Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητα ενός μωρού;


Recommended Posts

Το ξέρω ότι έχουν ανοιξει εκατομμύρια τέτοια θεματα αλλά κανένα δεν μου φάνηκε τόσο χρήσιμο.Λοιπόν.Ειμαι έγκυος και γεννάω τον Αύγουστο και σκεφτομαι να αρχισω τα ψωνια.Γι'αυτό σας παρακαλώ γράψτε μου τι να αγοράσω για το παιδι αλλά και για εμένα(θα θηλασω). Ευχαριστω πολύ, μελινα.:confused::confused::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλωσηρθες κ με το καλο να ερθει το μωρζκι σου!

 

Το τι θα χρειαστεις στο μαιευτηριο , εχει να κανει με το ιδιο το μαιευτηριο.

Θα σου δωσουν απο εκει ενα χαρτι με τα απαραιτητα...

 

Επειδη γεννησα αυγουστο ,φυσιολογικα κ χωρις επισκληριδιο,

με εσωσε το λιποζαν (για τις ανασες , οταν ξεραινονται τα χειλη)

, ενα μπουκαλακι νερο και μια βενταλια.

 

Σου ευχομαι με ολη μου την καρδια να θηλασεις, ειναι το πρωτο τελειο συναισθημα κ για τη μητερα κ για το παιδι..

Μην τα παρατησεις, στην αρχη θα ειναι δυσκολα ,αλλα μεσα σε λιγες μερες θα βρειτε το ρυθμο σας.

Για το θηλασμο θα χρειαστεις:

-μια κρεμουλα για τις θηλες σου(για μετα το θηλασμο)

-θηλαστρο(το χρησιμοποιεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου ή της μαιας)

-επιθεματα στηθους(γιατι στην αρχη θα εχεις υπερπαραγωγη)

 

Γενικα για το μωρο θα χρειαστεις πολλα.... :

Φανελακια , φορμακια , καλτσακια , μπουρνουζια , σεντονια , κουβερτουλες , πανες αγκαλιας , πανακια για τις γουλιτσες , μπατονεττες ασφαλειας , κρεμα ή λαδακι σωματος , αφρολουτρο , μπανιεριτσα (μολις πεσει ο αφαλος) , καθαρο οινοπνευμα , βαμβακι , κρεμα για το συγκαμα , θερμομετρο χωρου, σφουγγαρακι , μπιμπερο ,αποστειρωτη για μπιμπερο , σαλιαρες .... δε θυμαμαι αλλα....:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες κ με το καλο να ερθει το μωρζκι σου!

 

Το τι θα χρειαστεις στο μαιευτηριο , εχει να κανει με το ιδιο το μαιευτηριο.

Θα σου δωσουν απο εκει ενα χαρτι με τα απαραιτητα...

 

Επειδη γεννησα αυγουστο ,φυσιολογικα κ χωρις επισκληριδιο,

με εσωσε το λιποζαν (για τις ανασες , οταν ξεραινονται τα χειλη)

, ενα μπουκαλακι νερο και μια βενταλια.

 

Σου ευχομαι με ολη μου την καρδια να θηλασεις, ειναι το πρωτο τελειο συναισθημα κ για τη μητερα κ για το παιδι..

Μην τα παρατησεις, στην αρχη θα ειναι δυσκολα ,αλλα μεσα σε λιγες μερες θα βρειτε το ρυθμο σας.

Για το θηλασμο θα χρειαστεις:

-μια κρεμουλα για τις θηλες σου(για μετα το θηλασμο)

-θηλαστρο(το χρησιμοποιεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου ή της μαιας)

-επιθεματα στηθους(γιατι στην αρχη θα εχεις υπερπαραγωγη)

 

Γενικα για το μωρο θα χρειαστεις πολλα.... :

Φανελακια , φορμακια , καλτσακια , μπουρνουζια , σεντονια , κουβερτουλες , πανες αγκαλιας , πανακια για τις γουλιτσες , μπατονεττες ασφαλειας , κρεμα ή λαδακι σωματος , αφρολουτρο , μπανιεριτσα (μολις πεσει ο αφαλος) , καθαρο οινοπνευμα , βαμβακι , κρεμα για το συγκαμα , θερμομετρο χωρου, σφουγγαρακι , μπιμπερο ,αποστειρωτη για μπιμπερο , σαλιαρες .... δε θυμαμαι αλλα....:roll::roll:

 

 

προσθετω: σουτιεν θηλασμου,αν θηλασεις και εξω βολεβουν να παρεις μπλουζιτσες με κουμπακια(που να φτανουν μεχρι το στηθος σου)να χεις στο σπιτι και σερβιετες για τα λοχεια.αν θυμηθω και εγω κατι αλλο θα στο γραψω:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου έλεγα να μην πάρεις θήλαστρο (αφού έχεις σκοπό να θηλάσεις), να μην δώσεις μπιμπερό, άρα και να μην αγοράσεις, και αν έχεις ανασφάλεια τόσο πολύ, να αγοράσεις ένα, στην τελική, κάποιος θα μπορεί να πεταχτεί να πάρει κι αλλα, αν δεν τα κααφέρεις. Το ίδιο ισχύει και για τον αποστειρωτή, που κάνει και ένα σωρό λεφτά. Αν θέλεις να θηλάσεις, ξεκίνα να ενημερώνεσαι, μέσω δικτύου για τον θηλασμό, ή από σεμινάρια θηλασμού για την διαδικασία. Αν είσαι έτοιμη και πεπεισμένη ότι θα θηλάσεις, θα τα καταφέρεις.

Επίσης για το μαιευτήριο νυχτικιά με κουμπάκια μπροστά για τον θηλασμό.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για το μωρό μπορείς να αγοράσεις ένα "νάνι" τύπου, κουκλάκι, πανάκι κτλ που θα είναι για να κοιμάται μαζί του. Εγώ είχα και στα δύο μου παιδιά και δεν το αποχωρίζονταν ποτέ. Στην αρχή δεν μπορούν να το πιάσουν αλλά συνηθίζουν την "παρουσία του" και εργότερα τα κάνει να ηρεμούν και να κοιμούνται καλύτερα. Εγώ είχα ένα πανάκι με κεφάλι στον πρώτο μου και μία αγελαδίτσα στο δεύτερο. Δεν είναι λούτρινα, ειδικά για μωράκια το υλικό τους.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι θα σου έλεγα να μην πάρεις θήλαστρο (αφού έχεις σκοπό να θηλάσεις), να μην δώσεις μπιμπερό, άρα και να μην αγοράσεις, και αν έχεις ανασφάλεια τόσο πολύ, να αγοράσεις ένα, στην τελική, κάποιος θα μπορεί να πεταχτεί να πάρει κι αλλα, αν δεν τα κααφέρεις. Το ίδιο ισχύει και για τον αποστειρωτή, που κάνει και ένα σωρό λεφτά. Αν θέλεις να θηλάσεις, ξεκίνα να ενημερώνεσαι, μέσω δικτύου για τον θηλασμό, ή από σεμινάρια θηλασμού για την διαδικασία. Αν είσαι έτοιμη και πεπεισμένη ότι θα θηλάσεις, θα τα καταφέρεις.

Επίσης για το μαιευτήριο νυχτικιά με κουμπάκια μπροστά για τον θηλασμό.

 

Κοιτα , να σου πω την αληθεια , ο αποστειρωτης , τα μπιμπερο , οι πιπιλες πηγαν χαμενα.Γιατι θηλαζω κ δεν επιασε ουτε μπιμπερο , ουτε πιπιλα.Το θηλαστρο δεν το εχα παρει απο πριν και εστειλα τον αντρα μου οταν βγηκα απο το μαιευτηριο.Το χρειαστηκα για την υπερπαραγωγη των πρωτων ημερων για να μην πετρωσει το στηθος.Και για να αποστειρωνω το θηλαστρο , χρησιμοποιησα κ τον αποστειρωτη , ελαχιστα βεβαια..

Εχεις δικιο στο να μην γινονται περιττες αγορες, αφου θελει να θηλασει το κοριτσι μας ,αλλα ας εχει μια ιδεα του τι μπορει να χρειαστει αν χρειαστει...

Σωστα λες για τα νυχτικακια , και μην ξεχασεις mama να παρεις και ενα ζευγαρι σαγιοναρες για το ντους,να μην πατας ξυπολυτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...