Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καπνισμα


Recommended Posts

εχω μια πολυ καλη σχεση με τα παιδια μου οχι τυχαια,αφου απο την στιγμη που γεννηθηκαν την χτιζουμε παρεουλα.ο μεγαλος μου γιος ειναι 16 χρονων και εχει τωρα ενα μηνα που αρχισε το στιγαρο.απο την πρωτη στιγμη μου το ειπε.ειναι αθλητης του taekwodo απο 5χρονων και εχει δυο dan.δεν ειναι σταθερος καπνιστης αλλα καπνιζει.εχουμε κανει παρα πολλες συζητησεις για το θεμα αυτο και τα βλεπει πολυ χαλαρα τα πραγματα και ο προπονητης του προσπαθει να τον αποτρεψει απο αυτη την κακια συνηθεια.του εχω δειξει πολλες ερευνες στο tube.δεν ξερω τι αλλο να κανω γιατι ειναι οτι το χειροτερο να βλεπεις το παιδι σου με τσιγαρο στο στομα(δεν θα του απαγορεψω να καπνισει μπροστα μου αφου ξερω οτι ετσι κι αλλιως θα καπνισε)ι.ειναι πολυ καλο παιδι και πολυ καλος μαθητης αλλα ολοι στην παρεα του καπνιζουν μα ολοι.τι μπορει να υπαρχη που δεν εχω κανει για να τον επηρεασω?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχως δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ στο χερι σου να κανεις κατι αυτη την στιγμη. Εγω το μονο που θα του ελεγα ειναι οτι μπορει να το βλεπει χαλαρα τωρα και να νομιζει οτι ανα πασα στιγμη μπορει να το κοψει αλλα η αληθεια ειναι οτι οσο περναν τα χρονια θα του ειναι αδυνατο να το ελεγξει και θα καπνιζει μια ζωη.

Το να του φωναζεις και να του κανεις συνεχεια παρατηρησεις σιγουρα δεν θα εχει κανενα αποτελεσμα. Απο την στιγμη που το αρχισε δυσκολα θα μπει στην διαδικασια να το κοψει.

Και σιγουρα δεν φταις εσυ γιαυτο, μην κατηγορεις τον εαυτο σου γιατι δυστυχως το τσιγαρο ειναι παντου σημερα και δυσκολα δεν δοκιμαζουν τα παιδια. Και συνηθως τα παιδια μη καπνιστων δοκιμαζουν και αυτα ασχετα με το αν δεν καπνιζει καποιος στην οικογενεια τους.

Link to comment
Share on other sites

καπνιζουμε αλλα ποτε μεσα στο σπιτι απο τοτε που ηρθαν τα παιδια και ουτε οι επισκεπτες μας.οταν συμβαινει κατι τετοιο το πρωτο πραγμα που σκεφτεσε ειναι το τι εκανες λαθος?και τι μπορεις να κανεις για αυτο?του λεμε οτι τωρα ο οργανισμος του δεν εχει τιποτα και δεν φαινετε το κακο που κανει αλλα ουτε αυτο πιανει ασε που η γιαγια μας καταστεναχωρεθηκε

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ξερω φιλη μου τρομερη αντικαπνιστρια που η μαμα της εκανε τρια πακετα την ημερα και στην εγκυμοσυνη της και αυτη ουτε να το μυρισει και ο αδερφος της καπνιστης. Ιδιο περιβαλλον ειχαν και τα δυο παιδια μεγαλωνοντας αλλα αλλιως εξελιχθηκαν σε σχεση με το τσιγαρο,αρα δεν σημαινει παντα οτι ο γονιος καπνιστης θα εχει και παιδι καπνιστη στο μελλον. Ειναι θεμα παιδιου και συνηθως παρεας. Συνηθως σε μια παρεα παιδιων που καπνιζουν σπανια θα δεις παιδι να μην καπνιζει. Τουλαχιστον ετσι ηταν τα πραγματα στην εφηβεια οταν μεγαλωνα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Eγω σιχαθηκα το τσιγαρο...επειδη η μανα μου καπνιζε αρκετα ..και θυμαμαι εντονα καποια πρωινα να με πνιγει η τσιγαριλα...πιστευω οτι ειναι ο μοναδικος λογος που ειμαι τοσο πολυ αντικαπνιστρια...

Παντως ειναι λιγο δυσκολο να τα πεισεις οτι το τσιγαρο κανει πολυ κακο ...και πρεπει να το σταματησει ..μπλα μπλα μπλα...γιατι απλα το κανετε κι εσεις...

Ισως αν του μιλαγες ειλικρινα ποσο το εχεις μετανιωσει που το ξεκινησες..οτι δεν μπορεις να το κοψεις...αλλα αν θελει να κανετε μια προσπαθεια μαζι αυτος να μην ξανακαπνισει και εσυ να το κοψεις...και οτι θα το κανεις σαφως και για την υγεια σου αλλα και γι αυτον??

 

Αυτος ειναι για μενα ενας απ τους πιο σοβαρους λογους που θελω να ισχυσει η απαγορευση το τσιγαρου σ ολους τους χωρους..τοτε δεν θα επιρεαζονται τοσο πολυ τα πιτσιρικια..αν πρεπει να βγουν εξω για να κανουν ενα τσιγαρακι στο ορθιο..δεν θα εχει τοσο πλακα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη μου αφροδιτη ειμαι σε διαδικασια κοψιματος δεν μπορω μαχαιρι γιατι εχω πολλα νευρα δε μου ειναι ευκολο οταν δεν καπνιζω.δεν καπνιζουμε μεσα.εγω θυμαμε τον πατερα μου τα πρωϊνα μεσα στην κουζινα φρικη!φυσικα και του μιλησα παραδεχτηκα την ηλιθιοτητα μου και εγω και ο πατερας του και ο νονος του δεν το καταλεβαινει μηπως ειναι και φυσιολογικο να μην καταλαβαινει την σοβαροτητα του πραγματος?καπνιζουν ολοι οι φιλοι του μωρε,εκει ειναι νομιζω ολο το θεμα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

koufetaki μου, μήπως αν του έδειχνες εικόνες με καρκίνους του λαιμού και των πνευμόνων λέγοντάς του ότι αυτή είναι μια πιθανή κατάληξη και όσο νωρίτερα τα πνευμόνια αρχίζουν να ''μπουκώνουν'' από τις ουσίες του καπνού τόσο πιο εύκολο είναι να φθάσουν σε ένα σημείο χωρίς επιστροφή?? Οι έρευνες που του έδειξες μπορεί να μην τον έπεισαν γιατί είναι κάτι θεωρητικό, ενώ οι εικόνες είναι κάτι συγκεκριμένο και σοκαριστικό...

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που σου προτείνω... επειδή όμως και εγώ ήμουν φανατική καπνίστρια και μόλις εδώ και λίγους μήνες έχω σταματήσει το κάπνισμα και επειδή η εξάρτηση από το τσιγάρο είναι άτιμο πράγμα και το γνωρίζω καλά, θα έκανα οτιδήποτε προκειμένου να αποτρέψω το παιδί μου από το να ξεκινήσει το κάπνισμα...:oops:

Link to comment
Share on other sites

για εμενα το μεγαλύτερο παραδειγμα υπηρξε ο ιδιος ο πατερας μου ο οποιος κάπιζε απο τα 12 του το εκοψε στα 44 περιπου και οταν το εκοψε κάπνιζε 100 τσιγαρα την ημέρα δλδ 5 πακέτα. Και κόπηκε μαχαιρι. Ειναι 72 και δεν εχει ξανακαπνίσει. 18 χρονια μετα μου ομολόγησε οτι ειχε ζαλάδες και σκοτοδίνες για 1,5 -2 χρόνια.

Πως να πεις σε αυτον τον γονιο οτι θα καπνίσεις???

Και να φανταστείται ειμαι εθισμένη στην μυρωδιά του καπνου ειδικά σε ορισμένα τσιγάρα που μου θυμήζουν την παιδική μου ηλικία και τον μπαμπα μου ....

:roll:

 

Τωρα για την περιπτωση σου δεν ξέρω τι να σου πω ειδικά που πριν 2 χρονια ξανακαθησα στα θρανία του λυκείου και είδα το 80% των παιδιών να καπνίζουν να ξέρουν οτι κάνουν λάθος και να συνεχίζουν να το κάνουν λεγοντας παει εγινε και δεν μπορώ να το κόψω. Θα το κόψω οταν μεγαλώσω. Βρε Χριστούς τους έκανα αλλα ... τπτ

Αν του μιλήσει ενα μεγαλύτερο λιγο παιδι που να του εξηγήσει ποσο λαθςο επιλογή εκανε?

Γιατι δεν ρωτας και εναν ψυχολογο? αυτη η εφηβεία τον εχει μεγαλη αναγκη:-)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο μπαμπάς μου ούτε η μαμα μου κάπνιζαν.κι όμως...το πρώτο μου πακέτο το αγόρασα στον αγιασμό τήΣ σχολικής χρονιάς που θα πήγαινα δευτέρα γυμνασίου!ελάχιστοι φίλοι μου κάπνιζαντότε.

Έτσι για να ξέρετε κ

μια άλλη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια πολυ καλη σχεση με τα παιδια μου οχι τυχαια,αφου απο την στιγμη που γεννηθηκαν την χτιζουμε παρεουλα.ο μεγαλος μου γιος ειναι 16 χρονων και εχει τωρα ενα μηνα που αρχισε το στιγαρο.απο την πρωτη στιγμη μου το ειπε.

 

Νομίζω οτι είνια σε πολύ μικρή ηλικία για να αρχίσει το τσιγάρο.Βέβαια οι εποχές άλλαξαν,και ίσως επειδη ειναι και αγόρι να είναι διαφορετικά.

Εγώ είμαι καπνίστρια και δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις κάτι να μην καπνίζει.Αν είναι να το κάνει θα το κάνει,είτε μπροστά σου είτε πίσω σου.Το θετικό είναι ότι στο είπε μόνος του και δεν το έμαθες απο τρίτους.Δεν είναι εύκολο σαν έφηβος να πεις στους γονείς σου οτι καπνίζεις.Εγώ ακόμη κρύβομαι απ τον πατέρα μου.Αλλα αυτό θέλω να σου πω.Εφ όσον το γνωρίζεις μπορείς να του πεις οτι εσυ δεν το εγκρινεις γιατι κάνει κακό στον εαυτό του και μπλα-μπλα-μπλα......αλλά μπορεί να καπνίζει εφ όσον νομίζει πως τον βοηθάει...όμως όχι μπροστα σου.Μην του δώσεις τέτοιο αέρα.Μπορεί να καπνίζει στο μπαλκόνι αλλά μη βγαίνετε παρεούλα έξω να καπνίσετε.Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις πως το εννοώ.Και φυσικά αυτή είναι η γνώμη μου και δε θέλω να παρεξηγηθεί.Δεν έχω παιδί στην εφηβεία,δεν μπορώ να έρθω στη θέση σου,απλά σου λέω πως το αντιμετώπισε η δική μου μητέρα προς εμένα όταν της είπα οτι καπνίζω.Το ξέρουμε όλοι οτι είναι λάθος το κάπνισμα αλλά στην τελική ας είναι αυτό το μοναδικό και τελευταιο πράγμα που σε απασχολεί!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koufetaki εμένα ο άντρας μου κα΄πνιζε από τα 16 του οι γονείς του το είχαν καταλάβει και δεν του είπαν ποτέ τίποτα,με αποτέλεσμα τώρα στα 30 του έχει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας στο οποιό απο ότι είπαν οι γιατροί σίγουρα έπαιξε τον ρόλο του και το τσιγάρο.Δεν θέλω να σε τρομάξω δεν συμβαίνει σε όλους αυτό σε εμάς έτυχε δυστυχώς και μετά από αυτό έχω πει πως αν ο γιος μου καπνίζει θα προσπαθήσω να του μιλήσω ήρεμα για το κακό που προκαλεί το τσιγάρο,τις τόσες βλαβερές ουσίες που έχει και το αντίκτυπο στον αθλητισμό(μιλάω για τον γιό σου που ασχολείται με αθλητισμό)καθώς το τσιγάρο μειώνει πάρα πολύ τις αντοχές μακροπρόθεσμα...κάνε την προσπαθειά σου χωρίς όμως διάθεση κυρήγματος και ελπίζω σύντομα να το καταλάβει και μόνος του

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω που ασχοληστε με το 'προβλημα' μου να ξερετε οτι εχουμε κανει οτι περναει απο το μυαλο μας για να αποτρεψουμε το παλικαρι μας απο το καπνισμα και ενας απο αυτους ειναι το να διαβαζουμε μαζι αυτη την σελιδα και να συζηταμε μετα.αντε να δουμε που θα καταληξουμε με αυτο το πραγμα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο μεσα στο φορουμ http://whyquit.com/whyquit/A_Noni.html του το εδειξα συγκλονιστηκε και μου ειπε οτι δεν θα ξανακαπνιση τωρα που ειναι στην αρχη...εγω περιμενω να δω!παντος νομιζω οτι ημαστε σε καλο δρομο

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγω καπνισα πρωτη φορα στα 14 μου...Φοβομουν την αντιδραση των δικων μου αλλα επειδη η μητερα μου το ειχε καταλαβει θυμαμαι,αναγκαστηκα να της το πω την 1η εβδομαδα λεγοντας της πως το εκανα για να δοκιμασω και δεν θελω να το συνεχισω.Οι γονεις μου με εξεπληξαν τελικα με την αντιδραση τους...ειδικα ο πατερας μου.Μου ειπε οτι καταλαβαινει οτι το κανω επειδη το κανει ολη η παρεα και δεν τον πειραζει να κανω που και που σε κανα παρτυ κτλ για καλαμπουρακι αλλα αυτο που θα τον πειραζε ειναι να γινω μανιακη καπνιστρια,να μου γινει εθισμος και να εχω προβληματα υγειας.Σημειωτεων οτι ο πατερας μου καπνιζει απο τα 18 του και αγοραζει περιπου ενα πακετο ανα μισο-ενα μηνα και καπνιζει μονο στη δουλεια του και αααν ερθει κανενας φιλος του στο σπιτι.Στην ουσια ειναι σαν να μην ειναι καπνιστης,ο οργανισμος του αποβαλει τα τσιγαρα που κανει. Απο τοτε γνωριζαν οτι συνεχισα να καπνιζω και δεν ξαναανεφεραν ποτε τιποτα! μεχρι τα 17 μου που το εκοψα εντελως μονη μου γιατι καταλαβα οτι ειναι μια βρωμα!!! Νομιζω οτι η αντιδραση τους συνεβαλε πολυ σε αυτο,μιας και ειμαι αντιδραστικο ατομο και αν μου καναν κυρηγμα καθημερινα σιγουρα θα καπνιζα μεχρι σημερα(ειμαι 20). Το ιδιο ακριβως καναν και με τον αδερφο μου,αυτος βεβαια ακομη καπνιζει(ειναι 22) αλλα ποτε στο σπιτι και μονο οταν βγαινει με παρεα. Νομιζω οτι το σημαντικο ειναι να μην γινει εξαρτηση απο κει και περα 4 τσιγαρα τη μερα δεν εβλαψαν κανενα(εκτος κι αν εχεις ασθμα). Προσωπικα οταν κανω παιδι θα στεναχωρηθω αν καπνισει αλλα οκ δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.Εξαλλου ο μισος πληθυσμος καπνιζει....λογικο ειναι να δοκιμασει καποτε,μες τη ζωη ειναι κι αυτο..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Eγω καπνισα πρωτη φορα στα 14 μου...Φοβομουν την αντιδραση των δικων μου αλλα επειδη η μητερα μου το ειχε καταλαβει θυμαμαι,αναγκαστηκα να της το πω την 1η εβδομαδα λεγοντας της πως το εκανα για να δοκιμασω και δεν θελω να το συνεχισω.Οι γονεις μου με εξεπληξαν τελικα με την αντιδραση τους...ειδικα ο πατερας μου.Μου ειπε οτι καταλαβαινει οτι το κανω επειδη το κανει ολη η παρεα και δεν τον πειραζει να κανω που και που σε κανα παρτυ κτλ για καλαμπουρακι αλλα αυτο που θα τον πειραζε ειναι να γινω μανιακη καπνιστρια,να μου γινει εθισμος και να εχω προβληματα υγειας.Σημειωτεων οτι ο πατερας μου καπνιζει απο τα 18 του και αγοραζει περιπου ενα πακετο ανα μισο-ενα μηνα και καπνιζει μονο στη δουλεια του και αααν ερθει κανενας φιλος του στο σπιτι.Στην ουσια ειναι σαν να μην ειναι καπνιστης,ο οργανισμος του αποβαλει τα τσιγαρα που κανει. Απο τοτε γνωριζαν οτι συνεχισα να καπνιζω και δεν ξαναανεφεραν ποτε τιποτα! μεχρι τα 17 μου που το εκοψα εντελως μονη μου γιατι καταλαβα οτι ειναι μια βρωμα!!! Νομιζω οτι η αντιδραση τους συνεβαλε πολυ σε αυτο,μιας και ειμαι αντιδραστικο ατομο και αν μου καναν κυρηγμα καθημερινα σιγουρα θα καπνιζα μεχρι σημερα(ειμαι 20). Το ιδιο ακριβως καναν και με τον αδερφο μου,αυτος βεβαια ακομη καπνιζει(ειναι 22) αλλα ποτε στο σπιτι και μονο οταν βγαινει με παρεα. Νομιζω οτι το σημαντικο ειναι να μην γινει εξαρτηση απο κει και περα 4 τσιγαρα τη μερα δεν εβλαψαν κανενα(εκτος κι αν εχεις ασθμα). Προσωπικα οταν κανω παιδι θα στεναχωρηθω αν καπνισει αλλα οκ δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.Εξαλλου ο μισος πληθυσμος καπνιζει....λογικο ειναι να δοκιμασει καποτε,μες τη ζωη ειναι κι αυτο..:roll:

μολις διαβασαμε με τον βασιλη αυτα που μας εγραψες και μου ειπε να σου γραψω οτι οι γονεις σου ειναι πολυ σωστοι και η δικη σου αποψη επισης η αληθεια ειναι τωρα σου λεω εγω οτι μεσα σε λιγους μηνες γιναν πολυ μεγαλες αλλαγες για εμας σαν γονεις σε οτι αφορα τον γιο μας και ακομη τις συνηθιζουμε.καπνιζει πλεον 1 με 2 τσιγαρα μετα το σχολειο στο παρκο με τους φιλους-συμμαθητες στο σπιτι καθολου και εξω 1 εαν βγη.τον πιστευω δεν εχει λογο να μου το κρυψει σε λιγο καιρο ξεκιναει και η αγωνιστικη του ταεκβοντο και φετος θα κατεβει σε πανελαδικους αγωνες οποτε ξερει οτι δεν τον παιρνει για καταχρησεις νομιζω οτι πρεπει να περασει αυτη την φαση και ευχομαι και παρακαλω να ειναι συντομη

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φανατικη καπνιστρια κι εγω απο το γυμνασιο

μονο οσο ημουν εγκυος και θηλαζω δεν καπνιζω, μετα παλι η κατρακυλα θα ερθει...

Το σημαντικο ειναι να βρεις για ποιο λογο καπνιζεις...αν τον βρεις, μπορεις και να τον εξαλειψεις...αν τον εξαλειψεις, σταματας και το καπνισμα...

εγω το κανω για λογους στρες....ο αντρας μου (ο οποιος το εκοψε εδω και 3 χρονια) καπνιζε ετσι για την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο μεσα στο φορουμ http://whyquit.com/whyquit/A_Noni.html του το εδειξα συγκλονιστηκε και μου ειπε οτι δεν θα ξανακαπνιση τωρα που ειναι στην αρχη...εγω περιμενω να δω!παντος νομιζω οτι ημαστε σε καλο δρομο

 

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

 

Παντως αν του κάνουν αντύπωση τα σκούρα να τον πληροφορήσεις και για την περιπτωση της πεθερας μου.

Προσωπική φίλη της κόρης του Καρέλια ξεκινάει το κάπνισμα στα 18 περίπου. Δεν ήταν θεριακλού. Κάπνιζε μόνο 10 τσιγάρα το πολύ. Στα 50 της ανακαλύπτουν καρκίνο στους πνεύμονες. Αφαίρεση μισού δεξιού πνεύμονα και χημιοθεραπεία. Κατα την διάρκεια της χημιοθεραπείας καπνίζει κρυφά και κρύβει τα τσιγάρα στις κατσαρόλες ή δανείζεται απο τους γείτονες όταν φευγουν ο συζυγος και τα παιδιά της.

Κατα τον 6μηνιαίο ελεγχο για μεταστάσεις διαπιστώνουν ανεύρισμα στην αρτηρία της καρδιάς. Εγχείρηση. Οι αρτηρίες εχουν διαλυθεί λόγω του μακροχρόνιου καπνίσματος. Αποτέλεσμα εγχείρηση των 2 ωρών διαρκεί 7 ώρες. Δεν ξαναπερπάτησε ποτέ. Είχε για 8 χρόνια καθετήρα και παρα φύση έδρα. Εκείνα τα 8 χρόνια βγήκε 2 φορές απο το σπιτι της: μια στο γάμο μας και μια στην βαφτιση της κόρης μας. Πέθανε απο λοίμωξη (λογω του καθετήρα) που δεν αντιμετοπιζόταν απο καμία υπαρκτη αντιβίωση στα 65.

Τα δυό της παιδιά έπαθαν κοίλες στην μέση για να της σηκώνουν καθε μέρα. Ο άντρας της είχε να δει τον Πειραια 8 χρόνια. Μια φορά 4 χρόνια μετα την αναπηρία της που οδηγησε για να ξεσκάσει επεσε σε μικρό γκρεμο απο την κουραση, ευτυχώς σώθηκε. Ο μεγάλος αδελφός του αντρα μου εμεινε μόνος στη ζωή. Η κόρη μου ώσπου να πεθάνει η γιαγια της εβλεπε τον μπαμπατης 2-3 φορές την εβδομάδα γαι μια ωρα.

 

Κι όλα αυτά (και αλλα πολλά) για ενα πράγμα 8 εκατοστών!!!

Συγνώμη για το μεγάλο μυνημα μα κρύβει πολύ πονο και θυμό.

Link to comment
Share on other sites

πω πω!alan λυπαμε πραγματικα μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου!ενας παθολογος μου ειπε οτι δεν εχει σημασια σε καποιους ανθρωπους το αν κανουν 5 ή 35 τσιγαρα την ημερα γιατι λειτουργει το γ........νο σαν αλεργιολογος παραγοντας στον οργανισμο και απο κει ξεκιναν ολα!αυριο θα του δειξω του κυριου γιου μου την δραματικοτατη περιπετεια σας....να στε γεροι να την θυμαστε εαν ηξερε δεν θα καπνιζε!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας!! Τελειως τυχαια ανακαλυψα οτι ο 16χρονος γιος μου οπως και ολη του η παρεα καπνιζει!

Τι να κανω και πως να αντιδρασω;

Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν να φωναξω και ατον τιμωρησω.Ομω ςκατα τα αλλα ειναι ενα πολυ καλο,συνετο και μελετηρο παιδι.

Οι παρεες του θεωρουνται πολυ καλα παιδια και μαλιστα 2 απο αυτους ασχολουνται και με τον αθλητισμο!

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι με φωνές και τιμωρίες δεν πρόκειται να καταφέρεις απολύτως τίποτα..

Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τον ενημερώσεις για τις βλαβερές/θανατηφόρες συνέπειες του τσιγάρου...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρες ένα ντοκιμαντέρ που δείχνει με πολύ γλαφυρό τρόπο τι κάνει στον οργανισμό το τσιγάρο... Α για να μην ξεχάσω. Επειδή υποψιάζομαι πως το ανακάλυψες ψάχνοντας τα πράγματά του, πρόσεχε πως θα το φέρεις.

 

Ουφ... θυμήθηκα το πολυαγαπημένο μου τσιγαράκι που έχω κόψει 11 μήνες τώρα.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας!! Τελειως τυχαια ανακαλυψα οτι ο 16χρονος γιος μου οπως και ολη του η παρεα καπνιζει!

Τι να κανω και πως να αντιδρασω;

Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν να φωναξω και ατον τιμωρησω.Ομω ςκατα τα αλλα ειναι ενα πολυ καλο,συνετο και μελετηρο παιδι.

Οι παρεες του θεωρουνται πολυ καλα παιδια και μαλιστα 2 απο αυτους ασχολουνται και με τον αθλητισμο!

δεν θα καταφερεισ τιποτα αν φωναζεισ.....εγω ειμαι 20,και στα 16 που εμαθαν οι γονεισ μου,μου μιλησαν ηρεμα,μου εξηγησαν τι κακο κανει,να προσπαθησω να το κοψω,και να μην καπνιζω μπροστα τουσ....αλλα κατα τα αλλα προτιμουσαν να το ξερουν....αν φυσικα μου φωναζαν,το μονο που θα καταφερναν,ειναι να με κανουν να τουσ φοβαμαι και να μην τουσ λεω τιποτα... οποτε παρτον χαλαρα πεσ τον τι κακο κανει αλλα απο κει και περα ειναι αρκετα μεγαλοσ,ασ αποφασισει μονοσ του...δεν μπορεισ να του επιβαλεισ κατι....ουτε σημαινει οτι ειναι αλητησ αυτοσ η η παρεα του:-Dοπωσ ειπεσ ειναι καλα παιδια και δυο απο αυτουσ αθλητεσ....ετσι δεν εχεισ και το φοβο το οτι δεν εχει καλεσ παρεεσ μηπωσ τον παρασηρουν....:-D:grin::-D:grin:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

δε ξερωπως θα ακουστει αυτο... λογικα ξερει τις συνεπειες του καπνισματος. ενημερωσε τον πολυ ηρεμα εσυ βεβαια, γιατι ανδεκανεις και κατι θαδειξεις αδιαφορια η απολυτη συναινεση.μετα.. τιποτα αλλο.(αυτα με δεδομενο οτι ξερει πως το γνωριζεις..)

αν το ξεκινησε δε παιζεινα τοκοψει ετσι.οσο αντιδραςειναι χειροτερο. αστον και σιγα σιγα παρτο αποφαση. κανει τωρα την επανασταση του αλλα λιγο πολυ εκει ξεκιναμε ολοι τσιγαρο. ενα ενα και μετα πακετο μιας που το συνηθιζουμε.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και καπνίστρια η ίδια, ούτε και μένα θα μου άρεσε η ιδέα το παιδί μου να καπνίζει γιατί ξέρω πολύ καλά την εξάρτηση που δημιουργεί το τσιγάρο. Πολλά παιδιά το ξεκινάνε στην εφηβεία για δοκιμή και έπειτα το κόβουνε γιατί δεν τους αρέσει ή γιατί δεν τους γεμίζει ή απλά επειδή έκαναν την φάση τους. Ας ελπίσουμε ο γιός σου να είναι ένας από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν και καπνίστρια η ίδια, ούτε και μένα θα μου άρεσε η ιδέα το παιδί μου να καπνίζει γιατί ξέρω πολύ καλά την εξάρτηση που δημιουργεί το τσιγάρο. Πολλά παιδιά το ξεκινάνε στην εφηβεία για δοκιμή και έπειτα το κόβουνε γιατί δεν τους αρέσει ή γιατί δεν τους γεμίζει ή απλά επειδή έκαναν την φάση τους. Ας ελπίσουμε ο γιός σου να είναι ένας από αυτούς.

πωσ θα ενιωθεσ αν το παιδι σου καπνιζε??? θα φωναζεσ??? ρωταω απο απορια γιατι κ γω ψυλοκαπνιζω και θελω να δω πωσ πρεπει να φερθω αν μαθω αργοτερα για το παιδι μου:-D

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...