Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους.

ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.υποθετικά αν κάποια κοπέλα είναι έγκυος σε πολύ πρώιμο στάδιο (π.χ. η σύλληψη έγινε πριν 2 3 μέρες) και επειδή δεν είχε κάποιες υπόννοιες για εγκυμοσύνη και ξαφινκά αρρώστησε και πήρε αντιβίωση και κάποια αντιπυρετικά για 2 3 μέρες θα υπάρξει πρόβλημα? ένας φίλος μας γιατρός που του εκθέσαμε την κατάσταση (αφορά στενό μου άτομο) μας είπε ότι σε τόσο πρώιμο στάδιο ή θα αποβληθεί απο μόνο του το έμβρυο και η κοπέλα δεν θα το ΄καταλάβει ή θα συνεχιστούν όλα καλά...καθώς η σύλληψη δεν είναι ούτε μιας βδομάδας καν...καμιά γνώμη??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα....

Ό,τι είπε και ο γιατρός.... Για τα αντιπυρετικά σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά για την αντιβίωση εξαρτάται από την αντιβίωση... Εγώ που είχα αρρωστήσει λίγο πριν κλείσω τον 3 μήνα δυσκολεύτηκε πολύ ο γιατρός να μου δώσει αντιβίωση. Ούτε καν αποσυμφορητικό για τη μύτην δεν επιτρέπεται.....

Από την άλλη μόνο ο γιατρός μπορεί να πει με σιγουριά..... Ελπίζω όλα να πάνε καλά... :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

συνέβη σε κοντινή μου γνωστή να έχει πάρει αντιβίωση τις ημέρες που έμαθε ότι ήταν έγγυος (ήταν ήδη δηλαδή κάποιων ημερών)

κανονικά συνεχίστηκε η εγκυμοσύνη της και έχει το μωράκι της στην αγκαλιά της χωρίς κανένα πρόβλημα.

(δεν είναι αυτό φυσικά δήλωση για το ότι δε πειράζει να παίρνει μια έγγυος αντιβίωση, απλώς αυτό έζησα εγώ)

δεν νομίζω πάντως ότι λόγω αντιβίωσης, αποβάλλει μια γυναίκα ένα εμβρυάκι που αλλιώς δεν θα είχε πρόβλημα. μάλλον κάτι άλλο είπε ο γιατρός ε?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα παρει αντιβιωση ενω ηδη ημουν εγκυος. Οταν το ειπα στο γιατρο μου ειπε: "Ξεχνα το, σε τοσο πρωιμο σταδιο ο,τι και να ειχες παρει, το μωρο ειναι καλα προστατευμενο".

Αλλωστε η αντιβιωση απαγορευεται το α τριμηνο για να μην επηρεασει την οργανογενεση. Στο πολύ πρωιμο σταδιο δεν μιλαμε για οργανογενεση αλλα για διαιρεση κυτταρων οποτε λογικο ειναι να μην επηρεαζει.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!Η ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ Α ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ Γ ΤΡΙΜΗΝΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΟ Α ΤΡΙΜΗΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΟΡΓΑΝΟΓΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ Γ Η ΟΔΟΝΤΟΓΕΝΕΣΗ ΟΠΟΤΕ ΤΟΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΟΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΖΟΥΖΟΥΝΙΩΝ!!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΓΚΡΙΖΩΠΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται απο την αντιβίωση..γνωρίζω φίλη μου που έπαιρνε αντιβίωση στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, γιατί πάθαινε συχνά ουρολοιμώξεις. Οπότε νομίζω ότι καλό είναι να μάθει σχετικα΄με την αντιβίωση που πήρε. Αλλά και αντιβίωση που δεν ενδείκνυται να πήρε, δεν σημαίνει ότι θα πάθει οπωσδήποτε κάτι το έμβρυο.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...