Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παροχές στο Μαιευτήριο Ρέα


DarkSoul

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις εγκυουλες,μανουλες και μη.Τον Ιουλιο θα γεννησω τον μπεμπη μου στο Ρεα και θα ηθελα να ρωτησω οποιες γεννησαν εκει να μου πουν εντυπωσεις,υπηρεσιες που τους παρειχαν και λεπτομεριες γενικα με το τι γινεται απο την στιγμη που μπαινεις μεχρι την στιγμη που φευγεις.Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι υποχρεωτικο να πληρωσω και την μαια ή αν θα πληρωθει απο τον γιατρο που θα με ξεγεννησει.Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολες τις εγκυουλες,μανουλες και μη.Τον Ιουλιο θα γεννησω τον μπεμπη μου στο Ρεα και θα ηθελα να ρωτησω οποιες γεννησαν εκει να μου πουν εντυπωσεις,υπηρεσιες που τους παρειχαν και λεπτομεριες γενικα με το τι γινεται απο την στιγμη που μπαινεις μεχρι την στιγμη που φευγεις.Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι υποχρεωτικο να πληρωσω και την μαια ή αν θα πληρωθει απο τον γιατρο που θα με ξεγεννησει.Ευχαριστω προκαταβολικα :)

γεια σου και με το καλό το νινάκι σου! Λοιπόν γέννησα με φ.τ. τον περασμένο Αύγουστο. Πήγα με σπασμένα νερά στις 6 το πρωί. Μπαίνεις στην είσοδο επιτόκων, ο σύζυγος μένει να δηλώσει στοιχεία, τι δωμάτιο θες, βιβλιάρια, δήλωση αν θες βλαστοκύτταρα. Εσένα σε παίρνουν με καροτσάκι στον κάτω όροφο σε ένα δωματιάκι όπου σου παίρνουν αίμα, σου παίρνουν ένα μικρό ιστορικό για την υγεία σου και την εγκυμοσύνη σου, εξετάζουν τη διαστολή σου για να ενημερώσουν το γιατρό σου αν δεν είναι ακόμα εκεί, σου κάνουν κλύσμα, ξύρισμα(ξύρισμα έκανα από το σπίτι). Μη σε τρομάζει το κλύσμα, δεν είναι τίποτα, στο κάνουν και δεν καταλαβαίνεις κάτι, πας τουαλέτα, κάνεις ντουζ, φοράς το ρομπάκι σου και σε πάνε με το καροτσάκι κυρρρρρία στην αίθουσα τοκετού. Ξαπλώνεις, σε συνδέουν με τον καρδιοτοκογράφο, περνάει καρδιολόγος να σε ελέγξει, και μετά από κάποια στιγμή ανάλογα πόσο πονάς σου κάνουν επισκληρίδιο αν θέλεις(ούτε εκεί κατάλαβα τίποτα). Αν κάνεις επισκλ σου βάζουν και ουροκαθετηράκι. Εκεί κάθεσαι αραχτή και έρχεται και ο σύζυγος αν θέλεις. Κάθε τόσο περνά η προιασταμένη μαία και ελέγχει τη διαστολή(όποτε γινόταν αυτό έλεγαν στον άντρα μου να βγει έξω). Αν είναι η μαία σου εκεί το ελέγχει εκείνη αν και παρόλο που είχα κι εγώ τη δικιά μου έλεγχε και η προισταμένη που και που. Από εκεί κ πέρα είναι θέμα γιατρού η συνέχεια... Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό για τη μαία αν την χρεώνει εξτρα ή είναι στην τιμή (η δικιά μου για παράδειγμα ήταν στην τιμή αλλά επειδή ήταν άψογη της έδωσα κι εγώ). Σου παρέχουν κάθε μέρα καθαρά κλινοσκεπάσματα και πετσέτες, σαπουνάκι για την ευαίσθητη περιοχή, νόστιμα φαγητά (πρωινό-δεκατιανό-μεσημεριανό-βραδυνό), ένα μόνιτορ πάνω από το κρεβάτι που έχει ραδιοφωνικούς σταθμούς, τηλεόραση, ιντερνετ (να πάρεις ακουστικά μαζί σου) περνά παιδίατρος μια ή δυο φορές την ημέρα και σε ενημερώνει για την υγεία του μπεμπέ και την ημέρα που παίρνεις εξιτήριο πας στην αίθουσα που είναι όλα τα βρέφη, σου δείχνουν πως να το πλύνεις και να το ντύσεις, σου δίνουν συμβουλές, στο πολύ γρήγορο,μη φανταστείς! Θα σου κάνουν μπάνιο το μωρό επι τόπου για να δεις. Αχ, πολύ συγκινήθηκα που θυμήθηκα εκείνες τις μέρες... Σε κρυφοζηλεύωωωωωωωωω!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...