Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελληνο-γαλλικός, -αγγλικός ή -γερμανικός σταθμός; (β-α προαστεια)


Recommended Posts

Γεια σας! Προβληματίζομαι εάν το Σεπτέμβριο που θα είναι τα μικρά μου 27 μηνών και σχεδόν 4 θα συνεχίσω να τα στέλνω στο δημόσιο βρεφονηπιακό ή θα τα στείλω σε κάποιο ιδιωτικό όπου θα έχουν περισσότερες δραστηριότητες. Βλέπω ότι σε αυτή την ηλικία είναι σαν σφουγγάρια και απορροφούν υπερβολικά πολλά, ενώ στον παιδικό που πάνε δε δέχονται τα ερεθίσματα που θα ήθελα (πολλές φορές βρήκα τον μεγάλο να κάθεται 2 παρά ή 2+ το μεσημέρι άπραγος ή να κοιμάται, με το κεφαλάκι του πάνω στο τραπεζάκι, ενώ η δασκάλα του έκανε κάτι άλλο και δεν τον είχε αντιληφθεί καν:cry:). Σκέφτομαι συγκεκριμμένα να τα γράψω σε κάποιο ιδιωτικό σταθμό όπου θα είχανε πιο προσεγμένο ημερήσιο πρόγραμμα και βιωματικά θα μαθαίνανε και μια δεύτερη γλώσσα (αν και μέχρι τώρα δεν είχανε επαφή με άλλη γλώσσα). Κάπου στο forum διάβασα ότι παιδαγωγός συνέστησε σε φίλη, ότι καλύτερα είναι σε μικρή ηλικία να ξεκινήσουν βιωματικά τα παιδιά με τη δύσκολη ξένη γλώσσα γαλλικά ή γερμανικά, ώστε αργότερα να τους φανούν τα αγγλικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα, σαν μάθημα πια, εύκολα. Εγώ τα πάω καλά με τις ξένες γλώσσες. Μιλάω αγγλικά και γερμανικά, αλλά θα ήθελα να μάθω και γαλλικά (και μαθαίνω γρήγορα και καλά αν χρειαστεί, για την εξάσκησή τους).

Ενδεικτικά έχω βρει στο διαδίκτυο τους παρακάτω:

ελληνογαλλικός- Παραμύθια (Γλυκά Νερά), ελληνογερμανικοί - Andersland (Πολύδροσο), Athener Schule (για προνήπιο, νήπιο, Βριλήσσια) χωρίς να έχω κάποια άποψη σχετικά.

Θα παρακαλούσα όποια μαμά ή όποιον μπαμπά έχει κάποια γνώμη σχετικά ή παρόμοιο προβληματισμό ή γνωρίζει κάποιο ξενόγλωσσο σταθμό να μου απαντήσει.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, στην θέση Άνω πάτημα είναι ένας παιδικός σταθμός (toboggan) ο οποίος μας είχε αφήσει πολύ καλή εντύπωση όταν ψάχναμε. Μαθαίνουν Γαλλικά και είναι σε πολύ ωραίο φυσικό περιβάλλον. Βέβαια, οι τιμές είναι ανάλογα τσουχτερές...

Εμείς τελικά δεν πήγαμε εκεί για άλλους λόγους (δεν βρεθήκαμε καν στην Αθήνα...)

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Οπωσδηποτε η επιλογη της γλωσσας ειναι σωστη, καλυτερα οχι αγγλικα, θα σου συστηνα γερμανικα γιατι και απο κει ευκολα παει και στα γαλλικα. Οσο για την Athener Schule εχω ακουσει καλα λογια. καλη δουλεια κανουν και στην ελληνογερμανικη αγωγη-τουλαχιστον στα μικρα...

Link to comment
Share on other sites

Hara pallini αρχικά ξεκίνησα με την ίδια σκέψη, για γερμανικά, δε βρήκα όμως ένα ελληνογερμανικό σταθμό που να παίρνει και τα δυό μου παιδάκια (η μικρή μου θα είναι 2 και κάτι και δεν την παίρνουν παιδικό από τα 2, αλλά δεν της κρατάνε και τη θέση ...), δηλαδή . Θα ήθελα να πάνε και τα δύο μαζί στον ίδιο, αν είναι να αλλάξουν σταθμό. Αυτά που μου προτείνεις τα έχω ακούσει, αλλά είναι μονο για το μεγάλο. Και τη μικρή; Αλλού; Αντίθετα στο τηλέφωνο που πήρα στον σταθμό "Παραμύθια" (Παλλήνη), μου είπανε ότι παίρνουν από 12 μηνών. Αλλά ακόμα περιμένω να με πάρει ο υπεύθυνος να μιλήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θα το εκτιμούσα αν άκουγα και κάποια άλλη πρόταση για ξενόγλωσο παιδικό σταθμό. Πάει κανείς τα παιδάκια του σε κάποιον; Είχαν πρόβλημα στο να κατανοήσουν τη δασκάλα στην ξένη γλώσσα; Τα οφέλησε ή τα δυσκόλεψε στην ανάπτυξή τους (συναισθηματική νοητική); Κάθε γνώμη δεκτή!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Νηπιακη Αγωγή έχει επιλογή στην γλώσσα αγγλικά ή γερμανικά και δέχεται από μικρή ηλικία παιδιά. Ακόμη δεν έχω εμπειρία άμεση, θα στείλω όμως εκεί του χρόνου το δικό μου παιδάκι! Είναι ακριβώς στα Σίδερα Χαλανδρίου, στην Φιλοθέη. Όσο γα τις εγκαταστάσεις, απίθανες κατά την γνώμη μου!!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα του ξενόγλωσσου παιδικού σταθμού...

Μήπως πάει κανείς το παιδάκι του σε κάποιο ξενόγλωσσο παιδ. σταθμό ή σε σταθμό που καθημερινά έρχονται τα παιδάκια σε επαφή με ξένη γλώσσα; Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες για το πώς το αντιμετωπίζουν τα παιδάκια σας, κατά πόσο τα βοηθάει να αγαπήσουν την ξένη γλώσσα και τέλος κατά πόσο τη μαθαίνουν. Θα το εκτιμούσα πολύ αν άκουγα τη γνώμη σας!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηγαίνουμε από τον Σεπτεμβριο το γιο μας στο Toboggan -Πατημα Χαλανδρίου- Ειναι ελληνογαλλικός, εως τωρα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη τόσο από το πρόγραμμα όσο και από τον περιβαλλοντα χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Markellos για την απαντηση! :) Αναρωτιεμαι αν μαθαινουν τιποτα, δηλ. αν τους μενει κατι (sorry για την ελλειψη τονων - γραφω απο χαλασμενο πληκτρολογιο). Σκεφτομαι να αλλαξω παιδικο στα μικρα (πηγαινουν σε δημοτικο σταθμο) για να ερθουν σε επαφη και να αρχιζουν να μαθαινουν με πιο φυσικο τροπο την ξενη γλωσσα. Γινεται σε αυτο το θεμα καλη δουλεια; Στο συγκεκριμμενο σταθμο κανουν καθημερινα γαλλικα, η μονο 2-3 φορες; Ειναι και δυσκολη γλωσσα... Εσεις μιλατε γαλλικα;

Ξερω... κανω πολλες ερωτησεις, αλλα θελω να αποφασισω αυτες τις μερες για το τι θα κανω, αλλα δεν ειμαι ακομα σιγουρη για το τι ειναι καλυτερο.:confused:

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Markellos για την απαντηση! :) Αναρωτιεμαι αν μαθαινουν τιποτα, δηλ. αν τους μενει κατι (sorry για την ελλειψη τονων - γραφω απο χαλασμενο πληκτρολογιο). Σκεφτομαι να αλλαξω παιδικο στα μικρα (πηγαινουν σε δημοτικο σταθμο) για να ερθουν σε επαφη και να αρχιζουν να μαθαινουν με πιο φυσικο τροπο την ξενη γλωσσα. Γινεται σε αυτο το θεμα καλη δουλεια; Στο συγκεκριμμενο σταθμο κανουν καθημερινα γαλλικα, η μονο 2-3 φορες; Ειναι και δυσκολη γλωσσα... Εσεις μιλατε γαλλικα;

Ξερω... κανω πολλες ερωτησεις, αλλα θελω να αποφασισω αυτες τις μερες για το τι θα κανω, αλλα δεν ειμαι ακομα σιγουρη για το τι ειναι καλυτερο.:confused:

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Γαλλικά κάνουν 2-3 φορές την εβδομάδα. Στην ηλικία αυτή προσωπικά δεν έχω απαίτηση το παιδί να μάθει πολλά πράγματα. Εμεις επίσης δεν μιλάμε τη γλώσσα. Εχουν μάθει τραγουδάκια, καποιες φρασεις -απ΄οσο τον ρωτάω. Φαντάζομαι από του χρόνου - στα προνήπια -θα μαθαίνουν περισσότερα. Παντως στη γιορτη του σχολείου την περσυνη που την ΄παρακολουθησαμε, τα παιδάκια όλα τραγουδούσαν γαλλικά τραγούδια και αυτό μου έκανε εντύπωση. Καλό θα ήταν να κάνεις μια επικοινωνία με τον σταθμό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Markellos! :) Θα πάω πιστεύω να τον δω την επόμενη εβδομάδα. Σήμερα πήγα στο "Παραμυθία" (Γλυκά Νερά). Λίγο πολύ το ίδιο με το Toboggan, γιατί και εκεί κάνουν μετά τα 3 γαλλικά μερικές φορές την εβδομάδα, ενώ το γαλλόφωνο τμήμα του έχει παιδάκια - τα περισσότερα ελληνόπουλα - ηλικίας 3-5 (και όχι από 2+ που θα είναι η κόρη μου), όλα μαζί όμως; :confused:

Ευχαριστώ και πάλι! :-)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα του ξενόγλωσσου παιδικού σταθμού...

Μήπως πάει κανείς το παιδάκι του σε κάποιο ξενόγλωσσο παιδ. σταθμό ή σε σταθμό που καθημερινά έρχονται τα παιδάκια σε επαφή με ξένη γλώσσα; Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες για το πώς το αντιμετωπίζουν τα παιδάκια σας, κατά πόσο τα βοηθάει να αγαπήσουν την ξένη γλώσσα και τέλος κατά πόσο τη μαθαίνουν. Θα το εκτιμούσα πολύ αν άκουγα τη γνώμη σας!

Ευχαριστώ!

 

Αγαπητή pchg, στέλνω την μικρή μου (3.5 χρ.) σε αγγλόφωνο παιδικό σταθμό και είμαι ενθουσιασμένη. Το σκεπτικό μου ήταν ότι στον παιδικό τα παιδάκια κατά κύριο λόγο παίζουν (και πολύ καλά κάνουν εξάλλου) απλά μέσω παιχνιδιού καλό είναι να μάθουν και κάτι παραπάνω(εννοείται ΧΩΡΙΣ πίεση). Ο Αγγλόφωνος που επέλεξα εδώ στην Θεσ/νίκη έχει ένα διάστημα (6 μήνες) την περίοδο προσαρμογής- δλδ οι δασκάλες μιλάνε και ελληνικά και αγγλικά στην αρχή και όσο πάνε τα ελληνικά λιγοστεύουν. Η αλήθεια είναι ότι τα μικρά σ αυτή την ηλικία είναι σφουγγαράκια και πίστεψε με τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά ειδικά αν τα παιδάκια συνεχίσουν και στα προνήπια και στα νήπια. Καλό είναι- αν επιλέξεις τελικα Ξενόγλωσσο παιδικό -να έχει αρκετά ξένα παιδάκια και οι δασκάλες να είναι επίσης ξένες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Την ίδια γνώμη έχω και εγώ αλλά δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο εδώ. Η μικρή σου αλήθεια ξεκίνησε φέτος; Μιλάει σπίτι καθόλου; Της είχες μάθει πρώτα μερικά εσύ για να δεις την αντίδρασή της στο άκουσμα της ξένης γλώσσας και την ανταπόκριση ή ήρθε για πρώτη φορά σε επαφή στον παιδικό;

Η μικρή μου θα είναι 2χρ. 3μην. το Σεπτέμβριο αλλά σε 1 σταθμό όπου υπάρχει γαλλικό τμήμα ήταν για ηλικίες 3-5 και όλα μαζί!

Τέλος πάντων... ελπίζω να βρω κάτι σύντομα, διαφορετικά σκέφτομαι απλώς για ξένη babysitter/δασκάλα σπίτι.

Να χαίρεσαι την κορούλα σου!:)

Link to comment
Share on other sites

όλα μαζί??? χμμμ......Εμάς είναι μόνο συνομίλικα παιδάκια( 19 στην τάξη, 7 ξένα παιδάκια και τα υπόλοιπα ελληνάκια). Στο σπίτι μιλάμε Ελληνικά,αλλά καμιά φορά μας πιάνει και το αγγλικό( όχι υπερβολές).. Αυτό που κάνω κάθε βράδυ είναι να της διαβάζω ένα παραμύθι στα ελληνικά και ένα στα αγγλικά . Όσο αφορά την προσαρμογή της δεν είχε κανένα πρόβλημα με το άκουσμα της ξένης γλώσσας στην αρχή του παιδικού, όπως και κανένα παιδάκι από την τάξη της. Η προσαρμογή ήταν ομαλή για όλα τα παιδάκια απ ότι παρατήρησα. ( νομίζω ότι το εξάμηνο βοήθησε πολύ). Πριν τον παιδικό μόνο κάτι σκόρπιες λεξούλες ήξερε, όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Έχει φοβερή βελτίωση ( είναι σε θέση να πει τί της αρέσει , τί θέλει, τραγουδάκια κλπ) αλλά όπως σου είπα και πιο πάνω πρέπει να περάσουν και κανα 2 χρόνια για να φανεί καλύτερα.( τα παιδάκια που πάνε νήπια μιλάνε κανονικότατα πλέον απ ότι έχω δει) Πάντως όλα τα παιδάκια είναι ευτυχισμένα & δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου κάτι αρνητικό. Ελπίζω να βοήθησα :)

Να χαίρεσαι και εσύ την μικρούλα σου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν ενδιαφέρεστε για αγγλικό παιδικό σταθμό, με βρετανίδες δασκάλες, για δείτε και τον Love and Care, στην οδό Κονίτσης λίγο πιο πάνω από την Αστυνομία Βριλησσίων.

Δύο φίλες στέλνουν τα παιδιά τους και είναι και οι δύο πολύ ευχαριστημένες. Επίσης από τρίτο(πιο άσχετο) πρόσωπο άκουσα τυχαία πολύ καλή κριτική.

Τα περισσότερα παιδιά, αν δεν κάνω λάθος, προέρχονται από δίγλωσσες οικογένειες.

Τέλος, δεν έχει φαγητό και είναι μέχρι τις 13.30.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα pchg

Γιατί δεν σκέφτεσαι και μία άλλη λύση; Να συνεχίσεις το παιδάκι σου στο δημόσιο παιδικό σταθμό και να προσλάβεις μία native speaker δασκάλα στο σπίτι για όσες ώρες επιθυμείς; Νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και σίγουρα θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο. Και μην είσαι σίγουρη ότι το παιδάκι σου δεν θα βαρεθεί και στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό, όπου θα υπάρχει μία νηπιαγωγός για 12 ή 15 παιδάκια!

Καταλαβαίνω την αγωνία σου να κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου, γιατί την έχω και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Η άποψη της Palmyr με βρίσκει κι εμένα σύμφωνη. Οικονομικά,βέβαια, δεν ξέρω πού φτάνει.

 

Είναι αλήθεια ότι τα μικρά παιδιά της προσχολικής κυρίως ηλικίας είναι σφουγγάρια και μαθαίνουν εύκολα. Αλλά, βρέθηκα σε ώρα αγγλικών σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό. Μία Ελληνοαυστραλέζα δασκάλα προσπαθούσε να μάθει στα παιδιά μέσα από βιβλίο με ζωγραφιές το "elephant, monkey, donkey, cat, dog" κ.λπ. Μου θύμιζε περισσότερο φροντιστήριο. Δεν ήταν κακό, αλλά όχι αυτό που έχει κανείς στο μυαλό του όταν λέει ότι τα μικρά είναι σφουγγάρια και μπορούν να επωφεληθούν πολύ και σε επίπεδο ξένης γλώσσας.

Η ουσία, νομίζω, είναι να πάρει το παιδάκι την προφορά και να μπει στο κανάλι μίας ξένης γλώσσας ως μητρικής και ενός διαφορετικού "πολιτισμού". Εμένα τουλάχιστον δεν με νοιάζει σ' αυτήν την ηλικία να μάθει λέξεις αγγλικές, γαλλικές κ.λπ. Γι' αυτό και δεν ενδιαφέρομαι να έχει μία Ελληνίδα δασκάλα, όσο καλή κι αν είναι αυτή. Η ξένη δασκάλη είναι αυτή που θα κάνει την διαφορά και θα του δείξει σιγά-σιγά πώς σκέφτεται ο λαός της. Γι' αυτό και σε παρόμοιες περιπτώσεις, ρωτάω αν η ξενόγλωσση ώρα περνάει με την δασκάλα να μιλάει στα ελληνικά και να μαθαίνει στα παιδιά κάποιες λέξεις ή μιλάει συνέχεια στην ξένη γλώσσα ΄(αρχικά λιγότερο αργότερα περισσότερο) βοηθώντας τα παιδιά όταν δεν καταλαβαίνουν. Γι' αυτό και πρέπει να είναι και καλή παιδαγωγός.

 

Θα επανέλθω σε λίγο, γιατί έχω και κάποιες άλλες σκέψεις να μοιραστώ, αλλά αυτή τη στιγμή με φώνάζει η κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και συνεχίζω.

Στον ξενόγλωσσο παιδικό σταθμό όμως, ενώ είναι καλό γιατί παίζοντας μαθαίνουν μία ξένη γλώσσα, δεν ξέρω πόσο καλά υποστηρίζονται τα ελληνικά. Και το λέω επειδή ζούμε στην Ελλάδα και τα παιδιά μας , τα περισσότερα, θα ακολουθήσουν ελληνικά σχολεία. Ακόμα και σε μικρά νηπιαγωγεία που έχω επισκεφθεί βλέπω ότι τα παιδάκια άλλα αναγνωρίζουν τους ήχους της ελληνικής αλφαβήτας, άλλα ακόμα και γράφουν το όνομά τους ή και άλλες λεξούλες. Καλώς ή κακώς αυτά τα παιδιά θα αποτελέσουν τους πυρήνες της α’ Δημοτικού. Ένας ακραιφνώς ξενόγλωσσος παιδικός σταθμός δεν ξέρω κατά πόσο καλύπτει αυτή την πλευρά.

Επίσης, από μαμά που πολύ πρόσφατα έβαλε τον μικρό της (3 ετών) στον ABC ελληνοαγγλικό παιδικό σταθμό, κοντά στο Σταυρό Αγίας Παρασκευής, άκουσα κατ’ αρχήν καλά λόγια. Είναι φτηνός για την περιοχή (περίπου 5.100 ετησίως με φαγητό και ξεχωριστά χρεώνεται το λεωφορείο 75 Ευρώ οι δύο διαδρομές τον μήνα). Έχει δασκάλα Ελληνίδα που διδάσκει αγγλικά κάθε μέρα ή σχεδόν κάθε μέρα από μισή ώρα. Ωραίους χώρους (εσωτερικούς και εξωτερικούς) αλλά πολλά παιδιά , 16 σ’ αυτή την ηλικία και 20 στην ηλικία του προνηπίου. Ο υπεύθυνος που μου μίλησε στο τηλέφωνο (και ήταν ο μόνος, οφείλω να ομολογήσω, από όσους έχω μιλήσει τον τελευταίο καιρό, που ήταν διατεθειμένος και από το τηλέφωνο να μου απαντήσει σε όλες μου τις ερωτήσεις) μου είπε ότι το προνήπιο έχει 20 παιδιά με 1 δασκάλα και ότι τα παιδιά δουλεύουν σε θέματα που τους δίνονται από το σχολείο/δασκάλα (ίσως σε συνεργασία και με άλλους φορείς) και όχι και από θέματα που βγαίνουν από τις συζητήσεις με τα παιδιά. Αν κανείς στέλνει σ’ αυτό τον σταθμό παιδιά, ας μας πει περισσότερα.

Τέλος, αναφορικά με το σταθμό «Love and Care» που σας έγραψα πιο πάνω, ο οποίος είναι όχι ελληνο-αγγλικός, αλλά αγγλικός , χθες άκουσα και μία δυσαρεστημένη μαμά. Και από αλλού έχω ακούσει ότι είναι αυστηρός. Χθες όμως άκουσα ότι ένα παιδάκι που χτύπησε ένα άλλο τιμωρήθηκε (κοιτάζοντας τον τοίχο στην είσοδο του σχολείου επί κάποια λεπτά-πόσα δεν ήταν δυνατό να διευκρινιστεί, ούτε και πόσες φορές ακριβώς, γιατί οι αρμόδιοι όταν ρωτήθηκαν παρουσίασαν μία διαφορετική άποψη κάθε φορά, τουλάχιστον σύμφωνα με την δυσαρεστημένη μαμά). Και το σημαντικότερο ήταν ότι η μαμά επειδή έβλεπε να δημιουργείται άγχος και στενοχώρια ανεξήγητη στο παιδί προσπάθησε να μάθει από το σταθμό εάν συνέβαινε κάτι στραβό αλλά δεν έμαθε τίποτα. Το περιστατικό της το αποκάλυψε το μικρό της (3,5 χρονών) σε ανύποπτη στιγμή κι έτσι και αυτή το ερεύνησε. Ίσως η φλεγματική βρετανική νοοτροπία δεν το θεώρησε σημαντικό περιστατικό, αποδείχτηκε όμως ότι μάλλον ήταν για το μικρό παιδί. Παρά ταύτα, ξέρω κι άλλους γονείς που συνεχίζουν να στέλνουν τα παιδιά τους εκεί κι είναι ευχαριστημένοι. Εγώ, δεν θα στείλω την κόρη μου. Εσείς, όμως, απλώς ελέγξτε καλά πριν στείλετε το παιδί σας, εάν αυτό μπορεί να ανταποκριθεί (κι εσείς αν θέλετε να μάθει) σε τέτοιου είδους πειθαρχία και εσείς να συνεργαστείτε με το σχολείο πάνω σ’ αυτή την βάση. Κι όλ’ αυτά, πέραν όλων των άλλων προβληματισμών, που ούτως ή άλλως ισχύουν για όλους τους ακραιφνώς ξενόγλωσσους παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγείο.

Επίσης ακραιφνώς αγγλικοί παιδικοί σταθμοί στην ευρύτερη περιοχή είναι ο Jack και Jill (Γέρακας) (τον έχω δει κι εγώ, μου φάνηκε συμπαθητικός και μία γιαγιά από την παιδική χαρά που πάμε ήταν κι αυτή ευχαριστημένη από ένα από τα εγγόνια της) καθώς και το the Cottage (Ψαρρών στο Χαλάνδρι). Δεν ξέρω περισσότερα.

Με συγχωρείτε αν σας κούρασα.

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είναι σίγουρα σημαντικό να επιλέγεις προσεχτικά έναν ξενόγλωσσο παιδικό σταθμό διότι η ποιότητα των υπηρεσιών που μερικοί παρουσιάζουν δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.Επίσης πολλά μεγάλα ιδιωτικά που κάνουν αρκετές ώρες αγγλικά στα παιδιά του νηπιαγωγείου δεν έχουν και τόσο καλά αποτελέσματα.Για να μπορέσει ένα παιδί να αναπτύξει την ομιλία σε μια γλώσσα που δεν είναι η μητρική του, θα πρέπει να βρεθεί σε έναν χώρο όπου θα αναγκαστεί να καταλάβει και να μιλήσει μια δεύτερη ¨ξένη γλώσσα".

Άρα κατέληξα σε έναν καθαρά αγγλικό παιδικό σταθμό παρα σε κάποιον που κάνει αγγλικα κάποιες ώρες μέσα στην ημέρα.Ψάχνοντας και εγώ αρκετό καιρό για έναν αγγλόφωνο παιδικό σταθμό κατέληξα στο να στείλω τον γιο μου (3,5 ετών) στο love and care των Βριλησσίων.Έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη. Οι παιδαγωγοί είναι αρκετά χρόνια στον χώρο της προσχολικής εκπαιδευσης και μιλάνε μόνο αγγλικά στα παιδιά.Δεν είναι τόσο αυστηρός όπως αναφέρετε πιο πάνω στην συζήτηση μας αλλά φροντίζει κάθε άσχημη πράξη να έχει καποια επίπτωση.Φροντίζουν τα παιδιά να έχουν όρια ακριβώς όπως χρειάζονται!Είναι καθαρός,μικρός και ο γιος μου μιλάει και τραγουδάει συνέχεια στα αγγλικά!

Κακά τα ψέμματα πρέπει να φροντίσουμε τα παιδιά μας να οπλιστούν με ξένες γλώσσες γιατί προβλεπονται δύσκολοι καιροι!Όσο πιο νωρίς έρθουν σε επαφή τόσο πιο εύκολα θα μάθουν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...