Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ


Recommended Posts

Κορίτσια,γεια σας...Οι μετρήσεις της β επιπέδου ήταν τέλειες,όλες πάνω από το μέσο όρο.Διαπίστωσα όμως, χωρίς να μου επισημάνει τίποτα ο γιατρός ότι η μέτρηση του ρινικού οστού ήταν στα κατώτερα φυσιολογικά όρια (να τονίσω ότι ο υπέρηχος δεν έχει φυσιολογικές τιμές-τις βρήκα στο ίντερνετ),δηλαδή ενώ η μέση τιμή είναι στα 7mm και η κατώτερη φυσιολογική στα 5,εμείς είχαμε 21η εβδομάδα 5,4 mm.Ούτε εγώ ούτε ο άνδρας μου έχουμε μικρές μύτες κι αυτό είναι που με ανησυχεί.Θέλω να πάρω τηλ τον υπερηχογραφιστή να τον ρωτήσω γιατί δε μου επισήμανε κάτι τέτοιο,μήπως κάτι δεν πάει καλά ή μήπως πρέπει να επαναληφθεί η μέτρηση και έγινε κάποιο λάθος.Έχω στεναχωρηθεί πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι κοπέλα μου, δεν πρέπει να ανησυχείς. Αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως με το ρινικό οστό είναι η ύπαρξή του και όχι το μέγεθός του. Δεν σημαίνει ότι το μωρό σας θα έχει μικρή ή μεγάλη μύτη αφού η μύτη αποτελείται και από χόνδρο. Μην σε ανησυχεί τίποτα αφού είναι μέσα στο φυσιολογικά επίπεδα. Τι φοβάσαι; Τρισωμία 21;

Link to comment
Share on other sites

Angicat μου,σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!Ναι,ακριβώς αυτό φοβάμαι!!Απλώς αναρωτιέμαι τότε γιατί το μέτρησαν!!Είχαμε μία αυχενική και pap a με ποσοστό 1:15.000 και μετά τη β επιπέδου 1:20.000 και ο γιατρός δεν είπε τίποτα.Επειδή όμως μιλάω και με άλλες φίλες μου όλες είχαν πάνω από 6 mm και έχω ανησυχήσει μήπως είναι κάτι που δεν πρόσεξε ιδιαίτερα ο γιατρός!!Μου φαίνεται θα τον πάρω αύριο τηλέφωνο να μου εξηγήσει.

Κι αυτή είναι η έρευνα που βρήκα στο ίντερνετ: http://www.srdimanabi.org/CasosClinicos/HuesoNasal.pdf

Πώς μπορεί να είναι σε τόσο κατώτερα επίπεδα και να μη μου είπε τίποτα???

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπερδευτηκα λιγακι....

Η ξαδερφη μου ειχε 6,5 κ της προτειναν αμνιο....γιατι ξεπερνουσε το ανωτατο 6....

Δεν πρεπει να ειναι πανω απο 6 , αυτο ξερω εγω...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εκανα αμνιο στην β επιπεδου γιατι το μωρο ειχε ρινικο οστο 4.5 χιλ και σε συνδιασμο με την ηλικια μου (37) οι πιθανοτητες για τρισωμια 21 επεφταν στις 1-100 :shock: Ο γιατρος μου ειχε πει οτι το φυσιολογικο ηταν 7 χιλ αλλα αν ηταν τουλαχιστον 5.5 θα ηταν οκ. Τελικα εκανα αμνιο και ηταν φυσιολογικο αλλα την τρομαρα μου την πηρα. :confused: Το μωρο γεννηθηκε με μια χαρα μυτουλα παντως. :D

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Για την αυχενική πτυχή μιλάς εσύ,που δεν πρέπει να είναι πάνω από 6 στο δεύτερο τρίμηνο...

 

αχ μωρε ...συγνωμη Ευακι .....μπερδευτηκα:oops:

θα δω τις μετρησεις της κορης μου...

Συγνωμη κ παλι...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Το ρινικο οστο ειναι το κοκκαλακι αναμεσα στα ματια, η υπολοιπη μυτη ειναι χονδρος. Ο γιατρος μου ειχει πει οτι μπορει καποιος απο το σοι να εχει μικρο ρινικο οστο και να του εμοιασε, και μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα της αμνιο ειχα βαλει ολο το σοι να ψηλαφιζουν τις μυτες τους.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!Εντάξει,μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι είναι απολύτως φυσιολογική η μέτρηση για την εβδομάδα της!Τσάμπα ανησύχησα.Ακριβώς,αυτό που είπατε με τον χόντρο παίζει ρόλο για το μέγεθος της μύτης.Τελικά εγώ έχω μικρό ρινικό οστό :) μάλλον από τη μανούλα του πήρε!!!Αυτό που έχω καταλάβει επίσης είναι ότι πρέπει να ακούμε τους γιατρούς μας και να μην ανησυχούεμε μόνες μας,γιατί δεν είμαστε γιατροί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημερα και απο μενα.. αν και διαβαζω πως για την evi θεωρηθηκε φυσιολογικη η μετρηση 5,4mm και με καθησυχαζει αυτο... Εμενα με 5,9mm γιατι μου ειπε να επαναλαβουμε την εξεταση την αλλη βδομαδα??

Σημειωνω πως κατα τη Β' επιπεδου ημουν 20w 1d...

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελικά η μέτρηση ήταν λάθος γιατί είχε μετρηθεί λίγο πιο μέσα από το ρινικό οστό κι από τις δυο πλευρές.Στην πραγματικότητα ήταν γύρω στα 6.5 mm και όχι 5.4.Παρ όλα αυτά και αυτή η μέτρηση που λες είναι απολύτως φυσιολογική.Μια γνωστή μου με μέτρηση 5.1 mm την 22η εβδομάδα γέννησε ένα υγιέστατο μωράκι και στη β επιπέδου δεν της είχαν αναφέρει τίποτα για μη φυσιολογικό ούτε που ασχολήθηκαν!Τώρα από εκεί και πέρα είναι θέμα του κάθε γιατρού.Καλύτερα να τον ρωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΙΜΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ.22η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ,ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΕΚΑΝΑ Β'ΕΠΕΙΠΕΔΟΥ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ,ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΕΙΝΑΙ 5.4mm.ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΜΥΤΗ ΜΟΥ,Η ΟΠΟΙΑ ΜΥΤΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΑΛΛΙΚΗ ΜΥΤΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ DOWN.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΤΑΔΕ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ...ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ!!!!!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΤΗΝ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΙΜΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ.22η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ,ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΕΚΑΝΑ Β'ΕΠΕΙΠΕΔΟΥ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ,ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΕΙΝΑΙ 5.4mm.ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΜΥΤΗ ΜΟΥ,Η ΟΠΟΙΑ ΜΥΤΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΑΛΛΙΚΗ ΜΥΤΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ DOWN.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΤΑΔΕ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ...ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ!!!!!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΤΗΝ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Μηπως να επαιρνες και μια 2η γνωμη απο αλλον γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ..ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.

 

Δεν μας είπες ποιος είναι ο κίνδυνος τελικά για συνδρομο Down. Με βάση τις μετρήσεις σου ο κίνδυνος είναι μικρότερος από 1/300?? Αν ναι τότε η εξέταση όντως πρέπει να γίνει. Το πρόβλημα με όλους τους υπερήχους είναι ότι η αξία τους είναι προγνωστική δηλ μπορεί μια μανούλα να έχει πιθανότητα 1/1000 για να έχει έμβρυο με σύνδρομο και μια δευτερη μανούλα να έχει πιθανότητες 1/50 και η πρωτη να γεννησει παιδί υγιέστατο και η δευτερη να γεννησει μωρό με συνδρομο...γι αυτό οι γιατροί προτεινουν την αμνιοπαρακεντηση διοτι βάζει διαγνωση..

Το βασικό είναι να είναι έμπειρος ο γιατρός που θα στην κάνει την αμνιοπαρακεντηση και μετά να ξεκουραστείς!!!! Ειδκάν τις πρώτες τρεις μερες να ξαπλώνεις και να είσαι προσεκτική! Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

μία αυχενική και pap a με ποσοστό 1:15.000 και μετά τη β επιπέδου 1:20.000 και ο γιατρός δεν είπε τίποτα.

 

M'αυτά τα ποσοστά τι να πει ένας γιατρός; Το μόνο που θα μπορούσε να πει είναι "Μακάρι όλες οι έγκυες να είχαν τέτοια ποσοστά". ;):D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...