Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Lakopetra Beach Hotel (Αχαία, Πελοπόννησος) - θάλασσα?


Vicky-Elena

Recommended Posts

Το Lakopetra Beach Hotel στην Αχαία, Πελοπόννησο είναι περίπου 2 ώρες απο Αθήνα αλλά δεν έχω πάει ποτέ. Αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς που έχει πάει είτε στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο είτε σε εκείνη την περιοχή πως είναι η θάλασσα εκεί τον Αύγουστο? Εννοώ πχ ζεστή και ρηχή ή βαθιά και κρύα? Γενικά κατάλληλη για πιτσιρίκια 2-5 ετών? Ευχαριστώ πάρα πολύ και εύχομαι καλές διακοπές σε όλους! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχουμε παει στο ionian beach στη Λακόπετρα, που ειναι δίπλα. πολλα παιδάκια και οικογενειες, αμμος μέσα στη θάλασσα με άμμο-ψιλό χαλικάκι έξω, σχετικα ρηχή για παιδιά αλλα προσωπικά εμένα δεν μου άρεσε. αυτό που μου έκανε εντύπωση ειναι οτι μου τσιμπουσαν τα ποδια μου τα ψαράκια συνέχεια ακόμα και όταν κολυμπούσαμε και ήταν απο λίγο έως αρκετά εκνευριστικό!

 

Υποθετω πως αναφέρεσαι στο grecotel, έτσι? Εχω την εντύπωση πως την παραλια μπροστα στο ξενοδοχείο την έχουν "φτιάξει", δεν εχει σχεση με το πως ειναι δεξιά και αριστερά. Εχω μείνει και σε ενοικιαζομενα δωματια πιο περα, και εκανα όλη την παραλια με τα ποδια περπάτημα για αυτό στο λέω. Το ξενοδοχείο ειναι πολύ ωραίο πάντως.

Η θάλασσα εινα σχετικα ζεστη, αλλα το πιανει ευκολα ο αερας!

 

Ελπιζω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Ναι της Grecotel είναι.

Εγώ απο Πελοπόννησο δεν ξέρω καθόλου οπότε αυτά που γράφεις για τη θάλασσα της περιοχής μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα. Γιατί τι να το κάνεις το ξενοδοχείο άμα η θάλασσα δεν αξίζει ειδικά με τα μωρά και ειδικά σε μια περιοχή που είναι λίγο στη 'μέση του πουθενά'. :-D

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε και μπεις για φέτος σε αυτό το ξενοδοχείο. Είχα διαβάσει και από σχόλια άλλων καλά πράγματα και για την θάλασσα του και γενικά. Θα σου έλεγα για την τιμή , μην αρκεστείς σε αυτήν που δίνει το site τους, στείλουν μέιλ και ζήτα τους κ΄ατι καλύτερο, εμείς έτσι κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: θάλασσα...μέτρια απο πολλες απόψεις...όχι ιδιαίτερα κρύα,αλλα ούτε κ ζεστή-έξω αμμουδιά κ μπαίνοντας μέσα πέτρες κλπ,πράγμα που δυσκολευε να μπεις στο νερο ειδικά αν έχεις αγκαλιά το πιτσιρικι(αν δεν καλο περπατάει πχ)

Κατα τα αλλα ωραίοι χώροι κ εύκολη πρόσβαση καθώς είναι τελείως φλατ,κ δεν έχει ανηφοροκατηφορους κ σκαλακια κλπ...

Πρόβλημα τεράστιο τουλάχιστον πρόπερσι:κουνούπια!

Αν δε,δε μείνεις στα ανακαινισμένα δωμάτια αλλα στα παλια που είναι πάνω απ το εστιατόριο ,την εβαψες γιατι δεν έχει σιτα κ κυρίως δεν έχει συρομενη μπαλκονοπορτα που σημαίνει ότι δε μπορείς να κάτσεις έξω αφου σουρουπωσει εκτός κ αν δε σε πειράζει να μπουκαρουν τα στουκας,αφου η πόρτα δεν κλείνει τελείως απο έξω....

Φαΐ οκ,πλούσιο μπουφέ αλλα ποιότητα που συναντάς σε ινκλουσιβ,ίσως ένα τσακ καλυτερο....

Αν προτιθεσαι να πας στα ανακαινισμένα ετοιμασου να πληρώσεις για 5αστερο κ να μείνεις σε 4αστερο(κ βγάλε)- ακόμα περισσότερο που η παραλία κατ εμε είναι ανεπαρκης ...

Για τα λεφτα δηλαδη που ζητάνε στα καλα δωμάτια,πας κ στο πραγματικά πενταστερο γκρεκοτελ Στην κυλληνη....που έχει κ απίστευτη θάλασσα ...

Αυταααααα

Α ναι,πάντα καλύτερη τιμη κάνουν αν πάρεις κατευθείαν λακόπετρα κ όχι κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η θαλασσα σιγουρα δεν ειναι το δυνατο χαρτι του συγκεκριμενου ξενοδοχειου. Δεν εχω να πω κατι συγκεκριμενο, δεν ηταν βρωμικη, απλα θολη, τις περισοτερες μερες με ενα ελαφρυ κυμματακι που ξερεις οτι τα μικρα να εκενευριζει λιγο. Ρηχη δεν την λες..στα 2-3 βηματα δεν πατανε..εξω εχει χαλικακι αν θυμαμαι καλα..με αμμο ξερεις ψιλο...φυκια κτλ δεν εχει..Καλη ειναι αλλα σιγουρα δεν θα τρελαθειτε. Το υπολοιπο ξενοδοχειο ειναι εν γενει καλο..για μικρα παιδια σιγουρα ειναι πολυ ξεκουραστο. Το φαγητο καλο αλλα οχι κατι εξαιρετικο. Η παιδικη χαρα ειναι πολυ καλη και τα μεσημερια αν ο μεγαλος σου δεν κοιμαται εχει διαφορες δραστηριοτητες υπο σκια με κοπελα...Εχει απεραντο γκαζον για να τρεχαλιζουν και να παιζουν μπαλα, φυσικα παρα πολλα παιδακια, τα περισσοτερα (τουλαχιστον περυσι) ελληνακια. Οι πισινες του ειναι σχετικα καθαρες, δεν μυριζουν χλωριο αλλα επειδη εμεις δεν ειμαστε πολυ της πισινας δεν μπορω να σου πω πολλες λεπτομερειες. Γενικα, αξιζει τα χρηματα του για οικεγειακες ξεκουραστες διακοπες...βεβαια το grecotel της κυλληνης προσωπικα το θεωρω μακραν καλυτερο σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και ειδικά για τις λεπτομερείς περιγραφές! Με βοηθάει να σχηματίσω εικόνα για το ξενοδοχείο γιατί δεν παίζει δυστυχώς σενάριο να πάμε να το δούμε απο κοντά πριν κλείσουμε (αν κλείσουμε εκεί).

 

Απ'οτι κατάλαβα δηλαδή κάποια δωμάτια είναι ανακαινισμένα και κάποια άλλα όχι? Εμείς ενδιαφερόμαστε για bungalows (είτε μονόχωρα είτε δίχωρα) για να πάμε με φίλους (έχουμε όλοι παιδάκια ηλικίας 1-5 ετών). Αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με τα κουνούπια (που δεν κλείνει η πόρτα απ'εξω γιατί δεν είναι συρόμενη) με ανησύχησε γιατί όπως θα συμφωνήσουν οι περισσότερες μαμάδες τα κουνούπια έχουν μια ιδιαίτερη προτίμηση στα μωράκια και στα μικρά παιδάκια ;).

 

Για τη θάλασσα κατάλαβα πως όσοι μείνανε σε γενικές γραμμές μείνανε ευχαριστημένοι. Και με το φαγητό επίσης οκ (η αλήθεια είναι πως δεν ψάχνουμε κάτι εξαιρετικό στο φαγητό αλλά να'ναι καλό να μην είναι πολύ μέτριο ή χάλια).

 

Ή ιδέα να επικοινωνήσω με το ξενοδοχείο απευθείας όντως είναι καλή.

 

Θα κοιτάξω λοιπόν και το άλλο της Grecotel (Κυλλήνη) όπως μου προτείνατε. ;) Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα τεράστιο τουλάχιστον πρόπερσι:κουνούπια!

κουνούπιααααααααααααααααα!!! αμετρητα απο τις 7 το απογευμα και μετα χαμος!! δυστυχως η πλευρα αυτη μεχρι και την ζαχαρω καθε απογευμα σφιζει απο κουνουπια..ειδικα στο lakopetra και γυρω απο εκει γινεται χαμος ειχα μεινει και εγω και με το παιδι ειχαμε τρελλαθει τελειως δυστυχως για μενα ειναι μεγαλο μειον..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση αυτο που λετε με τα κουνουπια...εμεις πηγαμε περυσι και ο μικρος ηταν 9 μηνων. Μεναμε στα διχωρα bungalows απενταντι απο την παιδικη χαρα πισω απο τις νερολτσουλιθρες. Δεν θυμαμαι να εχω φρικαρει απο τα κουνουπια παρολλο που μπροαστα μας ειχε τεραστια εκταση με γκαζον και οντως τα δωματια μας δεν ειχαν σιτες. Εγω εβαζα στο δωματιο το υγρο αντικουνουπικο και στα παιδια αποτ ο απογευματα της φρεζυ το αντικουνουπικο και δεν μας ειχε τσιμπησει τιποτα. Δεν ξερω ή ειμασταν τυχεροι ή κατι ειχα ψεκασει.

Vicky -Elena και εμεις ειχαμε παρεα τρεις οικογενειες με παιδια σε ηλικιες 1-5 και περασαμε υπεροχα. Ενδυκνειται για τα παιδια γιατι ξεσαλωνουν και για εμας ειναι ευκολα ολα αλλα αν κοιταξετε κυλληνη και εχουν πεσει οι τιμες στο τρετραστερο (oasis) σαφως και ειναι καλυτερο και σε θαλλασα και σε λοιπες παροχες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς από την πλευρά μας (με 2 μικρά παιδιά) περάσαμε και είδαμε το ξενοδοχείο το συγκεκριμένο και δεν μας άφησε καλή εντύπωση. Ειδικά η παραλία του και τα μη καλά συντηρημένα δωμάτια.

Τελικά πήγαμε στην περιοχή της Κυλλήνης η οποία σίγουρα έχει καλύτερα ξενοδοχεία!

Έχουμε μείνει σχεδόν σε όλα τα 4* και 5* σε αυτή την περιοχή, αλλά αυτό που μας έκλεψε την καρδία και επισκεπτόμαστε κάθε χρόνο είναι το Olympia Golden Beach http://www.ogb.gr . Ένα εκπληκτικό ξενοδοχείο με άνετα και μεγάλα δωμάτια και πολλές υπηρεσίες για τα παιδιά (Έλληνες παιδαγωγοί το σημαντικότερο για εμάς!!!). Το φαγητό του καταπληκτικό, πολύ καλό spa, ενώ η παραλία του είναι μοναδική για παιδάκια (ρηχή με τέλεια άμμο για καστράκια). Να ξέρετε ότι έχει μια μικρή απόσταση από το ξενοδοχείο (400 μ.) αλλά έχει πολύ καλό service το οποίο σε μεταφέρει από και προς την παραλία σε 30 δευτερόλεπτα. Πλέον την πατήσαμε γιατί ο μεγάλος μας γιος 6 ετών μας λέει για το πότε θα επισκεφτούμε το εξοχικό του!! Olympia Golden Beach σου ερχόμαστε και φέτος...

Καλές διακοπές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Επανέρχομαι στο Lakopetra Beach Grecotel γιατί για φέτος το καλοκαίρι έχει σχετικά καλές προσφορές. Επειδή υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά στην τιμή μεταξύ των παλιών και των ανακαινισμένων δωματίων, μπορεί να με ενημερώσει κάποιος εάν αξίζει αυτή η διαφορά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...