Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νυκτερινο Ρευμα


mmdad

Recommended Posts

Παίζει μεγάλο ρόλο το μαγείρεμα. Εγώ πλέον με τον άνδρα μου να κάνει δίαιτα και κάθε μέρα έχει και κάτι άλλο και τη μικρή να δοκιμάζει νέα φαγητά, μαγειρεύω σχεδόν κάθε μέρα.

Αλλά και για μια μερίδα βάζω χύτρα. Σιγά μη βράζω 2 ώρες 2 κομματάκια κρέας...

Πλυντήρια ρούχων-σιδέρωμα πλέον το χω κάνει εβδομάδα παρα εβδομάδα. Δηλαδή μια εβδομάδα (όχι όλες τις μέρες) πλένω και τα σιδερώνω και μια εβδομάδα ξύνομαι. Πλυντήριο πιάτων μπαίνει καθημερινά και τις τελευταίες μέρες παλεύω να το βάζω μέρα παρα μέρα. Το pc "καίει" 15-18 ώρες τη μέρα, ηλιακό πλέον δεν ανάβω έχει ήλιο. Air condition ανάβουμε από 2 έως και 6 ώρες κάθε βράδυ. Και το λάθος μου είναι ότι δεν έχω βάλει αλλού λάμπες οικονομίας πλην της κουζίνας. Άραγε θα βρω οικονομικές λαμπίτσες για τα φωτιστικά στο σαλόνι? Καλά δε το συζητώ, μόλις μετακομίσω θα βάλω και νυχτερινό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λαμπες οικονομιας εχει για τα παντα. Η πεθερα μου εχει φωτιστικα τυπου πολυέλεου.... που παιρνουν εκεινα τα φωτακια σε σχημα κεριου φωτιας ε εχει και τετοια , της τα βαλαμε περυσι γιατι εκαιγαν πααααρα πολυ εκεινα, οπως και τα σποτάκια καινε πολυ!

Εγω το πισι το ανοιγω μονο οταν καθομαι....αλλιως το κλεινω. Αλλα και παλι...ποσο ρευμα καιει η κουζινα μωρε για μια ωρα καθε μερα...εγω την αναβω μερα παρα μερα..! Και το αρκουδισιον το αναβω απο τις 1 το μεσημερι εως την επομενη μερα , βεβαια το εχω στο economy saver και αναβοσβύνει μονο του οταν πρεπει...Αυτα.!

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ποσά είναι αυτά που πληρώνετε βρε κορίτσια!

Εμένα ο εκκαθαριστικός ΜΟΝΟ μου ήρθε 380 ευρω! Και έχω ηλιακό θερμοσίφωνα και νυχτερινό ρεύμα και οικονομικές λάμπες!

Βεβαια δεν εχουμε θερμανση, χρησιμοποιούμε A/C για θερμανση, και λειτουργούσαν αρκετές ωρες την ημέρα το χειμώνα. Και τα πλυντήρια δεν τα εβαζα το βραδυ, γιατί ξυπναγε ο μικρός. Μετά τη "σφαλιάρα" όμως του τελευταίου λογαριασμού, είπα να κάνω μια προσπάθεια, γιατί το βραδινό τιμολόγιο έχει σχεδόν τη μισή χρέωση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον, μου ηρθε επιτελους ο λογαριασμος ΔΕΗ. Εχουμε και λεμε:

Εναντι για 100 τετραγωνικα σπιτι 97 ευρω, με νυχτερινο ρευμα και με ηλιακο θερμοσιφωνα, και θερμοσυσσωρευτες-απλα αυτους φετος τους ανοιξα μονο 2-3 φορες. Δεν ειναι πολλα; Πλεον μενω ως αργα για να βαζω πλυντηρια ρουχων-πιατων, σπανια βαζω οταν εχω κανονικο ρευμα.

Μου φανηκαν πολλα...:-(

Δηλαδη οταν πιασουν οι ζεστες που θα βαζω a/c ποσο θα μου ερθει???

 

Επισης, μια κοπελα ειπε οτι στο νυχτερινο ρευμα ο λογαριασμος ερχεται με διπλες χρεωσεις, εμενα δεν μου ηρθε ετσι, πρεπει να ανησυχω;;; (γιατρε μου)

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω νυχτερινο ρευμα δεν εχω δυστηχως.θα ηθελα να βαλω αν και το σπιτι δεν ειναι δικο μου αλλα κατι ακουσα οτι θα το καταργησουν και αυτο.τελοςπαντων εμενα ο εκκαθαριστικος μου ηρθε.............554 ευρω!!!!!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

πολλαπλα εγκεφαλικα παθαμε!συνηθως πληρωναμε 280 ευρω (τον χειμωνα)αλλα βρε κοριτσια εχουμε 100 τμ σπιτι και ειμαστε 2 ατομα συν μιση:-P η κορη μας.τα πεθερικα μου που ειναι 5 ατομα και πανω απο 120 δεν εχουν δωσει ποτε.:?:?:?:?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλε...τι ποσά ειναι αυτα???? Οσο το ενοικιο ενος σπιτιου....

Κοριτσια δεν μπορω να καταλάβω γιατι τοσα πολλα.....

Εμεις σε δυαρι μενουμε, δυο δωματια δηλαδή 85τμ........

 

Link to comment
Share on other sites

......θα ηθελα να βαλω αν και το σπιτι δεν ειναι δικο μου αλλα κατι ακουσα οτι θα το καταργησουν και αυτο....

 

δυστυχώς η διαδικασία για να μπει το νυχτερινό γίνεται αποκλειστικά από τον ιδιοκτήτη, απαιτούνται κάποια χαρτιά από ηλεκτρολόγο (μελέτη), μηχανικό, χρήματα και το σπίτι να έχει την ανάλογη υποδομή, πχ μια πολυκατοικία δεκαετίας 60 δεν!!!!!!!!

 

Για την κατάργηση το είχαμε συζητήσει εδώ πριν μερικές εβδομάδες και ενώ τελικά δεν επιβεβαιώθηκε το άκουσα και από αλλού, από άνθρωπο που δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ!!!!!!

 

Εμείς πληρώνουμε γύρω στα 180 - 200 το τετράμηνο!!!! Έχουμε ηλιακό, χρησιμοποιώ κλιματιστικά - δεν έχω βάλει τα σώματα του καλοριφέρ ακόμα - και συνήθως το μαγείρεμα το κάνω στων γονιών μου. Α και εκείνοι περίπου στα 200+ φτάνουν το τετράμηνο.

 

αααααα τα πεθερικά φτάνουν τα 500 - 600 το τετράμηνο :shock: :shock: :shock:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ιδιοκτητης που μενει απο κατω εχει νυχτερινο ρευμα.θα τον ρωτησω αν γινεται και στο δικο μας,μπορει και να το πληρωσει ο ιδιος για να γινει.επισης θελω το χειμωνα οταν θα ανοιγω τα καλοριφερ να ζεσταινεται και το νερο γιατι αυτο που καιει πολυ ειναι θερμοσιφωνας πιστευω.

 

 

νομιζω θελω πολλα:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς 2 δωμάτια είναι και 89 τμ. Αλλά αν σκεφτείτε ότι από τα 160 τα 100 είναι προς τρίτους θα καταλάβετε γιατί...

 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ και γι αυτό θεωρώ δώρον άδωρον το νυχτερινό αφού η εξοικονόμιση σε σχέση με τα ..... μη τα χαρακτηρίσω ποσά για τρίτους είναι ελάχιστη, άσε που χάνεις και πολύτιμο ύπνο ενώ κάποιες δουλειές γίνονται πιο εύκολα ώρες που δεν ισχύει νυχτερινό.

Προσωπικά με 3 μέλη στην οικογένεια, με καθημερινό μαγείρεμα 2 φαγητών συνήθως, με 3-4 πλυντήρια την εβδομάδα και τώρα που είναι καλοκαίρι βάζω θερμοσίφωνα κάθε μέρα αφού δεν έχουμε ηλιακό, και με 3 πλυντήρια πιάτων την εβδομάδα πληρώνω το πολύ 180 ευρώ το 4μηνο.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς το μπόιλερ που ζεσταίνει το νερό!!!!!!!! Συνήθως οι ιδιοκτήτες στα σπίτια που έχουν προς ενοικιάση δεν το βάζουν γιατί καίει λίγο παραπάνω πετρελαιο!!!!

 

Εγώ έχω (μπορεί να μην έχω σώματα ακόμα :lol: :lol:), ζεσταίνει από τους γονείς μου, αλλά χειμώνα - καλοκαίρι ρεύμα για να ζεστάνουμε νερό δεν καίμε!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς το μπόιλερ που ζεσταίνει το νερό!!!!!!!! Συνήθως οι ιδιοκτήτες στα σπίτια που έχουν προς ενοικιάση δεν το βάζουν γιατί καίει λίγο παραπάνω πετρελαιο!!!!

 

Εγώ έχω (μπορεί να μην έχω σώματα ακόμα :lol: :lol:), ζεσταίνει από τους γονείς μου, αλλά χειμώνα - καλοκαίρι ρεύμα για να ζεστάνουμε νερό δεν καίμε!!!!!

 

 

α γεια σου το μποιλερ θελω!εννοεις οτι θα μου ερχεται η θερμανση λιγο πιο ακριβη?θελω να πιστευω οτι μια σχετικη οικονομια θα υπαρχει.:roll:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κανονικά θερμοσίφωνα εννοώ, αφού οι διαχειριστες κλείνουν τα καλοριφέρ για το καλοκαίρι. Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιώ μόνο εγώ το καλοριφέρ σαν μπόιλερ και να πληρώνω την αντίστοιχη κατανάλωση πετρελαίου?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχίζω να πιστεύω ότι κάτι παίζεται με το δικό μας ρεύμα...

Το σπίτι είναι-δεν είναι 75 τετραγωνικά, το εναντι μας έρχεται κάπου στα 180 ευρώ. Καθε φορά που έρχεται ο εκκαθαριστικός, είναι διπλάσιο το ποσό, τώρα τα 380 μου φαίνονται εξωφρενικά! Περιμένω να δω τον επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό, τον Αύγουστο...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel γιατι δεν πας να το τσεκαρεις; να σου κανουν καποια μετρηση απο δεη ή να φερεις δικο σου ηλεκτρολογο να δει αν υπαρχει καποιο προβλημα.

Τωρα σχετικα με τον λογαριασμο του νυχτερινου ρευματος, μας ερχεται ξεχωριστη χρεωση για τις ωρες που εχουμε κανονικο ρευμα και ξεχωριστη χρεωση για τις ωρες του νυχτερινου;

Διαβασα κατι τετοιο λιγες απαντησεις πριν και μπερδευτηκα.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι δεν είναι δικό μου, νοικιάζω... από κάτω μένει η ιδιοκτήτρια και στο ισόγειο ο γιός της. Γι' αυτό σκέφτομαι διάφορα...

Η χρέωση του νυχτερινού τιμολογίου αναφέρεται ξεχωριστά, δλδ βλέπεις ακριβώς την ημερήσια κατανάλωση και τη χρέωση και τη νυχτερινή κατανάλωση και την χρέωση αυτής. Αυτά βεβαια μόνο στον εκκαθαριστικό λογαριασμό, όχι στο έναντι.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι δεν είναι δικό μου, νοικιάζω... από κάτω μένει η ιδιοκτήτρια και στο ισόγειο ο γιός της. Γι' αυτό σκέφτομαι διάφορα...

Η χρέωση του νυχτερινού τιμολογίου αναφέρεται ξεχωριστά, δλδ βλέπεις ακριβώς την ημερήσια κατανάλωση και τη χρέωση και τη νυχτερινή κατανάλωση και την χρέωση αυτής. Αυτά βεβαια μόνο στον εκκαθαριστικό λογαριασμό, όχι στο έναντι.

Σε ευχαριστω ζουζουνελ, δεν μου εχει ερθει ακομη εκκαθαριστικος γιαυτο μαλλον.

Κοιτα, εχω ακουσει περιπτωσεις να "κλεβουν" ρευμα οταν μενουν πανω κατω ιδιοκτητες και ενοικιαστες. Ευχομαι να ειναι απλα κανα προβλημα στον μετρητη σας και οχι αυτο γιατι αντε να το αποδειξεις μετα.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αποδεικνύετε ευκολάτατα σε πληροφορω....

Πας στην ΔΕΗ τους λες το θεμα σου, στελνουν αυτοι οπωτε μπορουν καποιον...ελεγχει τα ρολόγια και τις συνδεσεις....Και βγαζει πορισμα. Δεν θυμαμαι αν ειναι επι πληρωμη ομως...!

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εχω ακουσει περιπτωσεις να "κλεβουν" ρευμα οταν μενουν πανω κατω ιδιοκτητες και ενοικιαστες......

 

όχι απλώς πολλές περιπτώσεις, πάμπολλες!!!!!!!!!!! :evil: :evil:!!!!!!!!

όχι μόνο στο ρεύμα αλλά και στο νερό!!!!!!

 

Σε μια από τις περιπτώσεις ήταν κανονικότατα η εγκατάσταση του μισού σπιτιού της ιδιοκτήτριας συνδεδεμένη στο σπίτι που είχε προς ενοικίαση!!!!!!!!!

 

Μια άλλη περίπτωση με επηρέασε χωρίς να φταίω για τίποτα, εγώ έμενα στον δεύτερο (δικό μου), ο πρώτος νοικιαζόταν και στο ισόγειο πάλι ιδιόκτητο!! Δηλ. τρεις διαφορετικοί ιδιοκτήτες που ο ένας το ενοικίαζε!!!!!

Ο ιδιοκτήτης του ισογείου "έκλεβε" ασύστολα νερό και ρεύμα από τον ενοικιαστή του πρώτου. Ο ενοικιαστής ήταν πανέξυπνος, καλλιεργημένος που φυσικά την ψυλιάστηκε ότι κάτι έτρεχε και το καλοκαίρι ενώ λείπαμε διακοπές πειραματίστηκε με αποτέλεσματα 1) να κάψει την ασφάλεια την δικιά του και να ρίξει τον ρελιέ τον δικό μου, όταν γύρισαμε βρήκαμε ένα ψυγείο γεμάτο σκουλίκια και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τραβήξαμε!!!!!!!! 2) άδειασε τα σώματα του καλοριφέρ, να δει από που γεμίζουν, δεν γέμιζαν από πουθενά και από φόβο αναγκάστηκε να παραδεχτεί τι ακριβώς έψαχνε!!! Τελικά τα γέμιζα από δική μου βρύση χειροκίνητα, όχι αυτόματα!!!!!

 

Η πατέντα του ισογείου ήταν τόσο καλή που δυστυχώς δεν μπόρεσε να την ανακαλύψει!!!!!!!

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις τη ΔΕΗ ώστε να σε κατευθύνουν πως ακριβώς θα κινηθείς.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδη θα εσκαγα βρηκα τους δυο τελευταιους λογαριασμους.

Λοιπον λεει 65τμ (σορυ εγω ξερω 80 απο το συμβολαιο??)

Για δημο καλαμαρια πληρώνω 27,30

Για ερτ πληρώνω 9,06

Συνολο 36,36ευρώ

 

Παμε τωρα στην κατανάλωση

Παγια χρέωση 3,62ευρώ

KWH 797 X 0,7169euro / KWH = 57,14euro

Παγια χρέωση Νυχτας 4,21ευρώ

KWH 198 X 0,05279euro/ KWH = 10,45euro

Ειδικο τελος απε 0,30ευρώ

 

Αξια ηλεκτρικου ρευματος 75,36ευρώ

Μειον αξια ρευματος εναντι 29,77ευρώ

Ποσο στρογγυλοποίησης προηγ. λογαριασμου -0,29ευρώ

στρογγυλοποίηση πληρωτέου ποσου 0,23

 

Για ηλεκτρικό ρευμα πληρώνετε 45,53ευρώ + ΦΠΑ 4,11= 49,64ευρώ

Προσθετουμε και την ερτ και δημο 36,36ευρώ

Τελικο συνολο 86ευρώ!!!

 

Και οπως καταλάβατε ο εναντι ήταν 29,77ευρώ.....

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, εγώ όποτε βλέπω τον φάκελο της Δεη με πιάνει η καρδιά μου...Λοιπόν μετακομίσαμε Οκτώβρη Λάρισα και από τότε έχω πληρώσει....60 ευρώ ο πρώτος λογαριασμός που ήταν Σεπτέμβρης-Οκτώβρης επειδή είχε γίνει η σύνδεση από Σεπτέμβρη ενώ εμείς μπήκαμε μέσα Οκτώβρη, μετά 140 ευρώ, μετά 290 ευρώ, μετά 130 ευρώ και τώρα πάλι 170 ευρώ...Θερμοσίφωνο δεν έχουμε, έχουμε αυτόνομο φυσικό αέριο (άλλο από εκεί μας ήρθε 2 φορές ο κούκος αηδόνι, την μία 170 και την άλλη 140, τις υπόλοιπες οκ), πλυντήριο πιάτων βάζω κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα, πλυντήριο ρούχων μια ή δύο φορές βδομάδα παρά βδομάδα, αιρκοντισιον έκαιγε όλο το βράδυ λόγω μωρού, ο υπολογιστής πολλές ώρες αναμμένος και τηλεόραση πιο πολύ το βράδυ ανάβει..Αυτά...Έχουμε ξεπατωθεί με τους λογαριασμούς, βάλε και 420 ευρώ ενοίκιο, σχεδόν όλος ο μισθός του συζύγου πήγαινε εκεί...Ψήνομαι λοιπόν να βάλω νυχτερινό γιατί δεν παλεύεται άλλο πια και το καλοκαίρι πάλι καίει το αιρκοντισιον όλο το βράδυ..Όπως είπα μένω σε ενοίκιο λέτε να μην γίνεται???Γιατί ο ιδιοκτήτης μας είναι εκπρόσωπος τύπου στο ΓΕΣ και άντε να τον βρεις...Μένει Αθήνα από ότι ξέρουμε...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι βρε παιδια βλεπω τρομερη διαφορα με το νυχτερινο..

Με δυο παιδια βαζω περιπου 8-10 πλυντηρια ρουχων την εβδομαδα, 2-3 πιατων (οταν ειναι εδω ο αντρας μου βαζω 3-4)εχω μερα νυχτα τα φωτακια-νυχτος στην μπριζα γιατι βαριεμαι να τα κλεισω οπως επισης κ μια λαμπα κατω απο το ντουλαπι της κουζινας καιει μερονυχτα εδω κ 2 χρονια.. δεν εχω πατησει ποτε τον διακοπτη να την κλεισω..

2 τηλεορασεις ανοιχτες ολη μερα , ολες οι οικιακες συσκευες στην μπριζα ακομα κ οταν δεν λειτουργουν, 2 κομπιουτερ που δεν κλεινουν ποτε , το σιδερο δεν το συζηταμε.. λοφους σιδερωνω καθε μερα σχεδον κ παλι πανω απο 200 ευρω δεν εχω πληρωσει ποτε σε 4μηνο . Και αυτα που λεω ειναι πολλα..γιατι συνηθως πληρωνω πολυ λιγοτερα..

Με το ενα παιδι κ καθημερινο μαγειρεμα (γιατι τωρα ειμαι μονη μου κ δεν πολυμαγειρευω αλλα παλι καθε μερα κανω ξεχωριστα της μικρης) για ενα χρονο πληρωσαμε γυρω στα 550 ευρω..

Αλλα.. δεν εχω βαλει ποτε πλυντηριο κ δεν εχω σιδερωσει ποτε με κανονικο ρευμα.. κ μην σας πω οτι κ τα περισσοτερα μαγειρεματα τα κανω τη νυχτα (τοτε εμπνεομαι)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ποσά είναι αυτά που πληρώνετε βρε κορίτσια!

Εμένα ο εκκαθαριστικός ΜΟΝΟ μου ήρθε 380 ευρω! Και έχω ηλιακό θερμοσίφωνα και νυχτερινό ρεύμα και οικονομικές λάμπες!

Βεβαια δεν εχουμε θερμανση, χρησιμοποιούμε A/C για θερμανση, και λειτουργούσαν αρκετές ωρες την ημέρα το χειμώνα. Και τα πλυντήρια δεν τα εβαζα το βραδυ, γιατί ξυπναγε ο μικρός. Μετά τη "σφαλιάρα" όμως του τελευταίου λογαριασμού, είπα να κάνω μια προσπάθεια, γιατί το βραδινό τιμολόγιο έχει σχεδόν τη μισή χρέωση.

 

Βρε zouzounel γιατί μπερδεύεσαι; Εαν δεν έχεις θέρμανση και χρησιμοποιείς A/C για θέρμανση φυσικό είναι να πληρώνεις εντελώς διαφορετικά ποσά σε ρεύμα από κάποιο άλλο νοικοκυριό που χρησιμοποιεί διαφορετική πηγή θέρμανσης.

Στα ποσά που διαβάζεις από τις φίλες για το ρεύμα, πρόσθεσε και τα χρήματα που πληρώνουν για θέρμανση και μετά κάνε τη σύγκριση.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...