Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

xρηματα στην εκδρομη?


Recommended Posts

Ποσα χρηματα πρεπει να εχει μαζι του ενα εφηβακι στην τετραημερη εκδρομη του σχολειου του στο εξωτερικο? Δυο διανυκτερευσεις σε καραβι, και δυο διανυκτερευσεις σε ξενοδοχειο οπου ειναι καλυμμενο το πρωινο και ενα γευμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή έχω βρεθεί στο εξωτερικό πολλές φορές ως έφηβη χωρίς τους γονείς μου και θυμάμαι ότι τα χρήματα ήταν ασφάλεια (έστω και ψυχολογική), εγώ θα έδινα 100 ευρώ για βραδινό φαγητό, εξόδους, εισόδους σε μουσεία κλπ + 30 ευρώ για σουβενίρ (κάτι συμβολικό σε γονείς αδέρφια, ίσως και καμία φίλη+ 100 για ώρα μεγάλης ανάγκης. Θα το διαχώριζα έτσι, δηλαδή θα έλεγα ότι τα τελευταία 100 τα θέλω πίσω. (πολλά σου φαίνονται? Δεν έχω το μέτρο του σήμερα.)

Link to comment
Share on other sites

oχι δεν μου φαινονται πολλα. Θελω να νιωθει ασφαλεια και να μπορει να καλυψει οτιδηποτε μπορει να της συμβει.

Φυσικα θα ειναι και ασφαλισμενη και απο το γραφειο ταξιδιων αλλα και απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε γεύμα που πρέπει να πληρώσει, θα υπολογίσεις γύρω στα 15 ευρώ. Παίζει μεγάλο ρόλο το εάν στο καράβι θα είναι κάτι καλυμμένο. Αν όχι, τότε πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα γιατί το καράβι είναι μεγάλη ... φαγάνα, όλα είναι πολύ ακριβά κι οι ώρες πολλές... Εάν πρέπει να πληρώσει και για φαγητό στο καράβι τότε σίγουρα ένα 200άρι για τα έξοδά της συν ό,τι κρίνεις σκόπιμο για τα δωράκια/σουβενίρ. Καλά να περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρηματα πρεπει να εχει μαζι του ενα εφηβακι στην τετραημερη εκδρομη του σχολειου του στο εξωτερικο? Δυο διανυκτερευσεις σε καραβι, και δυο διανυκτερευσεις σε ξενοδοχειο οπου ειναι καλυμμενο το πρωινο και ενα γευμα.

 

Εγώ θα έδινα αρκετά χρήματα για να νιώθει ασφάλεια. Το "αρκετά" μεταφράζεται ανάλογα με τις δυνατότητές σου. Πάντως μην τα υπολογίσεις ίσα ίσα...

Δεν σημαίνει ότι θα τα ξοδέψει όλα. Απλώς να μπορεί να κινηθεί, να πάρει και κάνα δωράκι-σουβενίρ και να ξέρει ότι αν συμβεί κάτι έκτακτο θα έχει χρήματα πάνω της.

Ανάλογα και τι χαρακτήρα έχει το παιδί σου (αν κάνει σπατάλες ή αν ξερει πως να διαχειρίζεται χρήματα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την καταλαβαίνω την ανησυχία σου, αλλά σκέψου ότι είναι μια καλή ευκαιρία να δει κι εκείνη πόσο σημαντικό είναι να έχεις τα "μυαλά σου στο κεφάλι σου"! Έχω κι εγώ ένα παιδί που είναι έτσι και σε αισθάνομαι απόλυτα. Είδα όμως ότι όταν είναι μόνος του και αποκλειστικά εκείνος υπεύθυνος για τον εαυτό του, συμμαζεύεται και έχει τον έλεγχο των πραγμάτων του. Είναι πολύ καλύτερο το να της δώσεις όσα λεφτά κρίνεις εσύ ότι χρειάζεται (υπολόγισε και το θέμα του νερού που όπως ξέρεις είναι πολύ ακριβό έξω και δεν μπορείς να πιεις από την βρύση), ακόμη κι αν χάσει κάτι (θα είναι ένα καλό μάθημα για εκείνην), παρά να μην έχει και να βρεθεί σε δύσκολη θέση. Όπως και να 'χει, καλά να περάσει! (εάν έχει κινητό, υπολόγισε και τις μονάδες που θα πέφτουν διπλές λόγω περιαγωγής).

Link to comment
Share on other sites

φωτοτυπια του διαβατηριου οχι επανω της? και καποια χρηματα αλλου? και παλι ρισκο ειναι να χαθουν αλλα ισως αν ειχε ενα ποσο στην βαλιτσα της πχ? Εμενα με βολευαν οι "μπανανες" ή εστω καποιο πορτοφολακι μεσα απο τα ρουχα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

150 ευρω θα ελεγα οτι ειναι αρκετά για 2 μερες. Για το καράβι θα μπορούσες την πρωτη μέρα να της βάλεις κάτι μαζί πχ. τοστ, κρακεράκια. Εγώ έτσι είχα κάνει στην 5ημερη. Ουσιαστικά τα μόνα που θα ξοδέψει θα είναι για δώρα και 2 μέρες ενός γέυματος. Τα μουσεία υποθέτω είναι ήδη πληρωμένα όπως και τα εισητήρια του καραβιού.

Έχεις πάρει από το ικα την ευρωπαική κάρτα ασθενείας ώστε να είναι καλυμμένη ιατρικά σε περίπτωση που συμβεί κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Tης αρεσει να παιρνει σουβενιρ κτλ...

Η ανησυχια μου ξερετε ποια ειναι? Επειδη ειναι λιγο αφηρημενη φοβαμαι μην χασει τα χρηματα.

 

Να τα χωρίσει, να μην τα έχει όλα στο ίδιο πορτοφόλι.

 

Επίσης είναι ευκαιρία να νιώσει υπεύθυνη. Όλα αυτά που απασχολούν εσένα, θα έπρεπε να απασχολούν εκείνη. Μην τις δώσεις έτοιμες λύσεις. Κάντην να σκεφτεί η ίδια τις λύσεις.

 

Ρώτησε την: πόσα λεφτά λες να χρειαστείς; που θα τα βάλεις;

έχεις ετοιμάσει τα πράγματά σου; τι΄σκέφτεσαι να πάρεις μαζί σου;

και ανάλογα τις απαντήσεις να τις υποδεικνύεις θέματα που ίσως δεν έχει σκεφτεί και ρώτησε την πως σκέφτεται να τα αντιμετωπίσει.

 

Καταλαβαίνεις πως το λέω; Μην της τα έχεις όλα έτοιμα ώστε να μην ασχοληθεί καθόλου με την προετοιμασία του ταξιδιού.

Link to comment
Share on other sites

150 ευρω θα ελεγα οτι ειναι αρκετά για 2 μερες. Για το καράβι θα μπορούσες την πρωτη μέρα να της βάλεις κάτι μαζί πχ. τοστ, κρακεράκια. Εγώ έτσι είχα κάνει στην 5ημερη. Ουσιαστικά τα μόνα που θα ξοδέψει θα είναι για δώρα και 2 μέρες ενός γέυματος. Τα μουσεία υποθέτω είναι ήδη πληρωμένα όπως και τα εισητήρια του καραβιού.

Έχεις πάρει από το ικα την ευρωπαική κάρτα ασθενείας ώστε να είναι καλυμμένη ιατρικά σε περίπτωση που συμβεί κάτι?

Δεν θελω να την βγαλει με κρακερακια και τοστακια, εχει και προβλημα με το βαρος της. Το ταξιδι ειναι μεγαλο, δεν ειναι 5 ωρες.

Η κορη μου δεν ειναι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ,.Περα απο την ασφαλεια που θα την κανει το πρακτορειο θα της κανουμε και εμεις ειδικα για το ταξιδι.

Θα ταξιδεψει με την ταυτοτητα της και οχι με διαβατηριο. Ekavi συμφωνω οτι πρεπει να μπει στο ταξιδι και να σκεφτει η ιδια τι θα χρειαστει.

Μιλησαμε και με την εταιρεια κινητης για τα περι αγωγης...

Link to comment
Share on other sites

Να τα χωρίσει, να μην τα έχει όλα στο ίδιο πορτοφόλι.

 

Επίσης είναι ευκαιρία να νιώσει υπεύθυνη. Όλα αυτά που απασχολούν εσένα, θα έπρεπε να απασχολούν εκείνη. Μην τις δώσεις έτοιμες λύσεις. Κάντην να σκεφτεί η ίδια τις λύσεις.

 

Ρώτησε την: πόσα λεφτά λες να χρειαστείς; που θα τα βάλεις;

έχεις ετοιμάσει τα πράγματά σου; τι΄σκέφτεσαι να πάρεις μαζί σου;

και ανάλογα τις απαντήσεις να τις υποδεικνύεις θέματα που ίσως δεν έχει σκεφτεί και ρώτησε την πως σκέφτεται να τα αντιμετωπίσει.

 

Καταλαβαίνεις πως το λέω; Μην της τα έχεις όλα έτοιμα ώστε να μην ασχοληθεί καθόλου με την προετοιμασία του ταξιδιού.

 

 

Ακριβως!

Βρε παιδια, ολα στο πιατο, βρε παιδια? (Και για μενα το λεω!)

 

Ρωτησε εκεινη καλυτερα, συζητηστε το, και παρε υπ'οψιν σου τις τιμες που παιζουν στην χωρα που θα παει.

Μαλλον για Ιταλια προκειται, ε?

Αφου ανεφερες καραβι...

Η Βορειος Ιταλια ειναι πολυ πιο ακριβη απο την Νοτιο...

Τσεκαρε τιμες, και συναποφασιστε...

Καλα να περασει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...