Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΣΕΚ ΑΠ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες.

Γεννησα τον Ιουνιο. Πέρα απο χαμηλο αιματοκριτη, λογω στιγματος δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

 

Επειδη νοιωθω μια αδυναμια εδω και καιρο πηγα και εγραψα να κανω μια γενικη αιματος και αιματοκριτη. Ο γιατρος ομως μου εγραψε ενα κατεβατο να κανω, γενικη αιματος, ουρων, σιδηρο, φερριτινη, χοληστερινη, τριγλυκεριδια, ουρια, θυρεοειδη, ζαχαρο κ.α. Μου ειπε καλα ειναι να τα κανω, αφου γεννησα...

 

Να σας αναφερω οτι εχω να κοιμηθω απο τη μερα που γεννησα. Ο μικρος θηλαζει και με ξυπναει 2-3 φορες τη νυχτα, ειναι και ζωηρος τη μερα, βοηθεια δεν εχω, μενω σε νησι μονο με τον αντρα μου και η αδυναμια ισως ειναι απο κουραση.

 

Εσεις κανατε τσεκ απ μετα τη γεννα?

Επισης πρεπει να κανω καποια "διατροφη" πριν τις εξετασεις? Ρωταω γιατι δεν εχω κανει ποτε καμια εξεταση πλην γενικης αιματος, αιματοκριτη και γενικη ουρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω εκανα. Και αιματολογικες και γυναικολογικη εξεταση και τεστ ΠΑΠ.

 

Το βραδυ πριν τις εξετασεις -επειδη βλεπω οτι θα κανεις για χοληστερινη κλπ-καλο ειναι να φας ελαφρα. Οχι πολλα λιπαρα, οχι τυρια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες.

Γεννησα τον Ιουνιο. Πέρα απο χαμηλο αιματοκριτη, λογω στιγματος δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

 

Επειδη νοιωθω μια αδυναμια εδω και καιρο πηγα και εγραψα να κανω μια γενικη αιματος και αιματοκριτη. Ο γιατρος ομως μου εγραψε ενα κατεβατο να κανω, γενικη αιματος, ουρων, σιδηρο, φερριτινη, χοληστερινη, τριγλυκεριδια, ουρια, θυρεοειδη, ζαχαρο κ.α. Μου ειπε καλα ειναι να τα κανω, αφου γεννησα...

 

Να σας αναφερω οτι εχω να κοιμηθω απο τη μερα που γεννησα. Ο μικρος θηλαζει και με ξυπναει 2-3 φορες τη νυχτα, ειναι και ζωηρος τη μερα, βοηθεια δεν εχω, μενω σε νησι μονο με τον αντρα μου και η αδυναμια ισως ειναι απο κουραση.

 

Εσεις κανατε τσεκ απ μετα τη γεννα?

Επισης πρεπει να κανω καποια "διατροφη" πριν τις εξετασεις? Ρωταω γιατι δεν εχω κανει ποτε καμια εξεταση πλην γενικης αιματος, αιματοκριτη και γενικη ουρων.

συγνωμη γιατι θα τις κανεις 1η φορα? δεν τις εκανες ολες αυτες καθε μηνα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης?:roll:

εγω δεν εκανα μετα εγκυμοσυνης αλλα κατα την διαρκεια αυτης.

κ ναι πρεπει να κανεις καποια προετοιμασια. οταν παρεις να κλεισεις ραντεβου ρωτησε τους. με επιφυλαξη κ αν θυμαμαι καλα δεν πρεπει να φας κανα 12ωρο πριν κ γενικα να φας ελαφρια την προηγουμενη μερα.

καλα αποτελεσματα!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη γιατι θα τις κανεις 1η φορα? δεν τις εκανες ολες αυτες καθε μηνα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης?:roll:

εγω δεν εκανα μετα εγκυμοσυνης αλλα κατα την διαρκεια αυτης.

κ ναι πρεπει να κανεις καποια προετοιμασια. οταν παρεις να κλεισεις ραντεβου ρωτησε τους. με επιφυλαξη κ αν θυμαμαι καλα δεν πρεπει να φας κανα 12ωρο πριν κ γενικα να φας ελαφρια την προηγουμενη μερα.

καλα αποτελεσματα!

 

 

Εκανα περα απο γενικη αιματος και ουρων και αιματοκριτη, ζαχαρο αλλα επειδη ηταν καλο εκανα μηνα παρα μηνα, σιδηρο, καποιες αλλες στο τελος που δεν θυμαμαι, αλλα εβγαιναν καλες και ισως γι αυτο δεν τις εκανα συχνα....

 

Ευχαριστω για τις ευχες. Θα παρω μαλλον τηλεφωνο στο μικροβιολογικο για να ρωτησω...

Link to comment
Share on other sites

με επιφυλαξη κ αν θυμαμαι καλα δεν πρεπει να φας κανα 12ωρο πριν κ γενικα να φας ελαφρια την προηγουμενη μερα.

καλα αποτελεσματα!

 

Υπαρχει μια διαφωνια επ' αυτου στον ιατρικο κοσμο, οτι αλλοιωνονται τα αποτελεσματα.

 

τεσπα...νομιζω οτι η μεση οδος ειναι η καλυτερη. Ουτε να μην φαει τιποτα, ουτε να πλακωσει τα κοντοσουβλια.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...