Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΑ


ELISA

Recommended Posts

Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα, γιατί με τα εισητήρια της Εργατικής Εστίας και τους εκαντοντάδες προορισμούς, έχουμε χάσει τα ...αυγά και τα πασχάλια! Τα βλέπω στο internet, αλλά θα ήταν πολύ χρήσιμο, αν είχαμε πληροφορίες για τα καταλύματα της Εργατικής Εστίας από κάποιους που έχουν ήδη πάει σε αυτά.

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, γιατί τα μεγάλα ξενοδοχεία δεν κλείνουν μέσα στον Αύγουστο με εισητήρια Εργατικής Εστίας (ενώ γράφουν ότι δέχονται), ε???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 234
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ASTERI

    ASTERI 21 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 17 δημοσιεύσεις

  • saxpa

    saxpa 15 δημοσιεύσεις

  • anastasie

    anastasie 13 δημοσιεύσεις

Εγω τα ειχα παρει περσι και τελικα οχι μονο δεν βρηκα πουθενα να παω γιατι εκει που εβρησκα ηταν χαλια και στα καλα δεν ειχαν δωματια με το που ακουγαν οτι ειναι απο την εργατικη εστια.

Σε ενα ξενοδοχειο 4 αστερων που τον αυγουστο θα επαιρνε απο το δωματιο λιγοτερο 80 ευρο να παρει απο την εργατικη 40 οποτε λογικο ειναι να μην βρεισ

και μην ξεχνασ δουλευουν και με γρουπακια απο το εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είναι η δεύτερη χρονιά που παίρνω εισητήρια και ούτε την πρώτη χρονιά ούτε φέτος αντιμετώπισα πρόβλημα. Νομίζω ότι το μυστικό είναι να κλείνεις δωμάτιο όσο νωρίτερα μπορείς. Πήρα σήμερα σε ξενοδοχείο 4 αστέρων και ρώτησα για Ιούλιο-Αύγουστο και είχαν. Πέρυσι που είχε πάρει ο άντρας μου ξεκινήσαμε ψάξιμο για κατάλυμμα λίγο αργά (μέσα Μαϊου) και δεν βρήκαμε δωμάτιο στην πρώτη μας επιλογή. Βρήκαμε όμως στη δεύτερη.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Sousy, μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιο ξενοδοχείο 4* βρήκατε για τον Αύγουστο, γιατί σε όσα έχω πάρει τηλέφωνο μου λένε ότι είναι κλεισμένα όλα τα δωμάτια εργατικής εστίας. Καλά, πότε τα κλείσανε???

Εν πάση περιπτώση, επικοινώνησα με τα κεντρικά γραφεία της Εργατικής Εστίας και μου είπαν ότι σε περίπτωση που μας λένε ότι δεν διαθέτουν δωμάτια τον Αύγουστο ή κάτι που μας βάζει σε υποψία, καλό είναι να κάνουμε καταγγελία γραπτή σε κάποιο απο τα γραφεία της .

Το pavlina στην Αχαϊα, το ξέρετε?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

την πρώτη φορά - πριν 4 χρόνια περίπου -με εισητήρια κοιν.τουρισμού, που πήγαμε Κεφαλλονιά, μας βγήκε το λάδι και τσακωθήκαμε πριν φθάσουμε καν στο ξενοδοχειο (ισχυριζόταν ο ξενοδόχος οτι είχαμε ακυρώσει την κράτηση και πως αν πηγαίναμε θα μας έστελνε να κοιμηθούμε στην παραλία!). Τον τακτοποίησα όμως με τηλεφώνημα στον τοπικό Οργαν.Εργ.Εστίας.

Την δεύτερη φορά τα πήραμε τσάμπα τα εισητήρια διότι δεν βρήκαμε ούτε καλοκαίρι ούτε χειμώνα!

Φέτος τρίτη και φαρμακερή κάνουμε προσπάθεια με αυξημένες απαιτήσεις λόγω μπέμπη.

Σε ένα ξενοδοχείο στο Πεταλίδι που πήρα τηλεφ.είπαν ότι δεν τους έχει έρθει η εγκύκλιος με τις τιμές, και ότι θα μας τηλεφωνήσουν, και καλά!!!

...Η ιστορία συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα μόλις έκλεισα σε ξενοδοχείο 2 αστέρων στην Πρέβεζα, σουίτα δύο δωματίων για πέντε άτομα για Αύγουστο 10-17, με ημιδιατροφή και πισίνα στην παραλία της Καστροσυκιάς. Ηταν πολύ ευγενικοί και μάλιστα ΄χαρηκαν που είχα και δίδυμα . Τις άλλες δύο φορές που επιχείρησα τηνδε π΄ρωτη όταν φτάσαμε στην Πιερία με ένα παιδί 17 μηνών μετά απο 6 ώρες ταξίδι, αυτή έλεγε τα δικά της και από το studio που είχαμε κλεισει εννοούσε να μας βάλει σε δωμάτιο χωρίς κουζίνα, λέγοντας οτι εμείς φταίμε. Στο τέλος πήραμε πίσω την προκαταβόλη και ευτυχώς βρήκαμε εντελλώς τυχαία εκεί που περιφερόμασταν ένα ωραιότατο δωμάτιο και περάσαμε τις διακοπές μας. Πέρυσι ξεκίνησα πολύ αργά να ψάχνω με αποτέλεσμα να μην βρώ τίποτε διαθέσιμο και ειδικά με εμάς που χρειαζόμαστε οπωσδήποτε δίχωρο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε τελικά, σε ένα ξενοδοχείο στο Πεταλίδι, το sunrise beach hotel και θα γράψω τα σχόλιά μου για αυτό, όταν γυρίσουμε.

Πάντως, είναι στο μόνο που βρήκαμε για τον μήνα Αύγουστο...

 

brikoudi, το ξενοδοχείο στην Κέρκυρα που ήταν πολύ καλό, ποιο είναι?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε τελικά, σε ένα ξενοδοχείο στο Πεταλίδι, το sunrise beach hotel και θα γράψω τα σχόλιά μου για αυτό, όταν γυρίσουμε.

Πάντως, είναι στο μόνο που βρήκαμε για τον μήνα Αύγουστο...

 

brikoudi, το ξενοδοχείο στην Κέρκυρα που ήταν πολύ καλό, ποιο είναι?

 

Γεια σε όλους.

Πήγαμε πέρυσι στο Πεταλίδι στο Sunrise Beach Hotel, ήταν τέλεια! Η Σεμέλη μας δεν είχε κλείσει ακόμα τα 2. Ήταν πολύ καθαρό, τεράστιο, βρίσκεις ό,τι θέλεις. Έχει δύο πισίνες, δική του παραλία, εστιατόριο για φαγητό (μεσημέρι και βράδυ) για να μην τρέχεις εκτός ξενοδοχείου αν δεν θέλεις. Γενικά η εντυπωση που μας άφησε ήταν πολύ καλή. Τα απογεύματα κάναμε τις βόλτες μας στο Πεταλίδι κα στην Κορώνη. Ελπίζω να σε χαλάρωσα λίγο και εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα. Καλές διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πέρισυ πήραμε κοινωνικού τουρισμού και πήγαμε Κρήτη. Έξω από τα Χανιά το ξενοδοχείο το ξεχνάω συνέχεια (άνοια βλέπεις!!!) μέσα Ιουλίου ήταν βρήκα σχετικά εύκολα και ας έψαξα Ιούνιο!!! βλέπετε δεν είχαν πει στον άντρα μου πότε θα πάρει άδεια. Πάντως βρήκαμε. Πρίν 3 χρόνια είχαμε βρει επίσης στη Πάρο στο ΗΒΗ που ήταν απλό, καθαρό με πολύ καλό φαγητό, αρχές Αυγούστου. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι έχω αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα. Δεν ήταν οι πρώτες επιλογές βέβαια κανένα από τα δύο αλλά έψαχνα και τις δύο φορές αργά. Τέλη Μαίου και Ιούνιο, οπότε και ήταν λογικό.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά εγώ έχω τρελαθεί σήμερα!! Εχω πάρει τουλαχιστον 35 τηλέφωνα στο ν.πρεβέζης και καμια 2οαρια στο πευκι ευβοίας και δεν έχω βρεί τίποτα! Όλοι μου έλεγαν πως είναι κλεισμένοι για Αυγουστο.... Μαλλον θα αλλάξουμε τα σχέδια για την άδεια για να την πάρουμε άρχες Ιουλιου κλαψ! Μα ποτε έχουν προλάβει και έχουν κλείσει? ειναι δυνατόν???

Link to comment
Share on other sites

εγω παιρνω ανα μια χρονια δυο εισιτηρια ενα δικο μου και ενα του πεθερου μου.την πρωτη φορα τα χασαμε γιατι δεν πηγαμε πουθενα λογω μωρου και δεν ηξερα οτι μπορει ο ξενοδοχος να τα χρησιμοποιησει και εχω ενα σωρο γνωστους ξενοδοχους και τα πεταξα.κριμα!τωρα τα ξαναπηρα και αν τελικα δεν παμε πουθενα θα παμε ενα ωραιοτατο εφταημερο στο νησι μας!ειναι ευκαιρια να το γνωρισουμε καλυτερα γιατι ειναι ντροπη να μας ρωτανε και να μην ξερουμε για το μερος που ζουμε!δεν θα με χαλασει καθολου.ετσι κι αλλιως ζω σε τουριστικο μερος!ξεκουραση και οτι να ναι

Link to comment
Share on other sites

Εμεις λεμε να παμε Χαλκιδικη (στην αρχη λεγαμε για Ροδο αλλα τα εισητηρια ειναι πανακριβα!!!) προς το τελος Ιουνιου που θα ειμαι στον 5ο μηνα στο πρωτο μου παιδακι.

Εχει κανεις να προτεινει καποια τοποθεσια, ξενοδοχειο, κτλ.

Ειμαστε απο Αθηνα και δεν εχουμε ιδεα για την Χαλκιδικη.

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Πήγαμε πέρυσι στο Πεταλίδι στο Sunrise Beach Hotel, ήταν τέλεια! Η Σεμέλη μας δεν είχε κλείσει ακόμα τα 2. Ήταν πολύ καθαρό, τεράστιο, βρίσκεις ό,τι θέλεις. Έχει δύο πισίνες, δική του παραλία, εστιατόριο για φαγητό (μεσημέρι και βράδυ) για να μην τρέχεις εκτός ξενοδοχείου αν δεν θέλεις. Γενικά η εντυπωση που μας άφησε ήταν πολύ καλή. Τα απογεύματα κάναμε τις βόλτες μας στο Πεταλίδι κα στην Κορώνη. Ελπίζω να σε χαλάρωσα λίγο και εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα. Καλές διακοπές.

 

Να ρωτήσω κάτι, σκεφτόμαστε κι εμείς για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.Όμως με απασχολεί το θέμα του φαγητού. Ο μπέμπης θα είναι τότε 9 μηνών,και μου είπαν οτι είναι δωμάτια ξενοδοχ.χωρίς κουζινάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ευανθία, μιας και έχω φάει τα νιάτα στα ξενοδοχεία της Χαλκιδικής πριν σου προτείνω να σε προετοιμάσω ότι αν δεν πας στο Σάνη ή στο Porto Carras μη περιμένεις πολλά από τις μονάδες της Χαλκιδικής. Anyway, σου προτείνω τον Γιαννίκο (πηγαίνει χρόνια μια γνωστή μου με μωρό παιδί), τις Σπαθιές (έχω μείνει είναι καθαρό κοντά σε ωραίες παραλίες και έχει και σπιτικό φαγητό με την πλήρη έννοια) μετά τον διάπορο, τις καλύβες το poseidi paradise το θέα, την εδέμ και το Μακεδών.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

EVDOXIA, σε ευχαριστω πολυ! Βοηθησες και με το παραπανω!

Σιγουρα θα προτιμησω καποιο απο αυτα που προτεινεις και θα σου πω εντυπωσεις!

 

Η αληθεια ειναι οτι αυτο που λες για τα ξενοδοχεια το διαπιστωσα και μονη μου απο μερικα site που μπηκα. Τα περισσοτερα ειναι παλια, αλλα αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι καθαρα και να ειναι σε κομβικο σημειο για να μπορεσεις να γυρισεις σε οσο το δυνατον πιο πολλα μερη.

 

Anyway, σε ευχαριστω και παλι!

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, σκεφτόμαστε κι εμείς για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.Όμως με απασχολεί το θέμα του φαγητού. Ο μπέμπης θα είναι τότε 9 μηνών,και μου είπαν οτι είναι δωμάτια ξενοδοχ.χωρίς κουζινάκι.

 

 

 

Σιγουρα χρειάζεσαι δωμάτιο με κουζίνα. Πως θα του μαγειρεύεις διαφορετικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα.

Εγω ειχα παρει πρωτη φορα πριν ενα χρονο εισητηρια

Και δυστυχως για καλοκαιρι που ηθελα δε βρηκα πουθενα

Μου ειπαν ομως οτι το κολπο για να βρεις ειναι να παρεις πολυ πολυ νωρις για δωματια

εστω κι αν ακομα δεν εχεις παρει στα χερια σου τα κουπονια.

Κι αυτο γιατι πλεον η εργατικη ετσια δινει σε ολους εισητηρια.

Εν τελη πηγαμε το 3ημερο της 28ης Οκτωβριου στα Μετεωρα.

Φοβερο δωματιο σε πολυ καλο ξενωνα.

Δεν ειχε βεβαια κουζινα μεσα αλλα οι ιδιοκτητες μ εξυπηρετησαν παρα πολυ καλα

στη δικη τους κουζινα.

line_test_beg_minie_time_1170565200_text_546f205374656c6c696e616b69206d6f752065696e6169.gif

 

 

enCup3.png?InVDjopT

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι!

 

Λοιπον κλεισαμε τελος Ιουνιου στο Γιαννικο! Ειναι το μονο ξενοδοχειο που παρεχει μπουφε στο γευμα και οχι μενου και απο το τηλεφωνο μου φανηκαν πολυ εξυπηρετικοι. Ελπιζω να ειναι καλα.

Παντως οπου και να τηλεφωνησα για Χαλκιδικη για τελος Ιουνιου βρηκα παντου διαθεσιμα δωματια. Οποτε μαλλον εχει σημασια και ο μηνας που ζητατε να κλεισετε. Ειναι φυσικο τον Αυγουστο να γινεται χαμος και να μην ξεχναμε πως οι ξενοδοχοι θα διαθετουν λιγα δωματια για την εργατικη εστια τον μηνα αυτο γιατι και εκεινοι τον Αυγουστο περιμενουν για να δουλεψουν.

Οποτε συστηνω (αν μπορειτε βεβαια) να διαλεγετε Ιουνιο ή Σεπτεμβριο που ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι ξενοδόχοι που είναι συμβεβλημένοι με την Εργατική Εστία, είναι υποχρεωμένα να έχουν ένα ποσοστό δωματίων για την Εργ. Εστία, όλους τους μήνες. Έτσι, αυτοί που λένε ότι δεν διαθέτουν δωμάτια για τον Αύγουστο, ή ότι είναι ήδη κλεισμένοι (π.χ. από τον Φεβρουάριο), καλό είναι να τους γίνεται σύσταση ή ακόμα και καταγγελία στα γραφεία της Εργατικής Εστίας.

Αν δε θέλουν να διαθέσουν δωμάτια τον Αύγουστο, ας βγουν από τον κατάλογο των καταλυμάτων της Εργ. Εστίας.

Πάντως, σαν τελευταία πληροφορία, έμαθα ότι το platamon palace 5*, βγήκε από τον κατάλογο της Εργατικής Εστίας, πριν από 2 εβδομάδες.

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Πήγαμε πέρυσι στο Πεταλίδι στο Sunrise Beach Hotel, ήταν τέλεια! Η Σεμέλη μας δεν είχε κλείσει ακόμα τα 2. Ήταν πολύ καθαρό, τεράστιο, βρίσκεις ό,τι θέλεις. Έχει δύο πισίνες, δική του παραλία, εστιατόριο για φαγητό (μεσημέρι και βράδυ) για να μην τρέχεις εκτός ξενοδοχείου αν δεν θέλεις. Γενικά η εντυπωση που μας άφησε ήταν πολύ καλή. Τα απογεύματα κάναμε τις βόλτες μας στο Πεταλίδι κα στην Κορώνη. Ελπίζω να σε χαλάρωσα λίγο και εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα. Καλές διακοπές.

 

Επειδή και εμείς είμαστε σε λίστα για τον Ιούλιο για το συγκεκριμένο hotel θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας δώσεις κάποια πληροφορία ως προς τα δωμάτια που βολεύουν για ένα βρέφος?

Αυτά με θέα στη θάλασσα και στον 1ο όροφο φαίνονται τέλεια αλλά με τον κοινωνικό τουρισμό μπορείς να επιλέξεις δωμάτιο με θέα στον κήπο ή θάλασσα και σε όροφο ή σε βάζουν όπου θέλουν αυτοί?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκλεισα στη σκοπελο μετα απο δεκα αποτυχημενες προσπαθειες για το συγκεκριμενο νησι.μου ελεγαν οτι ειχαν κλεισει για τον αυγουστο πριν καν πω οτι εχω κουπονια.βεβαια και αυτο που εκλεισα χαρη μου εκανε ειπε για τον αυουστο,επειδη εχω το παιδι αρκει να εκλεινα το 7ημερο που ηθελε αυτη.τελοσπαντων παμε και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα στη σκοπελο μετα απο δεκα αποτυχημενες προσπαθειες για το συγκεκριμενο νησι.μου ελεγαν οτι ειχαν κλεισει για τον αυγουστο πριν καν πω οτι εχω κουπονια.βεβαια και αυτο που εκλεισα χαρη μου εκανε ειπε για τον αυουστο,επειδη εχω το παιδι αρκει να εκλεινα το 7ημερο που ηθελε αυτη.τελοσπαντων παμε και βλεπουμε

 

Σε ποιο ξενοδοχείο έκλεισες?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sousy, μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιο ξενοδοχείο 4* βρήκατε για τον Αύγουστο, γιατί σε όσα έχω πάρει τηλέφωνο μου λένε ότι είναι κλεισμένα όλα τα δωμάτια εργατικής εστίας. Καλά, πότε τα κλείσανε???

Εν πάση περιπτώση, επικοινώνησα με τα κεντρικά γραφεία της Εργατικής Εστίας και μου είπαν ότι σε περίπτωση που μας λένε ότι δεν διαθέτουν δωμάτια τον Αύγουστο ή κάτι που μας βάζει σε υποψία, καλό είναι να κάνουμε καταγγελία γραπτή σε κάποιο απο τα γραφεία της .

Το pavlina στην Αχαϊα, το ξέρετε?

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Το Iria mare στην Αργολίδα είναι το ξενοδοχείο.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, σκεφτόμαστε κι εμείς για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.Όμως με απασχολεί το θέμα του φαγητού. Ο μπέμπης θα είναι τότε 9 μηνών,και μου είπαν οτι είναι δωμάτια ξενοδοχ.χωρίς κουζινάκι.

Ναι, δεν έχει κουζινάκι. Ίσως μπορείς να πάρεις ένα ηλεκτρικό μάτι μαζί σου, πανάλαφρο και βολικό για όλες σας τις βόλτες με διανυκρέρευση εκτός σπιτιού. Κι εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω! :wink:

 

Για το Πεταλίδι δείτε κι εδώ εντυπώσεις:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39552

 

Καλή ξεκούραση! :-D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...