Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιλογη σπουδων


Recommended Posts

Με την καινουργια σχολικη χρονια η κορη μου θα παει Α λυκειου. Ειναι αρκετα καλη μαθητρια χωρις να κανει ιδιαιτερο διαβασμα αν και πλεον πρεπει οπωσδηποτε να μπει σε μια σειρα αν θλει να πετυχει αυτο που ονειρευεται.

Και φτανουμε στο προκειμενο. Η κορη μου θελει να μπει στο ΚΑλων τεχνων. Εχει απιστευτο χερι, ζωγραφιζει απιστευτα, αν και δεν εχει κανει κανενα μαθημα, λατρευει την μουσικη, παιζιει βιολι πιανω και τσελο και γραφει στοιχους. Οπου και να παει κουβαλαει μαζι της το μπλοκ της και το καρβουνο της. Εδω και εναν χρονο λοιπον ισως και παραπανω, μας εχει δηλωσει τι θελει να ακολουθησει. Την ρωτησα μηπως ηθελε αρχιτεκτονικη και μου ειπε τοι το σιχαινεται... Αυτο που ισως θα ηθελε να κανει ειναι να σχεδιαζει θεατρικα ρουχα...

Τωρα που την γραψαμε στο λυκειο ως εξτρα μαθημα πηρε καλλιτεχνικη κατευθυνση. Αυτο θελει, αυτο λατρευει. Εγω ειμαι μαζι της. Το θεμα ειναι οτι οι γυρω της κοβουν τα φτερα λεγοντας οτι μια καλη μαθητρια δεν πρεπει να σκεφτεται καν το καλων τεχνων, οτι δεν θα τηςν προσφερει τιποτα αυτη η σχολη, οτι δεν θα κανει τιποτα στην ζωη της. Δεν την στηριζει ουτε ο μπαμπας και ανακατευτηκε και η γιαγια της.

Εγω ειμαι της αποψης οτι για να λειτουργησεις σε κατι πρεπει να εχεις παθος. Κ στην τελικη ποιος μου λεει οτι επιλεγοντας αλλη σχολη θα εχει και δουλεια? Κ σημασια τι εχει? Να δουλευεις για 5 δεκαρες και να εισαι δυστυχισμενος ή να δουλευεις για 4 και να εισαι ευτυχισμενος και αποδοτικος σε αυτο που κανεις?

Ειμαι λαθος εγω? Δινω λαθος κατευθυνση στο παιδι μου? Ειναι κακο που στηριζω την αποφαση της και δεν την πιεζω να γινει πχ... λογιστρια, γιατρος, δασκαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία...

Καλή μαθήτρια και εγώ στο λύκειο, με αποτέλεσμα να έχω τη δυνατότητα να επιλέξω ένα "καλό" επάγγελμα! Επέλεξα αυτό που ήθελαν οι γονείς μου και θεώρησαν ότι θα μου πρόσφερε μια μελλοντική επαγγελματική ασφάλεια.

Εκτός ότι έκανα αρκετά χρόνια να τελειώσω τη σχολή μου, λόγω του ότι δε μ'ενδιέφερε το αντικείμενο, θεωρώ ότι δεν είμαι καλή επαγγελματίας σ'αυτό που επέλεξα να κάνω διότι δεν το αγαπώ, το κάνω αγγαρεία και πρέπει συνεχώς φυσικά να ενημερώνομαι πάνω στη δουλειά μου, πράγμα που απευχάνομαι και βαριέμαι!

Οπότε συμφωνώ με τα χίλια μαζί σου, πρέπει ν'αφήνουμε τα παιδιά μας να επιλέγουν αυτό που τους ευχαριστεί, ώστε να το εκτελέσουν σωστά, να ενημερώνονται διαρκώς γι'αυτό που τους δίνει χαρά και κυρίως να μη το κάνουν αγγαρεία, γιατί αργά ή γρήγορα αυτό θα φανεί στην επαγγελματική τους επίδοση!

Τώρα φυσικά αυτός που επιλέγει είναι η κόρη σου και εάν εσύ είσαι μαζί της σε όποια απόφασή της, το τι της λένε οι υπόλοιποι, δεν υπάρχει περίπτωση να την επηρεάσουν!

 

Link to comment
Share on other sites

Μυαλό στο κεφάλι να έχουν κι αφήστε τα να ασχοληθούν με ότι γουστάρουν σίγουρα θα το κάνουν με ευχαρίστηση άσε που δε θα σου πετάξουν μετά εσύ φταις που με έκανες πυρηνικό φυσικό εγώ ήθελα γυμναστής ....Αχαχα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών είναι πολύ σπουδαία σχολή, είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο να μπει κανείς (δεν αρκεί το ταλέντο, χρειάζεται μεγάλη προετοιμασία) και συνήθως μπαίνουν ώριμοι καλλιτέχνες, που προσπαθούν πολλές φορές, λίγα είναι τα παιδιά που μπαίνουν αμέσως μετά το λύκειο.

Εγώ δεν θα είχα αντίρρηση, αν έβλεπα ότι το παιδί το θέλει πραγματικά, απλά θα ήθελα να συζητήσω μαζί της και ένα plan B. Προφανώς οι πανελλαδικές δεν την ενδιαφέρουν. Όμως υπάρχουν ιδιωτικές σχολές, όπως η Bakalo, ή και άλλες, πιο εύκολες στην εισαγωγή, όπου το παιδί μπορεί να κάνει αυτό που θέλει ή ακόμα και να προετοιμαστεί για την ΑΣΚΤ. Αυτές οι σχολές είναι ακριβές. Οι σχολές αυτές έχουν και μία πιο πρακτική κατεύθυνση πολλές φορές. Σίγουρα έχει να κάνει και με τα οικονομικά της οικογένειας. Αν μπορούσα να στηρίξω το παιδί μου για μία δεκαετία μετά το λύκειο, θα το άφηνα να κάνει το κέφι του. Όμως υπάρχουν και πρακτικές ανάγκες, τις οποίες κάθε παιδί, καλώς ή κακώς, θα πρέπει να συζητήσει με την οικογένειά του.

Και σε εσένα φυσικά μπράβο, αν το έχεις σκεφτεί και μπορείς να τη στηρίξεις ΚΑΙ οικονομικά σε αυτό που θα κάνει. Διότι εδώ δεν είναι θέμα του πότε θα βρει δουλειά. Είναι θέμα το ότι το plan Β κοστίζει (μη σου πω και το plan A, γιατί η προετοιμασία για την ΑΣΚΤ είναι πάρα πάρα πολύ ακριβή).

Link to comment
Share on other sites

Oλες οι επιλογες κοστιζουν. Γνωστος μου πληρωνει 6500 ευρω για φροντιστηριο στην τριτη λυκειου!!!!!

Οπως εναι τα πραγματα ολοι οι γονεις εχουμε στο μυαλο μας οτι θα πρεπει να στηριξουμε οικονομικα τα παιδια μας ειτε σπουδασουν στο καλων τεχνων, στο παιδαγωγικο σε ιδιωτικη σχολη ή απλα αν δουλεψουν σε εναν φουρνο. Οι μισθοι ειναι αθλιοι οποτε...

Προσωπικα επιλεγω να στηριξω την αποφαση του παιδιου μου. Σαφως και το ταλεντο απο μονο του δεν λεει κατι... Απο τωρα θα πρεπει να οδηγησουμε τα πραγματα εκει που θελει.

Link to comment
Share on other sites

Oλες οι επιλογες κοστιζουν. Γνωστος μου πληρωνει 6500 ευρω για φροντιστηριο στην τριτη λυκειου!!!!!

Οπως εναι τα πραγματα ολοι οι γονεις εχουμε στο μυαλο μας οτι θα πρεπει να στηριξουμε οικονομικα τα παιδια μας ειτε σπουδασουν στο καλων τεχνων, στο παιδαγωγικο σε ιδιωτικη σχολη ή απλα αν δουλεψουν σε εναν φουρνο. Οι μισθοι ειναι αθλιοι οποτε...

Προσωπικα επιλεγω να στηριξω την αποφαση του παιδιου μου. Σαφως και το ταλεντο απο μονο του δεν λεει κατι... Απο τωρα θα πρεπει να οδηγησουμε τα πραγματα εκει που θελει.

 

Ξέρεις πόσοι γονείς θέλουν αλλά δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να στηρίξουν την επαγγελματική επιλογή του παιδιού τους, είτε γιατί δεν μπορούν να υποστηρίξουν σπουδές εκτός της πόλης τους, είτε επειδή το παιδί πρέπει να απασχοληθεί άμεσα μετά το λύκειο. Είσαι τυχερή και είναι και το παιδί τυχερό. Καλή προσπάθεια και καλή επιτυχία λοιπόν, και μόνο που το παιδί έχει τόσο συγκεκριμένο στόχο στην ηλικία αυτή, δείχνει ωριμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του να επιλέγεις ανάμεσα από αντικείμενα που σου αρέσουν και στα οποία έχεις κλίση (μιλάω στον πληθυντικό)

 

Έχω πολλά παραδείγματα ανθρώπων που προσπάθησαν να σπουδάσουν κάτι που σιχαίνονταν, μόνο και μόνο επειδή πίστευαν ότι έτσι θα αποκατασταθούν επαγγελματικά και τελικά δεν κατάφεραν ούτε να τελειώσουν τις σπουδές τους γιατί το έβλεπαν σαν αγγαρεία και κάποια στιγμή κουράστηκαν και τα παράτησαν.

 

Στη θέση σου θα της έλεγα να προσπαθήσει για την Καλών Τεχνών εφόσον αυτό θέλει, αλλά να έχει στο μυαλό της και ένα plan B σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει. Δηλαδή ποια θα ήταν η δεύτερη επιλογή της; Ή θα μπορούσε να κάνει και κάποιο μεταπτυχιακό αργότερα να πάρει κάποια εξειδίκευση;

Επίσης να έχει στο μυαλό της ότι ακόμα και να τελειώσει τη σχολή μπορεί να μην βρει δουλειά εντελώς σχετική. Έχω επίσης περιπτώσεις που έφθασαν 30-35 χρονών να τους ζουν οι γονείς τους επειδή περίμεναν να βρουν δουλειά ακριβώς στο αντικείμενό τους όπως το είχαν φανταστεί και δεν συμβιβάζονταν με οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με την καινουργια σχολικη χρονια η κορη μου θα παει Α λυκειου. Ειναι αρκετα καλη μαθητρια χωρις να κανει ιδιαιτερο διαβασμα αν και πλεον πρεπει οπωσδηποτε να μπει σε μια σειρα αν θλει να πετυχει αυτο που ονειρευεται.

Και φτανουμε στο προκειμενο. Η κορη μου θελει να μπει στο ΚΑλων τεχνων. Εχει απιστευτο χερι, ζωγραφιζει απιστευτα, αν και δεν εχει κανει κανενα μαθημα, λατρευει την μουσικη, παιζιει βιολι πιανω και τσελο και γραφει στοιχους. Οπου και να παει κουβαλαει μαζι της το μπλοκ της και το καρβουνο της. Εδω και εναν χρονο λοιπον ισως και παραπανω, μας εχει δηλωσει τι θελει να ακολουθησει. Την ρωτησα μηπως ηθελε αρχιτεκτονικη και μου ειπε τοι το σιχαινεται... Αυτο που ισως θα ηθελε να κανει ειναι να σχεδιαζει θεατρικα ρουχα...

Τωρα που την γραψαμε στο λυκειο ως εξτρα μαθημα πηρε καλλιτεχνικη κατευθυνση. Αυτο θελει, αυτο λατρευει. Εγω ειμαι μαζι της. Το θεμα ειναι οτι οι γυρω της κοβουν τα φτερα λεγοντας οτι μια καλη μαθητρια δεν πρεπει να σκεφτεται καν το καλων τεχνων, οτι δεν θα τηςν προσφερει τιποτα αυτη η σχολη, οτι δεν θα κανει τιποτα στην ζωη της. Δεν την στηριζει ουτε ο μπαμπας και ανακατευτηκε και η γιαγια της.

Εγω ειμαι της αποψης οτι για να λειτουργησεις σε κατι πρεπει να εχεις παθος. Κ στην τελικη ποιος μου λεει οτι επιλεγοντας αλλη σχολη θα εχει και δουλεια? Κ σημασια τι εχει? Να δουλευεις για 5 δεκαρες και να εισαι δυστυχισμενος ή να δουλευεις για 4 και να εισαι ευτυχισμενος και αποδοτικος σε αυτο που κανεις?

Ειμαι λαθος εγω? Δινω λαθος κατευθυνση στο παιδι μου? Ειναι κακο που στηριζω την αποφαση της και δεν την πιεζω να γινει πχ... λογιστρια, γιατρος, δασκαλα?

 

Θα σου μιλήσω ως εκπαιδευτικός που είμαι. Χαίρομαι πολύ όταν ακούω παιδιά που στοχεύουν κάπου. Η πλειοψηφία του σήμερα, δεν ξέρει τι θελει. Να στηρίξεις την επιλογή της ,που ειναι και πολύ ενδιαφέρουσα, και μη κάνεις το λάθος να την αποτρεψεις. Έτσι απλά...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα μιλούσα με μια κοπέλα που σπουδάζει στη Σύρο, σε σχολή design engineer. Μπήκε κανονικά, με πανελλήνιες και μάλιστα με πολύ υψηλή βαθμολογία. Η σχολή διαρκεί 5 έτη, ανήκει στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου και υπάρχει πολύ μεγάλη απορροφησιμότητα των αποφοίτων, ιδιαίτερα από το εξωτερικό. Ψάξτε το λίγο με την κόρη σου, μπορεί να την ενδιαφέρει...προσωπικά το βρήκα συναρπαστικό. Η κοπέλα μου είπε πως ήδη βοήθησε στον σχεδιασμό του νέου μοντέλου αναπηρικού αυτοκινήτου της FIAT.

 

Τι ωραίες επιλογές που υπάρχουν στην εποχή μας, πολύ χαίρομαι για τα νέα παιδιά. Όλο γκρινιάζουμε, ας δούμε και τα θετικά μας, να ξεκολλήσουμε επιτέλους κι από το μοτίβο γιατρός-δικηγόρος-αρχιτέκτων...γιατί προκόψαμε κι εμείς που το ακολουθήσαμε. Μακάρι να έχουν και τα δικά μου κλίση για κάτι "εναλλακτικό".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα...πραγματικά είναι σπάνιο να βρεις ενα παιδί που ξέρει πραγματικά τι θέλει οσον αφορά την επιλογή σπουδών..

στήριξε την όσο μπορείς σε αυτό και δεν θα χάσετε,είναι σημαντικό να ασχολείται με κάτι που της αρέσει κ αγαπά...

εγω απο πολύ μικρή ήξερα οτι θέλω να γίνω διακοσμητρια,εβαλα τα δυνατά μου και πέρασα στη Διακοσμητική Αθηνών(πλέον η σχολή ονομάζεται Αρχιτεκτονική εσωτερικων χωρων,διακόσμηση και σχεδιασμό αντικειμένου)

 

Παρ'όλο που η κόρη σου είπες σιχαίνεται την αρχιτεκτονική,εγω θα έλεγα να της προτείνεις τη διακοσμητική ως δεύτερη επιλογή...

στη σχολή διδάσκουν αξιόλογοι καλλιτέχνες,ζωγράφοι,γλύπτες,σχεδιαστές κοστουμιών,αρχιτεκτονες,πολιτικοί μηχανικοί...)

είναι μια Σχολή με απίστευτο ενδιαφέρον,και πολλα μαθήματα καλλιτεχνικής φύσης...υπάρχουν μαθήματα καθαρά αρχιτεκτονικα,αλλα υπάρχουν και μαθήματα ζωγραφικής,γλυπτικης,κεραμικής,μακετας,σχεδιασμού υφάσματος κκκ...

αν μένετε Αθήνα,μπορείτε να πάτε μια βόλτα απο τη σχολή,να δείτε κ απο κοντά κάποια πράγματα,βρίσκεται στο Αιγάλεω στο ΤΕΙ Αθηνών...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω Καλων Τεχνων ήθελα και μαλιστα το ηθελα απο το δημοτικο και μεχρι που τελειωσα το γυμνασιο, μπορω να πω σημερα πως χαιρομαι που δεν πηγα. Ο λογος ειναι πως, οπως μου ειπαν γνωστοι που πηγαν, δεν ανταμοιβεται η δημιουργικοτητα/πρωτοτυπια αλλα το να ακολουθεις τυφλα τον εκαστοτε καθηγητη και τα γουστα του και γενικα ζητανε "καλουπωμενα" εργα στα μετρα τους.

Η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι σχεδον αδυνατη αν εχεις σκοπο να γινεις "ζωγραφος", θα πρεπει να εχεις βρει κατι σχετικο απο πριν και προσανατολιζεσαι προς τα εκει (π.χ. γραφιστικη).

Το καλυτερο που μπορει να κανει ειναι να λειψει μια μερα απο το σχολειο και να παει να παρακολουθησει μαθηματα στην Καλων Τεχνων. Απο αυτο θα καταλαβει η ιδια αν οντως το θελει γιατι ξερω πολυ καλα πως την φανταζομουν τοσα χρονια που ηθελα να παω και πως τελικα ειναι η σχολη.

Ισως να της αρεσει, σε αυτη την περιπτωση συμφωνω να παει. Αν οχι, υπαρχουν πολλες εναλλακτικες επιλογες που σχετιζονται με τα εικαστικα και ισως την ενδιαφερουν και στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ζωή συμφωνώ κι εγώ απολύτως μαζί σου. Αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την κόρη μου η οποία θέλει κάτι παρεμφερές με την δική σου και όλο το περιβάλλον γύρω μας έπεσε πάνω της που "είναι τόσο καλή μαθήτρια και χαντακώνεται με τα καλλιτεχνικά"!. Ναι άνθρωποι όλοι τους μορφωμένοι με "καλές" δουλειές, υποτίθεται με ένα πνεύμα ευρύ, κι όμως μόλις άκουσαν "καλλιτεχνικά", τους γύρισε το μάτι. Κακό δικό τους, είπα στην κόρη μου, και δεν μας αφορά η άποψή τους. Εσύ θα κάνεις στη ζωή σου αυτό που ΕΣΕΝΑ σε καλύπτει, κι από κει και πέρα θα θωρακιστείς εσωτερικά για όποια ηλιθιότητα σου πετάνε στα μούτρα. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν πρόκειται να τους αλλάξουμε, αλλά δεν πρόκειται και να τους επιτρέψουμε να παρέμβουν στη ζωή μας (της κόρης μου εν προκειμένω). Προχωράει λοιπόν με βάση την επιθυμία της και είμαι σίγουρη ότι δεν θα το μετανιώσει. Ακόμη κι αν στο μέλλον τελικά κατευθυνθεί κάπου αλλού, θα ξέρει ότι ακολούθησε την καρδιά της και δεν ματαίωσε τις προσωπικές της επιλογές.

Η Σχολή Καλών Τεχνών είναι μεγάλη ιστορία. Έχω ακούσει κι εγώ πάρα πολλά, αλλά κρατώ μικρό καλάθι γιατί γενικά ο κόσμος πολλές φορές αναπαράγει και λάθος εικόνες χωρίς να το θέλει.΄Λένε για μέσον, λένε για 2 χρόνια προετοιμασίας τουλάχιστον, λένε... Νομίζω πως οφείλει ο καθένας μας όταν έχει ένα όνειρο, να το προσπαθήσει κι από κει πέρα αναλόγως πώς έρχονται τα πράγματα να προχωρήσει. Η Σχολή που αναφέρθηκε πιο πάνω στην Σύρο είναι όντως μια πολύ καλή επιλογή, όπως και η Σχολή στην Κέρκυρα (Εικόνας, Ήχου και Τεχνών).

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξει να κάνει! Μην επιτρέψεις σε κανέναν να τις κόψει τα φτερά της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με την καινουργια σχολικη χρονια η κορη μου θα παει Α λυκειου. Ειναι αρκετα καλη μαθητρια χωρις να κανει ιδιαιτερο διαβασμα αν και πλεον πρεπει οπωσδηποτε να μπει σε μια σειρα αν θλει να πετυχει αυτο που ονειρευεται.

Και φτανουμε στο προκειμενο. Η κορη μου θελει να μπει στο ΚΑλων τεχνων. Εχει απιστευτο χερι, ζωγραφιζει απιστευτα, αν και δεν εχει κανει κανενα μαθημα, λατρευει την μουσικη, παιζιει βιολι πιανω και τσελο και γραφει στοιχους. Οπου και να παει κουβαλαει μαζι της το μπλοκ της και το καρβουνο της. Εδω και εναν χρονο λοιπον ισως και παραπανω, μας εχει δηλωσει τι θελει να ακολουθησει. Την ρωτησα μηπως ηθελε αρχιτεκτονικη και μου ειπε τοι το σιχαινεται... Αυτο που ισως θα ηθελε να κανει ειναι να σχεδιαζει θεατρικα ρουχα...

Τωρα που την γραψαμε στο λυκειο ως εξτρα μαθημα πηρε καλλιτεχνικη κατευθυνση. Αυτο θελει, αυτο λατρευει. Εγω ειμαι μαζι της. Το θεμα ειναι οτι οι γυρω της κοβουν τα φτερα λεγοντας οτι μια καλη μαθητρια δεν πρεπει να σκεφτεται καν το καλων τεχνων, οτι δεν θα τηςν προσφερει τιποτα αυτη η σχολη, οτι δεν θα κανει τιποτα στην ζωη της. Δεν την στηριζει ουτε ο μπαμπας και ανακατευτηκε και η γιαγια της.

Εγω ειμαι της αποψης οτι για να λειτουργησεις σε κατι πρεπει να εχεις παθος. Κ στην τελικη ποιος μου λεει οτι επιλεγοντας αλλη σχολη θα εχει και δουλεια? Κ σημασια τι εχει? Να δουλευεις για 5 δεκαρες και να εισαι δυστυχισμενος ή να δουλευεις για 4 και να εισαι ευτυχισμενος και αποδοτικος σε αυτο που κανεις?

Ειμαι λαθος εγω? Δινω λαθος κατευθυνση στο παιδι μου? Ειναι κακο που στηριζω την αποφαση της και δεν την πιεζω να γινει πχ... λογιστρια, γιατρος, δασκαλα?

κανεις πολυ καλα και τη στηριζεις και μπραβο σου!σε ενημερωνω πως εκτος απο καλων τεχνων(που να ξερεις η καλυτερη αυτη τη στιγμη ειναι της φλωρινας.σπουδαζει και ο αδερφος μου εκει ειναι πολυ ευχαριστημενος...πηγε πρωτα φλωρεντια 3 χρονια καλων τεχνων και ξαναεδωσε και πηγε φλωρινα,εχει περισσοτερα τμηματα απο αθηνας κ θεσ/νικης) μπορει να δηλωσει και θεατρικων σπουδων θεσσαλονικης και να σπουδασει σκηνογραφος -ενδυματολογος αφου την ενδιαφερει για θεατρικα ρουχα,ειναι πιο εξειδικευμενο σε αυτο που της αρεσει!εγω ειμαι της αποψης οτι αυτο που σου αρεσει το κυνηγας με ορεξη...τι να το κανει να τελειωσει μια σχολη που δεν της αρεσει και να ειναι ανεργη?ξερεις ποσους ξερω?εμεις οικογενειακως ειμαστε του "μαθε τεχνη κι αστηνε..." και τελικα οι καλλιτεχνες της οικογενειας εχουμε δουλεια........

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...