Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΚΟΙ ΕΠΑΦΗΣ...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κι εγώ φορούσα μέχρι τον 5ο-6ο φακούς επαφής, μετά πήρα ένα ωραίο ζευγάρι γυαλια γιατι μου έιπαν ότι είναι καλύτερα να μην φοραω φακους από το πρωι μεχρι το βραδυ (όπως εκανα προ εγκυμοσύνης)...

 

Βεβαια μπορώ να πω ότι μερικές φορές με είχαν ενοχλήσει λίγο οι φακοί ενώ ποτε δεν έιχα τετοιο προβλημα πριν, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν λόγω εγκυμοσυνης ή όχι...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρόλο που φοράω τους φακούς απο το πρωί μέχρι το βράδυ.... δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό μέχρι τώρα! Ευτυχώς δηλαδή γιατί με τα γυαλιά.... δεν τα πάω καλά!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ φορουσα φακους, αλλα απο πολυ νωρις τους σταματησα μιας και ειχε αυξηθει εντονα η ξηροτητα στα ματια μου και φοραω τα γυαλακια μου.....Βεβαια εγω εχω αλλεργικη επιπεφυκιτιδα η οποια συντελει πολυ στην ξηροτητα αυτη......

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρόλο που φοράω τους φακούς απο το πρωί μέχρι το βράδυ.... δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό μέχρι τώρα! Ευτυχώς δηλαδή γιατί με τα γυαλιά.... δεν τα πάω καλά!!! :D

 

αντιγράφω!!

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ξηρότητας με τους φακούς επαφής, γενικώς όμως δεν μου έχουν ποτέ προκαλέσει προβλήματα τα πολλά χρόνια που τους φοράω.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ μια χαρά κορίτσια με τους φακούς - αν και όταν είμαι σπίτι βάζω τα γυαλάκια μου. Κανένα πρόβλημα ποτέ.

Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρετε την ώρα του τοκετού αν είναι καλό να φοράμε ή να μην φοράμε φακούς. Λόγω σφιξίματος κτλ. Μήπως επηρεάζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι στην εγκυμοσήνη φορούσα φακούς επαφής αλλά τώρα που γέννησα φοράω γυαλάκια,όχι οτι είχα και κανένα πρόβλημα με τους φακούς αλλά έτσι από άποψη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ μια χαρά κορίτσια με τους φακούς - αν και όταν είμαι σπίτι βάζω τα γυαλάκια μου. Κανένα πρόβλημα ποτέ.

Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρετε την ώρα του τοκετού αν είναι καλό να φοράμε ή να μην φοράμε φακούς. Λόγω σφιξίματος κτλ. Μήπως επηρεάζει;;;

 

Δεν το ξέρω αυτό, αλλα εγώ πηγα με τα γυαλάκια μου... Άσε που δεν έιχα καμια όρεξη να εχω και την φροντίδα των φακών στο νοσκομειο εκτος των άλλων...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ μια χαρά κορίτσια με τους φακούς - αν και όταν είμαι σπίτι βάζω τα γυαλάκια μου. Κανένα πρόβλημα ποτέ.

Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρετε την ώρα του τοκετού αν είναι καλό να φοράμε ή να μην φοράμε φακούς. Λόγω σφιξίματος κτλ. Μήπως επηρεάζει;;;

 

Εμένα μουχε πει ο γιατρός να μην φορέσω καλύτερα τους φακούς και έτσι έκανα....με τα γυαλάκια μου πήγα,αν και δεν με βόλευε και πολύ γιατί ήμουν συνηθισμένη να τους φοράω συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ μια χαρά κορίτσια με τους φακούς - αν και όταν είμαι σπίτι βάζω τα γυαλάκια μου. Κανένα πρόβλημα ποτέ.

Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρετε την ώρα του τοκετού αν είναι καλό να φοράμε ή να μην φοράμε φακούς. Λόγω σφιξίματος κτλ. Μήπως επηρεάζει;;;

 

Εγώ πήγα να γεννήσω με τα γυαλιά μου και η κοπέλα στην προετοιμασία, επειδή αφηρημένη δεν πρόσεξε ότι φοράω γυαλιά ήδη, μου ζήτησε "να βγάλω τους φακούς μου, αν φοράω". Νομίζω ότι δεν επιτρέπουν να φοράς φακούς, γιατί μπορεί να χρειαστεί να γίνει καμιά κατεπείγουσα καισαρική και να μην προλαβαίνουν...

 

α, και σχετικά με το θέμα μας, δεν είχα πρόβλημα με τους φακούς καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου ευτυχώς!

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δε φορουσα στην εγκυμοσυνη φακους γιατι ενιωθα τα ματια μου στεγνα...τωρα ομως επανηλθα!!!!

 

Μια ερωτηση..οι φακοι(μηνιαιοι) εχουν καλη και αναποδη;;;Και αν ναι πως τη ξεχωριζουμε..ολο λεω να ρωτησω τον οπτικο και ολο το ξεχναω...γιατι μια φορα τους βαζω μια τη μια και αλλη φορα με τη 100 προσπαθεια!!!

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Έχουν καλή και ανάποδη!

Αν τον βάλεις στην άκρη του δαχτύλου σου και το κοιτάξεις από το πλάι, αν είναι από την καλή είναι σαν μπωλάκι-σαν χαμόγελο τέτοιο που έχει αυτή η φατσούλα :lol: αλλά χωρίς το πάνω μέρος!!!

Αν είναι από την ανάποδη, γυρίζει λίγο η άκρη προς τα έξω.

Ελπίζω να κατάλαβες!!!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ στην οφθαλμίατρο για να κάνω μια εξέταση και την ρώτησα για το αν μπορούμε να φοράμε φακούς την στιγμή της γέννας. Ήταν ακρως αρνητική...Γυαλάκια κορίτσια...γυαλάκια (μπλιαχχχχ)... :)

Link to comment
Share on other sites

ΓΥΑΛΑΚΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΤΣΙ?

ΤΙ ΚΡΙΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ, ΦΟΡΑΩ ΚΑΤΙ ΦΑΚΟΥΣ ΣΕ ΑΠΟΧΡΩΣΗ ΤΟΥ ΓΚΡΙ, ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΟΥ ΧΡΩΜΑ :o

ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ!!! :D

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ στην οφθαλμίατρο για να κάνω μια εξέταση και την ρώτησα για το αν μπορούμε να φοράμε φακούς την στιγμή της γέννας. Ήταν ακρως αρνητική...Γυαλάκια κορίτσια...γυαλάκια (μπλιαχχχχ)... :)

 

Γιατί ήταν αρνητική? εγώ τουλάχιστον προφανή λόγο δεν βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την ώρα των εξωθήσεων μπορεί να προκληθεί βλάβη...

 

Η θεία μου φορούσε τους φακούς, γιατί δεν πρόλαβε να βάλει τα γυάλιά της ...ο μικρός βιαζότανε... και μετά έπαθε ζημιά με τα μάτια της πολύ μεγάλη...Ήρθε στο δωμάτιο και τρομάξαμε να την αναγνωρίσουμε είχαν πρηστεί τα μάτια της, ειχαν κοκκινήσει κι έτρεχαν συνεχώς.

Της πέρασε μετα απο 20 μερες περίπου...

 

Καλύτερα τα γυαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την ώρα των εξωθήσεων μπορεί να προκληθεί βλάβη...

 

Η θεία μου φορούσε τους φακούς, γιατί δεν πρόλαβε να βάλει τα γυάλιά της ...ο μικρός βιαζότανε... και μετά έπαθε ζημιά με τα μάτια της πολύ μεγάλη...Ήρθε στο δωμάτιο και τρομάξαμε να την αναγνωρίσουμε είχαν πρηστεί τα μάτια της, ειχαν κοκκινήσει κι έτρεχαν συνεχώς.

Της πέρασε μετα απο 20 μερες περίπου...

 

Καλύτερα τα γυαλιά.

 

 

Μάλλον αυτός ήταν ο λόγος που η οφθαλμίατρος ήταν άκρως αρνητική.

Όταν μου είπε ορθά κοφτά ότι απαγορεύεται δεν χρειάστηκε να ρωτήσω τό λόγο. Για να το λέει αυτή κάτι θα ξέρει παραπάνω :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα και θέλω να ρωτήσω σχετικά με τους φακούς, τι είδος να προτιμήσω? Φορούσα φακούς πολλά χρόνια αλλά τους σταμάτησα τα τελευταία διότι κουράστηκα. Αλλά θέλω να επάνέλθω και δεν έχω ιδέα για το τι κυκλοφορεί και τι τιμές παίζουν. Από την εμπειρία σας τι είναι προτιμότερο? Μηνιαίοι, ημερήσιοι, χρόνιοι (δεν ξέρω αν υπάρχουν), σκληροί, μαλακοί? Αν θέλετε κατατοπίστε με λίγο να έχω μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι σχετικο τι θα σου κατσει καλυτερα στο ματι!εγω παιρνω τους διχρονους της rayban...επειδη δεν τους φοραω πολλες ωρες τη μερα μου τους προτιμω!με σωστο καθαρισμο και συντηρηση διατηρουνται μια χαρα και ποτε δεν εχω παρουσιασει καποιο προβλημα!ειναι πολυ μαλακοι....εγω τους εχω βολευτει!ειναι στα 100ε περιπου..λιγο πανω λιγο κατω παντα εκει γυρω παιζει η τιμη!

αλλα ειναι σχετικο!αν θες να τους φορας ολη μερα καλυτερα παρε τους εβδομαδιαιους....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...