Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα παιδιά ακουν...τα παιδιά βλέπουν


Recommended Posts

.......και τα παιδιά κάνουν εγώ θα ήθελα να προσθέσω (μετά την λεζάντα του συγκεκριμένου video -children hear , children see- το οποίο με ιδιαίτερα γραφικό ή καλλιτεχνικό έστω τρόπο αποδίδει μια κοινώς αποδεκτή αλήθεια.....) "Food for thought" λοιπόν και μια (ίσως και τετριμμένη) αλλά σε κάθε περίπτωση ουσιαστική υπενθύμιση για όλους εμάς του Γονείς... (ιδιαίτερα επίκαιρη εκτιμώ στις δύσκολες αυτές ημέρες που διανύουμε και που μας κάνουν ενδεχομένως πιο επιρρεπείς στις "ακραίες και έντονες συμπεριφορές".

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Δυστυχώς το βλέπω στον μεγάλο μου γιο...

 

Κε Αργυρόπουλε,

Μέχρι την γέννηση του μικρού μας γιου γενικά δεν φωνάζαμε στο παιδί μας και προσπαθούσαμε όσο το δυνατόν να κρατάμε χαμηλούς τόνους. Απ΄όταν όμως γεννήθηκε το μωρό τα πράγματα έχουν αλλάξει, κι εμείς είμαστε γεμάτοι ερωτηματικά και ενοχές...

 

(Σημ. Ο μεγάλος γιος μας ήταν 21 μηνών όταν απέκτησε αδελφάκι.)

 

Το πρόβλημα μας είναι ότι ο μεγάλος έχει γίνει ΠΟΛΥ επιθετικός! Χτυπάει, κλωτάει και δαγκώνει τον αδελφό του με κάθε ευκαιρία είτε για να μας προσελκύσει την προσοχή (μέσω αρνητικής συμπεριφοράς) είτε λόγω ανεξέλεγκτης δύναμης, χαράς ή συναισθημάτων που τον κατακλύζουν. Το ίδιο κάνει και σε εμάς, κυρίως σ' εμένα.

 

Κάποιες φορές έχω ξεπεράσει τα όρια, του έχω φωνάξει και τον έχω χτυπήσει στα χέρια ή στα πόδια. Ντρέπομαι που το λέω και νοιώθω πως είμαι ένα απαίσιο άτομο... και φυσικά έχω πολλές πολλές ενοχές και τύψεις... :-(

Από την άλλη, είναι κάποιες φορές που τα πράγματα δεν έχουν την ιδανική έκβαση... Αλλά, αυτό δεν με παρηγορεί, ούτε ελαφρύνει την καρδιά μου...

 

Αισθάνομαι πως έχουμε πει σε έναν φαύλο κύκλο.

Δηλ. αυτός χτυπάει (σε καθημερινή βάση με ιδιαίτερη έξαρση 2 μήνες περίπου μετά τη γέννηση του μικρού - αλλά δεν θυμάμαι τη διάρκεια - και πρόσφατα που έγινε 1,5 ο μεγάλος και 9 μηνών ο μικρός) κι εγώ έχω χειροδικήσει (όχι περισσότερες από 4 φορές), εγώ φωνάζω κι αυτός φωνάζει κλπ.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω...

Το πιο πρόσφατο που εφαρμόζω είναι να μην δίνω σημασία. Δηλ. όταν χτυπάει τον μικρό, απλώς απομακρύνω τον έναν από τον άλλο. Κι όταν χτυπάει εμένα, δεν το σχολιάζω, παρά δείχνω μόνο τη δυσαρέσκεια μου με το βλέμμα. Μόνο όταν έχω πονέσει πολύ (ή το μωρό έχει κλάψει πολύ) και μόνο τότε του επικοινωνώ τον πόνο, τη στενοχώρια και τη δυσαρέσκεια μου).

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά είμαι ΠΟΛΥ προβληματισμένη, και το βιντεάκι μου έδωσε την αφορμή για να αναζητήσω την όποια συμβουλή σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...