Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες χωρις το παιδι


rena

Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?  

1.041

  1. 1. Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?



Recommended Posts

:oops::oops: Μηπως θα επρεπε να νιωθω τυψεις που θα κανουμε διακοπες χωρις το μπεμπεκι μας φετος?Μας παροτρυναν κυριως οι γιαγιαδες που μας ειπαν οτι θα τον κρατησουν το μικρουλη μας και οτι να παμε τωρα που ειναι μικρος και δεν θα καταλαβει και πολυ οτι τον αφηνουμε, κι οτι τα επομενα χρονια δε θα μπορουμε να παμε καπου οι δυο μας και τετοια.Βεβαια πρεπει να πω οτι περσι θα πηγαιναμε ταξιδι του μελιτος αλλα λογω της εγκυμοσυνης ο γιατρος δε μας αφησε και μας εμεινε στη μεση!

Εγω ενιωθα πολυ ανετα,οτι δε θα κανω κατι κακο, και μαλιστα νιωθω οτι το χρειαζομαι να ηρεμησω και λιγες μερες.Μια φιλη μας ομως με εκανε να νιωσω πολυ ασχημα, οτι θα αφησω το παιδι μου για να παω διακοπες!

Εσεις το εχετε κανει?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 342
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 16 δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 14 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 13 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 10 δημοσιεύσεις

το καναμε περυσι που το μωρο ηταν 5 μηνων...τον αφησαμε 1 εβδομαδα και πηγαμε στη Ρωμη...περασαμε τελεια...δεν ενιωθα τυψεις γιαυτο γιατι το ζευγαρι θελει το χρονο του...απλα το μυαλο μου ηταν λιγο κολλημενο πισω και σκεφτομουν τωρα θα τρωει,τωρα θα κοιματε κπλ.Οταν γυρισαμε ηταν σαν να μην ειχα φυγει...τα ιδια χαμογελακια μας εκανε....δεν βγηκε καθολου απο το προγραμμα του και ολα κυλισαν ομαλα....Φυσικα ειχα παρει ολα τα μετρα...ειχα αφησει αποθεμα γαλακτος στη καταψυξη,τηλεφωνο παιδιατρου και μια γιαγια απολυτου εμπιστοσυνης......Τολμησε το ειναι πολυ καλη ευκαιρια....θα ανανεωθειτε :D

Link to comment
Share on other sites

Να μην αισθάνεσαι καθόλου τύψεις... Ειδικά αφού δεν πήγατε και ταξίδι του μέλιτος...

Κι εμείς την αφήσαμε την δικιά μας 2 μηνών και πήγαμε κάπου για 4 μέρες... γιατί πραγματικά μας χρειαζόταν...

Νομίζω ότι για τόσο μικρά μωρά είναι περισσότερο ταλαιπωρία να τα πάρεις μαζί παρά να τα αφήσεις για μερικές μέρες...

Και κάτι άλλο... Αν νομίζεις εσύ ότι αυτό που κάνεις είναι σωστό... μην αφήνεις κανέναν άλλον να σε επηρεάσει...

Αν αφήνεις το μωρό σου σε χέρια εμπιστοσύνης, δεν έχεις ούτε να φοβηθείς ούτε να αγχωθείς για τίποτα...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και επαυξανω!!!!!

Κι εμεις ειχαμε παει διακοπουλες εξωτερικο οταν το μωρο μου ηταν γυρω στον 9ο μηνα - βεβαια και μεχρι τοτε το αφηνα καποια βραδυα στις γιαγιαδες. Επειδη είχα εμπιστοσύνη απολυτη, δεν αγχωνόμουν καθολου, και πέρασα ΤΕΛΕΙΑ. Δεν λέω, μου έλειψε το μικρουλι μου αλλα χρειαζομουν κι εγω ξεκουραση!

Και βεβαια ειναι κατι που πλεον, εστω και με 2 παιδια πια, το κανω καθε χρονο, δηλ. να παω εστω και για ενα Σαββατοκυριακο καπου μονη με τον αντρα μου.

Τωρα, η άποψή μου είναι να μην λείψεις κατευθείαν για πρωτη φορα στις διακοπες, αλλα να κανεις μεχρι τοτε 1-2 πρωτα "δοκιμαστικα" - να το αφησεις πχ στη γαγια μια ολοκληρη μερα και νυχτα, σε 1-2 βδομαδες αλλη μια φορα... Ειναι μια καλή πρόβα τζενεράλε και για σενα και για όποιον το προσέξει!!

Και, όπως λέει και η Βαλεντίνα, φρόντισε τις λεπτομέρειες (τηλεφωνα, γαλατα κλπ) και μην έχεις καμια απολύτως ενοχή!!! Γιναμε μαμάδες αλλα δεν πα΄ψαμε να είμαστε γυναίκες, συζυγοι, άνθρωποι που έχουμε και τις δικές μας ανάγκες!

Άλλωστε, όταν εσυ θα επιστρεψεις ανανεωμενη και ξεκουραστη, αυτό θα το "εισπράξει" και το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς Αύγουστο θα πάμε 7ήμερη κανονικά... Το χρειαζόμαστε και αφού θα την προσέχει η μαμά μου είμαι ήσυχη... Μην αγχώνεσαι κούκλα μου :D

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου εχεις την τυχη κουκλα μου να αφησεις το παιδακι σου σε ατομο απολυτου εμπιστοσυνης πηγαινε να ηρεμησεις!Εγω δυστυχως δεν εχω καμια βοηθεια και ετσι δεν ειχα την τυχη να κανω ουτε ταξιδι του μελλιτος (λογω εγκυμοσυνης) αλλα ουτε και διακοπες χωρις το παιδι!!!(Εδω που τα λεμε ουτε μεχρι το σουπερ μαρκετ δεν μπορω να παω μονη!!!)

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις την τυχη κουκλα μου να αφησεις το παιδακι σου σε ατομο απολυτου εμπιστοσυνης πηγαινε να ηρεμησεις!Εγω δυστυχως δεν εχω καμια βοηθεια και ετσι δεν ειχα την τυχη να κανω ουτε ταξιδι του μελλιτος (λογω εγκυμοσυνης) αλλα ουτε και διακοπες χωρις το παιδι!!!(Εδω που τα λεμε ουτε μεχρι το σουπερ μαρκετ δεν μπορω να παω μονη!!!)

 

 

αχ Ρενια,τα ιδια περναμε ρε συ?????ποσο σε καταλαβαινω να ξερες..... :(

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Rénia Nafsika πόσο σς καταλαβαίνω. Η μάνα μου με περιμένει στην είσοδο του σπιτιού της με την μικρή πακέτο, μόλις σχολάσω, αν τύχει και δε την πάω στον βρεφικό!!!!!!!

Δικία μου άποψη, πάνε κάπου που δε θα μπορέσεις να πας με το παιδί. Πχ αφρική, ασία, κρουαζιέρα στην βαλτική, φιορδ, τέτοια πράγματα

αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

 

Άσε που μέχρι το χειμώνα μου έλεγε πως το καλοκαίρι θ ατο έπαιρνε μαζί της στην Αιδηψό για μια βδομάδα και τώρα μου το ξέκοψε!!!!

Πάγαινε και να περάσεις καλά, με μπόλικο ύπνο, ξενύχτια, μεθύσια και ότι άλλο δε μπορείς με το παιδί παρέα!!!

αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ γμτ γμτ γμτ

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μας ομως με εκανε να νιωσω πολυ ασχημα, οτι θα αφησω το παιδι μου για να παω διακοπες!

Εσεις το εχετε κανει?

If I would be your friend I would do the same.

Why to make kids if you need to "get rid of" them right away? :shock:

 

I think it's wrong to think that the baby would be too young to understand the separation. He will feel abandoned. And he will learn that he can't trust even he's own parents to be always there for him. I think this basic security feeling babies learn in very early age.

 

All the trips what we are planning in the moment are including the kids, also the honeymoon what we haven't done yet. Maybe we can start to talk about weekend away after the youngest is old enought to understand that after being away mom and dad are coming back and after I have stopped breastfeeding... So at least the next 2 years we are doing only familyholidays :lol:

 

This little bit harsh opinion of mine I would tell you as your friend, not to try to provoke! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θα συμφωνήσω με τη Σάντρα.

Why to make kids if you need to "get rid of" them right away?

Δεν τα ξεφορτώνεσαι αν τα αφήσεις σε έμπιστο πρόσωπο για λίγες μέρες. Μην τρελλαθούμε κιόλας! Αντιθέτως, νομίζω ότι κάνει καλό στο παιδί να απομακρυνθεί και λίγο από τους γονείς του, να μάθει να συνεργάζεται και με άλλα πρόσωπα που το αγαπούν και το φροντίζουν, να δεθεί και με τις γιαγιάδες του, να ανεξαρτητοποιηθεί κάπως, να μην είναι κολλημένο συνέχεια πάνω μας.. Μιλάω βέβαια για μεγαλύτερο παιδί, όχι για τόσο μωρό. Ο καθένας βέβαια το βλέπει διαφορετικά το θέμα και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές!

Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου Ρένα είναι κατά πόσο εσύ θα χαλαρώσεις και θα αφεθείς αφήνοντας πίσω το παιδί (αλήθεια, με το θηλασμό τι θα κάνεις; ). Εγώ θυμάμαι δύο φορές την αφήσαμε στους γονείς μου, την πρώτη για σαββατοκύριακο και τη δεύτερη για 4 μέρες στη Ρώμη. και το μετάνιωσα φριχτά και τις 2 φορές, έκλαιγα στο αεροπλάνο, μάλωνα συνεχώς με τον άνδρα μου, γιατί μου έλειπε κι ένιωθα ενοχές. Θέλει όμως και το ζευγάρι λίγο το χρόνο του, αν νομίζεις ότι το χρειάζεσαι να το κάνεις!

 

Τώρa από προορισμούς, Ρώμη, Βιέννη, Παρίσι είναι πολύ ωραία, αλλά το κάτι άλλο είναι η Πράγα κατά τη γνώμη μου.

Ειναι παραμυθένια, πιστεύω θα σου αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε την πολυτέλεια να κάνουμε 2 και τρις φορές τον χρόνο διακοπές, ίσως και να το σκεφτόμουν να φύγουμε μερικές μέρες χωρίς τον πιτσιρικά…..

Πάντως συμφωνώ με την SANTRA, πιστεύω ότι μεγαλώνοντας το παιδί θα μπορεί να καταλάβει καλύτερα την απουσία τον γονιών για λίγες μέρες, στην ηλικία που είναι τώρα ο δικός μου μάλλον θα το αισθανθεί σαν εγκατάλειψη.

Από την άλλη και εγώ έχω ανάγκη από οικογενειακές διακοπές δηλ. ΜΕ τον μικρούλη μας……..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη για διακοπές χωρίς τον Δημήτρη γιαυτό και δεν έκανα.. Οι καλύτερες διακοπές μου το χω ξαναπει είναι αυτές που περνάμε όλοι μαζί.. Τώρα ειδικά που χει μεγαλώσει δεν το συζητώ.. ομως δεν νομίζω ότι στην ηλικία που είναι το μωράκι της renas υπάρχει θέμα εγκατάλειψης για λίγες ημέρες αφού θα μείνει τις γιαγιάδες που ήδη το φροντίζουν.. Αφου νιώθει την ανάγκη και έχει την πολυτέλεια (εννοω γιαγιάδες) δεν νομίζω οτι είναι κακό να το κάνει.. Αυτά τα πραγματα είναι υποκειμενικά...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη rosi - Κατάρχήν όλες οι απόψεις είναι σεβαστες, και καθένας μας κάνει όπως αισθάνεται.

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι το παιδί αισθάνεται ότι το εγκαταλείπεις, από τη στιγμη που το αφήνεις σε άτομο έμπιστο με το οποιο έχει συνηθήσει να είναι μαζί.

Αν το δουμε και εντελώς ψυχρά και πρακτικά, νομίζω πως το παιδι καλό είναι να είναι προετοιμασμένο για περιπτωσεις που αναγκαστικά θα αποχωριστεί για λίγο τους γονείς:

Μπορείς να το αφησεις για πρωτη φορα ξαφνικά μονο με την κοπέλα ή τη γιαγιά την πρωτη μερα που θα επιστρεψεις στη δουλεια μετα τον τοκετο, αν δεν το έχεις ξαναφήσει ποτε μεχρι τότε εστω για μια ωρα?

Ή πως θα το αντιμετωπίσει το μικράκι, πχ, όταν η μαμα που δεν έχει ξαναλείψει ποτε απο το σπιτι το βράδυ, λειψει ξαφνικά για 4 μερες επειδη πηγε να γεννησει? Αν δεν είναι λιγο προετοιμασμενο για την απουσια, εκει θα νιωσει πιο εντονα εγκατάλειψη!

Ισως να ακουγομαι λιγο ψυχρή... Αλλα ξέρω η ανάγκη να εχω πότε πότε λιγο χρόνο για τον εαυτό μου χωρις τα παιδια, είναι απόλυτα υγιής - δεν σημαινει ότι δεν τα λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω mtheo ότι θα το εκλάβει ως εγκατάληψη το παιδί αναλόγως πώς θα του το περάσεις και πώς θα νοιώθεις και εσύ.Αν έχεις τύψεις καλύτερα μην το κάνεις....αν νοιώθεις την ανάγκη ομως να πας κάπου με τον άντρα σου 3-4 μέρες και έχεις άνθρωπο εμπιστοσύνης να στο κρατήσει, με τον οποίο το παιδί περνάει καλά, τότε γιατί οχι???Πάντως είναι ενα θέμα (το διακοπες μόνο του το ζευγάρι) καθαρά υποκειμενικό και δεν υπάρχει λάθος και σωστό, εξαρτάται από το ζευγάρι και το παιδί και την χρονική στιγμή. Αν σου βγει όμως να θές λίγο time οff για εσάς τους 2, είμαι της άποψης να το κάνεις.Πιστέυω ότι θα βγει καλό και για το παιδί τελικά ένας ανανεωμένος γονιός με full μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε παιδίά, δεν είναι έτσι...

 

Εγώ είχα καυγάδες με τον άντρα μου, όχι για το αν θα πάμε διακοπές εμείς χωρίς το παιδί, αλλά για το αν θα πάει το παιδί διακοπές χωρίς εμάς (και αυτό λόγο του 2ου που θα έρθει)

 

Και πέρσυ πήγε, και τα επόμενα χρόνια θα πηγαίνει (μαζί με το αδερφάκι), επειδή οι παππουδες έχουν την δυνατότητα να κάνου διακοπές 3 μήνες (οι γονείς μου είναι συνταξιούχοι), ενώ εμείς όχι (ιδιωτικοί υπάλληλοι)..

Και πραγματικά εμένα μου λείπει και με πιάνει κάτι όταν δεν τον έχω μαζί μου στο σπίτι, αλλά αυτό είναι περισσότερο εγωϊστικό...

 

Και να πάνε οι γονείς 3-4 μέρες διακοπές μόνοι τους δεν έγινε και τίποτα. Το σημαντικό είναι να υπάρχει καθημερινά χρόνος από τους γονείς να ασχολούνται με το παιδί..αυτό όταν δεν υπάρχει, το παιδί νιώθει εγκατάληψη και όχι αν κάνει να δει τους γονείς λίγες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν είναι κακό βρε παιδιά να φύγουν οι γονείς…….προς ΘΕΟΥ.

Απλώς πιστεύω ότι μεγαλώνοντας το παιδί μπορεί να καταλάβει καλύτερα και κυρίως εγώ δεν την έχω αυτή την ανάγκη, προτιμώ να κάνουμε μαζί διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά.... μην τα παραλέμε κιόλας!!!!

Ένα μωράκι που είναι κάποιων μηνών δεν μπορεί να καταλάβει την εγκατάλειψη...

Ρένα μην μασάς... πήγαινε τις διακοπές σου και να περάσεις καλά!!!

Κι εγώ το έκανα και άφησα την Μαρία μου 2 1/2 μηνών στην γιαγιά της για 4 μέρες γιατί είχα ανάγκη να ξεφύγω... Αυτό δεν σημαίνει ότι την εγκατέλειψα, δεν είδα καμιά διαφορά στο παιδί όταν επέστρεψα, και φυσικά ήμουν σίγουρη ότι το παιδί μου θα είναι καλά γιατί το είχα αφήσει σε σίγουρα χέρια!!! (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έπερνα 5 φορές τη μέρα τηλέφωνο!!!)

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου ήταν 8-9 μηνών όταν έκανα εγχείρηση και έλειψα 10 ημέρες. Η μικρή είχε την καλύτερη φροντίδα, αλλά όταν μετά γύρισα μου έκανε μούτρα.

Αυτο δε σημαίνει οτι δε πρεπει να πάς διακοπές, απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι μπορει να αντιμετωπίσεις κάτι τέτοιο όταν γυρίσεις.

 

Οι διακοπές χωρίς το ψιψινάκι θα σου δώσουν κουράγιο και δυναμη, μακάρι να μπορούσαμε όλοι να έχουμε αυτη την πολυτέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ενεργεί σύμφωνα με το πως νιώθει. Ο άντρας μου ούτε που το σκέφτεται να πάμε κάπου χωρίς το μωρό. Βλέπαμε και στη Ρόδο όταν ήμασταν τους ξένους με τα πιτσιρίκια και τους ζηλεύαμε. Νομίζω είναι και λίγο θέμα νοοτροπίας. Τώρα του είπα μια φορά αν και ήξερα από πριν πως νιώθει να έφευγα για Ελλάδα μερικές εβδομάδες νωρίτερα με το μωρό, να πάω στους γονείς μου, να ξεκουραστώ λίγο, παντρεύεται και η αδελφή μου αλλά φυσικά η απάντηση ήταν αρνητική. Και πριν το μωρό να μην υπήρχε πάλι δεν θα του άρεζε η ιδέα. Είναι στον χαρακτήρα του.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα παιρνω 10 φορες τη μερα τηλ. ειναι σιγουρο!Εδω για 2 ωρες να τον αφησω και παιρνω στο ενδιαμεσο να δω τι κανει!! :lol:

Οσο για το θηλασμο εχω βαλει ηδη μπουκαλακια στη καταψυξη και ως τοτε θα εχει αρχισει και κρεμουλες οποτε δε θα χρειαστουν τοοσα πολλα.Οπου παω θα παρω βεβαια μαζι το θηλαστρο και θα αρμεγομαι! :lol:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

χμ...κι εγώ νιώθω άσχημα που θα δώσω την μαγουλήθρα στους γονείς μου στο εξοχικό τους - κι ας είναι μισή ώρα μακριά.

θα την βλέπω τα σαββατοκύριακα και όσες καθημερινές θα μπορώ...νιώθω πραγματικά άσχημα, όχι τόσο ότι την εγκαταλείπω αλλά επειδή μου λέιπει.

ίσως φανώ υπερβολική, αλλά μου λείπει ακόμα και τώρα που την "χάνω" όσο είμαι στη δουλειά!!

 

ξέρω πως εκείνη θα χαίρει μεγάλης προσοχής και φροντίδας και θα ήταν εγωιστικό να την κρατήσω εδώ με βάρδιες εργασιακές με τον άντρα μου...και κουρέλια θα γίνουμε και η μαγουλήθρα θα ταλαιπωρηθεί....έστω και από την ζέστη...στους γονείς μου θα είναι με τα ξαδερφάκια της και άλλα μωρά, θα δροσίζεται στη θάλασσα...θα κοιμάται κανονικά στις ώρες της....

θα κάνει όμως κι όλα αυτά που θα κάνει για πρώτη φορά κι εγώ δεν θα είμαι εκεί...

 

όσο για διακοπές, η άποψή μου είναι το μωρό μαζί!! είναι απλά νοοτροπία...μου αρέσει να την έχω μαζί μου...κι ας ταλαιπωρείται και λιγουλάκι...είναι επίσης σημαντικό ότι είναι μαζί με την οικογένειά της...και θα κάνουμε πράματα και θάματα μαζί....διακοπές μαζί!!! είμαι απόλυτη!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον φετος δεν θα τον αφηνα... Οχι φυσικα για να μην αισθανθει εγκατελημενος αλλα εγω δεν θελω να τον αποχωρηστω. Χτες εβαλα τα κλάμματα γιατι μου ειπε η μαμα μου πως σκοπευουν να κατσουν όλο τον Αυγουστο στο εξοχικο και να κρατησουν εκει το παιδι πραγμα που σημαινει πως εγω ή θα πρεπει να πηγαινοερχομαι και να φευγω από τις 4.30 και να φτανω σπιτι στις 6 ή να βλέπω το παιδι Σαββατοκυριακα μονο γιατι στις 16 Αυγουστου επιστρεφω στη δουλεια.

Φυσικα της απέκλισα το γεγονος και της ειπα οτι αν σκοπευει να κανει κατι τετοιο να το πει από τωρα για να φροντισω να βρω μια κοπελα για το παιδι πραγμα που σημαινει οτι δεν θα εχει τη χαρα να κρατησει το εγγονι γιατι μετα θα την κρατησω τουλαχιστον μεχρι να παει το παιδι παιδικο σταθμο και οτι δεν προκειτε να βλέπει το παιδι παρα μονο καθε ΣΚ αν κανει κατι τετοιο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα για το αν το παιδί νιώθει εγκατελειμένο και γενικά για το τι νιώθει έχει τεθεί εδώ και πολυ καιρό και υπάρχουν ειδικοί να απαντήσουν. Γιατί δεν κάνετε μια ερώτηση σε κάποιον ειδικό;

 

Τα λίγα βιβλία παιδοψυχολογίας που διάβασα λένε ότι το παιδί πριν κλείσει το χρόνο δεν μπορεί να έχει στην αίσθηση της προσδοκίας και δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι οι γονείς θα επιστρέψουν. Αν λείπουν οι γονείς για ένα 24ωρο το παιδί νιώθει απελπισία και πιστεύει ότι τους έχει χάσει. Αρχίζει να τακτοποιεί τη ζωή του χωρίς αυτούς προσπαθώντας να προσκοληθεί στα άλλα άτομα. Μετά από μερικές μέρες οι γονείς εμφανίζονται και το παιδί πρέπει να αρχίσει πάλι από την αρχή, μόνο που τώρα δεν ξέρει αν όταν οι γονείς φεύγουν το πρωί θα τους χάσει για πολύ, θα νιώσει πάλι ότι τους έχασε ή θα επιστρέψουν...

 

Αυτό σημαίνει έλειψη εμπιστοσύνης, άγχος αποχωρισμού...

 

Τα συμπεράσματα δεν έχουν βγει από την παρατήρηση ενός παιδιού από έναν υποκειμενικό παρατηρητή. Έχουν βγει από την παρατήρηση πολλών παιδιών από πολλούς παρατηρητές για να εξαληφθεί η μεροληψία (η υποκειμενικότητα...).

 

Το ότι τα πολύ μικρά μωρά δεν μπορούν να εκφράσουν αυτά τα αισθήματα δε σημαίνει ότι δεν τα νιώθουν, αντίθετα σημαίνει ότι τα βιώνουν πιο τραγικά γιατί δεν έχουν τρόπο να τα πούνε...

 

Μη βασίζεστε στα όσα μεταφέρω. Καλύτερα ρωτήστε κάποιον ειδικό (παιδοψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή...). Τόσα έξοδα θα κάνετε για το ταξίδι, στον ειδικό θα δώσετε 50 ευρώ και θα σας λύσει την απορία.

 

Πιο φθηνό από την επίσκεψη θα σας βγει το βιβλίο της Λουκίας Δημητρίου - Χατζηνεοφύτου, Ψυχολόγου, με τίτλο "Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής" από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

 

Μεταφέρω από τη σελίδα 421:

 

Οι γονείς με παδιά στη βρεφική ηλικία πρέπει να αποφεύγουν να αποχωρίζονται από αυτά για μακρά χρονικά διαστήματα. Στην ηλικία αυτή το παιδί, όχι μόνο είναι ανίκανο να αντιληφθεί το χρόνο και συνεπώς η απουσία του γονιού του φαίνεται ατελείωτη αλλά δεν αντιλαμβάνεται ότι ο γονιός θα επιστρέψει κάποτε. Η μακρά απουσία των γονιών (πχ σε πολυήμερα ταξίδα) δημιουργεί στο παιδί πολλή αβεβαιότητα και άγχος. ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά.... μην τα παραλέμε κιόλας!!!!

Ένα μωράκι που είναι κάποιων μηνών δεν μπορεί να καταλάβει την εγκατάλειψη...

 

Κάποιοι έχουν ξοδέψει αρκετά χρόνια από τη ζωή τους, έχουν μελετήσει πολλά παιδάκια, έχουν συγκρίνει τη γνώμη τους με τη γνώμη άλλων μελετητών κι έχουν καταλήξει σε πολύ διαφορετικά συμπεράσματα.... :?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...