Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Procef


Recommended Posts

Την αντιβίωση Procef 500mg την έχει πάρει καμιά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ? Μου την έδωσε ο γιατρός γιατί στην καλλιέργεια ούρων βρέθηκε e.coli και από όλες τις αντιβιώσεις που συνιστούσε το αντιβιόγραμμα μου είπε την παραπάνω. Θα είναι εντάξει το μωρό μου ?

jeOhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι κεφαλοσπορινη, νεας γενιας αντιβιωση και βελτιωμενη εκδοση απο αποψη παρενεργειων... διρθωστε με γιατρε μου...αν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Jean. Σε αυτό που γράφεις μάλλον θα σου απαντήσει και η γιατρός ότι έχεις δίκιο. Το Procef ανήκει στις κεφασπορινες και είναι αντιβιοτικό 2ης γενιάς. Το αγόρασα και το διάβασα . Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι γράφει «Κύηση & γαλουχία : Να χρησιμοποιείτε κατά την εγκυμοσύνη μόνο εάν κατά τη κρίση του γιατρού σας είναι εντελώς απαραίτητο»

Και για αυτό αγχώθηκα …

jeOhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Dafy μου αυτο το γραφει σε ολα τα φαρμακα. Σκεψου οτι και οι κοπελες που κανουν αμνιοπαρακεντηση παιρνουν αντιβιωση για αρκετες μερες. Δεν νομιζω να πειραζει το εμβρυο. Αλλωστε στην εγκυμοσυνη παιρνονται παντα εκεινες οι αποφασεις που προαγουν το συμφερον του εμβρυου αντισταθμιζοντας παντα τα πραγματα...

 

Κι εγω επαιρνα σ'ολους τους μηνες ας πουμε αντιυπερτασικα κι οταν ανησυχουσα για τα φαρμακα ο γιατρος μου απαντουσε: Τα φαρμακα πιθανοτατα δεν θα βλαψουν το μωρο, η πιεση ομως μπορει να το σκοτωσει, οποτε διαλεγουμε και παιρνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ποιος γιατρός σου είπε να πάρεις την αντιβίωση?

Να παίρνεις φάρμακα μόνο με την έγκριση του γυναικολόγου σου.

Αν ο γυναικολόγος σου έδωσε το ΟΚ, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jean μου , έχεις δίκιο ! Απλά είναι το πρώτο μου άργησε λίγο να έρθει και ανησυχώ για το μικρό μου και όχι για μένα.

Zouzounel , ο γυναικολόγος μου , μου είπε να πάρω την αντιβίωση, και τον εμπιστεύομαι απλά ξέρεις καμιά φορά πονάει το κεφάλι σου και δεν μπορείς ούτε ασπιρίνη να πάρεις που λέει ο λόγος πόσο μάλλον αντιβίωση. Συγγνώμη αν γίνομαι παρανοϊκή και σας ζαλίζω....

jeOhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το E.coli ειναι ενα πολυ κοινο μεν, δυνητικα επικινδυνο δε μικροβιο, ειδικα στην περιοδο της εγκυμοσυνης. Συνεπως η αντιμετωπιση του ειναι σκοπιμη. Οπως πολυ σωστα απαντησαν και οι υπολοιπες κοπελες, το PROCEF ειναι μια ευρεως συνταγογραφουμενη νεας γενιας κεφαλοσπορινη, με συγκριτικα λιγοτερες παρενεργειες. Η σημειωση πως πρεπει να χορηγειται με προσοχη στην εγκυμοσυνη και τη γαλουχια εχει να κανει με το γεγονος πως (οπως ειναι λογικο) δεν εχουν γινει κλινικες δοκιμες σε εγκυους -απαραιτητο για να λαβει ενα φαρμακο τη λεγομενη εγκριση "Α". Το PROCEF εχει εγκριση "¨Β", δηλαδη εχει περασει με επιτυχια τις σχετικες δοκιμασιες που αφορουν σε πειραματοζωα. Τα αλλα φαρμακα που συνηθως συνταγογραφουνται σε ουρολοιμωξεις πχ SEPTRIN, CIPROXIN κλπ εχουν εγκριση "C" και,ως εκ τουτου,δε συνιστωνται στην εγκυμοσυνη. Σ'αυτη τη φαση ειναι πιο σημαντικο ν'αντιμετωπιστει η ουρολοιμωξη. Μην ανησυχεις καθολου γλυκεια μου, ολα καλα θα πανε! Οι ουρολοιμωξεις ειναι συχνες στην εγκυμοσυνη. Με το καλο να υποδεχτεις το μικρουλι σου! :D:D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

εγω την πηρα (ενα ολοκληρο κουτι) την 13η εβδομαδα μετα την περιδεση που εκανα......

 

ειναι απ τα αντιβιωτικα που στην εγκυμοσυνη αν ειναι αναγκη μπορεις να τα παρεις.

 

αλλωστε πιστευω οτι αν δεν την επερνα ο κινδυνος της μολυνσης θα ηταν πχ μεγαλυτερος απ τον ενδεχομενο κινδυνο ενος αντιβιωτικου που προφανως εχει λιγοτερες πιθανοτητες να βλαψει τα μωρακια μας,αλλιως θελω να πιστευω δεν θα μας το εδιναν.......

 

 

εεεεεεεεεε και αν αυτο σε κανει να νιωθεις καλυτερα :lol::lol: στην περιδεση που εκανα πηρα και ναρκωση.. :wink: και το μονο που σκεφτηκα ειναι οτι το καλο θα ειναι μεγαλυτερο απ το κακο και συνεχισα...

 

αυτααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kinder, σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή απάντηση σου και τα καλά σου λόγια. Με έκανες να νιώσω καλλίτερα και να λιγοστέψουν οι τύψεις ότι κάνω κακό στο μωρό μου. Να είσαι καλά και εσύ και το «λουλουδάκι» σου !!!!

 

Sofoula, σίγουρα η περίδεση είναι μάλλον σοβαρότερη κατάσταση από την ουρολοίμωξη και χαίρομαι που όλα είναι καλά για εσένα και τα μωράκια σου, με το καλό να τα υποδεχτείς (αν βλέπω καλά είναι διδυμάκια αυτά που σας φέρνουν οι πελαργοί)

 

Κορίτσια να είστε καλά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

jeOhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι να συναντω ανθρωπους που πριν καν γεννησουν το μωρο τους σκεφτονται και φερονται ηδη σαν σωστοι γονεις. Απο τις πρωτες σου λεξεις στο φορουμ εδειξες την ποιοτητα σου. Καλη λευτερια!

:D:D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

μετά από μια εβδομάδα μύξας και ημικρανίας

ο ωριλάς διέγνωσε αρχή ιγμορίτιδας

και συνιστά 2 κουτιά αντιβίωση procef μαζί με flagyl

και ένα σπρέι για τη μύτη

αλλιώς λέει δεν προκειται να δώ βελτίωση...και θα χειροτερεύσω

 

ψάχνω το γυναικολόγο μου για να μου πεί τη γνώμη του

 

δε θέλω να την πάρω αλλά πόσο να υποφέρω...

πυρετό δεν έχω αλλά το κεφάλι μου πάει να σπάσει

 

συν το ότι έχω διαβήτη κύησης τον οποίο ελέγχω ήδη ζόρικα με

διατροφή και η αντιβίωση θα επιδεινώσει την κατάσταση

 

έχετε καμία πιο πρόσφατη εμπειρία από αυτή την αντιβίωση

σε εγκυμοσύνη...

 

πήρα ήδη ceclor 500 στην αρχή της εγκυμοσύνης γιατί είχα ουρολοίμωξη

και μετά έμαθα ότι τελικά ήμουν έγκυος

 

2η αντιβίωση τώρα?

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΑΝΕΒΑΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΥΡΕΤΟ 38ΑΡΙΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ PROCEF, ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΥΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΕ ΤΑ ΑΠΑΝΟΤΟΥ. ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. Η ΟΠΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕ ΕΚΤΟΣ, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΡΟ. ΟΙ ΟΠΙΑ ΔΕΝ ΒΡΙΚΕ ΠΥΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΚΡΟΑΣΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ. ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΥΜΠΛΙΡΟΣΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ZITROMAX. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΕΜΙΣΕ ΜΕ ΚΟΚΙΝΑ ΣΙΜΑΔΙΑ, ΣΤΟ ΠΡΟΣΟΠΟ, ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΣΤΗΝ ΚΙΛΙΤΣΑ. ΕΠΙΚΙΝΟΝΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ ΑΜΕΣΟΣ ΤΗΝ PROCEF. ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ATARAX. ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΙΣΥΧΙΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΑ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ?? ΚΑΙ ΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ??(ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΡΟ???) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΑΝΕΒΑΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΥΡΕΤΟ 38ΑΡΙΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ PROCEF, ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΥΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΕ ΤΑ ΑΠΑΝΟΤΟΥ. ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. Η ΟΠΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕ ΕΚΤΟΣ, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΡΟ. ΟΙ ΟΠΙΑ ΔΕΝ ΒΡΙΚΕ ΠΥΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΚΡΟΑΣΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ. ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΥΜΠΛΙΡΟΣΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ZITROMAX. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΕΜΙΣΕ ΜΕ ΚΟΚΙΝΑ ΣΙΜΑΔΙΑ, ΣΤΟ ΠΡΟΣΟΠΟ, ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΣΤΗΝ ΚΙΛΙΤΣΑ. ΕΠΙΚΙΝΟΝΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ ΑΜΕΣΟΣ ΤΗΝ PROCEF. ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ATARAX. ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΙΣΥΧΙΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΑ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ?? ΚΑΙ ΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ??(ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΡΟ???) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

 

Το ΑΤΑRAX δεν είναι αντιβίωση! Έίναι σιρόπι για να υποχωρήσει η αλλεργική αντίδραση. Πρέπει να δείτε όμως ποιο φάρμακο από τα δύο την προκάλεσε! Το Zithromax δεν το έχω ξανακούσει να το δίνουν σε παιδιά!!! Είναι ισχυρότατη αντιβίωση για ενηλίκους. Εκτός αν υπάρχει και σε παιδικό.... Το PROCEF είναι απίθανο να δημιούργησε πρόβλημα, απλά μπορεί να μην το έπιανε σε όλα τα μικρόβια. Να πάτε οπωσδήποτε σε νοσοκομείο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...