, εχει μια καποια διαφορά...

Μία γνωστή εταιρια, μπορει να φτιαχνει να πραγματα που πουλαει στην Κινα, όμως, διατηρει κάποια στανταρ, και κανει καποιους ελεγχους...

Απλως, επιλεγει την Κινα, για χαμηλότερο μεροκάματο...

Μία καθαρά κινεζικη εταιρια, δεν διατηρει κανενα στανταρ, και δεν κάνει κανενα ελεγχο, (ο,τι να΄ναι!)

Πάρε για παραδειγμα την Fisher Price. Ο,τι παιχνίδι εχουμε αγοράσει, μειναμε απόλυτα ικανοποιημενοι...

Φυσικά, όλα made in china!

Ο,τι εχουμε πάρει από κινεζικη εταιρία, οχι μονο δεν ειναι αντοχής, αλλά ειναι και επικίνδυνο! (τοξικά χρωματα, κομματακια μικρά, πλαστικο που μυρίζει, κλπ)

 

Τώρα, όσων αφορά το ακριβό-επώνυμο παπουτσι που ανεφερες οτι δεν ήταν καλό και είχε σκληρό δερμα!

Το πιστευω! Σε προηγούμενο post μου, εγραψα οτι θελει προσοχή στα επώνυμα-ακριβά, διοτι δεν είναι όλα καλά! Ανεφερα για παραδειγμα οτι η lapin, ο,τι παπουτσι φερνει εκτώς από kikkers, δεν ειναι ανατομικό!

Και εννοείται οτι μιλάμε για πολυ επώνυμα παπουτσια!

Και ναι! το δερμα δεν είναι πάντα μαλακό! Ειδικά η crocodilino, στα περισσοτερα παπουτσια της το δερμα ειναι σκληρο! Δεν εχει σημασια αν τα πουλάει 70 Ευρω το ζευγάρι!

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα ένα φυλλάδιο από τα Lidl με πέδιλα 12 ευρώ το ζευγάρι. Θα πάω να του αγοράσω. Αν είναι σαν τα περσινά, θα του αγοράσω 2 ζευγάρια. Είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι. Η προσφορά ξεκινάει την Πέμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα ένα φυλλάδιο από τα Lidl με πέδιλα 12 ευρώ το ζευγάρι. Θα πάω να του αγοράσω. Αν είναι σαν τα περσινά, θα του αγοράσω 2 ζευγάρια. Είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι. Η προσφορά ξεκινάει την Πέμπτη.

 

Τα lidl, είναι άλλη κατηγορία! Τα πραγματα που πουλάει δεν ειναι κινέζικα (άρα επικίνδυνα), αλλά γερμανικά (τα οποία φημίζονται για την ποιότητα και την πρακτικότητα τους! Εγώ αγοράζω συχνα πραγματα από το lidl, και δεν εχω παράπονο! Δεν είπα οτι όλα είναι καλά! Αν όμως βρεις κάτι που σου κάνει, δεν εχεις να ανησυχεις για την επικινδυνοτητα του! Το κακό ειναι οτι τα παπουτσια του δεν ειναι ανατομικά! Να πώ την αλήθεια, ειχα αγοράσει μποτάκια για βροχη και κρυο από το lidl με 16 Ευρώ, φυσικά οχι ανατομικά, πολύ όμως πρακτικά, και ζεστα με εσωτερική γουνα! Και made in Germany , όπως όλα! Δεν με απασχόλησε η ανατομικότητα σε εκεινη την φάση, γιατί δεν ηταν παπουτσι που θα φορουσε το παιδι πάνω από 10 φορές τον χρόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παπουτσι...χμ πονεμένη ιστορια....φέτος τον χειμωνα την βγάλαμε με ενα ζευγαρι adidas αθλητικο το οποιο μπροστα ηταν κάπως ανθεκτικο το ειχα πάρει περυσι το καλοκαιρι στις εκπτωσεις ενα νουμερο μεγαλυτερο.....μετα μας έφερε η θεια της ενα ζευγαρι με φωτακια rebook τα φόρεσε 1 μηνα γιατι μετα δεν της εκαναν ειχαν και στενη φορμα....τον χειμωνα στις εκπτωσεις της πηρα και ενα ζευγαρι φανταστικές μποτες nike πολυ μαλακές και όλοι με ρωταγαν που τις βρηκα.... πάλι ενα νουμερο μεγαλυτερο οποτε απο σεπτεμβριο με τα πρωτα κρυα παλι το ιδιο θα κανουμε....και τα 2ζευγαρια τα ειχα πάρει απο 25 ευρω....τωρα στα καλοκαιρινά δυστυχώς εγω δεν βρισκω καλη ποιότητα...περυσι της ειχε πάρει η μαμα μου απο τα μουγερ ένα πανακριβο πεδιλο 90 ευρω αλλά ήταν πολυ μαλακο....και ήταν γνησιο δερμα φαινόταν άλλωστε....αλλά η κόρη μου....ήταν σε μια φάση που δεν της άρεσε κανενα παπουτσι.....και πέρναμε΄κατι φτηνιάρικα με φωτακια τα οποια ήταν κακής ποιοτητας....γενικά περυσι το καλοκαιρι πηραμε 5-6 ζευγαρια γιατι κανενα δεν της άρεσε μετα απο μια βδομάδα και τα μουγερ...δεν ήθελε να τα βλέπει αν και της ήταν πολυ άνετα.....φέτος ακομη το ψαχνω....αλλά μάλλον θα πάω να πάρω τα αθλητικά πεδιλακια ας μην ειναι και τοσο εμφανησιμα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

παπουτσι...χμ πονεμένη ιστορια....φέτος τον χειμωνα την βγάλαμε με ενα ζευγαρι adidas αθλητικο το οποιο μπροστα ηταν κάπως ανθεκτικο το ειχα πάρει περυσι το καλοκαιρι στις εκπτωσεις ενα νουμερο μεγαλυτερο.....μετα μας έφερε η θεια της ενα ζευγαρι με φωτακια rebook τα φόρεσε 1 μηνα γιατι μετα δεν της εκαναν ειχαν και στενη φορμα....τον χειμωνα στις εκπτωσεις της πηρα και ενα ζευγαρι φανταστικές μποτες nike πολυ μαλακές και όλοι με ρωταγαν που τις βρηκα.... πάλι ενα νουμερο μεγαλυτερο οποτε απο σεπτεμβριο με τα πρωτα κρυα παλι το ιδιο θα κανουμε....και τα 2ζευγαρια τα ειχα πάρει απο 25 ευρω....τωρα στα καλοκαιρινά δυστυχώς εγω δεν βρισκω καλη ποιότητα...περυσι της ειχε πάρει η μαμα μου απο τα μουγερ ένα πανακριβο πεδιλο 90 ευρω αλλά ήταν πολυ μαλακο....και ήταν γνησιο δερμα φαινόταν άλλωστε....αλλά η κόρη μου....ήταν σε μια φάση που δεν της άρεσε κανενα παπουτσι.....και πέρναμε΄κατι φτηνιάρικα με φωτακια τα οποια ήταν κακής ποιοτητας....γενικά περυσι το καλοκαιρι πηραμε 5-6 ζευγαρια γιατι κανενα δεν της άρεσε μετα απο μια βδομάδα και τα μουγερ...δεν ήθελε να τα βλέπει αν και της ήταν πολυ άνετα.....φέτος ακομη το ψαχνω....αλλά μάλλον θα πάω να πάρω τα αθλητικά πεδιλακια ας μην ειναι και τοσο εμφανησιμα....

 

 

Κακώς που της παίρνατε! Τι πάει να πει δεν της άρεσαν!

Βρε παιδιά μην τα κακομαθαίνετε ετσι! Κακό τους κάνετε!

Πες της οτι άλλα παιδάκια κυκλοφορουν ξυπόλυτα επειδή δεν εχουν καθόλου παπουτσια!

Link to comment
Share on other sites

Τα lidl, είναι άλλη κατηγορία! Τα πραγματα που πουλάει δεν ειναι κινέζικα (άρα επικίνδυνα), αλλά γερμανικά (τα οποία φημίζονται για την ποιότητα και την πρακτικότητα τους! ... Το κακό ειναι οτι τα παπουτσια του δεν ειναι ανατομικά!

 

Ούτως ή άλλως, ούτε τα αθλητικά δεν είναι ανατομικά, όποια μάρκα και αν πάρεις!!! Μερικά, μάλιστα είναι και πολύ κακά για τά πόδια όλων μας, πόσω μάλλον των παιδιών. Για παράδειγμα τα all star, που αφενός ο συνδυασμός λάστιχου και πανιού δημιουργεί μύκητες (γι' αυτό και κάποια βρωμάνε), αλλά και η τελείως επίπεδη σόλα τους τα κάνει πολύ κουραστικά όταν τα φοράς πολλές ώρες. Αυτό με τη σόλα ισχύει και για τα ποδηλατικού τύπου αθλητικά που είναι μεν εμφανίσιμα, αλλά δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.

Οπότε, anastasia, αν είναι να πάρεις κάτι τέτοιο, πάρε και από το lidl ή από τη βιοτεχνία της γειτονιάς με 15 ευρώ.

Νομίζω, όμως ότι μόνο στα αθλητικά ισχύει αυτό (κι αυτό γιατί το κάθε παπούτσι είναι φτιαγμένο για συγκεκριμένο άθλημα, δεν είναι όλα κατάλληλα για τρέξιμο). Στα υπόλοιπα παπούτσια, ό,τι πληρώνεις παίρνεις κι εγώ προσωπικά δεν έχω βρει φτηνό παπούτσι (παιδικό πάντα), που να το βολεύεται η κόρη μου και να μην την κουράζει...

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

Κακώς που της παίρνατε! Τι πάει να πει δεν της άρεσαν!

Βρε παιδιά μην τα κακομαθαίνετε ετσι! Κακό τους κάνετε!

Πες της οτι άλλα παιδάκια κυκλοφορουν ξυπόλυτα επειδή δεν εχουν καθόλου παπουτσια!

 

κοιτα αν δεν ειχα το αγχος του σχολειου,,,δηλαδη όλο το σκηνικο γινόταν το πρωι πριν πάει σχολειο.....που μαλώναμε για να βάλει παπουτσια....δεν την κακομαθαινω αλλά μόλις πήγαινε σχολειο έβγαζε τα παπουτσια με την δικαιολογια πως την ενοχλούσαν.....το ίδιο έλεγε και στο σπίτι....και θεωρω ότι έλεγε αλήθεια διότι φαινόταν στο περπάτημα της...δεν ήθελα να δημιουργώ και προβλημα στις δασκάλες οι οποιες ειχαν και αλλα παιδιά στην επίβλεψη τους......φέτος θεωρω πως θα ειναι πιο ευκολα τα πράγματα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, ούτε τα αθλητικά δεν είναι ανατομικά, όποια μάρκα και αν πάρεις!!! Μερικά, μάλιστα είναι και πολύ κακά για τά πόδια όλων μας, πόσω μάλλον των παιδιών. Για παράδειγμα τα all star, που αφενός ο συνδυασμός λάστιχου και πανιού δημιουργεί μύκητες (γι' αυτό και κάποια βρωμάνε), αλλά και η τελείως επίπεδη σόλα τους τα κάνει πολύ κουραστικά όταν τα φοράς πολλές ώρες. Αυτό με τη σόλα ισχύει και για τα ποδηλατικού τύπου αθλητικά που είναι μεν εμφανίσιμα, αλλά δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.

Οπότε, anastasia, αν είναι να πάρεις κάτι τέτοιο, πάρε και από το lidl ή από τη βιοτεχνία της γειτονιάς με 15 ευρώ.

Νομίζω, όμως ότι μόνο στα αθλητικά ισχύει αυτό (κι αυτό γιατί το κάθε παπούτσι είναι φτιαγμένο για συγκεκριμένο άθλημα, δεν είναι όλα κατάλληλα για τρέξιμο). Στα υπόλοιπα παπούτσια, ό,τι πληρώνεις παίρνεις κι εγώ προσωπικά δεν έχω βρει φτηνό παπούτσι (παιδικό πάντα), που να το βολεύεται η κόρη μου και να μην την κουράζει...

 

Μα ναι!

Τα αθλητικά δεν ειναι για όλες τις ώρες!

Δεν είναι ανατομικά, όσα λεφτα και αν κοστίζουν!

Το λεει και ο παιδιατρος, δεν κανει πολλες ωρες στα πόδια!

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, ούτε τα αθλητικά δεν είναι ανατομικά, όποια μάρκα και αν πάρεις!!! Μερικά, μάλιστα είναι και πολύ κακά για τά πόδια όλων μας, πόσω μάλλον των παιδιών. Για παράδειγμα τα all star, που αφενός ο συνδυασμός λάστιχου και πανιού δημιουργεί μύκητες (γι' αυτό και κάποια βρωμάνε), αλλά και η τελείως επίπεδη σόλα τους τα κάνει πολύ κουραστικά όταν τα φοράς πολλές ώρες. Αυτό με τη σόλα ισχύει και για τα ποδηλατικού τύπου αθλητικά που είναι μεν εμφανίσιμα, αλλά δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.

Οπότε, anastasia, αν είναι να πάρεις κάτι τέτοιο, πάρε και από το lidl ή από τη βιοτεχνία της γειτονιάς με 15 ευρώ.

Νομίζω, όμως ότι μόνο στα αθλητικά ισχύει αυτό (κι αυτό γιατί το κάθε παπούτσι είναι φτιαγμένο για συγκεκριμένο άθλημα, δεν είναι όλα κατάλληλα για τρέξιμο). Στα υπόλοιπα παπούτσια, ό,τι πληρώνεις παίρνεις κι εγώ προσωπικά δεν έχω βρει φτηνό παπούτσι (παιδικό πάντα), που να το βολεύεται η κόρη μου και να μην την κουράζει...

 

κι όμως υπάρχουν.....αθλητικά πιστευω.....αρκει να το ψάξεις...έχεις δικιο πως κάθε αθλητικο εχει την δικη του χρηση.....αν προσέξεις υπάρχουν κατι πάνινα αθλητικα για αυτη τηνεποχη τα οποια η σολα τους δεν ειναι πλαστικη μοιαζει με σφουγγάρι συμπιεσμένο.....αυτά όντως ειναι μαλακά....και το σχήμα τους ειναι τέτοιο πιο ψηλο πισω και οσο πάει σβηνει μπροστά τα οποια ειναι κατάλληλα για τους κραδασμους του ποδιού....

αλλά όπως και να χει καλο ειναι να κοιταμε τα παπουτσια να έχουν τρυπες για να αερίζονται.....το ειδα και τον χειμώνα με τα δερμάτινα που ειχαμε τα αντιντας της μικρης επειδη ήταν τα κλασσικά δερμάτινα με τις πολλές τρυπες στα πλαινα δεν μυριζαν ποτε τα ποδια της.....ουτε τα παπουτσακια....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Μα ναι!

Τα αθλητικά δεν ειναι για όλες τις ώρες!

Δεν είναι ανατομικά, όσα λεφτα και αν κοστίζουν!

Το λεει και ο παιδιατρος, δεν κανει πολλες ωρες στα πόδια!

 

και τι να τους βάλουμε?τα μποτάκια ειναι πιο βαριά....ορθοπεδικά?δεν το λεω με ειρωνια.....:D

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν δεν ειχα το αγχος του σχολειου,,,δηλαδη όλο το σκηνικο γινόταν το πρωι πριν πάει σχολειο.....που μαλώναμε για να βάλει παπουτσια....δεν την κακομαθαινω αλλά μόλις πήγαινε σχολειο έβγαζε τα παπουτσια με την δικαιολογια πως την ενοχλούσαν.....το ίδιο έλεγε και στο σπίτι....και θεωρω ότι έλεγε αλήθεια διότι φαινόταν στο περπάτημα της...δεν ήθελα να δημιουργώ και προβλημα στις δασκάλες οι οποιες ειχαν και αλλα παιδιά στην επίβλεψη τους......φέτος θεωρω πως θα ειναι πιο ευκολα τα πράγματα....

 

Αν δεν τα ήθελε επειδη την χτυπούσανε, τοτε αλλάζει! Καλά εκανε και τα εβγαζε!

Εγώ κατάλαβα οτι δεν της άρεσαν απλώς!

Link to comment
Share on other sites

και τι να τους βάλουμε?τα μποτάκια ειναι πιο βαριά....ορθοπεδικά?δεν το λεω με ειρωνια.....:D

 

Το χαμηλό, ανατομικό, μαλακό, δερμάτινο μποτάκι, ειναι ιδανικό για τον χειμώνα! Κραταει το πόδι καλά, ζεσταίνει, και το ποσο βαρυ ειναι, αυτό, δες το! Δεν ειναι ολα τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...