Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ


Recommended Posts

καλημερα! ειχε καμια σκυλο στο σπιτι και ο γιατρος να της ζητησε την απομακρυνση του? εχω ενα σκυλο 5 χρονια τωρα και φυσικα δεν μπορω μακρια του διαβασα πολλα αρθρα και λενε οτι αν το σκυλι ειναι εμβολιασμενο και τυρεις τους κανονες της υγειηνης δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα. τι λετε εσεις για αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 324
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην ανησυχεις καθολου!εχω και σκυλο και γατες και χαμστερ,δεν υπαρχει κανενα προβλημα,απλα πλενεις τα χερια σου και τυρεις τους κανονες υγιεινης.η περισοοτεροι γυναικολογοι δεν εχουν ιδεα για το αν και πως μπορει να μεταδοσει ασθενεια καποιο ζωο και απλα σου λενε να το διωξει.εμενα,δεν μου ειπε τιποτα για αυτο και βεβαια εχω μιλησει και με κτηνιατρο και δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα με τον γυναικολογο μου και να το διωξω να μου πει θα παρω πολλες αλλες γνωμες που ασε και η μαμα μου εχει σκυλο και ο αδελφος μου και ολοι μου οι γνωστοι ε τι δεν θα πηγαινω πουθενα? απλα δεν θελω να καταντησω να κανω αυτες που κατακρινω που με το που μενουν εγκυες πετανε τα ζωα στους δρομους ή τα δινουν αλλου.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εδινα βαση στην γνωμη του πανω σε αυτο το θεμα γιατι πολυ απλα δεν ξερουν,πως και τι μεταδιδεται απο αυτα,ακομη και να μου ελεγε να τα δωσω δεν υπηρχε τετοια περιπτωση.ειδικα ο σκυλος αν ειναι εμβολιασμενος και περνει το drontal καθε τριμηνο και δεν τρωει ωμα κρεατα οπως και η γατα δεν κολλαει τιποτα. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το σκυλο θα τα καταφερω με την πεθερα μου που εχει αρχισει να λεει βλακειες τι κανω? " ε διαλεξεις ή το παιδι ή το σκυλι " ευτυχως που ο αντρουλης μου λατρευει το σκυλακι μου. δεν υπαρχει κανενας τροπος απομακρυνσης της πεθερας κανει κακο στην εγκυο χαχα

Link to comment
Share on other sites

χαχα,ελα ντε!Α,καλα αυτα δεν τα μπορω καθολου,εκνευριζομαι αφανταστα.ευτυχως δεν ειχα τετοια προβληματα εγω.το ενα δεν αναιρει το αλλο,υπαρχει αγαπη αφθονη και για τα δυο,η αγαπη δεν στερευει.μην φοβασαι πες της θα τα αγαπαω και τα δυο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ntina μου άσε την πεθερά σου να λέει.

Και έμενα μου το έλεγε αλλά απεξω απέξω και έγω της έλεγα πάντα να μην ανησυχει και ότι φυσικά προσέχω... με το γάντι.

Οσο για τα ζωάκια μας ο κτηνίατρος μου είχε πει οτι το πρόβλημα δεν είναι τόσο το τοξόπλασμα , όσο οι μήκυτες που μπορεί να κολήσει μια έγκυος. Εγω έχω και σκύλο και γάτα , τα χάιδευα τα ζωάκια μου αλλά μετά καλό πλύσιμο χεριών , δεν άφηνα το γάτο να ανεβαίνει στις καρέκλες και πρόσεχα λίγο περισσότερο. Το πρόβλημα ήταν με τη σκύλα που ήθελε παιχνίδια και έτρεχε να πηδήξει πάνω μου (πως κάνεις καλά ένα λυκόσκυλο... :shock: ), μετά όμως έμεινε και εκείνη έγκυος και ηρεμήσαμε... :wink::D:D

Αν είναι εμβολιασμένο το σκυλάκι σου, πηγαινε κάντου και κανένα μπανάκι και όλα καλά.

Καλά να περνάς και καλή συνέχεια

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε λες και δεν προσεχω το παιδι επειδη εχω σκυλι. ασε που τα παιδια που μεγαλωνουν με ζωα ειναι καλυτερα χωρις αγχος, παιζουν μαζι τους μαθαινουν να τα αγαπουν, εχουν λιγοτερες πιθανοτητες για αλλεργιες. να σου πω αυτο που με αγχωνει ειναι λιγο μην ζηλεψει το σκυλι απο τον ερχομο του παιδιου . εσυ πως το χειρίστηκες ? ειχες το σκυλο απο πριν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ζωα απο τοτε που γεννηθηκα,31 χρονια δηλαδην οποτε τα ειχα και κατα την διαρκεια και μετα την γεννα και τωρα. :D

σου στελνω ενα αρθρο που εινα για γατες αλλα τα ιδια ισυουν και για τα σκυλια,θα σε βοηθησει.

 

http://www.pets.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=671&Itemid=71

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε το σκυλί στον κήπο οπότε προς το παρόν δεν έχει έρθει σε άμεση επαφή με το μωρό, άσε που κρατήσαμε κουταβάκι απο τη γέννα οπότε έχει να ασχολείται...Μια φορά που την κράταγα αγκαλιά την πήγα κοντά της και καθόταν ακίνητη και μύριζε τον αέρα. Γενικά είναι ήσυχο σκυλί και υπάκουο δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα. Οτι ζηλεύει κάποιες στιγμές είναι γεγονός, αν με αγκαλιάζει ο άντρας μου έρχεται και τον σπρώχνει..., αλλά πιστεύω ότι αν του δίνεις σημασία του ζωντανού δεν θα έχεις πρόβλημα. Αγάπη θέλουν και αυτά ... :wink:

Οσο για το γάτο μόνο το φαγητό του τον νοιάζει, οπότε όλα καλά.... :lol:

 

ΥΓ Σκέψου οτι το γάτο τον φέραμε σπίτι όταν ήταν 3 χρονών το σκυλί. Φροντίζαμε λοιπόν να τη χαιδεύουμε και να της μιλάμε γλυκά όταν ήταν εκείνος μπροστά και αν είναι δυνατόν να τους χαιδευουμε ταυτόχρονα για να καταλάβουν οτι είναι και οι δύο μέλη του σπιτιού και οτι τους αγαπάμε... Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι! :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι σκεφτομουν να αρχισω να φερομαι να μειωσω λιγο το χρονο που περναω μαζι της και τα αγαρμπα παιχνιδια που συνηθιζουμε να κανουμε. δεν θελω να την παραμελησω ουτε να νοιωσει οτι δεν ανηκει πλεον στην οικογενεια. ευτυχως ειναι απο τα σκυλια που τους βαζεις ευκολα καινουργιους κανονες οπως να μην μπαινει σε ενα χωρο που δεν επιτρεπω εγω. (αρκει να περνει τις λιχουδιες της)

Link to comment
Share on other sites

Eίχα μιλήσει πρόσφατα με έναν λοιμοξιολόγο για το θέμα αυτό.. και μου είπε ότι αν τα ζωα είναι εμβολιασμένα και τηρούνται οι κανόνες υγιεινής δεν υπάρχε πρόβλημα.

 

Μαλιστα μου τόνισε πως ειναι πιο επικίνδυνο να κολλήσεις τοξόπλασμα από σαλάτα μαρούλι που δεν έχει πλυθεί καλά παρά από την γάτα αν είναι στο σπίτι και με εμβόλια!!!

Link to comment
Share on other sites

MARS αυτο που λες για το μαρουλι ειναι σωστο....

κατα την εγκυμοσυνη εβλεπα μαρουλι και αλλαζα στενο :lol:

δεν ειχα αντισωματα για τοξοπλασμα και η γιατρος μου πε να το αποφευγω....

οσο για τον σκυλο μου.... οσο ημουν εγκυος κοιμοταν με την μουριτσα του πανω στην κοιλια μου....

απο οταν γεννησα μεχρι τορα ποτε δεν απομακρινα το σκυλι απο το μωρο

ειναι οι καλυτεροι φιλοι :D

μην ακους κακιες ..... δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να μεγαλωνει το παιδι με ζωακια μονο καλο μπορει να του κανει, σε ολους τους τομεις....

Εμεις εχουμε 2 σκυλακια στην ουσια, ενα εγω και ενα οι γονεις μου

(μενουμε στο ιδιο κτιριο) 4πουλακια 3 ενυδρεια

παντα ειχα ζωα, απο την γεννηση μου (λυκοσκυλο και εγω μεγαλωσαμε μαζι) .

οτι χρειαστεις εδω ημαστε :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Mars έχεις δίκιο γι αυτό με την σαλάτα! :D:D

Και εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος (εφόσον είναι εμβολιασμένα), απλά μου είπε στο πρώτο τρίμηνο να μην τα πολυαγκαλιάζω (γιατί τα δικά μου τα έχω στον κήπο και μπορεί να φάνε και κάτι βρώμικο), εντελώς προληπτικά βέβαια.

Όσον αφορά το τοξόπλασμα αν το έχεις περάσει και έχεις τα αντισώματα είσαι οκ έτσι κι αλλιώς!

Και η κτηνίατρος μου είχε πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Μάλιστα αυτή όταν ήταν έγκυος δούλευε μέχρι τον 8ο, κούρευε σκυλιά, εμβολίαζε, έκανε τα πάντα και δεν είχε και τα αντισώματα για το τοξόπλασμα.

Και αφήστε τις πεθερές να λένε τα δικά τους!!! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ουφ!Σε καταλαβαίνω πολύ καλά!Το τι είχα ακούσει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και τι ακούω ακόμα επειδή έχω δύο γάτες δε λέγεται! Μα δε μπορώ να καταλάβω, τι θα πει ''να φύγουν οι γάτες'' ( η ο σκύλος στην περίπτωση σου);;;τι είναι τα ζώα, διακοσμητικά που δε μας κάνουν και τα αλλάζουμε;Μην τρελλαθούμε! Οταν αναλαμβάνουμε ένα ζώο το κάνουμε γνωρίζοντας τις συνέπειες και προσαρμόζοντας τη ζωη μας σ' αυτό το δεδομένο...μια χαρά μεγαλώνουν και θα μεγαλώνουν ένα σωρό παιδιά στον κόσμο παρέα με κατοικίδια...είναι μια παραπάνο φροντίδα όσο το παιδί είναι μικρό, αλλά είναι τόσο πολλά τα ωφέλη!!!Όσο για την εγκυμοσύνη και εμένα η αντίδραση του γυναικολόγου μου όταν του είπα για τις γάτες ήταν ''ε, και; πιο πολλές πιθανότητες για τοξοπλασμα έχεις τρώγοντας σαλάτα''

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Eίχα μιλήσει πρόσφατα με έναν λοιμοξιολόγο για το θέμα αυτό.. και μου είπε ότι αν τα ζωα είναι εμβολιασμένα και τηρούνται οι κανόνες υγιεινής δεν υπάρχε πρόβλημα.

 

Μαλιστα μου τόνισε πως ειναι πιο επικίνδυνο να κολλήσεις τοξόπλασμα από σαλάτα μαρούλι που δεν έχει πλυθεί καλά παρά από την γάτα αν είναι στο σπίτι και με εμβόλια!!!

 

ακριβως, και πιο συγκεκριμενα,

το 99% το κολλας απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα και οχι καλα ψημενο κρεας,για να κολλησεις απο γατα πρεπει να εχει φαει ωμο μολυσμενο κρεας και το μεταδιδει μονο 20 μερες αφου κολλησει ,μετα παθαινει ανοσια και δεν ξανακολλαει,εξ αλλου για να κολλησεις τοξοπλασμα πρεπει εκτος απο το να εχει το τοξοπλασμα η γατα να πιασεις τα κακα και να βαλεις μετα τα χερια σου στο στομα.μονο στα κακα βγαινουν τα αυγα απο το τοξοπλασμα και μονο αν τα καταπιεις κολλας .το εχω ψαξει πολυ και με κτηνιατρους. :D

 

και ειχα,και εχω 6 γατες και 1 σκυλο :D

Link to comment
Share on other sites

οταν γνωρισα τον αντρα μου του ειπα οτι εχω σκυλι και οτι δεν εχω καμια προθεση να πεταξω το σκυλι για να κανουμε παιδια απο την στιγμη κιολας που οι γιατροι λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα. Ο αντρας μου λατρευει το σκυλι κασι συμφωνει μαζι μου.τωρα αν η πεθερα μου εχει προβλημα να βλεπει το σκυλι μεσα στο σπιτι τοτε να μην ερχεται. εγω ανελαβα μια ευθυνη με αυτο το σκυλακι και δεν θα αλλαξω γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Είχα μία καταπληκτική γάτα που πέρασε όλη την εγκυμοσύνη στην κοιλιά μου και από το μωρό ανεχόταν τα πάντα (από εμάς όχι...). Μάλλον το είχε συνηθίσει από την κοιλιά!!!

 

Όσα σκυλιά έχω γνωρίσει τα πάνε πολύ καλά με τα μωρά των οικογενειών και τα προσέχουν πάρα πολύ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ τα σκυλιά μου τα φιλάω στα μούτρα και όλα είναι μια χαρά.

και η ξαδέρφη μου που περάσαμε σχεδόν όλο το καλοκαίρι μαζί τα σ/κ, είχε τα μωρά της με τα σκυλιά- αλλά και σαν έγκυος μεγάλη επαφή με κατοικίδια- και όλα καλά.

 

μάλιστα σε ηρεμούν κιόλας...

Η Ήρα μου ακουμπάει τρυφερά την κεφάλα της πάνω στην κοιλιά μου, κι εμένα μου αρέσει τοοοσο πολύ...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Opws panta sthn ellada me ta zwa uparxoun xiliades prokatalipshs......kai poio polu goneis kai petherika...!

Egw edw sthn elbetia e pote h giatrh den mou exoun pei tipota kai sto exw exw ena gato,kai ta paidia mou einai mia xara!!!!

To megalo problhma to perasa me tous goneis mou...

Ma den tous akousa...

Koritsia mhn akoute tipota.....

Xairetismous Elena!

Elena+Giovanni=Giusy&Libero

Giusy 31/03/2004

Libero 11/10/2007

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα μήνα πριν γεννηθώ ο πατέρας μου είχε φέρει δώρο επετείου γάμου στην μητέρα μου ένα γκριφόν με το οποίο μεγαλώσαμε μαζί και την έχασα στα 15 μου από βαθειά γεράματα :cry: Οταν ήμουν στο πανεπιστήμιο στο 1ο έτος ο τότε φίλος μου και σημερινός μου άντρας μου έκανε δώρο ένα χάσκυ που τώρα είναι 10 στα 11 με προσέχει μην πάθω κάτι και είμαστε τώρ που είμαι ολη μέρα σπιτι η καλύτερες φίλες :D Ο γιατρός μου δεν είχε κανένα πρόβλημα με την σκυλίτσα μου!Η τοξοπλάσμωση δεν κολλάει με την επαφή με τα ζώα :!::!: Ποιό εύκολα θα πάρει κάποια το μικρόβιο αν καταναλώνει αμφιβόλου καιαριότητας λαχανικά,παρά όταν έρχεται σε επαφή με κάποιο ζωάκι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...