Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΤΩΣΗ...


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Ηθελα να σας ρωτήσω αν έτυχε σε καμία από εσάς να πέσει όσο ήταν έγκυος και πως το αντιμετωπίσατε.

Από καθαρή βλακεία μου, έπεσα μέσα στο σπίτι αρκετά απότομα και από τότε με έχει πιάσει φοβος μήπως έπαθε κατι το μωρό...

Πήρα το γιατρό ο οποίος με καθυσήχασε (γιατί δεν είχα αίμα), έκανα και έναν υπέρηχο την ίδια μέρα και η μικρή ήταν καλά αλλα εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω.. Ξέρετε τι μπορεί να συμβεί στο μωρό από πτώση??? έτυχε ποτέ σε καμία σας κατί αντίστοιχο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίταξε, μια πτώση είναι επικίνδυνη όταν πέσεις με την κοιλιά σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Τότε μπορεί να σπάσουν τα νερά, να αποκολληθεί ο πλακούντας και γενικά να πας για άμεση καισαρική. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως, επειδή το μωρό είναι προστατευμένο από το αμνιακό υγρό νιώθει το τράνταγμα σε πολύ μικρότερο βαθμό. Από τη στιγμή που είδες το μωρό στον υπέρηχο και όλα καλά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μια γνωστή μου, τη χτύπησε ολόκληρο μηχανάκι και το μωρό δεν έπαθε τίποτα, οπότε καλύτερα να ηρεμήσεις και να το ξεχάσεις. Ο έλεγχος που έκανες είναι απόλυτα επαρκής.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ... δεν ξέρω τι έχω πάθει...με έχουν πιάσει απιστευτες φοβίες γενικά στην εγκυμοσύνη και αυτό το περιστατικό με φρικαρε τελείως...

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σου πω, ποτε στη ζωή μου δεν ειχα φαει τα μουτρα μου στο δρόμο... Ε, όταν ήμουν έγκυος έφαγα 2 θεαματικές τουμπες :cry::cry:

 

Όπως κι εσύ ανησύχησα πολύ και ο γιατρος για να με καθησυχάσει μου ειπε ότι το πιο πιθανόν ήταν να μην έπαθα τίποτα αλλά επειδή με άκουγε αγχωμένη μου ειπε να παω από το ιατρείο και ειδαμε το μωρό στον υπέρηχο για να μου φύγει η αγωνία... Εντελει όλα ήταν ΟΚ, αλλά μια τρομάρα την παίρνεις :roll:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω επεσα μεσα στο σπιτι 38+1εβδομαδα επανω στην κοιλια μου,εσκασα κυριολεκτικα επανω στην κοιλια.Ο μικρος επι 15λεπτα δεν κλωτσουσε,τρομαξε ο καημενος!Μεχρι να παω στην κλινικη για υπερηχο κ καρδιοτακογραφο,εχασα την μιση μου ζωη.Εγω βεβαια επαθα αποκοληση(φανηκε μεσα σε 1ωρα) κ κατευθειαν μπηκα για καισαρικη.Οσο για σενα απο την στιγμη που εκανες υπερηχο,σε ειδε κ ο γιατρος δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.Ολα καλα θα πανε,ηρεμησε κ μην το σκεφτεσαι!Απο δω κ περα προσοχη ομως!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο ημουν εγκυος ειχα φαει 2τρελες τουμπες την μια ειχα κατεβει ολα τα σκαλα (γυρω στα 12σκαλακια)με τον κ..λο,εκει επαθα μια φρικη αλλα σηκωθηκα σαν να μην ετρεχε τιποτα,κ την δευτερη φορα πηγα να σκυψω κ με πηρε η φορα που λενε..............

ευτυχως δεν ειχα παθει τιποτα ουτε στον γιατρο δεν ειχα παει

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις αφου σε ειδε ο γιατρος σου στο υπερηχο ολα καλα αν ηταν κατι θα φαινοταν.παντως πολλες κοπελες εχουν φαει σαβουρες στην εγκυμοσυνη τους,συμπεριλαμβανομενης και της αφεντιας μου.γυρισε το ποδι μου(αστραγαλος)και πηγα με τα τεσσερα να πεσω φαρδια πλατια μεσα στο δρομο,μου εκοψε την φορα ο πατερας μου αλλα τρανταχτηκα αρκετα!το μωρο μια χαρα και επειδη ημουν στο χωριο ουτε καν υπερηχο δεν εκανα αφου το ακουσα μετα απο λιγο,τοτε ημουν 5 μηνων.το ποδι παλι ηταν μια βδομαδα νταουλι!

να προσεχεις απο δω και στο εξης,οχι τακουνια οχι σκαλες και προσεκτικες κινησεις γενικα να κινησαι σε ρυθμους slow motion :D:D:Dνα χαιρεσαι το μπεμπακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έφαγα στον 5ο μήνα μια τούμπα, ωραιότατη.

Μόλις βγήκα από το μπάνιο, έκανα το κλασσικό σπαγγάτο και έσκασα με τον πισινό μου.

 

Εκτός από μώλωπες και πιασίματα δεν έπαθα τίποτα. Το μωρό δεν νομίζω να κατάλαβε τίποτε.

 

Καλό είναι να προσέχουμε βέβαια αλλά και να μην μας πιάνει και πανικός. Αφού το είδατε το μωρό, μια χαρά είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ολες εχουμε την εμπειρια μας απο πτωσεις βλεπω :D .

Κι εγω επεσα 2 φορες στον 5ο.

Στην αρχη τρομαζεις φταις τον εαυτο σου που δεν προσεχε.Αστα πολλες τυψεις.

Μετα νιωθεις το μωρακι σου να σου κλοτσαει σαν να σου λεει '' Μια χαρα ειμαι τι αγχωνεσαι?" Και μετα ολα καλα.

Παντως καλα ειναι να προσεχουμε.

Γι αυτο μην αγχωνεσαι αφου το ειδες το καλο σου οτι ειναι καλα και σου ειπε κι γιατρος οτι ειναι οκ.

Ολα καλα συνεχιζουμε .......

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλιστρησα και επεσα στον 7ο μηνα στον δρομο μολις ειχα βγει απο τον γυναικολογο. Ποναγε η μεση μου και το ποδι μου. Ξαναπηγα αμεσως στο ιατρειο, μου εκανε υπερηχογραφημα και μου ειπε ολα καλα, αλλα μπορει για κανα δυο μερες να μην το ακουω συχνα. Οντως δεν πολυκουνιοταν ο μικρουλης μαλλον τρομαξε.

Θυμαμαι ομως τι τρομαρα ειχα παρει!!

Link to comment
Share on other sites

Στον μεγάλο μου γιο στον 9ο δεν είδα μια πέτρα λόγω κοιλιάς φυσικά, σκόνταψα και προσγειώθηκα κάτω με την κοιλιά. Τελικά δεν έπαθε τίποτα το μωρό. Όλα καλά... μην στεναχωριέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Στο δευτερο επεσα στον 7ο μηνα με τα γονατα,δεν επαθα ουτε εγω ουτε το μωρο τιποτα

Στο τριτο επεσα στα μεσα του 8ου παλι με τα γονατα και 15 μερες μετα απο ενα πεζοδρομιο παλι με τα γονατα

Και τις δυο φορες τσακισα το δεξι μου ποδι και εσκισα το παντελονι μου τη δευτερη

Ολοι μου ελεγαν για το μωροκι εγω επειδη ηξερα οτι δεν επεσα μ την κοιλια ρωτουσα αν γρατζουνιστικαν τα γυαλια ηλιου και αν εσπασε το κινητο :cool:

Αφου στη γεννα με ρωτουσαν οι μαιες πως εκανα χωραφι το γονατο μου

4

Link to comment
Share on other sites

εγώ π΄΄αλι δεν έπεσα απλά στον 8ο έριξα με δύναμη ένα τεράστιο βιβλίο στην κοιλια μου :shock::shock: ευτυχώς ΄πολα καλά!!!

μην ανησυχείς ξέρει ο γιατρός, μια χαρά είναι το μπεμπάκι σου..

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...