Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Εγώ πάντως τελικά την έγραψα στην Εράσμειο. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει να μάθει πολύ καλά ελληνικά σ' ένα καλό σχολείο με προσεγμένα επιλεγμένους δασκάλους. Τώρα για τις ξένες γλώσσες ... εντάξει ... δε νομίζω ότι γερμανικά θα χρειαστεί ιδιαίτερο ... ας πάει πιο αργά ... ας τα μάθει πιο αργά ... έτσι κι αλλιώς η γερμανική σχολή δε με ενδιαφέρει εμένα. Ελληνόπουλο θέλω να μεγαλώσω όχι γερμανάκι! Στα αγγλικά θα υποστηρίζουμε με 1 ώρα ιδιαίτερα μάλλον ... τι να κάνουμε!

 

Ελπίζω να μην το μετανιώσω και να έκανα καλή επιλογή ... τι να πω ... έτσι κι αλλιώς για ΟΛΑ τα σχολεία άκουσα και καλά και κακά λόγια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ πάντως τελικά την έγραψα στην Εράσμειο. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει να μάθει πολύ καλά ελληνικά σ' ένα καλό σχολείο με προσεγμένα επιλεγμένους δασκάλους. Τώρα για τις ξένες γλώσσες ... εντάξει ... δε νομίζω ότι γερμανικά θα χρειαστεί ιδιαίτερο ... ας πάει πιο αργά ... ας τα μάθει πιο αργά ... έτσι κι αλλιώς η γερμανική σχολή δε με ενδιαφέρει εμένα. Ελληνόπουλο θέλω να μεγαλώσω όχι γερμανάκι! Στα αγγλικά θα υποστηρίζουμε με 1 ώρα ιδιαίτερα μάλλον ... τι να κάνουμε!

 

Ελπίζω να μην το μετανιώσω και να έκανα καλή επιλογή ... τι να πω ... έτσι κι αλλιώς για ΟΛΑ τα σχολεία άκουσα και καλά και κακά λόγια!

 

Μπράβο, σας εύχομαι καλή αρχή και καλή πρόοδο. Εύχομαι το παιδί σου να βρεθεί σε ένα χώρο έμπνευσης και δημιουργίας. Μπράβο και για την ψύχραιμη αντιμετώπιση στο θέμα της γνώσης. Και για τα αγγλικά, η γνώμη μου είναι να μην τρελαίνεσαι. Βλέποντας και κάνοντας. Το πιο σημαντικό είναι να καταφέρει να γίνει 'μαθητής'. Μετά θα τα μάθει όλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τελικά την έγραψα στην Εράσμειο. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει να μάθει πολύ καλά ελληνικά σ' ένα καλό σχολείο με προσεγμένα επιλεγμένους δασκάλους. Τώρα για τις ξένες γλώσσες ... εντάξει ... δε νομίζω ότι γερμανικά θα χρειαστεί ιδιαίτερο ... ας πάει πιο αργά ... ας τα μάθει πιο αργά ... έτσι κι αλλιώς η γερμανική σχολή δε με ενδιαφέρει εμένα. Ελληνόπουλο θέλω να μεγαλώσω όχι γερμανάκι! Στα αγγλικά θα υποστηρίζουμε με 1 ώρα ιδιαίτερα μάλλον ... τι να κάνουμε!

 

Ελπίζω να μην το μετανιώσω και να έκανα καλή επιλογή ... τι να πω ... έτσι κι αλλιώς για ΟΛΑ τα σχολεία άκουσα και καλά και κακά λόγια!

 

 

Συγχαρητήρια! Καλή πρόοδο και να τη δεις όπως επιθυμείς.

Εκανες την καλύτερη επιλογή (δεν είμαι προκατειλημένη, έτσι είναι).

Πολύ σωστά αναφέρεις το θέμα των ελληνικών! Είναι πολύ βασικό. Τα παιδιά πρέπει να μάθουν καλά ελληνικά, να εκφράζονται στη γλώσσα τους σωστά. Κι αυτό το επιτυγχάνουν στην Εράσμειο και πάνω από το κανονικό. Αν δεις το γιο μου να γράφει έκθεση παθαίνεις πλάκα... Καμία σχέση με παιδιά δημοσίων (ή ίσως και κάποιων ιδιωτικών). Δίνουν μεγάλη έμφαση στα ελληνικά και αμέσως μετά στα γερμανικά, αλλά με τέτοιο τρόπο που τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν καμία πίεση. Ο γιος μου τα θεωρεί πανεύκολα ακριβώς γιατί τα έχει μάθει σαν μητρική. Ούτε εμείς ενδιαφερόμαστε για Γερμανική. Και αγγλικά κάνουμε μία ώρα ιδιαίτερο το Σάββατο. Οπότε όλα καλά. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Τα παιδάκια εκεί τα προσέχουν πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα από καθηγητή του Τοσίτσειου ότι τα δίδακτρα για την Α' Δημοτικού στα Αρσάκεια για παιδιά που πρωτοεγγράφονται έπεσαν στα 4000. Μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κανείς που ενέγραψε το παιδί του στην Α΄Δημοτικού της επόμενης χρονιάς;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τελικά την έγραψα στην Εράσμειο. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει να μάθει πολύ καλά ελληνικά σ' ένα καλό σχολείο με προσεγμένα επιλεγμένους δασκάλους. Τώρα για τις ξένες γλώσσες ... εντάξει ... δε νομίζω ότι γερμανικά θα χρειαστεί ιδιαίτερο ... ας πάει πιο αργά ... ας τα μάθει πιο αργά ... έτσι κι αλλιώς η γερμανική σχολή δε με ενδιαφέρει εμένα. Ελληνόπουλο θέλω να μεγαλώσω όχι γερμανάκι! Στα αγγλικά θα υποστηρίζουμε με 1 ώρα ιδιαίτερα μάλλον ... τι να κάνουμε!

 

Ελπίζω να μην το μετανιώσω και να έκανα καλή επιλογή ... τι να πω ... έτσι κι αλλιώς για ΟΛΑ τα σχολεία άκουσα και καλά και κακά λόγια!

 

Καλησπέρα Βέρα :) Σου εύχομαι ολόψυχα καλή αρχή για το παιδάκι σου.Η επιλογή σου να μην σε διαψεύσει.Άλλωστε ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του, έτσι δεν είναι?Τώρα όσον αφορά το σχόλιο της Μπαμπονέλα θα το θεωρήσω λίγο απόλυτο, και παιδιάστικο :) Μην φτάσουμε να υπερβάλλουμε ο καθένας για τις επιλογές του.Εννοείται πώς ο καθένας μας θεωρεί καλή την επιλογή του, αλλά ας μην καταλήγουμε σε υπερβολές και ταμπελοποιήσεις καταστάσεων.Δεν είναι όμορφο.Καλή αρχή στο πρωτάκι σου.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άκουσα από καθηγητή του Τοσίτσειου ότι τα δίδακτρα για την Α' Δημοτικού στα Αρσάκεια για παιδιά που πρωτοεγγράφονται έπεσαν στα 4000. Μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κανείς που ενέγραψε το παιδί του στην Α΄Δημοτικού της επόμενης χρονιάς;

 

Δεν γνωρίζω να σου πω , αν όντως ισχύει.Μπες στο site του Αρσακείου έχει αναλυτικό τον κατάλογο με τα δίδακτρα του βασικού προγράμματος όλων των βαθμίδων.Πάντως το Αρσάκειο Ψυχικού και Εκάλης θεωρείται αναμφισβήτητα ένα καταξιωμένο και με παράδοση σχολείο.Εγώ ειμαι απόφοιτος του Αρσακείου Ψυχικού και χωρίς να είμαι προκατειλημμένη είναι όντως ένα σίγουρα καλό σχολείο.Δεν θα εμπλακώ σε φανφάρες και απολυτότητες, επειδή τελείωσα εκεί.Περισσότερες πληροφορίες στο site και γιατί όχι να κανόνιζες κάποιο ραντεβού από κοντά.Καλή επιτυχία :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου πω , αν όντως ισχύει.Μπες στο site του Αρσακείου έχει αναλυτικό τον κατάλογο με τα δίδακτρα του βασικού προγράμματος όλων των βαθμίδων.Πάντως το Αρσάκειο Ψυχικού και Εκάλης θεωρείται αναμφισβήτητα ένα καταξιωμένο και με παράδοση σχολείο.Εγώ ειμαι απόφοιτος του Αρσακείου Ψυχικού και χωρίς να είμαι προκατειλημμένη είναι όντως ένα σίγουρα καλό σχολείο.Δεν θα εμπλακώ σε φανφάρες και απολυτότητες, επειδή τελείωσα εκεί.Περισσότερες πληροφορίες στο site και γιατί όχι να κανόνιζες κάποιο ραντεβού από κοντά.Καλή επιτυχία :P

 

Κι εγώ απόφοιτος Αρσακείου Ψυχικού.

Μπήκα στο site του σχολείου. Αλλά ψάχνω inside information.

Μέχρι πριν 2 χρόνια, δεν υπήρχε περίπτωση να μην στείλω τα παιδιά μου στο Αρσάκειο. Τώρα ψάνχω να παραποιήσω έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ προκειμένου η κόρη μου να πάει στο καλύτερο δημόσιο δημοτικό της περιοχής μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βέρα :) Σου εύχομαι ολόψυχα καλή αρχή για το παιδάκι σου.Η επιλογή σου να μην σε διαψεύσει.Άλλωστε ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του, έτσι δεν είναι?Τώρα όσον αφορά το σχόλιο της Μπαμπονέλα θα το θεωρήσω λίγο απόλυτο, και παιδιάστικο :) Μην φτάσουμε να υπερβάλλουμε ο καθένας για τις επιλογές του.Εννοείται πώς ο καθένας μας θεωρεί καλή την επιλογή του, αλλά ας μην καταλήγουμε σε υπερβολές και ταμπελοποιήσεις καταστάσεων.Δεν είναι όμορφο.Καλή αρχή στο πρωτάκι σου.:P

 

Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να ταιριάξει το σχολείο στο παιδί μου βασικά γιατί παίζει ρόλο και αυτό!

 

Όσο για το σχόλιο της bobonela δε νομίζω ότι είναι απόλυτο και παιδιάστικο. Λέει την άποψή της προφανώς από προσωπική άποψη ... δεν έχει κάτι το κακό αυτό!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το σχόλιο της bobonela δε νομίζω ότι είναι απόλυτο και παιδιάστικο. Λέει την άποψή της προφανώς από προσωπική άποψη ... δεν έχει κάτι το κακό αυτό!

 

Ακριβώς αυτό... δεν είχα πρόθεση να συγκριθώ με τις επιλογές άλλων και να τις κατηγορήσω, απλά είπα ότι επειδή η Εράσμειος ακολουθεί συγκεκριμένο πρόγραμμα εκπαιδευτικό σε κάθε τάξη, φέτος ήταν η χρονιά της τελειοποίησης της γλωσσικής καλλιέργειας.

Μέχρι πέρσι το παιδί μου δυσκολευόταν απίστευτα στην έκφραση, αλλά πέρσι ήταν η χρονιά της γραμματικής και όχι της γραπτής έκφρασης. Φέτος λοιπόν μέσα από τα απίστευτα έντυπα που συμπληρώνουν και τις άπειρες ασκήσεις κατανόησης κειμένων, έχει γίνει αγνώριστος προς μεγάλη μας έκπληξη.

Αυτό απλά σχολίασα, σε σχέση με άλλα σχολεία, που ίσως για δικούς τους λόγους, δεν δίνουν μεγάλη σημασία στη γραπτή έκφραση. Και σε κάθε περίπτωση δεν γενίκευσα κατηγορώντας τα άλλα σχολεία, διαφημίζοντας το δικό μου. Απάντησα απλά στην Βέρα που μετά από τόσο αγώνα κατέληξε κάπου και της είπα να ησυχάσει και να εμπιστευτεί το σχολείο γιατί θα περάσει καλά το παιδί της και θα δει μεγάλη πρόοδο στην εκπαίδευσή του, λόγω προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Καλή πρόοδο και να τη δεις όπως επιθυμείς.

Εκανες την καλύτερη επιλογή (δεν είμαι προκατειλημένη, έτσι είναι).

Πολύ σωστά αναφέρεις το θέμα των ελληνικών! Είναι πολύ βασικό. Τα παιδιά πρέπει να μάθουν καλά ελληνικά, να εκφράζονται στη γλώσσα τους σωστά. Κι αυτό το επιτυγχάνουν στην Εράσμειο και πάνω από το κανονικό. Αν δεις το γιο μου να γράφει έκθεση παθαίνεις πλάκα... Καμία σχέση με παιδιά δημοσίων (ή ίσως και κάποιων ιδιωτικών). Δίνουν μεγάλη έμφαση στα ελληνικά και αμέσως μετά στα γερμανικά, αλλά με τέτοιο τρόπο που τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν καμία πίεση. Ο γιος μου τα θεωρεί πανεύκολα ακριβώς γιατί τα έχει μάθει σαν μητρική. Ούτε εμείς ενδιαφερόμαστε για Γερμανική. Και αγγλικά κάνουμε μία ώρα ιδιαίτερο το Σάββατο. Οπότε όλα καλά. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Τα παιδάκια εκεί τα προσέχουν πολύ!

 

Αν δεις το γιο μου να γράφει έκθεση παθαίνεις πλάκα... Καμία σχέση με παιδιά δημοσίων (ή ίσως και κάποιων ιδιωτικών).

 

 

Αγαπητή Μπομπονέλα αυτό θεώρησα παιδιάστικο και ταμπελοποίηση.Δεν έχω να πω τίποτα...απλά Υποκλίνομαι... :):D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΕΡΑ νομίζω ότι έκανες μία πολύ καλή επιλογή. Καλή πρόοδο.

 

Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι η απόκτηση γνώσεων, με όλα τα μέσα που προσφέρονται πια στα παιδιά δεν είναι και τόσο δύσκολη στις μέρες μας και πετυχαίνεται και από τα δημόσια και από τα ιδιωτικά σχολεία. Και μία ματιά να ρίξει κανείς στους διασχολικούς διαγωνισμούς (δείτε ενδεικτικά τους πρώτους στις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής Λυκείων και Γυμνασίων 2013 http://www.pdp.gr/default.asp?pid=10&la=1&nid=59 , ή τα αντίστοιχα αποτελέσματα από τη Μαθηματική Εταιρεία http://www.hms.gr/node/664, Το διαγωνισμό φυσικής http://www.ekfe.gr/portal/attachments/article/221/APOTELESMATA%202013.pdf, Το διαγωνισμό Γαλλοφωνία 2013 http://www.ifa.gr/dmdocuments/SCE/palmares2013.pdf, Τον διαγωνισμό φιλοσοφίας http://filosofikos-kodikas.blogspot.gr/2012/03/blog-post_29.html ) καταλαβαίνει ότι τα δημόσια σχολεία έχουν πολύ καλές επιδόσεις. Για να μην μιλήσω για τους αθλητικούς αγώνες. Δηλαδή αυτά τα παιδιά των δημοσίων σχολείων δεν θα βγουν μορφωμένοι άνθρωπου? Δεν θα γίνουν επιστήμονες? Δεν γράφουν καλές εκθέσεις? Ο ανιψιός μου είναι σε σχολείο στο χωριό και αν δείτε τι κάνουν, θα τρελαθείτε.

 

Το ιδιωτικό αξίζει για τα παραπάνω που προσφέρει, εφόσον βέβαια τα προσφέρει και εφόσον εμείς τα θεωρούμε σημαντικά. Ο άλλος ανιψιός μου, που πηγαίνει σε ιδιωτικό, έχει από το δημοτικό καθημερινή σχεδόν εμπειρία αναζήτησης πηγών από βιβλιοθήκη 5.000 τόμων και χρήση ηλεκτρονικού καταλόγου βιβλιοθήκης (όχι 'κάνουμε computers') ενώ αν ήταν σε δημόσιο σχολείο, θα έπρεπε να πάει στο πανεπιστήμιο για να δει τέτοια βιβλιοθήκη και μπορεί να μην μάθαινε ποτέ του να τη χρησιμοποιεί σωστά. Ε, αυτό εγώ το θεωρώ εμπειρία ζωής για ένα παιδάκι, που κάνει τα πρώτα βήματά του στη γνώση, που η δημόσια εκπαίδευση στην Ελλάδα δεν την προσφέρει ακόμα. (σημ. ο ανιψιός μου στο χωριό, γράφει καλύτερες εκθέσεις, και μπορεί να περάσει και με καλύτερη σειρά στις Πανελλήνιες).

 

Αγαπητή AELIA 3 νομίζω ότι έγινες απολύτως κατανοητή: Δεν θεωρείς την Εράσμειο καλό σχολείο. Δεν είχες καλή εμπειρία.

Επειδή όμως το αναφέρεις σε κάθε post που έχεις αναρτήσει στο θέμα αυτό, μπορεί να παρεξηγθείς:wink:.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα πληροφορίες-γνώμες για το δημοτικό σχολείο των εκπαιδευτηρίων Καντά στα Βριλήσσια. Γνωρίζετε κάτι;

 

Ευχαριστώ

 

Θα σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω πμ.

 

Ευχαριστώ πολύ Βερενίκη για την άμεση ανταπόκριση. Επειδή είμαι καινούρια εγγεγραμμένη στο forum και κατά συνέπεια λίγο άσχετη, το πμ να υποθέσω οτι είναι προσωπικό μήνυμα, που λάβω στο μαιλ μου;

 

Ευχαριστώ και πάλι :-D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βερενίκη για την άμεση ανταπόκριση. Επειδή είμαι καινούρια εγγεγραμμένη στο forum και κατά συνέπεια λίγο άσχετη, το πμ να υποθέσω οτι είναι προσωπικό μήνυμα, που λάβω στο μαιλ μου;

 

Ευχαριστώ και πάλι :-D

 

Ναι είναι στα προσωπικά μηνύματα, πάνω δεξιά στην οθόνη, κάτω από wellcome. Δημόσια μπορώ να πω ότι τα Εκπαιδευτήρια Καντά είναι ένα μικρό, συμμαζεμένο και αξιοπρεπέστατο ιδιωτικό σχολείο, κάνουν καλή δουλειά με τα παιδιά, τουλάχιστον στο Δημοτικό, προσέχουν τη συμπεριφορά τους συνολικά, όχι μόνο το γνωστικό και κάνουν ικανοποιητικές δράσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Βερενίκη για την άμεση ανταπόκριση. Επειδή είμαι καινούρια εγγεγραμμένη στο forum και κατά συνέπεια λίγο άσχετη, το πμ να υποθέσω οτι είναι προσωπικό μήνυμα, που λάβω στο μαιλ μου;

 

Ευχαριστώ και πάλι :-D

 

 

Ο.Κ Βερενίκη! Μόλις βρήκα την άκρη και το διάβασα το πμ σου. Σ' ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ νομίζω ότι έκανες μία πολύ καλή επιλογή. Καλή πρόοδο.

 

Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι η απόκτηση γνώσεων, με όλα τα μέσα που προσφέρονται πια στα παιδιά δεν είναι και τόσο δύσκολη στις μέρες μας και πετυχαίνεται και από τα δημόσια και από τα ιδιωτικά σχολεία. Και μία ματιά να ρίξει κανείς στους διασχολικούς διαγωνισμούς (δείτε ενδεικτικά τους πρώτους στις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής Λυκείων και Γυμνασίων 2013 http://www.pdp.gr/default.asp?pid=10&la=1&nid=59 , ή τα αντίστοιχα αποτελέσματα από τη Μαθηματική Εταιρεία http://www.hms.gr/node/664, Το διαγωνισμό φυσικής http://www.ekfe.gr/portal/attachments/article/221/APOTELESMATA%202013.pdf, Το διαγωνισμό Γαλλοφωνία 2013 http://www.ifa.gr/dmdocuments/SCE/palmares2013.pdf, Τον διαγωνισμό φιλοσοφίας http://filosofikos-kodikas.blogspot.gr/2012/03/blog-post_29.html ) καταλαβαίνει ότι τα δημόσια σχολεία έχουν πολύ καλές επιδόσεις. Για να μην μιλήσω για τους αθλητικούς αγώνες. Δηλαδή αυτά τα παιδιά των δημοσίων σχολείων δεν θα βγουν μορφωμένοι άνθρωπου? Δεν θα γίνουν επιστήμονες? Δεν γράφουν καλές εκθέσεις? Ο ανιψιός μου είναι σε σχολείο στο χωριό και αν δείτε τι κάνουν, θα τρελαθείτε.

 

Το ιδιωτικό αξίζει για τα παραπάνω που προσφέρει, εφόσον βέβαια τα προσφέρει και εφόσον εμείς τα θεωρούμε σημαντικά. Ο άλλος ανιψιός μου, που πηγαίνει σε ιδιωτικό, έχει από το δημοτικό καθημερινή σχεδόν εμπειρία αναζήτησης πηγών από βιβλιοθήκη 5.000 τόμων και χρήση ηλεκτρονικού καταλόγου βιβλιοθήκης (όχι 'κάνουμε computers') ενώ αν ήταν σε δημόσιο σχολείο, θα έπρεπε να πάει στο πανεπιστήμιο για να δει τέτοια βιβλιοθήκη και μπορεί να μην μάθαινε ποτέ του να τη χρησιμοποιεί σωστά. Ε, αυτό εγώ το θεωρώ εμπειρία ζωής για ένα παιδάκι, που κάνει τα πρώτα βήματά του στη γνώση, που η δημόσια εκπαίδευση στην Ελλάδα δεν την προσφέρει ακόμα. (σημ. ο ανιψιός μου στο χωριό, γράφει καλύτερες εκθέσεις, και μπορεί να περάσει και με καλύτερη σειρά στις Πανελλήνιες).

 

Αγαπητή AELIA 3 νομίζω ότι έγινες απολύτως κατανοητή: Δεν θεωρείς την Εράσμειο καλό σχολείο. Δεν είχες καλή εμπειρία.

Επειδή όμως το αναφέρεις σε κάθε post που έχεις αναρτήσει στο θέμα αυτό, μπορεί να παρεξηγθείς:wink:.

 

Καλησπέρα Βερενίκη, θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω που έγραψες, αλλά θα διαφωνήσω στο εξής : Όσο μπορεί να παρεξηγηθώ εγώ επιεδή καταθέτω την προσωπική μου γνώμη, ακόμα και αρνητική να είναι, άλλα τόσο μπορεί να παρεξηγηθεί και να καταντήσει γραφικός, κάποιος που υπεραμύνεται την δική του βιωματική κατάσταση, και να μιλάει με στόμφο για μοναδικές τελειοποιήσεις" και φαινόμενα που συναντώνται μόνο σε ιδιωτικά σχολεία και όχι στα δημόσια.Και αυτά δεν τα γράφω εγώ, αν ανατρέξεις σε άλλες αναρτήσεις, θα το διαπιστώσεις.Επομένως ποσώς με ενδιαφέρει.Στην τελική εγώ δεν κατηγοροποιήσα τα ιδιωτικά σχολεία , απλά είπα την γνώμη για κάποιο συγκεκριμένο.Και στην τελική με την ίδια λογική θα πρέπει να κατηγορηθώ και για την αρνητική μου οπτική για τα πολυπληθή τμήματα στα ιδιωτικά και συγκεκριμένα και στο Αρσάκειο,παρότι είμαι απόφοιτος του και το είχα ήδη αναφέρει και καταγράψει ως όχι κατι ιδιίατερο θετικό.Αν είναι λοιπόν να παρεξηγηθώ (και η ερώτηση είναι από ποιον?:rolleyes:), ας παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι λοιπόν να παρεξηγηθώ (και η ερώτηση είναι από ποιον?:rolleyes:), ας παρεξηγηθώ.

 

Εγώ, όπως ίσως μπορείς να συμπεράνεις, είμαι κατά των ακραίων χαρακτηρισμών και θέσεων. Ενώ όμως θεωρώ καταρχήν θεμιτό να υποστηρίξει κανείς θετικά την επιλογή του (έστω απαξιώνοντας -κακώς κατά τη γνώμη μου- τις επιλογές των άλλων), θεωρώ μάλλον αθέμιτο να κατηγορεί κανείς ένα σχολείο, έτσι γενικά, λέγοντας ότι δεν κάνει τίποτα. Αυτό όμως είναι λεπτομέρεια. Χαίρομαι που συμφωνούμε στα βασικά!

Link to comment
Share on other sites

Βέρα εφόσον θες και αγγλικά γιατί δεν σκέφτεσαι και την Ελληνοαγγλική;

Οι εγγραφές φυσικά ολοκληρώθηκαν αλλά μπορείς να ρωτήσεις.

Με ενδιαφέρει και εμένα η ελληνοαγγλικ'η αγωγή.Αυτόπου με προβληματίζει είναι τι θα κάνουμε μετά με γυμνάσιο.Ξέρω οτι υπάρχει η Παιδαγωγική πρωτοπορία αλλά δεν έχω ακούσει κανένα σχόλιο γι αυτό το γυμνάσιο.Και δεν ξέρω καν αν έχει και λύκειο.Δεν έλω να ψαχνόμαστε πάλι απο την αρχή με νέες αναζητήσεις και προσαρμογή απο το μηδέν...Παιδάκια που φοιτούν εκεί τι κάνουν μετά με γυμνάσιο;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω δεν σκέφτηκα τόσο μακροπρόθεσμα, αλλά αν όλα πάνε καλά γιατί να μην πάμε και στην Παιδαγωγική Πρωτοπορία;

Δεδομένου ότι και η Ελληνοαγγλική Αγωγή και τα Μοντεσσοριανά είναι και τα δύο πολύ καλά σχολεία θεωρώ ότι και Παιδαγωγική Πρωτοπορία θα είναι το λιγότερο του ιδίου επιπέδου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, όπως ίσως μπορείς να συμπεράνεις, είμαι κατά των ακραίων χαρακτηρισμών και θέσεων. Ενώ όμως θεωρώ καταρχήν θεμιτό να υποστηρίξει κανείς θετικά την επιλογή του (έστω απαξιώνοντας -κακώς κατά τη γνώμη μου- τις επιλογές των άλλων), θεωρώ μάλλον αθέμιτο να κατηγορεί κανείς ένα σχολείο, έτσι γενικά, λέγοντας ότι δεν κάνει τίποτα. Αυτό όμως είναι λεπτομέρεια. Χαίρομαι που συμφωνούμε στα βασικά!

 

Λοιπόν για να κλείσει εδώ, διότι πραγματικά αρχίζω να σκέφτομαι, πώς το έχετε πάρει πολύ προσωπικά το θέμα, θα ξαναπώ το εξής.Είναι δικαίωμα μου να εκφραζω ελέυθερα την προσωπική μου αλήθεια.Αν δεν αρέσει σε κάποιους, λυπάμαι, αλλά δεν μπορεί όλοι να συμφωνούν μεταξύ τους.Επίσης νομίζοντας πως έχουμε Δημοκρατία και ελευθερία έκφρασης του Λόγου, δεν θα με εμποδίσει κάποιος ,επειδή νομίζει πώς θίγεται, επειδή εγώ ,ή οι συγγενείς μου δεν είναι ευχαριστημένοι από ένα σχολείο είτε ιδιωτικό ή δημόσιο, να μου κάνουν επιθεση.Διότι αγαπητή Βερενίκη, εγώ δεν ταμπελοποίησα, δεν απαξιώσα (όπως μου προσάπτεις)δεν έδειξα την δυσαρέσκεια μου απέναντι στο Ιδιωτικό Σχολείο γενικότερα.Ακόμα όμως κι αν κάποιος ήταν αντίθετος γενικότερα σε αυτό που ονομάζεται Δημόσιο ή Ιδιωτικό και πάλι δεν θα τον κατηγορούσα, θα το σεβόμουνα : αυτό λέγεται Δημοκρατία.Θα τον κατηγορούσα μόνο αν έβριζε, αν πρόσβαλλε και αν έφτανε σε ακραίες συμπεριφορές.Με το να καταθέτω την προσωπική μου άποψη και ΜΑΛΙΣΤΑ όχι σε άσχετο forum(η συζήτηση ήταν αυτή), δεν μπορείς να με προσβάλλεις.Διότι ουσιαστικά αυτό κάνεις , κάνοντας τον δικηγόρο, τον συνήγορο κάποιου ή κάποιων.Το θέμα όμως κι αυτό με λυπεί, είναι πως δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι, τις απόψεις μας καλές ή κακές καταθέτει ο καθένας.

 

p.s. Παρόλαυτά κι εγώ χαίρομαι που γενικότερα συμφωνούμε, απλά η διαφορά είναι πώς εγώ και πάλι θα χαιρόμουνα να συνδιαλέγομαι με οποιονδήποτε που δεν συμφωνεί μαζί μου.Δεν αρέσκομαι να μου "χαϊδεύουν" τα ώτα οι κοντινοί μου άνθρωποι,πόσο μάλιστα κάποιο ξένοι.Στην Ελλάδα ζούμε, τη χώρα που γέννησε την Δημοκρατία και την Ελευθερία έκφραση του Λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε AELIA νομίζω ότι είσαι λίγο εύθικτη ... δεν είπαν τίποτα τα κορίτσια που να βάζει ταμπέλες! Ηρέμησε λίγο ... κάνεις λες και σε προσβάλαμε προσωπικά!

 

Βασικά εγώ αυτό που καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις είναι ότι εσύ αναγκάστηκες να επιλέξεις δημόσιο και τώρα τα έχεις βάλει με όλους που έχουν τη δυνατότητα για ιδιωτικό! Βγάζεις πολύ θυμό!!!

 

Πάντα φιλικά ... ;)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε AELIA νομίζω ότι είσαι λίγο εύθικτη ... δεν είπαν τίποτα τα κορίτσια που να βάζει ταμπέλες! Ηρέμησε λίγο ... κάνεις λες και σε προσβάλαμε προσωπικά!

 

Βασικά εγώ αυτό που καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις είναι ότι εσύ αναγκάστηκες να επιλέξεις δημόσιο και τώρα τα έχεις βάλει με όλους που έχουν τη δυνατότητα για ιδιωτικό! Βγάζεις πολύ θυμό!!!

 

Πάντα φιλικά ... ;)

 

Δεν θα κάνω διάλογο μαζί σου, γιατί πολύ απλά με τις ειρωνίες σου δείχνεις και το επίπεδο σου.Το parents.gr διαθέτει κατά τη γνώμη μου αξιόλογα και ώριμα μέλη.Ο κόσμος διαβάζει τις αναρτήσεις και ανάλογα κρίνει και αντιλαμβάνεται μέσα απο τα λεγόμενα του καθενός ποιος απαξιώνει και προσβάλλει.Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, παρά ότι λυπάμαι.Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...