Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


vickypap

Recommended Posts

ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα για να συγκεντρωθουμε ολοι οσοι γιναμε γονεις μετα απο προσπαθειες εξωσωματικης γονιμοποιησης.

ετσι πιστευω οτι θα μπορουσαμε να βοηθησουμε τις κοπελες που ειναι στην προσπαθεια η οσες προκειτε να μπουν αργοτερα.

εγω ημουν απο τις πολυ τυχερες.επιασα με την πρωτη και τα 3 εμβρυακια αλλα τα 2 δεν εμειναν για πολυ μαζι μας

:cry:

ευχομαι σε ολες θετικα αποτελεσματα με την πρωτη φορα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βίκυ μου θα γράψω εδώ αν και ακόμη δεν έγινα μαμά και ίσως είμαι εκτός θέματος!!!!

Είμαστε στην προσπάθεια όπως ήδη ξέρεις!!!

Ξεκινάμε την 1η μας προσπάθεια που ελπίζω να είναι και η τελευταία!!!

Θα ήθελα να ακούσω τις ιστορίες άλλων γονειών που πέτυχαν αυτό τον αγώνα και τώρα έχουν αγκαλιά τα αγγελούδια τους!!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εμείς τα καταφέραμε στην 3η εξωσωματική, και μετά από πολλές σπερματεγχύχεις....

καλή επιτυχία σε όλους όσους προσπαθούν!

Να κάτι τέτοια δεν θέλω να ακούω :lol::lol::lol:

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

GEORGI μου δεν εισαι εκτος θεματος,εξαλλου το ανοιξα για να μοιραστουμε εμπειριες και να βοηθησουμε και εσενα αλλα και οσες θα μπουν στην διαδικασια.

εγω οπως και η ηλιαχτίδα και η mariaber μπορει να πετυχαμε τον στοχο μας,αλλα δεν θα κανουμε αλλα παιδακια?οποτε και εμεις θα ξανα μπουμε αργα η γρηγορα στην προσπαθεια και παλι!!!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

GEORGI μου δεν εισαι εκτος θεματος,εξαλλου το ανοιξα για να μοιραστουμε εμπειριες και να βοηθησουμε και εσενα αλλα και οσες θα μπουν στην διαδικασια.

εγω οπως και η mariaber μπορει να πετυχαμε τον στοχο μας,αλλα δεν θα κανουμε αλλα παιδακια?οποτε και εμεις θα ξανα μπουμε αργα η γρηγορα στην προσπαθεια και παλι!!!

Με το καλό και 2ο και 3ο κοριτσάκια μου!!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική αφού προσπαθήσαμε μόνοι μας για 2 1/5 χρόνια. Ευτυχώς πέτυχε με την πρώτη προσπάθεια, μου βάλανε 3 έμβρυα και εμφυτεύτηκε μόνο το ένα, που πλέον είναι ένα υπέροχο αγοράκι 19 μηνών. Πριν 20 ημέρες μου έτυχε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη (εκεί που δεν το περίμενα με τίποτα-όταν το είχα βγάλει εντελώς από το μυαλό μου και δεν είχα καθόλου άγχος για αυτό το θέμα) αλλά τελικά αποδείχτηκε έξωμήτριο- ευτυχώς έχω ήδη ένα μωράκι και έτσι όλα τώρα είναι πάλι καλά.

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να αποκτήσουν παιδάκι είτε με εξωσωματική είτε φυσιολογικά να έχουν σύντομα στην αγκαλιά τους τα πολυπόθητα αγγελούδια τους.

Link to comment
Share on other sites

ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα για να συγκεντρωθουμε ολοι οσοι γιναμε γονεις μετα απο προσπαθειες εξωσωματικης γονιμοποιησης.

ετσι πιστευω οτι θα μπορουσαμε να βοηθησουμε τις κοπελες που ειναι στην προσπαθεια η οσες προκειτε να μπουν αργοτερα.

εγω ημουν απο τις πολυ τυχερες.επιασα με την πρωτη και τα 3 εμβρυακια αλλα τα 2 δεν εμειναν για πολυ μαζι μας

:cry:

ευχομαι σε ολες θετικα αποτελεσματα με την πρωτη φορα.

 

Vikypap να'μαι κι εγώ! Την έχω γράψει σε διάφορα topic την ιστορία μου αλλά θα κάνω μια πολύ σύντομη αναφορά: το πρόβλημα μου ήταν οι πολυκυστικές που δεν έκανα ωορηξία από μόνη μου. Έκανα προκλήσεις οωρηξίας με χάπια, ενέσεις και 1 σπερματέγχυση (ωορηξία τελικά έκανα αλλά μωρό πουθενά :( ...) και τελικά είμαι έγκυος σε δίδυμα (αγοράκι + κοριτσάκι) με την 1η εξωσωματική!!! :):D:lol:

 

Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω κι εγώ όπως μπορώ!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα ή καλημερα κοριτσακια και καλη σαρακοστη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ευχομαι σε ολες κατ'αρχην να χαιρεστε τα παιδακια σας και στη georgi να ευχηθω κι απο εδω καλα αποτελεσματα!την επομενη εβδομαδα πηγαινω για αφαιρεση σαλπιγγων και μετα απο λιγους μηνες για εξωσωματικη!γραψτε κι αλλες ιστοριες να παρουμε τα πανω μας,σας παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!εγω χωρις καμια σαλπιγγα δεν θα μπορω να ελπιζω για μια φυσιολογικη συλληψη ,και η ιδεα μονο της εξωσωματικης με τρομαζει...κι αν δεν πετυχει???????ποσες θα αντεξω να κανω???????????

οτι και να"ναι στεναχωρησου λιγοτερο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ή καλημερα κοριτσακια και καλη σαρακοστη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ευχομαι σε ολες κατ'αρχην να χαιρεστε τα παιδακια σας και στη georgi να ευχηθω κι απο εδω καλα αποτελεσματα!την επομενη εβδομαδα πηγαινω για αφαιρεση σαλπιγγων και μετα απο λιγους μηνες για εξωσωματικη!γραψτε κι αλλες ιστοριες να παρουμε τα πανω μας,σας παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!εγω χωρις καμια σαλπιγγα δεν θα μπορω να ελπιζω για μια φυσιολογικη συλληψη ,και η ιδεα μονο της εξωσωματικης με τρομαζει...κι αν δεν πετυχει???????ποσες θα αντεξω να κανω???????????

Όλα θα πάνε καλά Μο μου!!!!

Μην αγχώνεσαι!!!!

Καλή επιτυχία στην επέμβαση και από εδώ!!!!

Αυτά τα ερωτηματικά τα έχω εγώ όσο περνούν οι μέρες.....

Είμαι σίγουρη πλέον ότι δεν έχω κουράγιο για άλλη προσπάθεια.....

Δεν πρόκειται να κάνω άλλη..... αν αποτύχει αυτή.....

Στην τελική "Θα πάρω το καπελάκι μου και θα φύγω!!!!"!!!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω βεβαια δεν εγινα μανα μετα απο εξωσωματικη μιας και η μια δικη μου δεν πετυχε.Σιγουρα ομως αν δεν ειχα απροσμενη φυσιολιγικη συλληψη θα εκανα και αλλη προσπαθεια.Το αρνητικο με πειραξε αλλα με πεισμωσε κιολας και ειπαδεν προκειται να το αφησω ετσι

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω κι εγώ το παρόν!

Εμείς είμασταν σε εκείνο το 1-3% των ζευγαριών που έχουν ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθούσαμε 2 χρόνια. Μετά από διάφορες ταλαιπωρίες μέχρι να βρούμε καλό γιατρό .... κάναμε 1 προσπάθεια. Πέτυχε με την πρώτη! Έτσι αποκτήσαμε τα δίδυμα.

 

Μετά είχαμε γενικά σκοπό να κάνουμε κι άλλη προσπάθεια αλλά λέγαμε θα το ξεκινούσαμε μετά τον 1ο χρόνο. Πιστεύαμε πως δεν γίνεται να επιτευχθεί εγκυμοσύνη και είχαμε ελεύθερα επαφές. Αποτέλεσμα;! Να μείνω έγκυος ενώ τα δίδυμα ήταν 6 μηνών. Σοκαριστήκαμε.... για το κοντινό της υπόθεσης... (καισαρική, κούραση), αλλά το καταχαρήκαμε. Στο τελευταίο είμασταν υποψιασμένοι... το δοκιμάσαμε 1 φορά και πέτυχε αμέσως!

 

Έτσι εκεί που δεν το φανταζόμασταν (λόγω δυσκολιών) ... είμαστε πια πολύτεκνοι (όπως ονειρευόμασταν στο γάμο μας)!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν .....και συντομα θετικα τεστακια ευχομαι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μοιράιδα μου γιατι θα κανεις αφαιρεση στις σαλπιγγες???συγνωμη που ρωταω αλλα μαλλον δεν ετυχε να το ειχα ξαναδιαβασει ...????????????????????? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aretim και alcyon, η ανεξήγητη υπογονιμότητα τελικά μάλλον προερχόταν από το άγχος σας, έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί να είναι όλα καλά και να μην μπορείς και, μόλις το βγάζεις από το μυαλό σου, να έρχεται σφαίρα.

Να είστε καλά, aretim σου εύχομαι με το καλό και alcyon να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Είστε το ζωντανό παράδειγμα, για το πόσο ανασταλτικός παράγοντας είναι το άγχος.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν .....και συντομα θετικα τεστακια ευχομαι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μοιράιδα μου γιατι θα κανεις αφαιρεση στις σαλπιγγες???συγνωμη που ρωταω αλλα μαλλον δεν ετυχε να το ειχα ξαναδιαβασει ...????????????????????? :roll:
γιατι η διαγνωση ειναι και οι δυο υδροσαλπιγγες σε προχωρημενη μορφη και αν κανω εξωσωματικη ,που θα κανω,υπαρχει λογω υγρου πιθανοτητα να εμποδιστει η εμφυτευση ή να αποβαλω ακομα κι αν πετυχει...και δεν το διακινδινευω,αφου θα μπω στη διαδικασια εξωσωματικης καλυτερα να την κανω με τις καλυτερες προυποθεσεις...

οτι και να"ναι στεναχωρησου λιγοτερο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

aretim και alcyon, η ανεξήγητη υπογονιμότητα τελικά μάλλον προερχόταν από το άγχος σας, έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί να είναι όλα καλά και να μην μπορείς και, μόλις το βγάζεις από το μυαλό σου, να έρχεται σφαίρα.

Να είστε καλά, aretim σου εύχομαι με το καλό και alcyon να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Είστε το ζωντανό παράδειγμα, για το πόσο ανασταλτικός παράγοντας είναι το άγχος.

 

Το γεγονός του μη προσδιορισμού ενός προβλήματος (επομένως το ονομάζουμε ανεξήγητο), δε σημαίνει και έλλειψη αιτίας. Δεν είναι αναίτια υπογονιμότητα, αλλά ανεξήγητη.

 

Προσωπικά πιστεύω (κατόπιν εκτενούς συζητήσεως και με το γιατρό) πως οι ορμόνες τις εγκυμοσύνης διόρθωσαν κάποιο πρόβλημα που μάλλον υπήρχε και δεν είναι μέσα στη "λιστα" με τα γνωστά προβλήματα για αυτό το θέμα. Αυτός είναι και ο λόγος που μετά την εγκυμοσύνη δεν τολμάμε να έχουμε ελεύθερες επαφές χωρίς...... αποτελέσματα! :wink: Και οι δύο επόμενες εγκυμοσύνες επιτεύχθηκαν με την πρώτη επαφή!! Δε νομίζω πως ήταν θέμα άγχους. Το άγχος είναι ένας παράγοντας αλλά όχι καθοριστικός.

(Δε βλέπεις πώς την πάτησε το φυστίκι.... :lol::lol::lol: )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Μακάρι Georgi αύριο να πάρεις τα πιο ευχάριστα νέα της ζωής σου, μία θετική χοριακή που θα αυξηθεί και θα καταλήξει σε 1-2 ή όσα μωράκια επιθυμείς και σου στείλει ο Θεός. Αλλά ακόμα και να μην πετύχει η πρώτη προσπάθειά σου (που θα πετύχει- μην αγχώνεσαι και αύριο θα μας κερνάς γλυκά νοερά!!) προσπάθησε το ξανά, πίστεψέ με αξίζει τον κόπο!!!

Επίσης θέλω να πω στη Μοιράδα (που πρόσφατα έτυχε και διάβασα την ιστορία σου και είδα πόση δύναμη έδειξες και βρήκες δύναμη και πίστεψες ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται- και εγώ το πιστεύω αυτό, ξέρει ο Θεός κι ας μην καταλαβαίνουμε εμείς πάντα το γιατί) να μη φοβάσαι καθόλου τη διαδικασία της εξωσωματικής και όταν κάποια στιγμή θα δουν αποτέλεσμα οι προσπάθειές σου δε θα θυμάσαι πια τίποτα από όλη αυτή την ταλαιπωρία! Να πάνε όλα καλά με την επέμβασή σου!

Εξάλου τον τελευταίο καιρό όλο εγκυμοσύνες προκύπτουν στο forum!! Είναι γούρικο!!!

Link to comment
Share on other sites

bp σε εμας δεν ειχαν διαγνωσει ανεξηγητη υπογονιμοτητα αλλα μας το ειχαν ξεκοψει τελειως για φυσικη συλληψη λογω του οτι εχω μια μονο σαλπιγγα(η αλλη αφαιρεθηκε λογω εξωμητριου) η οποια ειχε συμφυσεις.

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλή ιδέα, οι κοπέλες που ετοιμάζονται για εξωσωματική να χουν συμπαράσταση απο γυναίκες - γονείς που το χουν περάσει θα μπορούσε να υπάρχει και συνάντηση για να ακούγονται αποψεις γνώμες εντυπώσεις. Και γω έχω δύο αγοράκια 6 και 4 απο εξωσωματική και σκέφτομαι να πάω για εμβρυομεταφορά Αθήνα για 5 κατεψυγμένα που έχω. Μην τα παρατάτε θέλει πείσμα και αποφασιστικότητα είναι για ένα σκοπό ζωής δεν τα παρατάμε ποτε αρκει να χουμε σωστό κέντρο και γυναικολόγο. Εγω πέτυχα δόφα το Θεό με την πρώτη τους σωστούς οποτε είδα αποτελέσματα. Καλή επιτυχία σε όλες σας και κουράγιο αξίζει το κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές σπερματεγχύσεις και δυο εξωσωματικες γέννησα την μεγάλη μου κορούλα ,2μισι χρονών σήμερα.

Η μικρή κορούλα μας, μας ήρθε τελείως αναπάντεχα με φυσική σύλληψη ένα χρόνο μετά την γέννηση της πρώτης.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

http://www.mtsirigotis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=27

δινει αρκετες πληροφοριες για την εξωσωματικη που μου φανηκαν χρησιμες

Ειλικρινα δε το εβαλα για διαφημιστικους λογους αλλα επειδη πιστευω πως εχει τεκμηρτιωμενες αποψεις(ειναι ο γιατρος που εφερε στο κοσμο το κοριτσακι μου) αν θεωρηθει κατι τετοιο παρακαλω τον αντμιν να το σβησει το λινκ.

καλη επιτυχια σε ολες τις μανουλες που προσπαθουν και ολη μου τη θετικη ενεργεια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, είμαι και εγώ στον αγώνα για την απόκτηση ενός μωρού με εξωσωματική. Έκανα την πρώτη προσπάθεια και την άνοιξη πάω για τη δεύτερη. "χάρηκα" που ανοίξατε αυτό το θέμα, γιατί εδώ μέσα είχα την εντύπωση ότι πετυχαίνουν οι περισσότερες το στόχο τους με την πρώτη, άντε τη δεύτερη φορά. Προβλέπω και για μένα αρκετές προσπάθειες και όχι επειδή είμαι απαισιόδοξο έτομο, κάθε άλλο μάλιστα, άλλα λόγω γυναικολογικών προβλημάτων. Έτσι μου έδωσε κουράγιο που είδα ότι και αν αποτύχουν οι πρώτες προσπάθειες, η τέταρτη, η πέμπτη ίσως και παραπάνω να πετύχει... Εύχομαι βέβαια για όλες να γίνει όσο πιο σύντομα!!! Φ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ είμαι σχεδόν στην τελική φαση...την Δευτέρα παω για ωοληψια...και μετα θα δούμε....βέβαια ο γιατρος μου δεν ήταν πολυ ευχαριστημενος γιατι κατέβασα μονο 3 αυγουλακια(και η αληθεια ειναι οτι και εγω απογοητευτικα) αλλα τι να κανουμε θα πορευτουμε με αυτα....Ειναι η πρωτη μου προσπαθεια και ελπιζω και ευχομαι να είναι και επιτυχης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...