Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγρασία στον τοίχο


mamavasia

Recommended Posts

Εδώ και 2 μήνες στο υπνοδωμάτιο μας έχουν κάνει την εμφάνιση τους μαύρες κουκίδες οι οποίες με τον καιρό εξαπλώνονται...όσο και να τις καθαρίζω εκείνες εμφανίζονται... και πλέον η μπογιά στον τοίχο έχει κάνει γραμμές μικρές (έχει σκάσει δηλαδή, αλλά δεν έχει ξεφλουδίσει). Αυτό γίνεται μόνο τον χειμώνα και ενώ στο σπίτι αυτό είμαστε 3 χρόνια, φέτος εμφανίστηκε για πρώτη φορά η υγρασία...

 

Καμία λύση για να φύγει εντελώς το πρόβλημα??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο που εχετε ειναι μυκητες που εχουν δημιουργηθει απο την υγρασια καταρχιν θελει πολυωρο αερισμο καθε μερα εαν ειναι εκτεθημενος ο τοιχος του δωματιου κρυο εξω ζεστη μεσα κανει υδρατμους πρεπει να το δειτε εαν περναει καποιος σωληνας απο το δωματιο μπορει να εχει απωλεια τα παραθυρα-μπαλκονοπορτες αν δεν ειναι καλα με αερογεφυρες(εχω αλλαξει δυο φορες τις μπαλκονοπορτες και το σπιτι το πηρα απο τα θεμελια καινουργιο)και αυτα κανουν υγρασια.οταν δεις απο που δημιουργειτε η υγρασια μολις αρχισουν οι ζεστες θελει βαψιμο αφου το ξυσεις και το αφησεις να στεγνωσει εγω στο ενα δωματιο που ειχα την ιδια κατασταση ειχα χτισει μια ντουλαπα φοβερη αλλα την γκρεμισα γτ δεν μπορουσα να καταπολεμησω την υγρασια ειναι ο τοιχος βορινος και εξωτερικος δεν εχουμε τπτ αλλο οποτε καταλαβαινεις τι γινοταν νερα τρεχανε απο τους τοιχους.και σε ενα διαμερισμα που νικιασετε εδω τον 1ο χρονο τα παιδια που μπηκαν ειχαν ενα μωρακι και η κοπελα δεν ανοιγε τα παραθυρα τις συχνα ολο το σαλονι και το δωματιο του μωρου ειχε γεμισει μουχλα και απλωνοταν συνεχεια ολοι ομως οι αλλοι που το εχουν νοικιασει δεν ειχαν παρομοιο προβλημα εφοσων ξαναβαφτηκε το σπιτι.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σοβαρό πρόβλημα που δύσκολα αντιμετωπίζεται με τρόπο φυσικό! Αερίζουμε κάθε ημέρα και δε γίνεται τίποτε! Βάλαμε και κλιματιστικό που ζεσταίνει πολύ το χώρο σε συνδυασμό με το καλοριφέρ αλλά τίποτε! :-(

Link to comment
Share on other sites

είχαμε και εμείς πρόβλημα και σωθήκαμε με τον αφυγραντήρα.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν πίστευα ότι θα κάνει δουλεια - αλλά οκ.

 

Το έχουμε μόνιμα ανοιχτό το απόγευμα όταν γυρνάμε στο δωμάτιο που έχει προβλημα.

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, ολα αυτά που γράφτηκαν είναι σωστά αλλά αποτελούν προσωρινή λύση δλδ πώς να φύγουν τα μαύρα στίγματα και η τυχόν (αρχική) πράσινη μούχλα.....Λόγο επαγγέλματος έχω δεί & αντιμετωπίσει πολλές υγρασίες.....Καταρχάς θα πρέπει να λυθεί απο την ρίζα του το πρόβλημα και αυτό είναι οτι κάπου υπάρχει διαρροή νερού, τ' οποίο μπαίνει στον χώρο σας.

Τα μαύρα στίγματα σημαίνουν οτι το νερό είναι "βρώμικο" δλδ είτε είναι απο καλοριφέρ είτε απο σωλήνα απορροής των όμβριων (και καμινάδα μπορεί υπόψην). Εαν ήταν απλά βρόχιμο που "μπαίνει" απο κάποιο τοίχο (απορροφείται) τότε θα σου έκανε υγρασία σαν σκιά και σιγά - σιγά θα πρασίνιζε (λόγο καθαρότητας του νερού). Εάν πάλι ήταν ύδρευσης τότε θα σου φούσκωνε τον τοίχο και θα έσκαγε.....Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να υπάρχει εκεί καιρό και να ξεκίνησε ως φούσκωμα, να μην το είδατε και μετά να άρχισε να μουχλιάζει....

Συμβουλή μου, μιας και δεν μπορώ να δώ πώς είναι, κοίτα λίγο μήπως υπάρχουν σωλήνες που περνούν απο το σημείο. Επίσης εαν είναι ψηλά τότε είτε είναι απο πάνω (επάνω πάτωμα ή ταράτσα) είτε απο έξω (εάν είναι εξωτερικός τοίχος). Εαν είναι χαμηλά τότε είναι δική σου ζημιά δλδ απο κάπου χάνεις νερό.....Πιστέψε με πατωματάς που κάρφωνε ξύλινο δάπεδο, τρύπησε με καρφάκι την πλαστική νερού και το νερό βγήκε 2 χώρους πιο πέρα.

Αφού βρείς απο πού τότε ρώτα εναν ειδικό τί λύση να ακολουθήσεις. Εαν είναι απο σωλήνωση λυπάμαι αλλα θα μπεί σφυρί και καλέμι.....εαν είναι απο ταράτσα τότε μόνωση με black και φύλλα ασημί μονωτικά (τα πισσόχαρτα έχουν καταργηθεί ανεπιστρεπτί). Εαν τώρα είναι απο κάποιο σωλήνα εξαερισμού ή τζακιού τότε γύρω-γύρω τσιμεντοκοννία με προσθήκη Plastiproof. Τέλος εαν πρόκειται για υγρασία που προκαλείται απο εισρροή απο εξωτερικό τοίχο τότε πλαστικοποιητής χρώμματος (ρητίνη) με πινέλο (νομίζω το λέμε Relief). Μην αγνοήσεις να ελέγξεις τυχόν καμινάδα (εξαερισμού ή τζακιού)....πολλές φορές οι εργολάβοι ξεχνούν να βάλουν κάλυπτρο --- αστείο αλλά συμβαίνει !!!!!!

Αφού λύσεις την "πηγή" του προβλήματος, τότε άστο (την μούχλα - φουσκώματα) να "ξεράσει" όπως λένε δλδ να στεγνώσει και να "βγάλει" οτι είναι να βγάλει και μετά ξύστρα, επίχρισμα (σοβά ή σπατουρέλα) και μετά βάψιμο......

Το φαινόμενο της εσωτερικής υγρασίας δεν μπορεί να προκαλέσει τέτοια ζημιά αλλά κάνε εναν απλό έλεγχο, άναψε τα καλοριφέρ σου και παρατήρησε μετά απο ώρες το παράθυρο...εαν έχεις υδρατμούς (χωρίς να ανασαίνεις δίπλα του) τότε έχεις εσωτερική υγρασία. Τότε κοιτα κουφώματα, όπως είπε μια φίλη πριν ή πρόσεξε μην απλώνεις ρούχα μέσα (πολλοί το συνηθίζουν).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το πρόβλημα αυτό στο μπάνιο

Βγαίνουν συνέχει μαύρα στίγματα στο ταβάνι από πάνω είναι ταράτσα. Θα φέρω συνεργείο να το δει. Το μπάνιο έχει παραθυρο που είναι συνέχει ανοιχτό. Το σώμα όμως του καλοριφέρ είναι μικρό μπορεί να παίζει ρόλο ότι δεν θερμένεται αρκετά ο χώρος. Προσπάθησε ο άντρας μου να το καθαρίσει με αντιμουχλικό οικολογικό τη Auro αλλά τζίφος 3 ώρε έτριβε και λίγα κατάφερε. Παλιά το έκανα με χλωρίνη που μου είπαν ότι είναι πολυ επικινδυνο λόγω των τοξικών που δημιουργούνται όταν έρχεται η χλωρίνη σε επαφή με την μούχλα

Καμιά ιδέα για την εσωτερική υγρασία γιατί τα κουφώματα μου τρέχουν συνέχεια νερά?? Ο αφυγραντήρας κάνει δουλειά?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λέμε να στραφούμε στην λύση του αφυγραντήρα και όταν πλέον πιάσουν οι ζέστεσ να το ξύσουμε και να το φτιάξουμε.

 

Raw_Shooter διάβασα όσα έγραψες και έχω να σου πω το ότι τα στίγματα ξεκινάνε απο το σοβατεπί και ανεβαίνουν ως τα γύψινα. είναι μια πλευρά του τοίχου που αν δεν την καθαρίσω θα γεμίσει μαύρα στίγματα σε 15 μέρες και μετά θα κάνει όλο μια μαύρη σκιά... μυρίζει κιόλας. δίπλα απο τον τοίχο αυτόν έχει παράθυρο, καμινάδα δεν περνάει απο εκεί αφού είναι υπνοδωμάτιο αλλά γενικά αν πας κοντα στο παράθυρο το βράδυ μια ψύχρα την νιώθεις. Τι να πω ελπίζω ο αφυγραντήρας να κάνει δουλειά και να μην πάνε τσάμπα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε παροποιο προβλημα. Βαψιμο το καλοκαιρι εσωτερικα και εξωτερικα αφου εχει καει καλα ο τοιχος απο τον ηλιο, και μεχρι τοτε πολυ καλο αερισμο του χωρου καθημερινα, και εγω ειδα σημαντικη διαφορα απο τοτε που αρχισα να αναβω το καλοριφερ 2 ωρες σπαστα καθε βραδι. Θα ηθελα να δοκιμασω κι εγω αφυγραντηρα για ακομη καλυτερα αποτελεσματα. Παντως κι εμας ενας ελαιοχρωματιστης μας ειπε οτι μαλλον ειναι απο την μονωση της ταρατσας που παλιωσε και ισως μπαζει λιγες σταγονες νερο οταν βρεχει, και τα στηθαια της ταρατσας που εχουν ρωγμες. Θα τα μονωσουμε με ειδικα σιλικονουχα το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το πιστεύω,κι εγώ σήμερα είχα σκοπό να θέσω το ίδιο ερώτημα!:-)Εμείς μένουμε σε καινούρια πολύκατοικία 2 χρονών,και παρόλα αυτά κάθε χειμώνα έχουμε σοβαρό πρόβλημα,σε σημείο τα ντουλάπια της κουζίνας να πιάνουν μούχλα,και οι τοίχοι κάτι σαν μήκυτες και τους περνάω με ένα υγρό ειδικό για αυτό το θέμα.Και η'έκπληξή μου είναι οτι και με καλοριφέρ γίνεται χειρότερα πιστεύω,αφού οι τοιχοι είναι νωποι όταν το ανάβω και οι μπαλκονόπορτες στάζουν νερα..

Εχω απελπιστεί,θέλω όσο μπορώ να αποφεύγω τα χημικά αλλα πώς αλλιώς να καθαρίζω;αν δεν αερίζω κάθε μέρα μυρίζει ασχημα..

Γιατί αυτό,κια τί μπορώ να κάνω;(εκτός απο το να αλλάξω σπίτι,δεν πάιζει αυτό το σενάριο,δικό μας είναι το σπίτι..):confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω,κι εγώ σήμερα είχα σκοπό να θέσω το ίδιο ερώτημα!:-)Εμείς μένουμε σε καινούρια πολύκατοικία 2 χρονών,και παρόλα αυτά κάθε χειμώνα έχουμε σοβαρό πρόβλημα,σε σημείο τα ντουλάπια της κουζίνας να πιάνουν μούχλα,και οι τοίχοι κάτι σαν μήκυτες και τους περνάω με ένα υγρό ειδικό για αυτό το θέμα.Και η'έκπληξή μου είναι οτι και με καλοριφέρ γίνεται χειρότερα πιστεύω,αφού οι τοιχοι είναι νωποι όταν το ανάβω και οι μπαλκονόπορτες στάζουν νερα..

Εχω απελπιστεί,θέλω όσο μπορώ να αποφεύγω τα χημικά αλλα πώς αλλιώς να καθαρίζω;αν δεν αερίζω κάθε μέρα μυρίζει ασχημα..

Γιατί αυτό,κια τί μπορώ να κάνω;(εκτός απο το να αλλάξω σπίτι,δεν πάιζει αυτό το σενάριο,δικό μας είναι το σπίτι..):confused:

 

Μια από τα ίδια.

Πως λεγεται αυτό το ειδικό υγρό? Εχει αποτελέσματα?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια.

Πως λεγεται αυτό το ειδικό υγρό? Εχει αποτελέσματα?

 

 

Είναι της εταιρίας Class Cleaning,έχει ένα κατάστημα κοντά στο σπίτι μου με προιόντα αυτής της φίρμας κι έχει διάφορα προιοντα ,χαρτικά και απορρυπαντικά,πήγα ρώτησα εκεί και μου έδωσαν αυτό το υγρο,καταστρέφει μου είπαν αυτούς τους μήκυτες(είναι σαν μικρες μαυρες κουκίδες στον τοίχο).όπου και να ρωτήσεις σε τετοιου ειδους μαγαζιά κατι ανάλογο θα εχουν να προτείνουν.Εγώ καθαρίζω με αυτο και ντουλάπια,τα αφήνω να στεγνώσουν και μετά βάζω τα πράγματα μου μέσα.Μια ΄με 2 φορές κάθε χειμώνα. Το πρόβλημα όμως δεν λύνεται οριστικά..:( και με το καλοριφέρ τί παίζεται,γιατί χειροτερεύει αντί να καλυτερεύει την κατάσταση,και τί να κάνουμε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μερικές απαντήσεις...

ZIMAROULIS: τα μαύρα στίγματα στο ταβάνι πολύ σωστά είναι απο την μόνωση στην ταράτσα. Είστε όμως τυχεροί για ενα λόγο, το παράθυρο σας του μπάνιου έχει άριστη εφαρμογή (και λάστιχα). Γιατί το λέω; Γιατί αν και περνά η υγρασία απο το ταβάνι παρ' ολα αυτά εξατμίζεται λόγω καλοριφέρ αλλά επίσης λόγω καλού παράθυρου δεν διαφέυγουν οι υδρατμοί (και έτσι δεν στεγνώνει ο τοίχος). Οταν διορθωθεί η μόνωση το μπάνιο σου θα έχει άριστη θερμοκρασία. Προσοχή λίγο όμως στο οταν κάνετε μπάνιο, λόγω του καλού παράθυρου να σκουπίζετε καλά ολα τα νερά (πλακάκια τοίχου + πάτωμα) και να αφήνεται 5-6 λεπτά ανοιχτό το παράθυρο :wink:

Mamavasia: Αφού μου λές σοβατεπιά μέχρι γύψινα το θέμα είναι κάπως σοβαρό.....είτε μπαίνει νερό απο πάνω (όροφο - ταράτσα) είτε έχεις κάπου διαρροή απο σωλήνα (ύδρευση - καλοριφέρ). Εαν ήταν απλά μια "στάμπα" θα έλεγα απ' εξω αλλά έτσι όπως μου περιγράφεις είναι ενα απο τα δύο......Υγρασία απο το πλαινό παράθυρο το αποκλείω λόγω έκτασης της υγρασίας. Θυμήσου λίγο, ξεκίνησε εξ' αρχής μαύρο ή έγινε με τον καιρό;;; Εαν εξ' αρχής ήταν μαύρο τότε ψάξε καλοριφέρ ή ταράτσα (όροφο). Εαν ήταν καθαρό και σιγά-σιγά μαύρισε τότε είναι νερό ύδρευσης και "άπλωσε". Πρόσεξε όμως το νερό ύδρευσης μπορεί να είναι απο το πάνω διαμέρισμα...και το λέω γιατί δύκσολο να "ανέβηκε" το νερό μέχρι τα γύψινα σου απο δική σου διαρροή (εννοώ απο το πάτωμα σου). Λογικά θα είχες το ίδιο φαινόμενο και σ' άλλους χώρους....Ο τοίχος έχει "ποτίσει" που λένε, δλδ έχει απορροφήσει πολύ νερό σαν σφουγγάρι και εκπέμπει πλέον υγρασία....

Mamvas: και σε σένα έχει δίκιο ο ελαιοχρωμματιστής.

Οι αφυγραντήρες απλά θα λιγοστέψουν το φαινόμενο (προσωπικά ούτε αυτό πιστεύω οτι θα κάνουν). Το καλοριφέρ είναι μια καλή λύση για να περάσει ο χειμώνας αλλά απο άνοιξη θέλουν επισκευή δυστυχώς....Η ζέστη του σπιτιού ΔΕΝ θα λύσει το πρόβλημα απλά θα παρατείνει. Υπόψην η μούχλα είναι γεμάτη μύκητες και βακτήρια και μάλιστα τα αναπνέουμε!!!!! Αν δεν λυθεί το πρόβλημα φοβάμαι οτι κάποια στιγμή θα έχετε ενα πολύ μεγάλο μπελά και επικίνδυνο......ο σουβάς στα ταβάνια λόγω θέσης (ανάποδα) αλλά και υφής (συνήθως βάζουν λαμαρίνες ή μεγάλα τεμάχια πλακάζ οι μπετατζήδες) δεν "γραπώνει" και είναι "επιφανειακός". Υπάρχουν λύσεις αλλά μονο 1 στους 1000 εργολάβους θα το κάνουν.....Ο σουβάς είναι σαν σφουγγάρι και "ρουφά" νερό. Έτσι ο σουβάς στο ταβάνι σας απορροφά νερό μέχρι ενα σημείο, μετά απο αυτό βαραίνει πάρα πολύ και ξεκολάει απλά.....οχι σε φλούδες όπως στους άλλους τοίχους αλλά σε μεγάλα κομμάτια σαν παζλ.....Φανταστείτε να τρώτε στην κουζίνα ή να κάνετε μπάνιο ή να κοιμάστε και ενα κομμάτι 5-6 κιλών να έρθει στο κεφάλι σας απο τα 3 μέτρα....(το 'χω δεί με τα μάτια μου).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα στο δωμάτιο της κόρης μου χαμηλά κάτω μου φούσκωσε. Το δωμάτιο συνορεύει με το μπάνιο. Αφού ρώτησα κάποιους ειδικούς έψαξα και δεν βρήκα κάποια τρύπα στο μπάνιο που να επιτρέπει το νερό να περάσει.

Το μπάνιο μάλιστα μύριζε και 1 εβδομάδα μετά σταμάτησε. Έχει πλακάκια και δεν ξέρω τι γίνεται από πίσω.

Το έξυσα λοιπόν και το αέρισα όπως μου είπαν και αφού περίμενα το στοκάρισα και τώρα περιμένω να το περάσω ένα χέρι αστάρι και μετά να το βάψω. Αν ξανασυμβεί θα πρέπει να τρυπήσουμε τα πλακάκια να βρούμε την ζημιά.

Υπάρχει περίπτωση να ήταν τυχαίο; Η μυρωδιά έχει σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές απαντήσεις...

Mamavasia: Αφού μου λές σοβατεπιά μέχρι γύψινα το θέμα είναι κάπως σοβαρό.....είτε μπαίνει νερό απο πάνω (όροφο - ταράτσα) είτε έχεις κάπου διαρροή απο σωλήνα (ύδρευση - καλοριφέρ). Εαν ήταν απλά μια "στάμπα" θα έλεγα απ' εξω αλλά έτσι όπως μου περιγράφεις είναι ενα απο τα δύο......Υγρασία απο το πλαινό παράθυρο το αποκλείω λόγω έκτασης της υγρασίας. Θυμήσου λίγο, ξεκίνησε εξ' αρχής μαύρο ή έγινε με τον καιρό;;; Εαν εξ' αρχής ήταν μαύρο τότε ψάξε καλοριφέρ ή ταράτσα (όροφο). Εαν ήταν καθαρό και σιγά-σιγά μαύρισε τότε είναι νερό ύδρευσης και "άπλωσε". Πρόσεξε όμως το νερό ύδρευσης μπορεί να είναι απο το πάνω διαμέρισμα...και το λέω γιατί δύκσολο να "ανέβηκε" το νερό μέχρι τα γύψινα σου απο δική σου διαρροή (εννοώ απο το πάτωμα σου). Λογικά θα είχες το ίδιο φαινόμενο και σ' άλλους χώρους....Ο τοίχος έχει "ποτίσει" που λένε, δλδ έχει απορροφήσει πολύ νερό σαν σφουγγάρι και εκπέμπει πλέον υγρασία....

Ευχαριστώ για την απάντηση... Τώρα που ήρθε ο άντρας μου, θα σας κάνω μια ανακεφαλαίωση:

Η υγρασία/μαύρα στίγματα, ξεκίνησε από χαμηλά, σαν μαύρα αραιά στίγματα απομακρυσμένα το ένα από το άλλο. Σιγά-σιγά ανέβηκε προς τα πάνω μέσα σε ένα μήνα και μάλιστα όσο ανέβαινε, τα μαύρα στίγματα από διάσπαρτα "μεγάλα" γίνανε μικρά-μικρά και ενωθήκανε με μια επιφανειακή "πούδρα" (κι αυτή μαύρη).

 

Το ακριβές σημείο που έγινε αυτό το φαινόμενο είναι σε όλη την επιφάνεια μιας κολώνας. Συγκεκριμένα ο προσανατολισμός είναι ο εξής:

 

Ανατολικός τοίχος (προς ακάλυπτο πλάτους 8m): 1,5m μήκος από 2 τούβλα με ενδιάμεσο άσπρο φελιζόλ (το θυμάται ο άντρας μου από την κατασκευή), μετά παράθυρο (όχι μπαλκονόπορτα) με σώμα καλοριφέρ από κάτω του, μετά κολώνα 1,2m (δεν θυμάται ο άντρας μου αν έχει μόνωση απ'έξω, αλλά σίγουρα στις υπόλοιπες κολώνες/δοκάρια σε όλη τη πολυκατοικία είχε μονώσεις στα μπετά). Μετά συνεχίζει γωνία 90ο (σε σχέση με την κολώνα) συνεχίζει το δωμάτιο να συνορέυει με φωταγωγό (σκεπασμένο, αλλά με πλαϊνά ανοίγματα/αεριζόμενο χωρίς πολύ πλαϊνόβροχο, τσεκαρισμένο)

 

Η μαυρίλα λοιπόν εμφανίστηκε στο κάτω μέρος (σοβατεπί) της κολώνας και η "επέκταση" έγινε μόνο προς όλη την επιφάνεια της κολώνας (Ανατολικός τοίχος) και όχι προς τον τοίχο που συνορέυει με τον φωταγωγό.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να πω... πάντως παράγγειλα αφυγραντήρα, να δω πως θα πάει (μιας και οικοδομικές δουλειές δεν μπορούμε να ανοίξουμε τώρα χειμωνιάτικα)...

Link to comment
Share on other sites

Για την φίλη Αναστασία: 100% το μπάνιο σου έχει κάπου διαρροή....Πίστεψε με, με το μάτι δεν μπορείς να δείς σχεδόν τπτ.......Τα μπάνια έχουν 3-4 σημεία ύποπτα...

Πρώτο και καλύτερο το πατοσίφωνο να έχει ραγίσει ή μετακινηθεί (μαύρα σημάδια λόγω βρώμικου νερού).

Δεύτερο και επίσης ύποπτο (80% των περιπτώσεων) φαγωμένη ή καθόλου σιλικόνη γύρω-γύρω απο το μπάνιο. Δυστυχώς τα περισσότερα απορρυπαντικά την καταστρέφουν.....Λύση απλή, παρατήρησε πολύ προσεκτικά μήπως και δείς κάπου κενό. Πάρε αντιμουχλιακή λευκή ή διάφανη σιλικόνη και πέρνα την με το πιστόλι, καθάρισε περνώντας μια πατάτα ωμή απο πάνω....καθαρισμένη.

Τρίτο μετακίνηση της βαλβίδας της μπανιέρας.

Τέταρτο λόγω υπερβολικού σφιξίματος ή αντιθέτως μή καλού σφιξίματος κάποιου ρακόρ στις βρύσες. Αυτό είναι και η πιο δύσκολη περίπτωση λόγω του οτι είναι μέσα στον τοίχο....Μπορεί να στάζει σταγονίτσα-σταγονίτσα μήνες και τώρα να έβγαλε την ζημιά....

 

Για την φίλη Mamavasia: αν κατάλαβα καλά υπάρχει ενας τοίχος με παράθυρο (εξωτερικός οχι μεσοτοιχία) και κάνει γωνία με κολώνα μπετονένια. Απο φωταγωγό να πέρασε "απέναντι" οχι δεν το πιστεύω.....Αρα 3 τινά.....

ή πέρασε απο τον τοίχο λόγω κάποιου ραγίσματος/σχισίματος μεταξύ πατώματος και τούβλων....γίνεται συχνά λόγω μερικής καθίζησης του οικοδομήματος. Μπορείτε να το ελέγξετε οπτικά κοιτώντας απ' εξω.....

ή κάποιος σωλήνας του καλοριφέρ έχει μικρο διαρροή (εδώ πολλές πιθανότητες λόγω μαυρίλας εξ' αρχής)...

ή το κατωκάσι του παραθύρου (μάρμαρο δλδ) δεν έχει καλή εφαρμογή - μπορεί και να μην έχει βιδωθεί καλά το παράθυρο (κούφωμα). Πολλές φορές οταν βιδώνουν οι εργάτες τα κουφώματα, οι βίδες συναντούν αντίσταση, αυτοί επιμένουν στροφάροντας περισσότερο και το μάρμαρο ξεκολλά ή και σπάζει.....Και αυτό ελέγξτε το οπτικά μέσα και έξω....

Γενικά τώρα να πώ ενα κόλπο που είχα δεί στην Ιταλία...οταν υπήρχε υποψία διαρροής νερού απο μέσα (καλοριφέρ - σιφώνια κτλ ΟΧΙ ΠΟΣΙΜΟΥ) έβαζαν λίγη χρωστική ουσία (υδατοδιαλυτή) μέσα στο κύκλωμα του καλοριφέρ ή έριχναν στα σιφώνια.....Αν η υγρασία στο τοίχο άλλαζε χρώμα στο κόκκινο, έβρισκαν "τον υπεύθυνο" :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω,κι εγώ σήμερα είχα σκοπό να θέσω το ίδιο ερώτημα!:-)Εμείς μένουμε σε καινούρια πολύκατοικία 2 χρονών,και παρόλα αυτά κάθε χειμώνα έχουμε σοβαρό πρόβλημα,σε σημείο τα ντουλάπια της κουζίνας να πιάνουν μούχλα,και οι τοίχοι κάτι σαν μήκυτες και τους περνάω με ένα υγρό ειδικό για αυτό το θέμα.Και η'έκπληξή μου είναι οτι και με καλοριφέρ γίνεται χειρότερα πιστεύω,αφού οι τοιχοι είναι νωποι όταν το ανάβω και οι μπαλκονόπορτες στάζουν νερα..

Εχω απελπιστεί,θέλω όσο μπορώ να αποφεύγω τα χημικά αλλα πώς αλλιώς να καθαρίζω;αν δεν αερίζω κάθε μέρα μυρίζει ασχημα..

Γιατί αυτό,κια τί μπορώ να κάνω;(εκτός απο το να αλλάξω σπίτι,δεν πάιζει αυτό το σενάριο,δικό μας είναι το σπίτι..):confused:

 

ΑΧ αχ αχ,μια από τα ίδια....Το σπίτι της γιαγιάς μου είναι 40 ετών και δεν έχει το παραμικρό ίχνος υγρασίας και εγώ σκουπίζω κάθε πρωί τα παράθυρα και στίβω 2 και 3 φορές το vettex...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα αφυγραντήρα αλλά όταν βρέχει ή κάνει πολύ κρύο τα παράθυρα μουσκέυουν και πάλι.Απλώς τα επίπεδα υγρασίας στον αέρα μειώνονται.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ξερετε, οσο πιο καινουριο το σπιτι τοσο μεγαλυτερο το προβλημα επειδη τα κουφωματα ειναι πιο στεγανα. εμας εμφανιστηκε η υγρασια οταν ηρθε και το μωρο αφου δεν μπορω να αερισω για πολλες ωρες. εγω ψεκαζω με αραιωμενη χλωρινη σε νερο και το σκουπιζω με ενα σφουγγαρακι.δεν κανει θαυματα βεβαια αλλα κατι γινεται..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για αφυγραντήρα σκέφτομαι,δεν βρίσκω άλλη λύση..

Δεν θα καιει ομως πολύ ρευμα;και είναι και ακριβούτσικοι..Υπάρχει και κάποιο υλικό να βάψουμε τον τοίχο που να κάνει για τέτοιες περιπτώσεις;αν κάποια κοπελιά γνωρίζει ας μας πει..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ξερετε, οσο πιο καινουριο το σπιτι τοσο μεγαλυτερο το προβλημα επειδη τα κουφωματα ειναι πιο στεγανα. εμας εμφανιστηκε η υγρασια οταν ηρθε και το μωρο αφου δεν μπορω να αερισω για πολλες ωρες. εγω ψεκαζω με αραιωμενη χλωρινη σε νερο και το σκουπιζω με ενα σφουγγαρακι.δεν κανει θαυματα βεβαια αλλα κατι γινεται..

 

 

ποιός να το φανταζόταν ,όσο πιο καινούριο το σπίτι τόσο χειρότερα!!:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Κάθε χειμώνα το σπίτι σε κάποια σημεία γεμίζει υγρασία. Βρίσκω νερό στους τοίχους και στα κουφώματα. Βρήκα όμως μια μπογια για να βαφω τα σημεια που μαυρίζει ο τοιχος και κάπως τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα. Τουλάχιστον δεν χρειάζεται να τα βάφω τόσο συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...