Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνωριζετε για κυστη σπερματικου τονου?


Recommended Posts

τον τελευταιο μηνα 3-4 φορες διογκωθηκε αρκετα το ο δεξιος του ορχις κ κοκινιζε.χωρις πονο το ειπα στην παιδιατρο κ μου λεει αφου δεν ποναει το παρακολουθουμε την περασμενη τριτη ξανα αλλα με πονο ειχαμε εμβολιο σημερα τον ειδε κ με παρεπεμψε αμεσα σε παιδοχειρουργο καναμε υπερηχο κ εδειξε κυστη τονου. αναμενεται να υποχωρησει μεχρι 12 μηνων (ειμαστε 8μ) η παρουσα κλινικη εικονα δε χρηζει ανυσηχιας αλλα τον παρακολουθω γιατι μπορει αυτο να αλλαξει αποτομα. εαν πρηστει κ αλλο κ ποναει παω αμεσως ν τον δει. αλλιως τι??:confused:τι κινδυνους μπορει να εχει αν δεν το προλαβω? ειχε καποιο μικρο σας κατι τετοιο? γιατι δεν βρηκα τετοιο θεμα. αν το εψαξα σωστα βεβαια.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανενα αλλο νινι δεν ειχε κατι παρομοιο μονο ο δικος μου??? ηθελα να ξερω απ τις πολυτιμες επειριες σας αν αποροφηθηκε τελικα ή οχι.μου ειπε η πχειρουργος οτι οταν βηχει κλαιει ζοριζεται μπορει να πρηζεται κ να ποναει κ να τον ξαναδει αμεσως!! γιατι αμεσως? αφου δεν φανεται κατι επικυνδυνο προς το παρον τι μπορει να παθει? δεν βρισκω κ πολλα στο ιντερνετ γραφουν για υδροκηλη κ βουβωνοκηλη αλλα αυτο ειναι κατι αλλο.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

μηπως το λεω λαθος ή εχει κ αλλη ονομασια? αν εχετε εμπειριες απ το θεμα σας παρακαλω να μου πειτε. τοσο σπανια ειναι αυτη η κυστη?

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή my billy

 

Η κύστη του σπερματικού τόνου είναι μια αθώα κλινική οντότητα στην οποία μικρή ποσότητα υγρού παγιδεύθηκε ανάμεσα σε 2 σημεία κατά μήκος του βουβωνικού καναλιού. Ουσιαστικά πρόκειται για υδροκήλη του τόνου όπως και χαρακτηρίζεται στην αγγλική βιβλιογραφία (hydrocele of the cord).

 

Η αντιμετώπιση είναι αναμονή μέχρι το έτος και επανεκτίμηση.

 

Με εκτίμηση

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN [email protected]

email: [email protected]

http://alldoctorsmess.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή my billy

 

Η κύστη του σπερματικού τόνου είναι μια αθώα κλινική οντότητα στην οποία μικρή ποσότητα υγρού παγιδεύθηκε ανάμεσα σε 2 σημεία κατά μήκος του βουβωνικού καναλιού. Ουσιαστικά πρόκειται για υδροκήλη του τόνου όπως και χαρακτηρίζεται στην αγγλική βιβλιογραφία (hydrocele of the cord).

 

Η αντιμετώπιση είναι αναμονή μέχρι το έτος και επανεκτίμηση.

 

Με εκτίμηση

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN [email protected]

email: [email protected]

http://alldoctorsmess.blogspot.com

 

σας ευχαριστω πολυ! :Dελπιζω να αποροφηθει αν και παμε ακετα καλυτερα ηδη εχει σχεδον ξεπρηστει.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
σας ευχαριστω πολυ! :Dελπιζω να αποροφηθει αν και παμε ακετα καλυτερα ηδη εχει σχεδον ξεπρηστει.

μπααα!!!!!!! χρονισαμε αλλα...

τελικα σημερα καναμε την επανεκτιμηση κ θα χρειαστει επεμβαση για να αφαιρεθει. επεμβασουλα ρουτινας την χαρακτηρισε ο πχειρουργος αλλα οσο να ναι ανυσηχω.:roll: καμμια παρομοια εμπειρια κανεις????

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μου κανει εντυπωση κανεις??? αν καποια μανουλα ειχε παρομοια εμπειρια ας μου πει να ησυχασω λιγο.....

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σου απαντησει καμια αλλη κοπέλα,

στειλε πμ στον κ.Μαρινόπουλο,

ειμαι σιγουρη μόλις το δει θα σου απαντησει αμεσως,

εμενα αμεσως μου ειχε απαντησει....:)

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σου απαντησει καμια αλλη κοπέλα,

στειλε πμ στον κ.Μαρινόπουλο,

ειμαι σιγουρη μόλις το δει θα σου απαντησει αμεσως,

εμενα αμεσως μου ειχε απαντησει....:)

να εισαι καλα που απαντησες! αλλα πηγαμε χθες στο γιατρο κ μου ελυσε τις περισσοτερες αποριες, οπως σιγουρα θα εκανε πολυ προθυμα ξανα,και ο κος Μαρινοπουλος.

ηθελα ομως εμπειριες απο μανουλες που εχουν περασει το ιδιο. πως ηταν για το παιδι, πως μετα κτλ. κ απλα μου κανει εντυπωση οτι κανεις δεν εχει παρομοια εμπειρια....:rolleyes: ευχαριστω παντως!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα τι θες να μαθεις,

δε το εχω ξανακουσει κ γω να σου πω την αληθεια....

 

ευχομαι να πανε ολα καλα , περαστικα σας:D

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου πριν απο 2 εβδομάδες το 5χρονο αγοράκι μου εκάνε εγχείρηση για κύστη θυρογλωσικού πόρου, δεν είναι το ίδιο αλλά έπαθα σοκ και μόνο στο άκουσμα <<κύστη και εγχείρηση>> τελίκα δεν ήταν τίποτα το τρομερό...... όλα θα πάνε καλά.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...