Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΛΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Δεν υπάρχει κίνδυνος από τον κολπικό υπέρηχο. Και ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης, είναι σχεδόν επιβεβλημένος.

Στο (πανεπιστημιακό) Αττικό Νοσοκομείο, όπου ακολουθούν ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγίες του Κύπρου Νικολαϊδη, γίνονται και οι δύο τύποι υπερήχου διαδοχικά. Κάποτε, το 2007, στο ίδιο νοσοκομείο γινόταν ο υπέρηχος κοιλίας. Από το 2011 και μετά, όπως είδα στη β' και γ΄ εγκυμοσύνη μου, κάνουν μετρήσεις και με τους δύο τρόπους διαδοχικά.

 

Το ίδιο ακριβώς μου είπε και η γυναικολόγος μου. Μάλιστα της φάνηκε ιδιαίτερα παράξενο (τουλάχιστον) που δεν μου έκανε ο άλλος γιατρός κολπικό υπέρηχο....Τι να πω....:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε κορίτσια εμένα στη 1η εγκυμοσύνη μου έκανε στην αρχή κολπικό υπέρηχο. Τώρα και στη 2η κολπικό μου κάνει (νομίζω μέχρι να κλείσω το 1ο τρίμηνο). Έχω την εντύπωση ότι στην αρχή βλέπουν καλύτερα το έμβρυο κολπικά. Πάντως για πιθανότητα αποβολής πρώτη φορά ακούω.

 

Ακριβως το ιδιο θα σου ελεγα απο την προσωπικη μου εμπειρια.

Κ οτι μετα τον 7ο μου εκανε κολπικο για να δει τον τραχηλο.

Το χερακι επεσε την 39η εβδ.,οπου οταν γυρισα σπιτι κ ειδα το αιμα στο εσωρουχο πανιμοβληθηκα,νομιζα οτι γενναω!!!!!

Τελικα γεννησα με τεχνητους μια εβδομαδα μετα!

Σημειωτεον,με 3διαστολη την τελευταια εβδ.

Μη φοβασαι,δεν ειναι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να κανω μια ερώτηση?γιατί ανησυχείτε για την κολπική εξέταση?υπάρχει κάποιος κίνδυνος?γιατι εμενα ο γιατρός μου κ κολπικό υπέρηχο μου κανει κ χεράκι πέφτει πάντα καθε μηνα απο την αρχη...κ κατι αλλο,χωρίς να βγούμε απο το θέμα:σεξ δεν κάνετε?το "ιδιο περίπου" ......δεν είναι?

υπάρχει λόγος να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να κανω μια ερώτηση?γιατί ανησυχείτε για την κολπική εξέταση?υπάρχει κάποιος κίνδυνος?γιατι εμενα ο γιατρός μου κ κολπικό υπέρηχο μου κανει κ χεράκι πέφτει πάντα καθε μηνα απο την αρχη...κ κατι αλλο,χωρίς να βγούμε απο το θέμα:σεξ δεν κάνετε?το "ιδιο περίπου" ......δεν είναι?

υπάρχει λόγος να ανησυχώ?

 

εγω δεν ανησυχουσα για το αν θα μου εκανε κολπικο υπερηχο.μου ειχε πει οτι δεν κανει κολπικο υπερηχο και ακολουθησα αυτο.μου εβαλε χερι στον 9ο οταν εφυγε το ¨πωμα¨ και ηθελε να δει αν εχω διαστολη.απ οτι καταλαβα εδω ειναι τελικα πολυ συνηθισμενο να κανουν οι γιατροι.προφανως ο καθε γιατρος με τις μεθοδους του(οπως και στα περισσοτερα αλλωστε).οσο για το σεξ(συγνωμη για την εκφραση:oops:) δε νομιζω να "φτανει" εκει που φτανει ο κολπικος υπερηχος.εμενα στο α' τρ.δεν μας το ειχε απαγορεψει,απλα με προσοχη.μετα στο τελος επιβαλεται κιολας:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θυμάμαι καλά ο κολπικός υπέρηχος στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν έχει μεγάλη σχέση με τον κλασικό κολπικό υπέρηχο που σου κάνει ο γιατρός όταν δεν είσαι έγκυος, είναι πολύ πιο έξω το μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν μου έκανε καθόλου κολπικό υπέρηχο. Μου "εβαλε χέρι" στην τελευταία μου επίσκεψη, που είχα δει αίμα και είχα διαστολή. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη το πρώτο τρίμηνο, ξεκινούσε τον υπέρηχο στην κοιλιά αλλά επειδή δεν φαινόταν καθαρά το μωράκι, καταλήγαμε στον κολπικό υπέρηχο. Όταν ρώτησα τον γιατρό γι' αυτό, μου εξήγησε ότι τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη είναι διαφορετική η θέση της μήτρας και για τον λόγο αυτό δεν φαίνεται καλά το μικρούλι στον υπέρηχο κοιλιάς. Όταν, μου είπε, θα περάσει το πρώτο τρίμηνο και η μήτρα θα μεγαλώσει θα φαίνεται καθαρά το μωράκι με τον υπέρηχο κοιλιάς και δεν θα χρειάζεται να γίνεται ο κολπικός. Και είχε δίκαιο. Τώρα στο β' τρίμηνο, φαίνεται καθαρά το μικρό μου από πάνω.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα....αυριο θα κανω καλλιεργεια κολπικου υγρου....υπαρχει φοβος για το μωρο???ειμαι 19+3 εβδομαδων εγκυος...

 

Ειναι κατι σαν μεγαλες μπατονεττες αυτα που σου δινουν για να παρεις το δειγμα.

Μου φαινεται παραξενο ομως, γιατι λογικα θα επρεπε να ειχες ξανακανει καλλιεργεια στην αρχη της εγκυμοσυνης, στις πρωτες εξετασεις.Τελος παντων.

Δεν θα παθεις κατι (εγω μονη μου την εκανα), αλλα αν δεν εισαι σιγουρη πηγαινε στον γυναικολογο να σου παρει δειγμα.

Βασικα , καλυτερα ειναι να την κανεις στο γυναικολογο γιατι βλεπει ακριβως απο που πρεπει να το παρει ( απ οτι εμαθα εκ των υστερων).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμένα με εξέτασε κολπικά για να μετρήσει το μήκος του τραχήλου μου

όλα καλά και δεν υπήρξε πρόβλημα εξάλλου είναι απαραίτητο για να δούμε το μήκος σε περίπτωση πρόωρου τοκετού το μήκος παίζει σημαντικό ρόλο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...