Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΗΜΕΡΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ


margotte

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες/όλους!!

 

Είμαστε μία οικογένεια από Θεσσαλονίκη και μέσα στον Μάιο θα κατεβούμε με την 8/χρονη κόρη μας στην Αθήνα!

Είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι!! Η μικρή μας ειδικά!

 

Έχω διάφορες απορίες σε πρακτικό επίπεδο αλλά θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι:

θα ταξιδέψουμε με αεροπλάνο οπότε δεν θα έχουμε αυτοκίνητο. Την ημέρα της επιστροφής προς Θεσσαλονίκη θα πάμε στο αττικο πάρκο και αμέσως μετά στο αεροδρόμιο.

Σύμφωνα με τα όσα διάβασα, θα πρέπει να πάμε με το μετρό μέχρι δουκίσσης πλακεντίας και από εκεί ή να πάρουμε λεωφορείο ή να πάμε με τα ιδιωτικά λεωφορειάκια στο εκπτωτικό εμπορικό πάρκο. Και εδώ χρεάζομαι βοήθεια:

Αν φτάσουμε στο McArthur Glen, πώς πάμε από εκεί στο ΑΤΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ? Με ταξί? Είναι όντως κοντά, όπως μας είπαν?

 

Εσείς μήπως έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον τρόπο?

Προσωπικά θα ήθελα να πάμε με ταξί απευθείας από το κέντρο αλλά κοστίζει πολύ και προσπαθούμε να περιορίσουμε τα έξοδα όσο γίνεται περισσότερο!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Μ.:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρακτικά είναι δίπλα πας με τα πόδια δες στον χάρτη..μια άλλη ιδέα είναι το λεωφορείο όχι του χωριού νομίζω σε αφήνει σε στάση πιο κοντά..

άλλες ιδέες..

μουσείο Ακρόπολης μοναδικό αν δεν το έχετε δει..στις πληροφορίες αφήνεις αν θες την ταυτότητά σου και σου δανείζουν σακίδιο για να παίξετε παιχνίδια "Βρείτε την Αθηνά" οικογενειακώς..

στο ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού Πειραιώς μια εκπληκτική διαδραστική εκθεση για το διάστημα..εννοείται βόλτα πλάκα το βραδάκι, και πεζόδρομο ακρόπολης..ακόμη και στο τραμ να μπείτε και να πατε προς πειραιά ή γλυφάδα..θα μου πεις τι να πρωτοκάνετε..

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δυο μολις μερες....Οκ το αττικο παρκο ειναι καλο, ομως για το παιδι θα σκεπτομουν να πατε στο Μουσειο Ακροπολης, στο παιδικο μουσειο, στο Ιδρυμα Μειζονος Ελληνισμου, στο πλανηταριο, σε καμμια παρασταση οπως το κλειδι... και για βολτα καπου παραλια. Εκπτωτικο μενω κοντα αλλα δεν το προτεινω για μολις ενα διημερο...γι αυτο που ρωτας παντως, ειναι κοντα το ενα με το αλλο (παρκο και εκπτ χωριο) αλλα δεν εχουν συνδεση μεταξυ τους. Θα καταταλαιπωρηθειτε στα ενδιαμεσα (κεντρο-χωριο-παρκο-αεροδρομιο) χωρις αυτοκινητο, αλλα και με αυτοκινητο μπες-παρκαρε κλπ θα ηταν και παλι ταλαιπωρια...

Link to comment
Share on other sites

Αν το λεωφορειο σας αφηνει εξω απο το παρκο τοτε καλυτερα ετσι, μην πατε απο το εκπτωτικο χωριο γιατι εχει αρκετο περπατημα νομιζω.

Μια ωραια βολτα επισης ειναι να πατε με μετρο στο μουσειο της Ακροπολης (παρα πολυ ωραιο,αξιζει νομιζω) και μετα να παρετε ενα τρενακι που περναει απεξω καθε λιγο και σας κανει μια βολτα περνωντας απο συνταγμα και φτανει μεχρι μοναστηρακι και σας ξαναγυρναει πισω (ή κατεβαινετε οπου σας αρεσει, μπορειτε και να το κανετε αναποδα, να πατε βολτα στο μοναστηρακι και να το παρετε απο την αδριανου και να κατεβειτε στο μουσειο της ακροπολης!).

Babycobra η εκθεση για το διαστημα κανει και για μικροτερα παιδακια? Ο γιος μου πορωνεται με τους πλανητες κλπ, σκεφτομαι να τον παω, αξιζει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είδα βίντεο για την έκθεση είναι φανταστική..θα έλεγα από α δημοτικού..για το αττικο ζωολογικό είμαι πολύ υπέρ είναι κάτι μοναδικό σε όλη την Ελλάδα και ο συνδυασμός με την επιστροφή στο αεροδρόμιο μια χαρά..θέλεις να σου βάλουμε και πού να φάτε ή να πιείτε καφέ χχαχα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!

Το Σάββατο και την Κυριακή σχεδιάζουμε να πάμε Ακρόπολη και Μουσείο ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ!! Και Καλλιμάρμαρο και φυσικά βόλτες σε Πλάκα, Μοναστηράκι!

Λέμε να πάρουμε και ένα τρενάκι που είδα ότι κάνει βόλτα στο κέντρο...

Απλά για την Δευτέρα κι εμένα με προβληματίζει η ταλαιπωρία αλλά από την άλλη δεν θέλω να χάσει την εμπειρία του πάρκου.

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ένας ζωολογικός κήπος (λέμε τώρα...) και νομίζω πως θα ξετρελαθεί με όσα θα δει.

Το ξενοδοχείο θα είναι κέντρο οπότε μόνο τη Δευτέρα θα ταλαιπωρηθούμε.

Σκέφτομαι ότι αξίζει τον κόπο.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω σίγουρα!

Έχω περίπου 6-7 χρόνια να έρθω στην Αθήνα και το περιμένω πώς και πώς.

Μας αρέσει πολύ!

Δεν ξέρω πώς είναι η καθημερινότητα αλλά για εκδρομή είναι σούπερ!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κουραστείτε από το περπάτημα μπείτε φιλοπάππου και ακολουθήστε ταμπέλες προς μνημείο φιλοπάππου ή πνύκα..δεν είναι ιδιαίτερα μακριά..ειδικά από την Πνύκα η θέα της Ακροπολης είναι μαγεία..για πολλές φωτό..

αν πάτε μοναστηράκι στάση για καφέ στο Λουκούμι, πλ . αβησσυνίας υπέροχη θέα επίσης..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...