Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ελαφονησος!!


maspir

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Πήγαμε πριν 5 χρόνια περίπου και δεν έχω λόγια να σου περιγράψω πόσο πολύ μας άρεσε!!!!

Μείναμε 3 μέρες μόνο (δυστυχώς) στο κάμπινγκ που υπάρχει στην παραλία.

Οι παράλιες είναι μοναδικές, λευκή άμμος με καταγάλανα νερά. Σου θυμίζουν τροπικό νησί.

Πραγματικά εκεί μπορείς να ξεφύγεις από την πραγματικότητα και την καθημερινοτητά σου.

Τι μου θύμησες τώρα !!! Πόλύ θα ήθελα να ξαναπάω !!! :cool::cool::cool:

Καλές διακοπές σας εύχομαι!!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

Για ηρεμία είναι ότι πρέπει. Παραλία, ξενοδοχείο, ταβέρνα όλα σε απόσταση 5 λεπτών. Η θάλασσα είναι πολύ ρηχή αλλά είναι πεντακάθαρη, πραγματικά κρυστάλλινη. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι αν πιάσει αέρας θα κάνετε ένα peeling με την άμμο που θα το θυμόσαστε για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις φετος θα κανουμε διακοπες στη Μανη και λεμε να παμε και κανα δυο μερες Ελαφονησο. Χρονια το λεμε κι ολο κατι στραβωνε. Ανυπομονω γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ελαφόνησος είναι πραγματικά υπέροχη! :D

 

Πάντα όταν θέλω να ηρεμήσω πηγαίνω νοερά στην παραλία του σίμου...

 

Μόνο που δεν είναι πια όπως ήταν! Πρώτη φορά πήγα το 1998 και τελευταία φορά το 2005 Ιούνιο (πήγαινα κάθε χρόνο). Εχει αλλάξει πολύ....επειδή έχει πάρει πολύ διαφήμηση τον Ιούλιο και τον Αύγουστο βουλιάζει και δεν είναι πλέον καλα (τουλάχιστον κατά την άποψή μου και επειδή την είχα γνωρίσει πιο "ήρεμη").

 

Δεν παύει να είναι υπέροχες οι παραλίες της μεν, αλλά όσο νά'ναι όταν εμφανίζονται οι ορδές με τα κασετόφωνα και τις ρακέτες....αν και απέραντη....κάπου χάνει τη γαλήνη και τη μεγαλοπρέπειά της....

 

Ομως και έτσι, αξίζει κανείς να την δει....Μόνο θα ήταν καλύτερα νωρίς το καλοκαίρι παρά αργά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε πέρυσι τον Αύγουστο, μας άρεσε πάρα πολύ, τα νερά είναι καταγάλανα, η άμμος ολόλευκη ... υπέροχα.

Βέβαια για να πω την αμαρτία μου, θα συμφωνήσω με την erica, το περίμενα πιο ήρεμο και απομονωμένο το μέρος - πιο ερημονήσι κατάσταση... είχα ακούσει τοοοοοοσα πολλά για την παραλία του Σίμου που μπορώ να πω ότι μέχρι που ψιλοαπογοητεύτηκα ... δεν είναι δηλαδή αυτό το μοναδικό συγκλονιστικό απίστευτο που φανταζόμουν :oops: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ τι μου λετε κορίτσια και τι μου θυμίζετε;;; Η ελαφόνησος είναι ο αγαπημένος μας ετήσιος προορισμός απο το καλοκαιρι του 2000 που πρωτοπήγαμε και απο τότε πρέπει όπως και δήποτε να πάμε μία φορά κάθε χρόνο. Απλά το καλύτερο είναι να διαλέξετε καθημερινές γιατί τα σαββατοκύριακα κατεβαίνει πολύ Αθήνα και γίνεται χαμός. Τι να πρωτοπώ; Για την κρυστάλινη θάλλασσα; Για τα πράσινα νερά; Για τις παραδοσιακές ταβερνούλες με το καταπληκτηκτικό ψαράκι και την φοβερή ψαρόσουπα;;; Για το ρομαντικότατο ηλιοβασίλεμα απο το γραφικό της εκκλησάκι; Για τον πιο ωραίο φρεντουτσίνο (δεν θυμάμαι την καφετέρια είναι η τελευταία στη σειρά δίπλα απο τις ταβερνούλες). Σίγουρα θα πάμε και με την Εβίνα μας το καλοκαίρι μάλλον το Σεπτέμβρη για να δει κ αυτή αυτο το καταπληκτικό μέρος. Δεν ξέρω αλλά εγώ ενθουσιάζομαι περισσότερο με τα απλά και λιτά πράγματα. Ένα απο αυτά είναι και αυτό το νησί. Απλό χωρίς πολυκοσμία και πολλά μπιχλιμπίδια. Πολλά είπα;; Πότε θα πάμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ωραιοτερο προορισμο απο αυτον! Τα νερα ειναι σαν την γαλαζια λιμνη... Γαλανα κ σχεδον χωρις καθολου αλατι. Λειπει το χλωριο για να νομιζεις πως εισαι σε πισινα... Απλα μαγευτικα, με πολυ γυμνισμο ομως!!!

Προσοχη στα παιδια, τι θα δουν τα ματια τους!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εμείς μέναμε στο Estella μπροστά στο λιμάνι. Ήταν καινούριο, καθαρό και περιποιημένο. Πήγαμε Σεπτέμβρη και μας έκαναν και καλή τιμή.

Κάνε μια αναζήτηση στο google για περισσότερα δωμάτια ή ξενοδοχεία και πάρε τηλέφωνα.

Η Ελαφόνησος είναι το αγαπημένο μας νησί... Η τέλεια ξεκούραση... φανταστική θάλασσα/παραλία, φρέσκο ψάρι και ηρεμία....

Θέλει μόνο μια προετοιμασία γιατί απ' ότι θυμάμαι δεν είχε φαρμακείο και τράπεζες και αν χρειαστείς κάτι επείγον θα πρέπει να πας με το φέρυ απέναντι (είναι δέκα λεπτά αλλά πρέπει να έχει και δρομολόγιο όταν το χρειαστείς).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Χρυσάκι, εχώ ψάξει ήδη στο google και έχω σημειώσει κάποια τηλέφωνα απλά θα έχω μια προτίμηση παραπάνω τώρα που μου είπες για το estella :)

Και αν επιτρέπεται πόσο πήγε τον Σεπτέμβριο το δωμάτιο?

Σου εύχομαι με το καλό το μωράκι σου :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις πηγαμε κοντα στο 15αυγουστο μια χρονια που καναμε το γυρω της πελοπονησου και οπου βισκαμε και μας αρεσε μεναμε.. εκει δυστυχως ναι μεν μας αρεσε παρα πολυ αλλα δεν βρικαμε οχι δωματιο αλλα ουτε θεση για τη σκηνη στο καμπινγκ. και απ΄οτι μας ειπε η κοπελα που ηταν εκει το καμπινγκ ειναι σχεδον κλειστο (κρατησεις) απο τον Ιουνιο.. μονο σε περιπτωση ακυρωσης μπορει να βρεις κατι.

Παντως και μενα μου αρεσε παρα πολυ.. μειναμε μια μερα μονο στην παραλια γιατι ειχε περασει και η ωρα και δεν ειχε δρομολογιο να φυγουμε και φυγαμε την αλλη μερα το πρωι.. Ηταν ομως οντως φανταστικη η θαλασσα (δεν ξερω αν εχει και κατι αλλο)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις πηγαμε κοντα στο 15αυγουστο μια χρονια που καναμε το γυρω της πελοπονησου και οπου βισκαμε και μας αρεσε μεναμε.. εκει δυστυχως ναι μεν μας αρεσε παρα πολυ αλλα δεν βρικαμε οχι δωματιο αλλα ουτε θεση για τη σκηνη στο καμπινγκ. και απ΄οτι μας ειπε η κοπελα που ηταν εκει το καμπινγκ ειναι σχεδον κλειστο (κρατησεις) απο τον Ιουνιο.. μονο σε περιπτωση ακυρωσης μπορει να βρεις κατι.

Παντως και μενα μου αρεσε παρα πολυ.. μειναμε μια μερα μονο στην παραλια γιατι ειχε περασει και η ωρα και δεν ειχε δρομολογιο να φυγουμε και φυγαμε την αλλη μερα το πρωι.. Ηταν ομως οντως φανταστικη η θαλασσα (δεν ξερω αν εχει και κατι αλλο)

 

Ειλικρινά Δώρα μου δεν θα ήθελα και τίποτα άλλο εκτός μπανάκια και ψαράκια :D

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ειναι το πιο αγαπημένο μερος για μενα EVER...Μονο μια φορα πηγα...2001,αυγουστος μηνα...στο καμπινκ του Σιμου....τελεια...δεν εινα κατι που να μην μου αρεσε....και ειδικα μου αρεσε γιατι ηταν οι πρωτες μας διακοπες...οικογενειακα...δεν το ηξερα τοτε...αλλα εζησα τα πρωτα συμπτωματα...και ηρθαν οι πρωτες ελπιδες...θυμαμαι πως λυποθυμισα περιμενοντας την πολυ γνωστη στο νησι...ψαροσουπα...την οποια δεν προλαβα γιατι τελειωσε ολη...και πηρα ξιφια...με το κεφαλι στο πιατο βρεθηκα...παει ο ξιφιας.....Κατι καταλαβα τοτε...και σε λιγο στην Αθηνα...βρηκα 2 ριζακια στη κοιλίτσα......

ΝΑ ΠΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ...ειναι τελεια...... :D

Theodora2glittersig.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Την επισκέφτηκα το καλοκαίρι του 2005... μείναμε 15 ημέρες που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ στην ζωή μας... ένα θα σας πώ ήταν η πρώτη φορά που πήγαμε όλη η παρέα κάπου μαζί και την μέρα που φεύγαμε οι μισοί κλαίγανε. Μείναμε στο camping γνωρίσαμε όλα τα παιδιά που δουλεύανε εκεί και γίναμε μια παρέα, μετά τις 7 ημέρες δεν ήξερες ούτε το όνομά σου, τόσο "αδειάσαμε" απο οποιαδήποτε σκέψη, ασε που γυρίσαμε πίσω και δεν μπορούσαμε να φορέσουμε παπούτσι για ένα μήνα...

Φέτος το καλοκαίρι θα είμαστε εκεί του Αγ. Πνεύματος για να θυμηθούμε τα παλιά, αν και αυτή την φορά θα είμαστε πιο κοσμικοί σε δωμάτια...την συνιστώ ανεπιφύλακτα, αρκεί η παρέα να είναι καλή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

 

ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ………………..

 

ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ

 

ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΑ

 

ΑΞΙΖΕΙ ΠΟΛΛΑ

.....

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΟ ΜΕΡΟΣ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΧΑΛΑΝΕ!ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΓΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ.ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ.

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΛΑΝΕ.ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΣΜΟ!ΑΞΙΖΕΙΙΙΙΙΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά, πήγα πέρυσι Ιούλιο ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ για να δώ επιτέλους αυτό το νησί και ΔΕΝ εμεινα στο καμπινγκ

Όντως είναι καταπληκτικές οι δύο μεγάλες παραλίες που έχει, αλλά έχω πάει και σε καλύτερες στην Ελλάδα. Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, είναι ωραία αλλά υπερεκτιμημένο!

Τεράστιο μειονέκτημα... τα "βαποράκια" έκαναν "δουλειες" παντού, έξω από περίπτερα, έξω από μαγαζιά, στο κάμπινγκ, όλα μπροστά στα μάτια μας! Ισως ήμουν άτυχη, τι να πω!

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ήσουν άτυχη όπως το είπες.

Ειναι πάρα πολύ ωραία η Ελαφόνησος, λίγο ακριβή αλλα ωραία. Εμείς εκτός απο πέρυσι που ήμουνα έγκυος πάμε κάθε χρόνο για λίγες ημέρες και μένουμε στο κάμπινγκ. Ειναι απλά τέλεια.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη περίοδο να πάς στην Ελαφόνησο είναι Ιουνιου με αρχές Ιουλίου και τέλος Αυγούστου. Απο τα μέσα Ιουλίου μέχρι και μετά τον Δεκαπεντάυγουστο γίνεται χαμός και δεν είναι ωραία.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...