Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λοξυγγας η κατι αλλο?


Recommended Posts

ειμαι στο τελος της 31ης εβδομαδας και τους δυο τελευταιους μηνες εχω παρατηρησει το εξης φαινομενο και ιδιως σε ωρες που ειμαι απολυτα ηρεμη..

αφουγκραζομουν (τωρα πλεον το καταλαβαινω χωρις καν να ακουμπαω) την κοιλια μου και σε συγκεκριμενη καθε φορα περιοχη (οχι παντα στην ιδια) αντιλαμβανομαι (και οχι καθε μερα αλλα συχνα) εναν ρυθμικο χτυπο ο οποιος ΔΕΝ εχει καμια σχεση με τον καρδιακο μου παλμο και σε μετρησεις που εχω κανει στο λεπτο μπορει να ειναι απο 20-40-60 χτυπηματα, αλλοτε ρυθμικα αλλοτε οχι και μπορει να κραταει ωρα (10 λεπτα και παραπανω). Αυτο που ανησυχει ειναι οτι το ενα χτυπημα ακολουθει το αλλο σε πολυ συντομο διαστημα (σχεδον το ενα πισω απο το αλλο) και δεν ξερω τι ειναι αυτο..μηπως ειναι ο λοξυγγας που λετε?(το θεμα ειναι οτι δεν τον αντιλαμβανομαι σε ολη την κοιλια αλλα σε μια περιοχη αυτης..πριν 3 εβδομαδες το μωρακι ηταν γυρισμενο προς τα κατω, μεσα στη λεκανη και εκει που εντοπισα τελευταια αυτο το φαινομενο ειναι ψηλα στη κοιλια, αρα εκει που ειναι τα ποδαρακια μαλλον)..

οταν το χα αναφερει στο γιατρο μου δεν πηρα καμια σαφη απαντηση, κατι για αντανακλασεις ηχων στο αμνιακο υγρο μου πε αν και δεν πολυκαταλαβα..μονο για λοξυγγα δεν ακουσα κατι..

 

τελος παντων σας συμβαινει κατι τετοιο? να ανησυχω?γιατι η αληθεια ειναι οτι με αγχωνει και οταν συμβαινει τις νυχτες με αφηνει ξαγρυπνη μεχρι να βεβαιωθω οτι σταματησε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα γλυκια μου,μη ανυσηχεις ναι ειναι λοξυγγας!!!!! ετσι ειναι ρυθμκοι χτυποι που κρατυν αλλοτε 10λεπτα και αλλοτε πολυ λιγοτερο το αισθανομαστε σε ενα συγκεκριμενο σημειο και ναι και εγω πολλες φορες ενω το κεφαλι ηταν προς τα κατω το χτυπημα το ενιωθα στο στομαχι :shock::lol::shock: τωρα γιατι γινεται αυτο δεν ξερω,λοιπον μην ανυσηχεις για τιποτα ειναι το νινι σου που εχει λοξυγγα απολαυσε το!! :D:D

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! Εχει λοξυγγα...

Ειναι καταπληκτικο συναισθημα. Σημειωσε κ καπου τις ωρες που το κανει κ θα δεις μετα την γεννηση του να το πιανει εκεινες τις ωρες. ENJOY!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..σαφως επειδη ο δικος μας λοξυγγας εχει μεν διαρκεια αλλα δεν ειναι το ενα χικ καπακι πισω απο το αλλο (συνηθως) αλλα κραταει μια αποσταση, τωρα με αυτο το συνεχομενο του μωρου ψιλοαγχωθηκα..βρε τι τραβανε και αυτα τα καημενα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αισθάνομαι συνέχεια τον λόξυγγα του μωρού, μάλιστα εντοπίζεται σε συγκεκριμένο σημείο της κοιλιάς κάθε φορά, το οποίο βρίσκω και λογικό. Πολλές φορές κρατάει αρκετά λεπτά, άλλοτε λιγότερο. Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για τον λόξυγγα, απορώ πως ο γιατρός δεν το ανέφερε καν. Είναι μεν ρυθμικό αλλά τα μεσοδιαστήματα δεν είναι ακριβώς τα ίδια πάντα. Μάλιστα εάν έχει πολύ λόξυγγα, βλέπω και την κοιλιά μου να πάλλεται.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα τον πιάνει περίπου 10 λεπτά απο τη στιγμή που θα φάω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! Το εχω συνηθίσει πλέον και δεν με ενοχλεί, απλά στην αρχή το λυπόμουν το καημένο να τινάζεται ολοκληρο...Μάλιστα ενα βράδυ περίμενα κι εγώ να σταματήσει, άλλαζα -με κόπο- στάσεις μπας και το βοηθήσω...Κουνιέται όλη η κοιλιά μου!

Αν τον πιάνει τις ίδιες ώρες και μετά, κι ειδικά με την ίδια συχνότητα, δεν ξέρω αν θα μου φαίνεται αστείο!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...