Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσα ξοδέψατε κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σας;


Recommended Posts

Ετσι απο περιεργεια τι ποσο ξοδεψατε για εξετασεις επισκεψεις στο γιατρο κλπ; Χωρις να συμπεριλαβουμε το εξοδο του τοκετου. Επισης αν ο γιατρος σας ηταν του δημοσιου τι του δινατε στις επισκεψεις;

Εγω για παραγειγμα εχω ξοδεψει 700 ευρω για ολα(επισκεψεις ,εξετασεις και τα τρια μεγαλα υπερηχογραφηματα) σε ιδωτικο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


AX... ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΟΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 5ο! ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 300 ΕΥΡΩ, 150 ΕΥΡΩ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΚΑΙ 150 ΣΤΗΝ ΑΥΧΑΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ! ΣΥΝΟΛΟ 600... ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΙ ΔΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΕ ΑΣΒΕΣΤΙΟ, FILICIN, ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΕΝΕΣΕΙΣ INNOHEP, ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ. ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

aWZep2.png
Link to comment
Share on other sites

AX... ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΟΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 5ο! ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 300 ΕΥΡΩ, 150 ΕΥΡΩ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΚΑΙ 150 ΣΤΗΝ ΑΥΧΑΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ! ΣΥΝΟΛΟ 600... ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΙ ΔΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΕ ΑΣΒΕΣΤΙΟ, FILICIN, ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΕΝΕΣΕΙΣ INNOHEP, ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ. ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

Θρομβοφιλια ειχες καποιο λογο και τις εκανες; εγω δεν εχω κανει...

Και το ασβεστιο και το σιδηρο που μου γραφει πληρωνω μονο 0,50 συμμετοχη για 6 κουτια Χ 10 μπουκαλακια σιδηρο και 1 Χ60 ταμπλετες ασβεστιο.

Link to comment
Share on other sites

πωπω μεγαλη πληγη ανοιξε αυτο το θεματακι, χοχοχο! εγω μενω επαρχια και ο γιατρος μου ειναι Αθηνα.. εχουμε και λεμε, γυρω στα 300 τουλαχιστον οι βενζινες,διοδια, γυρω στα 100 τα φαρμακα, 170 οι συμμετοχες συνολο στις εξετασεις, 500 η παρακολουθηση 200 η αυχενικη, 120 η β'επιπ στο περιπου τα 1500 τα περασαμε για πλακα!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε!

120 επισκέψεις (δημόσιο νοσοκομείο, παράβολα των 5 ευρώ στα πρωινά ιατρεία συν ένα απογευματινό ιατρείο που είναι ακριβότερα, 75 ευρώ)

200 εξετάσεις

100 φάρμακα

150 αυχενική στον Κούρτη

150 βʼ επιπεδου παρομοίως

100 ντοπλερ παρομοίως

Σύνολο 820 ευρώ. Άντε αφού βάζετε τις βενζίνες να βάλω και κανένα ταξί για το Έλενα στα τέλη της εγκυμοσύνης (απέφευγα τα μέσα για να μην κολλήσω καμιά ίωση) σύνολο 850.

Kαλή λευτεριά σε όλες!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι πολλα.. Τις επισκέψεις μια τις πλήρωνα μια οχι 30? πρεπει να πλήρωσα 120 συνολο

Συμμετοχή σε εξετάσεις 50? περίπου

Αυχενικη 110?

Β΄επιπεδου 110?

Doppler 90?

Φάρμακα δεν πλήρωσα

Σύνολο 480?

Link to comment
Share on other sites

Μμμ εγω δεν σας τα εγραψα τοσο αναλυτικα:

Εξετασεις συμμετοχη 30ευρω

Επισκεψεις 200 ευρω

Αυχενικη 120

Β επιπεδου 150

doppler 100

λοιπα εξοδα και τελευταιοι υπερηχοι 150

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. ΚΑΘΕ ΜΑΡΚΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

Θρομβοφιλια ειχες καποιο λογο και τις εκανες; εγω δεν εχω κανει...

Και το ασβεστιο και το σιδηρο που μου γραφει πληρωνω μονο 0,50 συμμετοχη για 6 κουτια Χ 10 μπουκαλακια σιδηρο και 1 Χ60 ταμπλετες ασβεστιο.

aWZep2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. ΚΑΘΕ ΜΑΡΚΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

 

 

Καλησπερα.νομιζω πως ολα τα φαρμακα της εγκυμοσυνης ειναι με μηδεν συμμετοχη.εγω σε φαρμακα (σιδηρο,ασβεστιο,μαγνησιο)δεν εχω πληρωσει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ! ΓΙΑ 10 ΚΟΥΤΙΑ INNOHEP ΚΑΙ 1 FILICIN ΝΟΜΙΖΩ ΔΙΝΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5 ΜΕ 6 ΕΥΡΩ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΜΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ Π.Χ ΣΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο% ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΑ 5,14 ΕΥΡΩ. ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΧΟΥΝ 6 ΕΥΡΩ ΔΙΝΕΙΣ

ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Καλησπερα.νομιζω πως ολα τα φαρμακα της εγκυμοσυνης ειναι με μηδεν συμμετοχη.εγω σε φαρμακα (σιδηρο,ασβεστιο,μαγνησιο)δεν εχω πληρωσει τιποτα.
aWZep2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα! Φαρμακα ουτε εγω εχω πληρωσει συμμετοχη ποτε. Παιρνω filicine, resoferon, calcioral & trophocard. μονο για τις ταινιες και τις βελονες για το ζαχαρο εχω πληρωσει συμμετοχη 22 ευρω.

50 επισκεψη παρα επισκεψη στο γυναικολογο μου στο Αλεξανδρα κ 60 στον ενδοκρινολογο.

35 αυχενικη Αλεξανδρα

90 β επιπ. Ιδιωτικα

Στις εξετασεις που κανω καθε μηνα πληρωνω μονο συμμετοχη απο 0,70 λεπτα εως 4 ευρω. Doppler μου το κανει ο γιατρος μου και δεν πληρωνω κατι extra.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

γυρω στα 60 επισκεψη (ανευ αποδειξεως)

αυχενικη και pap a 120 στο μητερα.

Στο πρωτο μου τοκετο με καισαρικη πριν ενα χρονο 2500 χιλ. σε γιατρο και αστα να πανε σε νοσοκομειο λογω μονοκλινου δωματιου

Link to comment
Share on other sites

έδωσα 250 για lux μονόκλινο στο Έλενα

1400 στο γιατρό (& αναισθησιολόγο) για (δεύτερη) καισαρική (πολύ ευχαριστήμένη, μου έκανε και πλαστική)

350 για υπερήχους & λήψη τροφοβλάστης για μεσ. αναιμία και πλήρη καρυότυπο.

Άρα 2000 το σύνολο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...